Noční pocení Muži: Příčiny, prevence a řešení

Published:

Noční pocení může být pro mnoho mužů nepříjemným a obtěžujícím zážitkem. Přestože noční pocení není neobvyklé, pro účinné řešení tohoto problému je zásadní pochopit jeho příčiny a možné spouštěče. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat různými faktory, které mohou přispívat k nočnímu pocení u mužů.

Jako možné příčiny nadměrného pocení během spánku prozkoumáme hormonální nerovnováhu, obezitu, diabetes 2. typu, infekce, rakovinu a vedlejší účinky léků. Dále probereme faktory životního stylu, jako je konzumace alkoholu, užívání tabáku, spouštěče související se stresem, vlivy stravy a faktory životního prostředí, které by mohly tento problém zhoršovat.

Budeme zkoumat souvislost mezi OSA a nočním pocením, dále se budeme zabývat příznaky OSA a dostupnými způsoby léčby. Dále se budeme zabývat idiopatickou hyperhidrózou - nevysvětlitelným nadměrným pocením - jejím diagnostickým procesem a možnými základními onemocněními.

A konečně, což je důležité,

se budeme zabývat osvědčenými postupy pro sledování tělesné teploty za účelem zjištění horečky a také tím, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Dozvíte se o praktických změnách životního stylu, které můžete provést, abyste minimalizovali pravděpodobnost výskytu nočního pocení, včetně úpravy nastavení prostředí v ložnici nebo výběru oblečení. Pochopením těchto klíčových aspektů týkajících se nočního pocení u mužů získáte lepší přehled o tom, jak tento běžný příznak účinně řešit a zajistit si tak pohodlnější noci.

noční pocení mužů

Příčiny nočního pocení u mužů

Noční pocení neboli nadměrné pocení během spánku může být častým příznakem, který se vyskytuje u mužů. K nočnímu pocení může u mužů vést řada příčin, od hormonální nerovnováhy až po zdravotní potíže a léky.

Hormonální nerovnováha

Jednou z možných příčin nočního pocení u mužů je nízká hladina testosteronu. Nízká hladina testosteronu může vést k nočnímu pocení kvůli jeho roli při regulaci tělesné teploty, zejména u starších mužů, u nichž se produkce hormonů s věkem snižuje. Tento stav se častěji vyskytuje u starších mužů, protože produkce hormonů se u nich s věkem přirozeně snižuje.

Obezita a diabetes 2. typu

S nočním pocením souvisí takéobezita a diabetes 2. typu. Nadměrná hmotnost může vést ke zvýšené izolaci okolí potních žláz, což ztěžuje účinné ochlazování těla. U diabetiků, kteří užívají hypoglykemické léky, může být noční pocení navíc vedlejším účinkem těchto léků.

Infekce a rakovina

Některé infekce, jako je HIV nebo tuberkulóza, mohou vyvolat noční pocení v důsledku imunitní reakce organismu, který se brání patogenům. Kromě toho mohou nadměrné noční pocení způsobovat i některé druhy rakoviny, jako je lymfom nebo leukémie, protože postihují štítnou žlázu, která je zodpovědná za regulaci tělesné teploty.

Nežádoucí účinky léků

 • Antidepresiva: Je známo, že některá antidepresiva způsobují jako vedlejší účinek zvýšené pocení během spánku.
 • Hypoglykemizující látky: Jak již bylo zmíněno, léky používané k léčbě cukrovky mohou někdy vést k nočnímu pocení.
 • Hormonální léčba: Muži, kteří podstupují hormonální léčbu, například substituční terapii testosteronem, mohou pociťovat zvýšené pocení, protože jejich tělo se přizpůsobuje novým hormonálním hladinám.

Závěrem lze říci, že pochopení různých faktorů, které přispívají k nočnímu pocení u mužů, je zásadní pro určení možných příčin a hledání vhodné léčby. Pokud má někdo neustálé noční pocení, je velmi důležité poradit se s lékařem, který může posoudit příznaky a navrhnout vhodné zásahy.

Noční pocení u mužů může být způsobeno mnoha příčinami, například hormonálními poruchami, korpulencí a cukrovkou 2. typu, nemocemi a zhoubnými nádory a reakcemi na léky. Pochopením faktorů životního stylu, které přispívají k nočnímu pocení, jako je konzumace alkoholu, užívání tabáku, spouštěče související se stresem, vlivy stravy a faktory životního prostředí, můžeme podniknout kroky ke snížení jeho výskytu.

Faktory životního stylu přispívající k nočnímu pocení

Pravděpodobnost výskytu nočního pocení u mužů mohou zvyšovat různé životní návyky. Znalost těchto prvků vám může umožnit provést změny, které by mohly pomoci snížit noční pocení a zlepšit vaše celkové zdraví.

Konzumace alkoholu

Studie prokázaly, že konzumace alkoholu může způsobit nadměrné pocení rozšířením krevních cév v blízkosti povrchu kůže, což vede ke zvýšení tělesné teploty. Alkohol navíc narušuje spánkový režim a může zhoršit stávající zdravotní potíže, které způsobují noční pocení. Snížení nebo vyloučení konzumace alkoholu může pomoci tento problém zmírnit.

Užívání tabáku

Nikotin obsažený v tabákových výrobcích stimuluje potní žlázy a může vyvolat extrémní pocení během spánku. Kouření je navíc spojeno se spánkovou apnoe, která je u zdravých mužů běžným příznakem spojeným s nočním pocením. Přestat kouřit by mohlo výrazně snížit výskyt nočního pocení a zároveň zlepšit celkový zdravotní stav.

Spouštěče související se stresem

Úzkost a vysoká hladina stresu jsou známými příčinami nadměrného pocení kdykoli během dne, ale zejména během spánku, kdy by naše tělo mělo odpočívat a zotavovat se z každodenních činností. Cvičení relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace před spaním, může pomoci snížit hladinu stresu a minimalizovat noční pocení.

Vlivy stravy

 • Kořeněná jídla: Konzumace pálivých jídel před spaním může zvýšit tělesnou teplotu díky kapsaicinu - účinné látce obsažené v chilli papričkách - který stimuluje tepelné receptory na nervových zakončeních v ústech a na kůži.
 • Kofein: Kofeinové nápoje, jako je káva, čaj a energetické nápoje, mohou zvýšit srdeční tep a tělesnou teplotu. Vyhýbání se těmto stimulantům před spaním může pomoci snížit noční pocení.

Faktory prostředí

Prostředí v ložnici hraje významnou roli při regulaci tělesné teploty během spánku. Vysoká teplota v místnosti nebo nadměrné lůžkoviny mohou vyvolat noční pocení i u zdravých mužů bez zdravotních potíží. K minimalizaci nočního pocení by mohlo přispět nastavení termostatu tak, aby bylo ve spánku chladnější prostředí, používání prodyšného ložního prádla z přírodních vláken, jako je bavlna nebo bambus, a investice do spacího oblečení odvádějícího vlhkost.

Změna návyků může pomoci snížit nebezpečí nočního pocení, ale mohou se na ní podílet i další zdravotní problémy. Vzhledem ke spojitosti s nočním pocením by se při zkoumání léčby tohoto příznaku měla brát v úvahu OSA.

Souvislost obstrukční spánkové apnoe (OSA) s nočním pocením

Dalším faktorem, který přispívá k nočnímu pocení u mužů, je obstrukční spánková apnoe (OSA), běžná porucha spánku. K OSA dochází, když se dýchací cesty během spánku částečně nebo úplně ucpou, což způsobí, že jedinci přestanou na několik krátkých období dýchat. Tento stav může vést nejen k silnému pocení, ale také k dalším zdravotním problémům, pokud se neléčí.

Příznaky OSA

Hlasité chrápání je příznakem OSA a často je spojeno s hlasitým lapáním po dechu a dusivými zvuky, protože se člověk snaží nasát vzduch. Mezi další příznaky OSA mohou patřit potíže s udržením bdělosti během dne, problémy se soustředěním, podrážděnost a ranní bolesti hlavy, ale i závažnější problémy, jako je vysoký krevní tlak, srdeční komplikace a zvýšené riziko nehod způsobené ospalostí. V některých případech se u lidí může vyskytnout vysoký krevní tlak, srdeční komplikace a zvýšené riziko nehod způsobených ospalostí.

 • Hlasité chrápání s dušením nebo lapáním po dechu
 • Nadměrná denní spavost
 • potíže se soustředěním a podrážděnost
 • Ranní bolesti hlavy a riziko vysokého krevního tlaku

Možnosti léčby nočního pocení souvisejícího s obstrukční spánkovou apnoe:

Pokud máte podezření, že vaše noční pocení je způsobeno obstrukční spánkovou apnoe, je nezbytné poradit se s odborníkem na zdravotní péči nebo se spánkovým specialistou, který stanoví správnou diagnózu a plán léčby. Možnosti léčby mohou zahrnovat:

 1. Změny životního stylu: Snížení hmotnosti, vyhýbání se alkoholu a sedativům, spaní na boku a dodržování správné spánkové hygieny mohou pomoci zmírnit příznaky OSA.
 2. Kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP): Přístroj CPAP dodává přes masku konstantní tlak vzduchu, který udržuje dýchací cesty během spánku otevřené. Tato léčba je považována za nejúčinnější u středně těžké až těžké OSA.
 3. Zubní zařízení: Ústní pomůcky navržené zubními lékaři mohou změnit polohu čelisti nebo jazyka tak, aby se zlepšilo proudění vzduchu během spánku.
 4. Chirurgický zákrok: V některých případech může být doporučen chirurgický zákrok, jako je uvulopalatofaryngoplastika (UPPP), genioglossus advancement (GA) nebo maxillomandibular advancement (MMA), pokud je jiná léčba neúčinná.

Kromě léčby samotné obstrukční spánkové apnoe je zásadní řešit všechny základní zdravotní potíže, které mohou způsobovat noční pocení. Například muži s nízkou hladinou testosteronu mohou mít prospěch z hormonální substituční léčby pod lékařským dohledem. Ke snížení nočního pocení obecně může přispět také udržování zdravého životního stylu a účinné zvládání stresu.

Obstrukční spánková apnoe (OSA) může být zdrojem nočního pocení u mužů, takže pokud příznaky přetrvávají, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Idiopatická hyperhidróza - nevysvětlitelné nadměrné pocení může být také příčinou nočního pocení, proto je pro zvládnutí tohoto stavu nezbytná správná diagnóza a léčba.

Idiopatická hyperhidróza - nevysvětlitelné nadměrné pocení

Pokud se nadměrné pocení vyskytuje bez jasných zdravotních příčin, jako je nízká hladina testosteronu nebo obstrukční spánková apnoe, používá se termín idiopatická hyperhidróza. Je důležité nepřehlížet jiné potenciálně závažné zdravotní problémy, které mohou být příčinou tohoto příznaku.

Proces diagnostiky

Při diagnostice idiopatické hyperhidrózy poskytovatelé zdravotní péče nejprve vyloučí všechny základní podmínky nebo faktory, které by mohly přispívat k nočnímu pocení u mužů. K vyloučení jiných možných příčin nočního pocení může být provedeno kompletní fyzikální vyšetření, krevní testy ke zjištění případných endokrinních nesrovnalostí nebo infekcí a zobrazovací vyšetření, jako je rentgen nebo magnetická rezonance. Diagnóza idiopatické hyperhidrózy může být stanovena, pokud se na základě vyšetření, testů a zobrazovacích studií nezjistí žádná jiná příčina.

Potenciální základní podmínky

 • Hormonální nerovnováha: Jak již bylo zmíněno, nízká hladina testosteronu může u mužů vést k nočnímu pocení. Noční pocení mohou vyvolat i další hormonální nerovnováhy, například dysfunkce štítné žlázy.
 • Infekce: Některé infekce, jako je HIV nebo tuberkulóza, jsou známou příčinou nadměrného pocení během spánku, protože mají vliv na imunitní systém a mechanismy regulace teploty v těle.
 • Rakovinné nádory: Některé typy rakoviny, jako je lymfom nebo leukémie, mohou způsobovat extrémní pocení v noci, protože ovlivňují schopnost těla správně regulovat teplotu.
 • Poruchy spánku: Poruchy spánku, jako je spánková apnoe, významně přispívají k nočnímu pocení u zdravých mužů, protože narušují přirozené procesy regulace teploty v těle.

Pokud máte podezření, že některý z těchto stavů může být příčinou vašeho nočního pocení, je nutné se poradit s lékařem. Včasné odhalení a léčba mohou být výhodné pro dosažení lepších zdravotních výsledků a také pro snížení možnosti obtíží plynoucích z těchto zdravotních stavů.

Změny životního stylu pro minimalizaci nočního pocení

K minimalizaci nadměrného pocení během spánku může přispět změna životního stylu, například udržování chladu v ložnici, nošení prodyšného oblečení, jako je bavlna, vyhýbání se kořeněným jídlům a alkoholu před spaním a provádění relaxačních technik, jako je meditace nebo hluboké dýchání.

Úpravy prostředí v ložnici

Udržování příjemné teploty v místnosti (ideálně mezi 60-67 °F) může výrazně ovlivnit úroveň nočního pocení. Používání ventilátorů nebo klimatizačních jednotek k udržení nočního chladu v místnosti pomůže účinněji regulovat tělesnou teplotu během spánku. Kromě toho zvažte používání povlečení odvádějícího vlhkost z materiálů, jako je bambus nebo len, které podporují lepší proudění vzduchu kolem pokožky a zvyšují tak pohodlí během noci.

Idiopatická hyperhidróza může být obtížně identifikovatelná a zvládnutelná, ale při správné péči je možné pocení snížit. Pokud od tohoto tématu přejdeme, sledování tělesné teploty za účelem zjištění horečky je důležitou součástí udržování dobrého zdraví a rozpoznání, kdy může být nutná lékařská pomoc.

Sledování tělesné teploty pro detekci horečky

Pravidelná kontrola tělesné teploty dvakrát denně po dobu nejméně jednoho týdne může pomoci odhalit případné horečky, které mohou přispívat k nočnímu pocení u mužů. Tento jednoduchý postup může poskytnout cenné informace o případných základních zdravotních problémech způsobujících nadměrné pocení během spánku. Tento článek se zabývá správnými technikami sledování teploty a tím, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Osvědčené postupy pro monitorování teploty

 • Vyberte si správný teploměr: Používejte digitální teploměr nebo ušní (tympanický) teploměr, protože jsou přesnější než rtuťové teploměry. Vyhněte se používání teploměrů na čele (spánkové tepně), protože nemusí poskytovat konzistentní údaje.
 • Udržujte konzistenci: Měření teploty: Měření teploty provádějte každý den přibližně ve stejnou dobu - jednou ráno a jednou večer, abyste zajistili přesnost a konzistentnost výsledků.
 • Vyhněte se faktorům ovlivňujícím přesnost: Před měřením teploty počkejte alespoň 30 minut po jídle, pití horkých nebo studených nápojů, cvičení nebo koupeli. Tyto činnosti mohou dočasně ovlivnit přirozené mechanismy regulace tepla ve vašem těle a vést k nepřesným údajům.
 • Zaznamenávejte si denní teploty: Vytvořte si deník, do kterého budete zaznamenávat ranní i večerní teploty a všechny příznaky, jako je zimnice, noční pocení nebo horečka. Tyto údaje vám budou užitečné, pokud budete potřebovat konzultovat přetrvávající noční pocení s poskytovateli zdravotní péče.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud si při pravidelném sledování tělesné teploty všimnete některé z těchto situací, je nutné se neprodleně poradit se zdravotníky:

 1. Trvalá horečka 38 °C (100,4 °F) nebo vyšší po dobu delší než tři dny.
 2. Pociťujete další příznaky, jako je nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, přetrvávající únava, zduření lymfatických uzlin nebo silné bolesti hlavy spolu s nočním pocením a horečkou.
 3. Zvýšená frekvence nebo intenzita nočního pocení bez zjevného důvodu.

Pravidelným sledováním tělesné teploty a vyhledáním lékařské pomoci v případě potřeby můžete zjistit možné zdravotní potíže způsobující nadměrné pocení během spánku. Včasné odhalení je zásadní pro účinné řešení základních problémů a snížení výskytu nepříjemného nočního pocení, které může narušit kvalitní noční odpočinek.

Je důležité sledovat tělesnou teplotu pro zjištění horečky, protože to může pomoci včas odhalit potenciální onemocnění. Kromě toho může být pro minimalizaci nočního pocení prospěšná i změna životního stylu, například úprava prostředí v ložnici a úprava stravy.

Změny životního stylu pro minimalizaci nočního pocení

K minimalizaci nadměrného pocení během spánku může významně přispět změna životního stylu. Volba vhodného oblečení, úprava stravovacích návyků a používání metod pro odbourání stresu mohou pomoci snížit výskyt a sílu nočního pocení.

Úpravy prostředí v ložnici

Udržování nízké teploty v ložnici je zásadní pro prevenci nočního pocení. Udržujte místnost dobře větranou otevřením oken nebo použitím ventilátorů. Kromě toho zvažte investici do povlečení odvádějícího vlhkost z přírodních vláken, jako je bavlna nebo bambus, které pomáhají regulovat tělesnou teplotu během noci.

Výběr oblečení

Nošení prodyšného oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, může pomoci zabránit přehřátí během spánku. Vyhněte se syntetickým látkám, které zadržují teplo a vlhkost v blízkosti pokožky. Místo těsných oděvů, které by mohly omezovat průtok krve a zvyšovat tělesnou teplotu, volte volná pyžama.

Úpravy stravy

 • Vyhýbejte se kořeněným jídlům: Konzumace kořeněných jídel před spaním může vyvolat noční pocení kvůli jejich termogennímu účinku na organismus. Zkuste několik hodin před spaním jíst lehčí večeře s jemnější chutí.
 • Omezená konzumace alkoholu: Je známo, že alkohol způsobuje poruchy normálního spánku a může zhoršit problémy s nočním pocením. Pokud pravidelně trpíte nočním pocením, omezte příjem alkoholu nebo se mu večer zcela vyhněte.
 • Vyvážená strava: Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky podporuje celkové zdraví, což může mít nepřímý vliv na nadměrné pocení během spánku.

Techniky snižování stresu

Ke snížení stresu, který může způsobovat noční pocení, lze využít relaxační strategie, jako je meditace, hluboké dýchání a progresivní svalová relaxace. Zvažte, zda tyto postupy nezařadit do každodenní rutiny nebo se jim věnovat před spaním, abyste podpořili klidnější spánek.

Pokud jste se snažili upravit svůj životní styl, ale přesto trpíte přetrvávajícím nočním pocením, je nezbytné poradit se s poskytovateli zdravotní péče, kteří mohou posoudit, zda se nejedná o závažnější příčiny, které by vyžadovaly další vyšetřování nebo léčbu (například rakovinné nádory).

Malé změny životního stylu, jako je úprava prostředí v ložnici, výběr správného oblečení a úprava stravy, mohou pomoci snížit noční pocení. Pokud však tato opatření ke zmírnění příznaků nočního pocení nestačí, může být nutné vyhledat lékařský zákrok.

Vyhledání lékařského zákroku při přetrvávajícím nočním pocení

Pokud příznaky přetrvávají i přes úpravu životního stylu, je nezbytné poradit se s poskytovateli zdravotní péče, kteří mohou posoudit, zda se nejedná o závažnější příčiny, které by vyžadovaly další vyšetření nebo léčbu (např. rakovinné nádory).

Proces konzultací s poskytovateli zdravotní péče

Při přetrvávajícím nočním pocení je nutné se objednat ke svému lékaři primární péče. Během konzultace buďte připraveni podrobně probrat své příznaky, včetně jejich četnosti a závažnosti. Lékař se vás může zeptat na léky, které užíváte a které by mohly vést k nočnímu pocení, nebo na výskyt intenzivního pocení v rodině.

Poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně provede fyzikální vyšetření a může nařídit další testy, například krevní obraz nebo zobrazovací vyšetření, aby vyloučil možné zdravotní potíže, jako jsou infekce, hormonální nerovnováha (nízká hladina testosteronu), problémy se štítnou žlázou, spánková apnoe nebo dokonce některé typy rakoviny.

Potenciální léčba a intervence

Možnosti léčby nočního pocení u mužů závisí na příčině. Pokud se jako příčina nočního pocení zjistí infekce, mohou být předepsána antibiotika. V případech, kdy k nadměrnému pocení během spánku přispívá nízká hladina testosteronu, může tento příznak pomoci zmírnit hormonální substituční léčba.

 • Spánková apnoe: U osob s diagnózou spánkové apnoe může léčba zahrnovat změnu životního stylu, léčbu kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP) nebo chirurgickou korekci obstrukce.
 • Nežádoucí účinky léků: Pokud se zjistí, že léky způsobují noční pocení, může vám lékař upravit dávkování nebo doporučit alternativní léčbu s menšími vedlejšími účinky.
 • Hyperhidróza: V případech generalizované hyperhidrózy bez identifikovatelné příčiny mohou antiperspiranty na předpis obsahující hexahydrát chloridu hlinitého pomoci kontrolovat nadměrné pocení. Dalšími možnými způsoby léčby tohoto stavu jsou perorální léky, jako jsou anticholinergika a beta-blokátory, injekce botoxu do potních žláz a iontoforéza (postup využívající elektrický proud ke snížení pocení).

V některých případech, kdy i přes důkladné lékařské vyšetření není zjištěna žádná jasná příčina (idiopatická hyperhidróza), může být nezbytné odeslání k odborníkovi na spánek nebo dermatologovi za účelem dalšího posouzení a léčby přetrvávajícího nočního pocení u mužů.

Časté dotazy týkající se nočního pocení Muži

Co pro muže znamená noční pocení?

Noční pocení u mužů může mít různé příčiny, včetně hormonální nerovnováhy, obezity, cukrovky 2. typu, infekcí, rakoviny, vedlejších účinků léků, konzumace alkoholu, užívání tabáku nebo spouštěčů souvisejících se stresem. Je nezbytné zjistit příčinu a řešit ji vhodnou změnou životního stylu nebo lékařským zákrokem.

Kdy se mám obávat nočního pocení u mužů?

Noční pocení by vás mělo znepokojovat, pokud přetrvává a je doprovázeno dalšími příznaky, jako je horečka, úbytek hmotnosti nebo bolest. V těchto případech se poraďte se svým lékařem, aby vyloučil případné základní onemocnění, které vyžaduje léčbu.

Je noční pocení u mužů špatné?

Noční pocení není samo o sobě škodlivé, ale může narušovat kvalitu spánku a signalizovat základní zdravotní problém. Určení příčiny nočního pocení je zásadní pro jeho účinné řešení a udržení celkové pohody.

Jak mohou muži snížit noční pocení?

Minimalizovat výskyt nočního pocení:

 • Úprava prostředí v ložnici (teplota a vlhkost)
 • Zvolte prodyšné oblečení
 • Vyhněte se kořeněným jídlům před spaním
 • Omezte konzumaci alkoholu
 • zařadit techniky snižování stresu, jako je meditace.

Pokud tato opatření po určité době nepomohou zmírnit příznaky nebo pokud máte podezření, že příznaky pocení způsobuje nějaké onemocnění, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Závěr

Noční pocení u mužů může být způsobeno řadou faktorů, včetně hormonální nerovnováhy, obezity a cukrovky, infekcí a rakoviny, vedlejších účinků léků, faktorů životního stylu, jako je konzumace alkoholu, a spouštěčů souvisejících se stresem. Je důležité sledovat tělesnou teplotu pro zjištění horečky a provést změny životního stylu, aby se noční pocení minimalizovalo.

Pokud i přes tyto změny přetrvává noční pocení nebo je doprovázeno dalšími příznaky, může být nutné vyhledat lékařský zákrok. Konzultace s poskytovateli zdravotní péče může vést k možné léčbě a zásahům.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?