Měl by se cordyceps užívat nalačno nebo s jídlem?

Last updated:

Published:

Věděli jste, že cordyceps, druh parazitické houby, zahrnuje více než 400 různých druhů hub používaných v medicíně, včetně léčby krve? Možná vás to překvapí, ale je to pravda. Cordyceps sinensis, druh houby známý pod běžným označením houba, si vydobyl své místo v říši hub a medicíny díky svým četným potenciálním přínosům. Má to však háček - zdravotní přínosy a potravinové interakce její účinnosti do značné míry závisí na způsobu konzumace, s čímž jsou spojena určitá rizika.

Některé studie naznačují, že užívání houby cordyceps, což je druh houby, nalačno přináší nejlepší výsledky, pokud jde o vstřebávání hub. V tomto příběhu o lidech, těle, krvi a studiích se však skrývá více, než se na první pohled zdá. Správná konzumace cordycepsu, druhu houby, může odemknout pokladnici výhod pro vaše zdraví a pohodu. Studie naznačují, že může pozitivně ovlivnit vaši krev a imunitní systém. Na druhou stranu nesprávné užívání cordycepsu sinensis, konkrétně houby cordyceps, může vést k méně než optimálním výsledkům, jak naznačují studie.

Než se vrhnete po hlavě do svého nového houbového doplňku, pojďme vyvrátit některé běžné mylné představy o užívání cordycepsu. Studie vám pomohou učinit informované rozhodnutí.

Měl by se cordyceps užívat nalačno nebo s jídlem?

Optimální načasování příjmu Cordycepsu

Ideální doba pro konzumaci Cordycepsu

Otázka: "Mají se houby cordyceps a další užívat nalačno nebo s jídlem?" je poměrně častá. Příjem cordycepsu, druhu houby, se může lišit v závislosti na individuálním životním stylu a osobních preferencích. Někteří lidé, et al, přísahají na užívání cordycepsu sinensis nebo houby cordyceps hned ráno, zatímco jiní dávají přednost konzumaci cordycepsu militaris později během dne.

 • Ranní příjem: Přínosy houby cordyceps mohou pomoci zvýšit hladinu energie a zlepšit soustředění během dne.

 • Odpolední příjem: Pokud vás v půlce dne přepadne krize, může vám cordyceps, jak navrhují další, poskytnout tolik potřebnou vzpruhu.

Vliv načasování na účinnost

Načasování příjmu cordycepsu může mít potenciální vliv na jeho účinnost. Například konzumace houby cordyceps před tréninkem může zvýšit fyzický výkon díky jejím známým vlastnostem zvyšujícím energii.

 1. Před tréninkem: Užijte cordyceps asi 30 minut před cvičením pro zvýšení energie.

 2. Po tréninku: Konzumace po cvičení může napomoci regeneraci.

Je však třeba provést další výzkum, abychom plně pochopili, jak načasování ovlivňuje přínosy doplňku stravy z houby cordyceps.

Vliv životního stylu jedince na načasování příjmu potravy

Váš životní styl hraje významnou roli při určování, kdy byste měli cordyceps konzumovat:

 • Pro lidi, kteří vstávají brzy, by mohl být ranní příjem prospěšný.

 • Pro noční sovy by mohla být prospěšnější odpolední dávka.

 • Fitness nadšenci by měli sladit konzumaci houby cordyceps s tréninkovým plánem.

Nezapomeňte, že cordyceps může na jednoho člověka působit nejlépe, ale na jiného ne. Jde jen o to, najít to, co se stejně jako cordyceps hodí do vaší rutiny a životního stylu!

Souvislost mezi načasováním a možnými nežádoucími účinky

Nežádoucí účinky cordycepsu jsou sice vzácné, ale mohou se objevit, pokud ho užijete příliš mnoho nebo v nesprávnou dobu.

 • Užívání cordycepsu pozdě večer by mohlo vést k nespavosti kvůli jeho povzbuzujícím účinkům.

 • Konzumace Cordycepsu nalačno může u některých jedinců způsobit mírné zažívací potíže.

Jak užívat Cordyceps: Dávkování a kombinace

Ponořme se do toho. Doporučené dávkování cordycepsu se liší v závislosti na věku a zdravotním stavu. Pro děti ve věku 12-18 let odborníci doporučují denní dávku 1-3 gramy cordycepsu. Dospělí mohou užívat až 3-6 gramů denně. Pokud se však potýkáte se specifickými zdravotními problémy, jako je únava nebo dýchací potíže, bylo by nejlepší zvýšit dávku cordycepsu na přibližně 6-9 gramů denně.

A teď jedna zajímavost pro vás! Kombinace cordycepsu s některými potravinami může zesílit jeho účinky. Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou pomeranče, papriky a jahody, jsou skvělou volbou, protože zvyšují vstřebávání cordycepsu. Cordyceps můžete také kombinovat s potravinami bohatými na bílkoviny, jako je libové maso nebo fazole, které vám dodají energii.

Ale držte se! Nenechte se těmito kouzelnými houbami příliš unést. Nadměrná konzumace cordycepsu může vést k mírným vedlejším účinkům, jako je průjem nebo sucho v ústech. Na druhou stranu, ani nedostatečná konzumace vám nepřinese mnoho užitku.

Zde je další moudrost - cordyceps může dělat zázraky v kombinaci s jinými doplňky nebo léky. Například:

 • Spojení s ženšenem zvyšuje hladinu energie.

 • Kombinace s echinaceou posiluje imunitní systém.

 • Jeho užívání spolu s rodiolou pomáhá v boji proti stresu.

Nezapomeňte však, že každý člověk je jedinečný a reaguje na různé kombinace, včetně cordycepsu, jinak. Proto se před vyzkoušením nových kombinací doplňků, jako je například cordyceps, vždy poraďte se svým lékařem.

Rizika spojená s konzumací Cordycepsu

Houby rodu Cordyceps, konkrétně cordyceps spp. a cordyceps militaris, jsou ve světě zdraví velmi populární. Existuje však nějaké riziko? Pojďme k věci.

Vedlejší účinky

Za prvé, je třeba poznamenat, že vedlejší účinky konzumace cordycepsu, těchto hub, existují. Někteří lidé po užití cordycepsu hlásili mírné potíže, jako je nevolnost nebo průjem. Jiní po konzumaci cordycepsu zaznamenali sucho v ústech nebo dokonce zvýšení hladiny úzkosti.

 • Nevolnost

 • Průjem

 • Sucho v ústech

 • Zvýšená úzkost

Tyto nežádoucí účinky nejsou obvykle závažné, ale přesto je třeba je sledovat, pokud uvažujete o zařazení cordycepsu do svého jídelníčku.

Předchozí stavy

Za druhé, pokud máte již existující onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby nebo poruchy krvácení, postupujte při užívání cordycepsu opatrně. Existuje možnost, že cordyceps tyto stavy zhorší, protože stimuluje imunitní systém a zpomaluje srážení krve.

 1. Autoimunitní onemocnění

 2. Poruchy krvácení

Pokud tedy máte něco jako lupus nebo hemofilii, rozhodně se před zahájením užívání cordycepsu poraďte se svým lékařem.

Lékové interakce

Zatřetí může dojít k interakcím mezi cordycepsem a jinými léky nebo látkami. Například užívání cordycepsu spolu s léky potlačujícími imunitu by mohlo potenciálně snížit jejich účinnost kvůli imunostimulačním vlastnostem této houby.

Látka Potenciální interakce
Imunosupresiva Snížená účinnost

V žádném případě se nejedná o vyčerpávající seznam cordycepsu, proto je opět důležité poradit se s odborníkem, než se do něj ponoříte.

Konzultace je klíčová

V neposlední řadě - před zahájením konzumace čehokoli nového, jako je cordyceps, se vždy poraďte se svým lékařem. Bezpečnost na prvním místě! Cordyceps vám může poskytnout poradenství na základě vašeho konkrétního zdravotního stavu a léčebného režimu.

Závěrem - ačkoli houby cordyceps mohou mít zajímavé zdravotní účinky, nejsou bez rizika. Než se rozhodnete, zda jsou pro vás vhodné, je důležité si uvědomit možné vedlejší účinky a interakce cordycepsu a to, jak mohou ovlivnit již existující onemocnění.

Měl by se cordyceps užívat nalačno nebo s jídlem?

Zajímalo vás, jak nejlépe užívat cordyceps? Neexistuje žádná univerzální odpověď. Vaše tělo a životní styl hrají velkou roli při určování toho, co vám vyhovuje, včetně cordycepsu. Ale netrapte se tím! Jen nezapomeňte dodržovat doporučené dávkování cordycepsu a naslouchejte reakci svého těla. Pokud si nejste jistí, zda cordyceps užívat, poraďte se s odborníkem, který zná vaši zdravotní anamnézu.

Když už jsme to vyřešili, proč nezkusit cordyceps? Možná to bude právě ta vzpruha, kterou potřebujete. Jako vždy se o cordycepsu informujte a rozhodujte se pro zdraví podle svých individuálních potřeb.

Nejčastější dotazy

Mohu užívat cordyceps, pokud mám nějaké zdravotní potíže?

Pokud trpíte nějakým onemocněním, je vhodné se před zahájením užívání jakéhokoli nového doplňku stravy, včetně cordycepsu, poradit se svým lékařem.

Hrozí při užívání cordycepsu vedlejší účinky?

Ačkoli je obecně považován za bezpečný pro většinu lidí, někteří mohou při konzumaci cordycepsu pociťovat mírné vedlejší účinky, jako je průjem nebo sucho v ústech.

Mohu užívat cordyceps společně s jinými doplňky stravy?

Ano, ale před kombinací doplňků stravy, jako je cordyceps, je vždy lepší nechat si poradit od zdravotníka.

Za jak dlouho začne cordyceps působit?

Časové účinky cordycepsu se u jednotlivých osob liší v závislosti na faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav a užívané dávky.

Jsou všechny doplňky stravy s cordycepsem stejné?

Ne! Kvalita se může u jednotlivých značek značně lišit, proto si před nákupem udělejte domácí úkol.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?