Křeče v nohou v noci

Last updated:

Published:

Noční křeče nohou, známé také jako noční křeče nohou, jsou pro mnoho lidí běžným a bolestivým jevem. Tyto nedobrovolné stahy svalů mohou narušit spánek a zanechat pocit vyčerpání následující den. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat různými faktory, které přispívají k nočním křečím nohou, a prozkoumáme jejich odlišnosti od syndromu neklidných nohou.

Obsah:

 1. Porozumění nočním křečím v nohou
  1. Běžné faktory přispívající k nočním křečím v nohou
  2. Rozdíl mezi nočními křečemi a syndromem neklidných nohou
 2. Příčiny nočních křečí v nohou
  1. Svalová únava a nadměrné vypětí vedoucí ke křečím v nohou
 3. Příčiny nočních křečí v nohou
  1. Svalová únava a nadměrné vypětí vedoucí ke křečím v nohou
  2. Úloha dehydratace při vyvolávání nočních svalových křečí
  3. Zdravotní stavy spojené se zvýšeným rizikem výskytu nočních křečí v nohou
 4. Strategie prevence nočních křečí v nohou
  1. Význam hydratace pro prevenci nočních svalových křečí
  2. Cvičení zaměřená na snížení rizika vzniku noční bolesti lýtek
  3. Změny životního stylu, které minimalizují spouštěče nočních svalových potíží
 5. Úlevová opatření při noční křeči v nohou
  1. Protahovací techniky pro okamžitou úlevu od křečí v nohou
  2. Masážní metody zaměřené na postižené svaly
  3. Aplikace tepelné a studené terapie při snižování intenzity svalových křečí
 6. Lékařské zákroky při chronických nočních křečích v nohou
  1. Léky předepsané lékaři pro závažné případy nočních křečí v nohou
  2. Úloha suplementace hořčíkem při zvládání nočních svalových křečí
 7. Nejčastější dotazy týkající se nočních křečí v nohou
  1. Co je největší příčinou nočních křečí v nohou?
  2. Jaký nedostatek způsobuje noční křeče v nohou?
  3. Jak mohu zastavit neustálé noční křeče v nohou?
  4. Jaký vitamin je vhodný na noční křeče v nohou?
 8. Závěr

Probereme možné příčiny těchto bolestivých příhod, včetně svalové únavy, dehydratace a některých zdravotních potíží, které mohou zvyšovat riziko nočních křečí v nohou. Dále se budeme zabývat účinnými preventivními strategiemi, jako jsou správné hydratační postupy, cílená cvičení určená ke snížení bolesti lýtek během spánku a změny životního stylu zaměřené na minimalizaci spouštěčů svalových potíží.

Nakonec se budeme zabývat úlevovými opatřeními, která můžete použít, když vás postihne noční křeč - od technik protahování až po masážní metody zaměřené na postižené svaly - spolu s aplikacemi tepelné a chladové terapie při snižování intenzity křečí. Pro ty, kteří trpí chronickými nočními křečemi v nohou nebo závažnými případy vyžadujícími lékařský zásah; dotkneme se léků předepisovaných lékaři i úlohy doplňků hořčíku při zvládání těchto křečí.

křeče v nohou

Porozumění nočním křečím v nohou

Noční křeče nohou jsou mimovolní svalové křeče, které se objevují během noci a způsobují náhlou a intenzivní bolest v oblasti lýtek. Tyto náhlé a intenzivní bolesti v oblasti lýtek během spánku se častěji vyskytují u starších dospělých; někdy mohou být známkou závažného zdravotního problému nebo dokonce vedlejším účinkem užívání některých léků. V této části se budeme zabývat tím, co tyto bolestivé příhody způsobuje a jak se liší od syndromu neklidných nohou.

Běžné faktory přispívající k nočním křečím v nohou

 • Únava svalů: Únava svalů po dlouhém stání nebo sezení může vést k nočním křečím v nohou.
 • Dehydratace: Nedostatečná hydratace během dne může způsobit svalové kontrakce během spánku.
 • Nervové problémy: Noční bolesti lýtek mohou vyvolat stavy postihující nervy, jako je ischias nebo periferní neuropatie.
 • Těhotenství: Těhotné ženy často pociťují křeče v nohou v důsledku hormonálních změn a zvýšeného tlaku na cévy.
 • Některé léky: U některých léků, jako jsou diuretika, statiny nebo léky na astma, byly zaznamenány vedlejší účinky způsobující noční křeče v nohou.

Rozdíl mezi nočními křečemi a syndromem neklidných nohou

Noční křeče v nohou by se neměly zaměňovat se syndromem neklidných nohou (RLS), což je neurologická porucha charakterizovaná nekontrolovatelným nutkáním pohybovat nohama v klidu. Oba stavy sice narušují spánkový režim, ale jsou mezi nimi zásadní rozdíly:

 • Načasování: Noční křeče v nohou se obvykle objevují během spánku, zatímco příznaky RLS se obvykle zhoršují večer a zlepšují se při pohybu.
 • Bolest: Křeče nohou způsobují silnou bolest a mimovolní stahy lýtkových svalů, zatímco RLS je spojen s nepříjemnými pocity nebo bolestmi v nohou.
 • Možnosti léčby: Léky používané k léčbě RLS se liší od léků předepisovaných na noční křeče v nohou.

Abychom lépe pochopili, jak předcházet nočním křečím v nohou a jak je zvládat, je nutné nejprve zjistit jejich příčiny. Následující část se bude zabývat různými faktory, které přispívají k těmto bolestivým svalovým křečím v noci.

Příčiny nočních křečí v nohou

K výskytu nočních křečí v nohou přispívá několik faktorů, včetně svalové únavy, nadměrné námahy, dlouhého sezení nebo stání, dehydratace, nervových problémů a také některých zdravotních potíží, jako je cukrovka nebo selhání ledvin. Každou příčinu podrobně probereme spolu s jejím možným dopadem na váš celkový zdravotní stav.

Svalová únava a nadměrné vypětí vedoucí ke křečím v nohou

Svaly, které byly během dne vystaveny nadměrné zátěži, mohou být náchylnější k nočním kontrakcím lýtek. To může být způsobeno buď přímo jejich intenzivním zatěžováním během fyzických aktivit, nebo nepřímo udržováním dlouhých statických poloh (např. sezením u stolu). Je nezbytné dopřát svalům dostatečný odpočinek a vyvarovat se jejich přetěžování.

Závěrem lze říci, že pochopení různých faktorů, které přispívají k nočním křečím v nohou, je nezbytné pro účinné řešení a léčbu tohoto stavu. Pojďme se hlouběji ponořit do možných příčin nočních křečí nohou a prozkoumat zdravotní problémy spojené se zvýšenou pravděpodobností těchto mučivých svalových stahů.

Příčiny nočních křečí v nohou

Příčiny nočních křečí v nohou

Noční křeče v nohou mohou být způsobeny různými faktory, od svalové únavy až po základní zdravotní potíže. Pochopení těchto příčin je zásadní pro účinnou prevenci a zvládání nočních křečí v nohou. V této části se budeme zabývat nejčastějšími příčinami nočních křečí v nohou a tím, jak mohou ovlivnit vaše zdraví.

Svalová únava a nadměrné vypětí vedoucí ke křečím v nohou

Jednou z hlavních příčin nočních křečí v nohou je svalová únava nebo přetížení při fyzických aktivitách. Když jsou svaly přetíženy za hranicí svých možností, jsou v noci náchylnější k mimovolním stahům, protože se snaží zotavit. Abyste tomuto problému předešli, je důležité vyhnout se přetrénování a zajistit, abyste svému tělu dopřáli dostatek času na odpočinek a regeneraci po tréninku.

Úloha dehydratace při vyvolávání nočních svalových křečí

Dehydratace hraje významnou roli při vzniku nočních křečí v nohou, protože vede k nerovnováze elektrolytů, jako je sodík, draslík, vápník a hořčík v těle, které jsou důležité pro správnou funkci svalů. Hydratace během dne pomáhá udržovat rovnováhu elektrolytů, což snižuje riziko vzniku bolestivých nočních křečí v lýtkách.

Zdravotní stavy spojené se zvýšeným rizikem výskytu nočních křečí v nohou

 • Diabetes: Vysoké hladiny cukru v krvi spojené s cukrovkou mohou poškodit nervy, což vede ke stavu zvanému diabetická neuropatie, který často vede k nočním bolestem nohou a křečím. Správná léčba cukrovky má zásadní význam pro snížení rizika nočních křečí v nohou.
 • Selhání ledvin: Selhání ledvin může způsobit nerovnováhu elektrolytů, což vede ke svalovým křečím. Pokud máte problémy spojené s ledvinami, poraďte se se svým lékařem o vhodných možnostech léčby.
 • Těhotenství: Těhotné ženy často pociťují noční křeče v nohou v důsledku zvýšeného tlaku na nervy a cévy a hormonálních změn, které ovlivňují funkci svalů. Dodržování zdravého životního stylu během těhotenství může pomoci tyto příznaky zmírnit.
 • Nedostatek vitamínů: Nedostatek vitamínů, zejména vitamínu D nebo B12, může přispívat ke svalové slabosti a zvyšovat pravděpodobnost nočních křečí v nohou. Zajistěte si vyváženou stravu s dostatečným množstvím vitaminů a minerálů nebo zvažte jejich doplnění pod vedením zdravotníka.

Kromě těchto zdravotních potíží mohou k nočním bolestem nohou vést také některé léky, jako jsou diuretika (tablety na vodu), statiny (léky na snížení cholesterolu) nebo beta-agonisté (užívané při astmatu), které způsobují nerovnováhu elektrolytů nebo ovlivňují funkci nervů. Pokud máte podezření, že vaše léky mohou přispívat k nočním bolestem lýtek, poraďte se se svým lékařem o možných alternativách nebo úpravě dávkování.

Noční křeče v nohou jsou nejen bolestivé, ale také narušují kvalitní noční spánek. Pochopením jejich příčin - od nadměrné námahy při fyzických aktivitách a dehydratace až po základní zdravotní potíže - můžeme podniknout aktivní kroky k prevenci a zároveň zajistit, aby naše celková pohoda zůstala zachována.

Noční křeče v nohou mohou mít různé příčiny, včetně svalové únavy a přetížení, dehydratace a zdravotních potíží. Preventivní opatření, jako je udržování hydratace a změna životního stylu, mohou pomoci snížit riziko vzniku nočních bolestí lýtek.

Strategie prevence nočních křečí v nohou

Prevence nočních křečí nohou spočívá v řešení jejich příčin, a to v udržování hydratace během dne, pravidelném cvičení, udržování správné rovnováhy elektrolytů, nošení podpůrné obuvi a vyhýbání se rizikovým faktorům, jako je nadměrná konzumace alkoholu nebo sedavý způsob života. Tato část se zabývá praktickými tipy na provádění preventivních opatření proti nočním bolestem svalů.

Význam hydratace pro prevenci nočních svalových křečí

Pro prevenci nočních křečí v nohou je zásadní udržovat dostatečnou hladinu hydratace. Dehydratace může vést k nerovnováze elektrolytů, jako je draslík a hořčík, které jsou nezbytné pro normální funkci svalů. Abyste si zajistili správnou hydrataci během dne, snažte se denně vypít alespoň osm osmistupňových sklenic vody nebo se řiďte doporučeními Mayo Clinic. Pokud se věnujete intenzivním fyzickým aktivitám, zvažte navíc konzumaci nápojů bohatých na elektrolyty, jako je kokosová voda nebo sportovní nápoje.

Cvičení zaměřená na snížení rizika vzniku noční bolesti lýtek

Zařazení pravidelné fyzické aktivity do denního režimu může pomoci snížit riziko nočních křečí v nohou. Zaměřte se na cviky zaměřené na lýtkové svaly a zlepšující celkovou pružnost, jako např:

 • Protažení lýtek: Postavte se čelem ke zdi, jednou nohou dopředu a druhou dozadu, přičemž oběma patami se opřete o zem; naklánějte se ke zdi, dokud neucítíte protažení lýtkových svalů.
 • Protažení kyčelního kloubu: V kleče pokrčte jednu nohu v úhlu 90 stupňů a druhou nechte ležet na zemi.
 • Posaďte se s jednou nohou nataženou a druhou pokrčenou; předkloňte se směrem ke špičkám a zároveň mějte rovná záda, abyste pocítili tah v hamstringách.

Provádějte tato cvičení pravidelně, abyste předešli svalovému napětí a křečím. Podrobnější pokyny naleznete v průvodci Healthline o cvicích na protažení nohou.

Změny životního stylu, které minimalizují spouštěče nočních svalových potíží

Riziko vzniku nočních křečí v nohou může pomoci snížit i určitá úprava životního stylu. Zvažte zavedení některých z těchto změn:

 1. Vyvarujte se dlouhého sezení nebo stání a dělejte pravidelné přestávky, abyste se mohli projít nebo změnit polohu během dne.
 2. Noste podpůrnou obuv, která poskytuje správnou podporu klenby a odpružení, abyste minimalizovali zatížení lýtkových svalů.
 3. Snižte příjem alkoholu, protože jeho nadměrné množství může způsobit dehydrataci a poruchy elektrolytů, což může zvýšit riziko nočních svalových křečí.
 4. Zařaďte do jídelníčku vyváženou stravu bohatou na draslík, hořčík, vápník a vitamin D, které jsou nezbytnými živinami pro udržení zdravých svalů. Výborným zdrojem těchto živin jsou potraviny, jako jsou banány, špenát, jogurt, mandle a losos. Další nápady naleznete v seznamu potravin, které zabraňují svalovým křečím, zveřejněném na stránkách Eat Well 101.

Preventivní opatření proti nočním křečím v nohou mají zásadní význam pro zajištění nerušeného spánku v noci. Dodržováním hydratace během dne, cíleným cvičením a nezbytnou úpravou životního stylu můžete výrazně snížit pravděpodobnost výskytu bolestivých epizod způsobených svalovými křečemi.

K udržení dobrého zdraví patří i ochrana před výskytem nočních křečí v nohou. S ohledem na to si nyní probereme úlevová opatření při nočních křečích v nohou.

Úlevová opatření při noční křeči v nohou

Úlevová opatření při noční křeči v nohou

Při bolestivé epizodě způsobené nočními křečemi v nohou je nezbytné znát účinné úlevové strategie. Mezi ně patří protahování postižených svalů, masírování citlivých míst, aplikace tepelné nebo chladové terapie, teplé koupele a v případě potřeby i použití léků proti bolesti. V této části naleznete návod, jak krok za krokem zmírnit nepříjemné pocity během záchvatu.

Protahovací techniky pro okamžitou úlevu od křečí v nohou

Pro zmírnění nočních křečí v nohou je užitečné provádět klidné úseky, které se zaměřují na namáhanou svalovou skupinu. Zde je několik jednoduchých kroků, které můžete dodržovat:

 1. Lehněte si na postel a nohy natáhněte dopředu.
 2. Ohněte chodidlo směrem k tělu a koleno držte rovně.
 3. Pomocí ručníku nebo rukou jemně přitahujte prsty na nohou k sobě, dokud neucítíte protažení v oblasti lýtek.
 4. V této poloze setrvejte asi 30 sekund, pak ji uvolněte a podle potřeby opakujte.

Masážní metody zaměřené na postižené svaly

Masážní terapie může pomoci uvolnit napjaté svaly a zlepšit krevní oběh během nočních křečí. Při masáži křečových oblastí postupujte podle následujících pokynů:

 • Jemně masírujte postižený sval krouživými pohyby konečky prstů nebo klouby obou rukou; vyvíjejte silný, ale ne bolestivý tlak.
 • Postupně zvyšujte tlak podle únosnosti a zaměřte se na případné uzly nebo napjatá místa ve svalové tkáni.
 • Pokračujte v masáži několik minut, dokud se sval neuvolní a bolest neustoupí.

Aplikace tepelné a studené terapie při snižování intenzity svalových křečí

Aplikace tepelné nebo chladové terapie může pomoci zmírnit nepříjemné pocity při křečích v nohou tím, že uvolní svaly, zmírní zánět a znecitliví bolest. Zde se dozvíte, jak můžete tyto metody použít:

 1. Tepelná terapie: Přiložte na postižené místo nahřívací polštářek nebo teplý ručník na 15-20 minut. Případně si dejte teplou koupel nebo sprchu, abyste zklidnili svaly.
 2. Terapie chladem: Na křečovitě stažený sval přiložte ledový obklad zabalený v tenké látce na dobu asi 10-15 minut. Nepřikládejte led přímo na kůži, protože by mohl způsobit omrzliny.

Kromě těchto úlevových opatření lze v případě potřeby použít volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Přesto je vhodné se před užitím jakýchkoli léků na noční křeče v nohou poradit s poskytovatelem zdravotní péče.

Pokud se i přes vyzkoušení těchto prostředků nadále potýkáte s častými nočními křečemi v nohou, je nezbytné poradit se s lékařem, který může posoudit možné příčiny a doporučit vhodné možnosti léčby.

Provedením úlevových opatření uvedených v tomto článku mohou jedinci trpící nočními křečemi v nohou najít okamžitou a trvalou úlevu. V případě chronických nočních křečí nohou může být nutný lékařský zásah; pokud tedy příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je nezbytné vyhledat lékaře.

Lékařské zákroky při chronických nočních křečích v nohou

Pokud trpíte trvalými a silnými nočními křečemi v nohou, je možná načase poradit se s odborníkem. V některých případech mohou lékaři předepsat léky speciálně zaměřené na léčbu chronických nočních křečí v nohou. Těhotným ženám může prospět doplňování hořčíku, které pomáhá snižovat výskyt nočních křečí v nohou. V této části se budeme zabývat dostupnými způsoby léčby a také tím, kdy je nezbytné konzultovat přetrvávající noční bolesti lýtek s odborníkem.

Léky předepsané lékaři pro závažné případy nočních křečí v nohou

V závažnějších případech, kdy preventivní strategie nejsou dostatečně účinné nebo k problému přispívají základní zdravotní potíže, může lékař v rámci léčebného plánu doporučit léky. Mezi běžné léky používané k léčbě nočních křečí v nohou patří:

 • Léky proti bolesti: Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity během epizody.
 • Svalová relaxancia: Léky, jako je cyklobenzaprin nebo baklofen, mohou pomoci uvolnit svaly a snížit svalové křeče, které způsobují noční křeče v nohou.
 • Nervové blokátory: Gabapentin se někdy předepisuje, pokud k nočním kontrakcím lýtek přispívají nervové problémy.

Proto je důležité, abyste se před zahájením nové léčby poradili se svým lékařem o všech dostupných možnostech a jejich možných nežádoucích účincích nebo interakcích s jinými léky. Healthline poskytuje více informací o různých lécích používaných k léčbě syndromu neklidných nohou a souvisejících příznaků.

Úloha suplementace hořčíkem při zvládání nočních svalových křečí

Hořčík je základní minerál, který hraje klíčovou roli při udržování správné funkce svalů a nervů. Výzkum ukázal, že nedostatek hořčíku může přispívat ke vzniku nočních křečí v nohou, zejména u těhotných žen, které jsou k těmto bolestivým epizodám náchylnější.

Doplnění hořčíku může pomoci snížit četnost a intenzitu nočních křečí v nohou, protože pomáhá uvolnit svaly a zlepšit celkovou funkci svalů. Před zahájením jakéhokoli doplňkového režimu se doporučuje poradit se s lékařem o vhodném dávkování přizpůsobeném individuálním potřebám.

Další doplňky ke zvážení

Kromě hořčíku byly jako potenciální léky na snížení výskytu nočních křečí v nohou navrženy i další doplňky stravy:

 • Draslík: Nedostatek draslíku jako elektrolytu, který se podílí na správné funkci svalů, může přispívat ke zvýšenému riziku vzniku nočních bolestí lýtek. Poraďte se se svým lékařem, zda by pro vás doplňování draslíku mohlo být výhodné.
 • Vitamin E: Některé studie naznačují, že vitamin E může pomoci zlepšit krevní oběh a zmírnit příznaky spojené se syndromem neklidných nohou nebo nočními křečemi v nohou.
 • Komplex vitaminu B: Vitamíny B6 (pyridoxin) a B12 (kobalamin) se podílejí na udržování zdravých nervů, což by mohlo mít vliv na výskyt nočních kontrakcí lýtek. Pokud zvažujete doplnění přípravků s komplexem vitaminů B, poraďte se se svým zdravotnickým pracovníkem.

Pokud se u vás v noci objevují křeče v nohou, je důležité podniknout kroky, které křečím zabrání, například nosit podpůrnou obuv a pravidelně cvičit. Pokud však i přes tato preventivní opatření pociťujete křeče v nohou, je možná načase poradit se s odborníkem. Lékařské zákroky, jako jsou léky a doplňky hořčíku, mohou přinést úlevu od bolesti a zlepšit funkci svalů, což pomůže zabránit tomu, aby křeče v nohou narušovaly váš spánek a ovlivňovaly kvalitu vašeho života.

Nejčastější dotazy týkající se nočních křečí v nohou

Co je největší příčinou nočních křečí v nohou?

Nejčastější příčinou nočních křečí v nohou je často svalová únava a přetížení, které mohou vést ke svalové nerovnováze a křečím. Mezi další faktory patří dehydratace, nerovnováha elektrolytů a některé zdravotní potíže. Udržování správné hydratace, pravidelné protahování a řešení základních zdravotních problémů může pomoci předcházet nočním křečím v nohou.

Jaký nedostatek způsobuje noční křeče v nohou?

K nočním křečím v nohou může přispívat nedostatek základních minerálů, jako je hořčík nebo draslík. Tyto minerály hrají klíčovou roli při udržování normální funkce svalů. Zajištění dostatečného příjmu prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy může pomoci snížit riziko nočních svalových křečí. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků stravy se poraďte se svým lékařem.

Jak mohu zastavit neustálé noční křeče v nohou?

Zastavení neustálých nočních křečí v nohou:

 • Udržujte správnou hydrataci
 • Zařazení pravidelných protahovacích cvičení
 • Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu nebo alkoholu
 • Vyřešte nedostatek minerálů vyváženou stravou nebo doplňky stravy.
 • Léčba základních onemocnění, která mohou přispívat ke svalovým křečím.

Jaký vitamin je vhodný na noční křeče v nohou?

Nedostatek vitaminu B12 může přispívat k nočním křečím v nohou. Vitamin B12 hraje roli v nervové funkci a ovládání svalů. Zařazení potravin bohatých na vitamin B12, jako jsou ryby, maso a mléčné výrobky, nebo užívání doplňku stravy může pomoci zabránit křečím v nohou. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků se poraďte se svým lékařem.

Závěr

Závěrem lze říci, že noční křeče v nohou mohou být způsobeny různými faktory, jako je svalová únava, dehydratace a zdravotní potíže. Hydratace a provádění cviků speciálně určených ke snížení nepříjemných pocitů v lýtkách mohou pomoci snížit riziko nočních svalových křečí.

Pokud se u vás objevují chronické noční křeče v nohou, je důležité poradit se s lékařem, aby vám stanovil správnou diagnózu a možnosti léčby, které mohou zahrnovat léky nebo doplnění hořčíku. Nedovolte, aby vám noční křeče v nohou narušovaly spánek - ještě dnes podnikněte kroky k jejich prevenci a zvládnutí!Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?