Polyfázový spánek

Published:

Když se setkáte s konceptem polyfázového spánku, zaujmou vás jeho potenciální výhody.

Významné osobnosti jako Leonardo da Vinci a Nikola Tesla používaly polyfázový spánek. Jaký je však ve srovnání s tradičním monofázickým spánkem? A může skutečně zlepšit kognitivní funkce a zároveň zkrátit celkovou dobu strávenou spánkem?

V tomto příspěvku se budeme zabývat vědeckými poznatky o polyfázovém spánkovém režimu a prozkoumáme jeho kognitivní přínosy a omezení, jakož i případné zdravotní důsledky, které může takový životní styl mít.

Pro ty, kteří mají standardní zaměstnání od 8 do 5, probereme strategie, jak se přizpůsobit polyfázovému rozvrhu, aniž byste museli obětovat produktivitu nebo ohrozit svou kariéru. Kromě toho prozkoumáme fascinující souvislost mezi důsledným nočním spánkem a jasným sněním - často uváděnou výhodou polyfázového spánku.

Nakonec zvážíme výhody a nevýhody různých polyfázových spánkových režimů, abyste se mohli informovaně rozhodnout, zda je pro vás tento jedinečný přístup k odpočinku vhodný.

 Polyfázový spánek

Pochopení polyfázového spánku

Ponořme se do toho.

Polyfázový spánek je alternativou k tradičnímu monofázovému spánkovému režimu. Spočívá v rozdělení denního odpočinku do několika kratších období během dne. Tento spánkový režim si získal oblibu mezi těmi, kteří usilují o zvýšení produktivity a kognitivních výhod. Je však nezbytné porozumět také jeho potenciálním rizikům a nevýhodám.

Definice polyfázového spánku

Stručně řečeno, polyfázový spánek spočívá v rozdělení celkové denní doby odpočinku do několika různých spánkových období namísto jednoho souvislého bloku v noci (monofázový spánek). To může zahrnovat různé polyfázové spánkové režimy, jako jsou dvoufázový, třífázový, everman nebo uberman - každý s vlastní jedinečnou kombinací zdřímnutí a hlavního spánku.

Srovnání s monofázickým spánkem

V čem se liší od našeho standardního nočního spánku?

Hlavní rozdíl spočívá v rozložení doby spánku. Zatímco většina lidí se řídí monofázickým vzorcem a odpočinek konsoliduje do jednoho dlouhého úseku v noci (obvykle 7-9 hodin), polyfázičtí nadšenci si spánek rozdělí do několika sezení během dne (a někdy i noci). Cílem je často zkrátit celkovou dobu strávenou spánkem a přitom zachovat optimální duševní a fyzickou výkonnost. Je však třeba poznamenat, že vědecké důkazy podporující tato tvrzení zůstávají omezené.

Poznámka:

Nyní, když jsme se seznámili se základy, se v další části věnujeme tomu, co o polyfázovém spánku říká věda.

Vědecké poznatky o polyfázovém spánku

Pojďme se ponořit do světa polyfázového spánku a oddělit fakta od fikce.

Mnozí zastánci tvrdí, že polyfázový spánek může vést ke zlepšení kognitivních funkcí, ale existují pro to nějaké vědecké důkazy?

Krátká odpověď zní ne.

Kognitivní výkon a zdravotní důsledky

Výzkum polyfázových spánkových vzorců je omezený a většina studií se zaměřuje na extrémní případy, jako je spánková deprivace.

Studie ukázaly, že tradiční monofázický rozvrh není z hlediska celkové pohody výrazně překonán rozdělením odpočinku v průběhu dne.

To znamená, že pokud přejdete na polyfázový režim, nemusíte pocítit slibované zvýšení produktivity nebo duševní jasnosti.

Vyvrácení běžných mylných představ o polyfázovém spánku

 • Polyfázové spánkové vzorce nevyžadují tolik spánku:
  • Jedná se o rozšířený mýtus. Ve skutečnosti naše tělo stále potřebuje k optimálnímu fungování přibližně 7-9 hodin denního odpočinku, bez ohledu na to, jak ho rozdělíme na spací období.
 • Polyfázové rozvrhy jsou přirozenější:
  • I když někteří tvrdí, že segmentovaný spánek byl kdysi mezi lidmi běžný (např. dvoufázový nebo třífázový), neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že extrémní polyfázové rozvrhy, jako je Uberman nebo Everyman, jsou více v souladu s naším přirozeným cirkadiánním rytmem.
 • Polyfázový spánek je pro každého:
  • Pravdou je, že ne každý se dokáže přizpůsobit těmto netradičním spánkovým režimům. Při rozhodování, zda je polyfázový spánek pro člověka vhodný, rozhodují faktory, jako je životní styl, zdravotní problémy a individuální volba.

Nakonec je důležité vzít v úvahu možná rizika a nevýhody polyfázového spánkového režimu předtím, než provedete jakoukoli drastickou změnu svého režimu.

Slavné osobnosti, které si osvojily polyfázový spánkový režim

V historii údajně několik významných osobností experimentovalo s polyfázovým spánkem nebo si jej osvojilo.

Je však důležité poznamenat, že jejich úspěch nemusí být způsoben pouze tímto netradičním přístupem.

Údajný polyfázový rozvrh Leonarda da Vinciho

Legendární umělec a vynálezce Leonardo da Vinci je často uváděn jako příklad člověka, který dodržoval polyfázový spánkový režim.

Říká se, že každé čtyři hodiny spal 20 minut, což znamenalo pouhé dvě hodiny spánku denně.

Proto je lepší být k tomuto tvrzení skeptický.

Experimentování Thomase Edisona s podřimováním

Slavný vynálezce Thomas Edison byl známý tím, že spánkem opovrhoval a považoval ho za ztrátu času.

Edison údajně praktikoval polyfázové spaní, kdy si během dne krátce zdřímnul, místo aby se věnoval dlouhému nočnímu spánku.

To mu umožnilo věnovat více bdělých hodin svým četným vynálezům a projektům, ale také to mohlo přispět ke zdravotním problémům v pozdějším věku, které byly způsobeny chronickým nedostatkem spánku.

Polyfázové spánkové vzorce: Opatrnost

Inspirováni těmito historickými osobnostmi mohou být někteří lidé v pokušení vyzkoušet polyfázový režim spánku na vlastní kůži.

Je však třeba mít na paměti, že tělo a situace každého člověka jsou odlišné, takže to, co bylo úspěšné pro da Vinciho nebo Edisona, nemusí být vhodné pro vás.

Před změnou spánkového režimu se poraďte s lékařem nebo odborníkem na spánek, který vám poradí, jak nejlépe postupovat konkrétně pro vás.

Polyfázové spánkové režimy: Nejedná se o univerzální řešení.

Polyfázový spánek se může zdát jako lákavý způsob, jak maximalizovat produktivitu a vytěžit z každého dne maximum.

Přesto je důležité, abychom upřednostnili své zdraví a zajistili si dostatek regeneračního spánku, který je přizpůsoben našemu jedinečnému životnímu stylu a požadavkům.

Přizpůsobení polyfázového rozvrhu pro práci od 8 do 5 hodin

Zaujala vás myšlenka polyfázového spánkového režimu, ale máte obavy, jak se vejde do vašeho pracovního dne od osmi do pěti? Nebojte se. Máme pro vás několik tipů a triků, jak to zvládnout.

Rozebereme si jednotlivé strategie:

 • Zvolte si správný časový plán: Existuje několik různých polyfázových spánkových režimů, včetně ubermanského spánkového režimu, trifázového spánkového režimu a spánkového režimu everyman. Zvažte, který z nich bude nejlépe vyhovovat vašemu pracovnímu rozvrhu a osobním preferencím.
 • Postupně upravujte dobu spánku: Důležité je, abyste se postupně naučili polyfázovému spánkovému režimu, abyste se vyhnuli spánkové deprivaci. Začněte postupně upravovat dobu spánku, dokud nedosáhnete požadovaného rozvrhu.
 • Dodržujte konzistentní rozvrh: Jakmile si stanovíte polyfázový spánkový režim, je důležité jej co nejpřesněji dodržovat. To pomůže vašemu tělu přizpůsobit se novému spánkovému režimu a udržet si cirkadiánní rytmus.
 • Během přestávek si zdřímněte: Pokud je to možné, využijte přestávky v práci ke krátkému zdřímnutí. To vám pomůže zůstat bdělí a plní energie po celý den.

Dodržováním těchto strategií můžete úspěšně přizpůsobit polyfázový spánkový režim svému zaměstnání od 8 do 5. Rozlučte se s nedostatkem spánku a přivítejte vyšší produktivitu.

Potenciál lucidního snění při nočním odpočinku

Promluvme si o fascinujícím aspektu spánku: lucidním snění.

Pravidelnost vašeho spánkového cyklu může ovlivnit možnost prožívat lucidní sny.

Chcete se dozvědět více?

Souvislost mezi spánkovými vzorci a lucidním sněním

Pro zvýšení šancí na lucidní sny je klíčové udržet si stálý noční spánek.

Polyfázové spánkové režimy nemusí být při navozování jasných snů tak úspěšné jako klasický monofázový režim.

Tipy pro podporu zdravého cirkadiánního rytmu

 1. Vytvořte si relaxační režim před spaním, který vašemu tělu naznačí, že je čas se uklidnit.
 1. Vyhněte se kofeinu a těžkým jídlům před spaním - mohou narušit přirozenou dobu spánku.
 1. Elektronická zařízení nepoužívejte v ložnici; jejich modré světlo může narušovat produkci melatoninu, který reguluje náš denní rytmus.
 1. Dodržujte pravidelný čas vstávání každý den (ano, i o víkendech).
 2. Pokud chcete prozkoumat svět lucidního snění, zvažte, zda byste neměli upřednostnit dostatečný noční odpočinek před experimentováním s netradičními metodami, jako je polyfázový spánkový režim. p>

  Poznámka:Možná vám pomůže, když si o svých snových zážitcích budete vést snový deník.

  Jste připraveni ponořit se do říše lucidního snění?

  Abyste si co nejlépe vybavili sny, dbejte na zdravé spánkové návyky a dodržujte je.

  Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je důslednost - pro dosažení nejlepších výsledků upřednostněte kvalitní odpočinek před netradičními přístupy, jako je polyfázový spánkový režim. p>

Hodnocení vhodnosti polyfázových spánkových režimů

Dobře, pojďme na to reálně. Polyfázové spánkové režimy mohou znít jako výmysl na zvýšení produktivity přímo ze sci-fi románu, ale jsou vhodné pro každého? Než se do tohoto netradičního přístupu k chytání zetka vrhnete po hlavě, je nutné zvážit jeho možná rizika a nevýhody oproti domnělým výhodám.

Faktory ovlivňující individuální vhodnost pro polyfázový spánek

#1: Přirozený cirkadiánní rytmus vašeho těla: Jste spíše ranní ptáče nebo noční sova? To může ovlivnit vaši schopnost úspěšně se přizpůsobit polyfázovému spánkovému režimu.

#2: Stávající zdravotní stav: Některé zdravotní problémy, jako je nespavost nebo spánková apnoe, by mohly polyfázové spaní ztížit nebo v některých případech dokonce poškodit.

#3: Faktory životního stylu: Máte rodinné závazky nebo společenské povinnosti, které by mohly být v rozporu s opakovaným zdřímnutím během dne?

Vyhodnocení osobních cílů, zdravotních problémů a faktorů životního stylu

Chcete-li zjistit, zda je pro vás polyfázový spánek vhodný, zvažte tyto otázky:

 • Chcete zvýšit produktivitu během bdění?
 • Existují důkazy o kognitivních výhodách tohoto alternativního spánkového režimu?
 • Může váš životní styl umožnit několikanásobné spaní denně, aniž by to způsobilo nadměrný stres ve vztazích a dalších aspektech každodenního života?
 • Byly před přechodem na nový režim vyřešeny všechny možné zdravotní problémy?

Pokud si po pečlivém zvážení stále myslíte, že by pro vás polyfázový spánek mohl být vhodný, začněte pomalu a pečlivě sledujte své pokroky. Než se vydáte na cestu úpravy svých spánkových návyků, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Nejúčinnějším způsobem, jak zajistit optimální duševní a tělesné fungování během každého dne, je nakonec upřednostnit dostatečný noční odpočinek v rámci svého jedinečného životního stylu. Pokud však máte zájem prozkoumat alternativní spánkové režimy, jako je trifázový, ubermanovský nebo evermanovský spánkový režim, je důležité posoudit svou individuální vhodnost pro polyfázový spánkový režim.

Nezapomeňte, že vaši schopnost úspěšně se přizpůsobit polyfázovému spánkovému režimu mohou ovlivnit faktory, jako je přirozený cirkadiánní rytmus vašeho těla, stávající zdravotní stav a faktory životního stylu. Zhodnocením svých osobních cílů, zdravotních problémů a faktorů životního stylu můžete určit, zda je pro vás polyfázový spánek vhodný.

Než začnete experimentovat s dobou spánku, zvažte možná rizika a nevýhody oproti domnělým výhodám. Tímto způsobem můžete učinit informované rozhodnutí o tom, zda je pro vás polyfázový spánek tou správnou volbou.

Nejčastější dotazy týkající se polyfázového spánku

Je polyfázový spánkový cyklus zdravý?

Polyfázový spánek může být pro některé jedince zdravý, ale záleží na životním stylu a individuálních potřebách člověka. V některých případech může zlepšit bdělost a kognitivní funkce. Dlouhodobé účinky však nejsou dobře prozkoumány, proto je při zavedení polyfázového spánkového režimu nezbytné sledovat své fyzické a duševní zdraví.

Je polyfázový spánek dobrý pro mozek?

Polyfázový spánek je u některých lidí spojován se zvýšenou produktivitou a lepší kognitivní výkonností. Krátké zdřímnutí během dne může pomoci posílit konsolidaci paměti, kreativitu a schopnost řešit problémy. K určení jeho celkového vlivu na zdraví mozku je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Kdo spal 20 minut každé 4 hodiny?

Leonardo da Vinci byl známý tím, že dodržoval jedinečný spánkový režim zvaný "Uberman", kdy si každé čtyři hodiny během dne zdřímnul na 20 minut. To mu umožnilo pracovat déle a přitom si dostatečně odpočinout.

Kdo spal 15 minut každé 4 hodiny?

Nikola Tesla údajně dodržoval podobný spánkový režim jako Leonardo da Vinci a místo jednoho dlouhého monofázického spánku v noci si každé čtyři hodiny krátce zdříml. Tento netradiční přístup mu umožnil maximalizovat pracovní dobu, aniž by obětoval regenerační odpočinek.

Závěr

Celkově může polyfázový spánek přinést potenciální kognitivní výhody a zdravotní důsledky pro ty, kteří jsou ochotni přizpůsobit svůj rozvrh. Významní inovátoři, jako například Leonardo da Vinci a Nikola Tesla, v minulosti zavedli polyfázový spánkový režim. Přizpůsobení polyfázového rozvrhu práci od 8 do 5 může vyžadovat strategické zdřímnutí během přestávek a úpravu základní doby nočního odpočinku.

Důsledný noční odpočinek je sice důležitý pro dosažení potenciálu lucidního snění, ale než se rozhodnete pro polyfázový spánkový režim, je třeba zvážit jeho výhody a nevýhody. Mezi potenciální výhody patří zvýšená produktivita, zatímco mezi možné nevýhody mohou patřit potíže s adaptací nebo narušení společenského života.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?