Společné spaní

Published:

Představte si tento scénář: Jste novopečení rodiče a právě jste si domů přinesli svůj drahocenný uzlíček radosti. S blížícím se večerem přichází na mysl otázka "společného spaní".

Společné spaní je prastará praxe, o které se však stále diskutuje a kterou různí lidé vnímají různě. V tomto příspěvku na blogu se budeme věnovat pochopení společného spaní - jeho typům, výhodám a potenciálním nebezpečím s ním spojeným.

Budeme se zabývat bezpečným spánkem kojenců a preventivními opatřeními proti přikrývání a nebezpečným materiálům lůžkovin. Pro kojící matky, které mohou náhodně sdílet lůžko během nočního kojení, probereme pokyny, kterými je třeba se řídit, a rizika spojená s takovými situacemi.

Kromě těchto témat vám představíme pojem "kojení", který spojuje kojení se společným spaním a zároveň zdůrazňuje jeho účel a výhody. V neposlední řadě je součástí informovaného rozhodování o společném spaní spolupráce se zdravotnickými pracovníky a posouzení individuálních potřeb rodiny.

Připoutejte se a vydejte se na zasvěcenou cestu světem společného spaní!

Společné spaní

Porozumění společnému spaní: Základní informace a výhody

Promluvme si o společném spaní, známém také jako sdílení postele.

Tento způsob spaní zahrnuje sdílení spacího prostoru rodičů s dítětem, což může mít své výhody i nevýhody.

Nejprve se seznámíme s různými typy společného spaní a jeho možnými výhodami.

Definice a typy společného spaní

Společné spaní je souhrnný pojem, který zahrnuje různé způsoby spánku, kdy kojenci sdílejí spací plochu se svými pečovateli nebo jinými členy rodiny.

Nejběžnější formou je sdílení postele, kdy dítě spí v jedné posteli s rodiči. Existují však i jiné formy, jako je postranní lůžko (připevnění postýlky k jedné straně postele dospělého) nebo použití samostatné, ale blízké postýlky pro vaše dítě.

Výhody společného spaní

 • Snadnější noční výchova: Když je dítě nablízku, je snazší se mu věnovat během nočního buzení. Kojící maminky mohou těžit zejména z toho, že mají své dítě nablízku, a nemusí kvůli každému krmení vstávat.
 • Příležitosti k navázání kontaktů: Sdílení spacího prostoru umožňuje větší fyzický kontakt mezi rodičem a dítětem během noci. Tato blízkost podporuje připoutání a zároveň poskytuje pohodlí oběma zúčastněným stranám v této útulné situaci.
 • Potenciálně lepší kvalita spánku: Některé studie naznačují, že děti, které spí společně, se budí méně často než děti, které spí samy. Rodiče si také mohou přivstat, když nebudou muset několikrát za noc přecházet po tmavých místnostech.

Společné spaní může přinášet určité výhody, je však třeba si uvědomit možná rizika spojená s touto praktikou.

Sdílení postele je spojeno se zvýšeným rizikem SIDS a dalších příčin kojenecké úmrtnosti, proto Americká pediatrická akademie navrhuje sdílení pokoje bez sdílení postele jako bezpečnější alternativu pro rodiny, které chtějí mít své děti během spánku blízko sebe. Proto organizace jako American Academy of Pediatrics doporučují sdílení pokoje bez sdílení postele jako bezpečnější alternativu pro rodiny, které chtějí mít své kojence během spánku blízko sebe.

Pokud uvažujete o společném spaní nebo se mu již věnujete, nezapomeňte se informovat o bezpečných postupech při spánku a poraďte se s lékařskými odborníky, kdy a jak tuto praxi v případě potřeby ukončit. Je důležité upřednostnit bezpečnost a pohodu dítěte i svou vlastní.

Nebezpečí spojená se společným spaním

Přiznejme si, že společné spaní je předmětem diskusí.

Zatímco někteří rodiče si pochvalují výhody spojování a kojení, jiní se obávají možných rizik spojených se sdílením spacího prostoru s kojencem.

Prozkoumejme možná rizika společného spaní.

Zvýšené riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS)

SIDS je nejhorší noční můrou každého rodiče a studie bohužel prokázaly, že sdílení postele toto riziko výrazně zvyšuje.

doporučuje jako bezpečnější alternativu sdílení pokoje bez sdílení postele.

Další potenciální nebezpečí ve sdíleném spánkovém prostředí

Kromě SIDS číhají na kojence v posteli rodičů i další nebezpečí:

 • Usínání na měkkém povrchu: V postelích pro dospělé jsou často plyšové matrace nebo lůžkoviny, které mohou pro děti představovat riziko udušení.
 • Riziko uvíznutí: Pokud se dítě během spánku převrátí, může se zachytit mezi matrací a stěnou nebo nábytkem.
 • Domácí zvířata v ložnici: V ložnici: Vaši chlupatí přátelé by mohli nechtěně ublížit vašemu dítěti, zatímco všichni společně podřimujete.
 • Nepozorní dospělí spáči : Vyčerpaný rodič se může nechtěně přetočit na dítě, což může vést k tragické nehodě známé jako přetažení.

Abyste zajistili bezpečný prostor pro spánek vašeho dítěte, je nezbytné seznámit se s bezpečnými spánkovými postupy a s tím, jak ukončit společné spaní, pokud jste připraveni změnit svůj noční rodičovský režim.

Pokud jste připraveni na změnu noční výchovy, čtěte dál a dozvíte se, jak bezpečně spát a jak přestat se společným spaním.

Bezpečný spánek kojenců

Ponořme se do světa bezpečnosti spánku kojenců. Aby vaše děťátko spalo klidně a bezpečně, doporučují odborníci dodržovat určité zásady. Zde je jejich přehled:

Doporučení pro sdílení pokoje vs. sdílení lůžka

#1: Americká pediatrická akademie doporučuje sdílení pokoje bez sdílení postele. To znamená umístit dítě na samostatnou spací plochu v dosahu ruky, ale ne do stejné postele jako vy.

Správná poloha během spánku

#2: Děti ukládejte ke spánku vždy na zádech - snižuje se tak riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). # č. 3: Nepouštějte domácí zvířata do prostoru, kde spí - mohla by dítěti během spánku nechtěně ublížit nebo ho vyrušit.

Bonusové tipy pro bezpečné společné spaní.

 • Vyhněte se používání měkkých lůžkovin, které mohou zvyšovat riziko udušení, a zvolte raději pevné matrace.
 • Pokud je to možné, nabídněte dítěti před spaním dudlík, který ho uklidní a může snížit riziko SIDS.
Přátelské připomenutí o zastavení společného spaní

Pokud se rozhodnete, že je na čase přestat se společným spaním s dítětem, poraďte se s pediatry a zdravotníky. Poraďte se s odborníky na zdravotní péči, abyste získali tipy a triky šité na míru a zajistili, že přechod bude pro vás i vaše dítě co nejméně komplikovaný a klidný.

Chcete se dozvědět více o bezpečnosti spánku kojenců? Podívejte se na tohoto komplexního průvodce od nadace Sleep Foundation.

Souhrnně lze říci, že zásady bezpečného spánku mají zásadní význam pro snížení rizik spojených se společným spaním nebo sdílením postele. Poučte se o těchto pokynech, poraďte se s odborníky a vždy upřednostňujte bezpečnost svého dítěte během spánku.

Preventivní opatření proti překrytí & nebezpečné materiály na lůžku

Preventivní opatření proti překrytí a nebezpečným podestýlkovým materiálům

Při společném spaní by měla být vždy na prvním místě bezpečnost.

Pro zajištění bezpečného prostředí pro spánek vašeho děťátka je důležité podniknout kroky k zabránění přikrývání a vybrat správné materiály lůžkovin. Pojďme se ponořit do několika praktických tipů.

Tipy pro regulaci teploty

Udržování vhodné teploty v místnosti má zásadní význam pro snížení rizika náhlého neočekávaného úmrtí kojence (SUDI). Snažte se udržovat příjemnou teplotu v rozmezí 20-22 °C (68°F až 72°F). Mějte na paměti, že přehřátí může být nebezpečné, proto se vyvarujte přikrývání dítěte nebo používání těžkých přikrývek.

Výběr bezpečných materiálů na lůžkoviny

Výběr správných materiálů na lůžkoviny hraje významnou roli při zajišťování bezpečnosti dítěte během spánku. Pevné matrace jsou nezbytné, protože snižují riziko udušení. Vyhněte se vodním postelím, měkkým polštářům nebo nadýchaným přikrývkám. Matraci by mělo pokrývat pevně přiléhající prostěradlo bez volných konců, které by mohly představovat nebezpečí zamotání. Ideální volbou jsou prodyšné látky, jako je bavlna, protože umožňují cirkulaci vzduchu a pomáhají účinně regulovat tělesnou teplotu.

Schémata Baby-Box: Jsou bezpečnější?

Programy babyboxů poskytují novopečeným rodičům základní věci, jako je oblečení a bezpečný prostor pro spaní jejich dětí. Výzkum však naznačuje, že tyto boxy nezaručují bezpečnější podmínky pro spánek ve srovnání s tradičními postýlkami nebo kolébkami. Před použitím jakéhokoli zařízení na spaní pro vaše dítě je nezbytné posoudit jeho bezpečnost.

Řešení náhodného sdílení postele mezi kojícími matkami

Kojící matky mohou při nočním kojení nechtěně usnout, což vede k náhodnému sdílení postele. To může být nebezpečnější než úmyslné společné spaní prováděné bezpečně. Proto je pro blaho matky i dítěte zásadní porozumět možným nebezpečím a dodržovat pokyny.

Rizika náhodného sdílení lůžka a pokyny

Královská akademie porodních asistentek (Royal College of Midwives, RCM ) vydává pokyny pro bezpečné sdílení lůžka kojícími matkami. Vytvořte bezpečné prostředí pro spánek tím, že z postele odstraníte polštáře, peřiny nebo jiné měkké předměty. Vyhněte se konzumaci alkoholu nebo drog, protože mohou zhoršit vaši schopnost rychle reagovat v případě nouze během spánku.

Závěrem lze říci, že při zvažování společného spaní je nezbytné přijmout preventivní opatření proti překrývání a nebezpečným materiálům lůžkovin. Vždy upřednostňujte především bezpečnost svého dítěte. Pokud máte se svým dítětem problémy se spánkem, zvažte možnost vyhledat radu zdravotnického pracovníka. Bezpečný a pohodlný prostor pro spaní mohou využít i osaměle spící děti. Nezapomeňte, že existuje mnoho způsobů, jak praktikovat noční rodičovství, které nezahrnují sdílení postelí nebo umisťování kojenců do postelí pro dospělé. Přestaňte se společným spaním, pokud způsobuje rodinný stres nebo pokud vám nevyhovuje. Spaní kojenců v posteli rodičů může zvýšit riziko úmrtí kojence, zejména u matek, které spí ve společné posteli. Dávejme přednost bezpečnému spaní našich nejmenších.

Řešení náhodného sdílení postele mezi kojícími matkami

Přiznejme si, že jako nevyspalí rodiče můžeme při kojení a noční výchově dělat chyby. Zvláště když jste nevyspalý rodič a snažíte se orientovat ve světě kojení a nočního rodičovství. Pojďme si tedy promluvit o náhodném sdílení v posteli a o tom, jak můžeme minimalizovat rizika pro maminku i dítě.

Rizika náhodného sdílení lůžka

Pravdou je, že náhodné sdílení postele může být nebezpečnější než úmyslné společné spaní prováděné bezpečně. Je tomu tak proto, že rodiče nemuseli přijmout potřebná opatření nebo nastavit svůj prostor pro spaní s ohledem na bezpečnost, pokud neplánovali sdílet postel se svým malým dítětem.

Pokyny pro kojící matky

#1: Nejprve se ujistěte, že je váš povrch na spaní bezpečný. Pevná matrace bez mezer mezi čelem postele nebo stěnou, kde by se dítě mohlo zachytit, žádné těžké přikrývky, polštáře nebo plyšová zvířátka, která by mohla představovat nebezpečí udušení, a vyhněte se vodním postelím, pohovkám nebo lehátkům, protože tyto povrchy nejsou vhodné pro spánek kojenců.

#2: Dávejte pozor na všechny léky, které mohou způsobit ospalost během nočního kojení - zvyšuje se tím riziko náhodného usnutí během kojení.

#č. 3: Vytvořte si bezpečnou dohodu o sdílení místnosti s dítětem v odděleném prostoru na spaní, jako je kolébka nebo postýlka v blízkosti vaší postele. V případě, že dítě při kojení usne, může zřízení odděleného prostoru pro spánek v blízkosti vaší postele usnadnit jeho přenesení zpět po probuzení.

#4: Pokud se obáváte, že během nočního kojení neusnete, zkuste si při kojení místo ležení sednout do postele nebo použít křeslo. To může pomoci udržet maminku i dítě během krmení ve větší pozornosti a snížit riziko náhodného přiložení k posteli.

Bezpečnější noční rodičovství

Z toho vyplývá, že pochopení možných rizik spojených se společným spaním a náhodným sdílením postele je zásadní pro zajištění bezpečnosti našich malých dětí v noci. O všech obavách týkajících se kojení a spaní se poraďte se svým lékařem nebo praktickým lékařem - mohou vám poskytnout individuální rady speciálně pro požadavky vaší rodiny.

Zdroj: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693166/

Zavedení termínu "spaní na prsou"

Promluvme si o novém termínu, který se objevil ve světě společného spaní.

"Spaní na prsou" je inovativní koncept, jehož cílem je odstranit negativní konotace spojené s tradičním společným spaním.

Tento termín byl zaveden na základě integrované analýzy provedené odborníky na spánek a kojení. Více informací o ní si můžete přečíst zde.

Definice a účel spánku na prsou

Spaní na prsou se týká bezpečného sdílení lůžka kojícími matkami a jejich dětmi.

Účelem této terminologie je podpořit diskusi o osvědčených postupech týkajících se kojení i spánku kojenců na základě údajů.

Výhody používání této terminologie

 • Vzdělávání: Termín "kojení" zdůrazňuje důležitost pochopení bezpečného spánku a zároveň podporuje úspěšný vztah matky a dítěte při kojení.
 • Akční: Zavedením této nové terminologie mohou zdravotníci poskytnout jasné pokyny, jak mohou rodiče bezpečně spát na prsou, aniž by se zvýšila rizika spojená s SIDS nebo jinými riziky.
 • Včetně: Uvědomujeme si, že mnoho rodin si jako součást noční rodičovské rutiny vybírá společné spaní, a používáním termínu "spaní na prsou" tyto volby uznáváme a zároveň se zasazujeme o bezpečnostní opatření.

Informované rozhodování o společném spaní

Informované rozhodování o společném spaní

Abyste zajistili pro své dítě co nejlepší prostředí, je nutné spolupracovat se zdravotnickými pracovníky a přijímat informovaná rozhodnutí o společném spaní.

Spolupráce s lékařskými odborníky je zásadní pro zjištění možných rizik společného spaní a způsobů, jak je snížit, pokud se pro tento způsob spaní rozhodnete.

Spolupráce se zdravotnickými pracovníky

Konzultace s odborníky vám pomůže porozumět rizikům spojeným se společným spaním a také tomu, jak tato rizika zmírnit, pokud se pro tento způsob spaní rozhodnete.

Pediatr vám může doporučit sdílení v pokoji bez sdílení v posteli jako nejbezpečnější možnost pro snížení rizika SIDS a zároveň pro podporu sblížení a úspěšného kojení.

Posouzení individuálních potřeb rodiny

Při výběru spacího zařízení, které je ideální pro všechny, je třeba vzít v úvahu kulturu, sklony a situaci konkrétní rodiny.

Pokud se rozhodnete pro společné spaní nebo spaní na prsou, ujistěte se, že jste poučeni o nezbytných bezpečnostních opatřeních, jako je správné polohování během spánku, tipy pro regulaci teploty, výběr bezpečných materiálů na lůžkoviny a další - všechny tyto aspekty jsou zásadní pro zajištění bezpečného prostředí pro vaše miminko.

Informované rozhodování o společném spaní

Jako rodiče musíte o spánku svého dítěte rozhodovat na základě informací. Úzká spolupráce se zdravotníky a pediatry vám pomůže pochopit nejbezpečnější postupy specifické pro potřeby vašeho děťátka.

Jako nejlepší možnost pro snížení rizik spojených se společným spaním se doporučujesdílení pokoje bez sdílení postele. Pokud se však rozhodnete pro společné spaní nebo spaní na prsou, je pro bezpečné spaní zásadní být poučen o nezbytných opatřeních.

Spolupráce se zdravotnickými pracovníky

Ohledně společného spaní byste se měli poradit s pediatrem, abyste zajistili, že případná rizika budou identifikována a odpovídajícím způsobem řešena. Jeho pokyny zajistí, že si budete vědomi všech potenciálních rizik a toho, jak je ve vaší jedinečné situaci účinně zmírnit.

Posouzení individuálních potřeb rodiny

 • Osamělí spáči: Některé děti mohou preferovat svůj vlastní prostor, proto zvažte, zda jim neposkytnout oddělený prostor pro spaní, jako je postýlka nebo kolébka, v dosahu postele pečovatele. Toto uspořádání podporuje sbližování a zároveň dodržuje zásady bezpečného spánku.
 • Kojící matky: Pokud jsou noční kojení častá, je pravděpodobnější, že dojde k náhodnému sdílení postele. Připravte se na to tím, že se naučíte správné techniky polohování během kojení a v případě potřeby vytvoříte bezpečnější společnou plochu na spaní.
 • Stres v rodině: Pokud společné spaní způsobuje napětí nebo narušuje spánek některého z členů rodiny, je nutné tyto problémy řešit a najít alternativní řešení, která budou nejlépe vyhovovat všem zúčastněným.

Informované rozhodování o způsobu spánku dítěte je zásadním aspektem noční výchovy. Získání znalostí o výhodách a nevýhodách společného spaní, konzultace s lékařskými odborníky a vyhodnocení specifických požadavků vaší rodiny jsou nezbytné pro zajištění bezpečné a klidné noci pro vás i vaše dítě.

Nejčastější dotazy týkající se společného spaní

Co říká výzkum o společném spaní?

Výzkumy týkající se společného spaní přinášejí smíšené výsledky. Některé studie naznačují, že může podpořit sblížení, usnadnit kojení a zlepšit spánkový režim kojenců. Jiné výzkumy však naznačují zvýšené riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a dalších rizik ve společném spánku. Je důležité, aby rodiče před rozhodnutím o společném spaní zvážili přínosy a rizika. (zdroj)

V jakém věku je společné spaní nevhodné?

Neexistuje konkrétní věk, kdy je společné spaní nevhodné, nicméně Americká pediatrická akademie doporučuje společné spaní v pokoji bez sdílení postele nejméně do 6 měsíců, ale nejlépe až do jednoho roku věku, aby se snížilo riziko SIDS. (zdroj)

Je společné spaní biologicky normální?

Biologické důkazy naznačují, že lidé se vyvinuli jako kooperativní druh, kdy kojenci spí v blízkosti svých pečovatelů, aby se zahřáli, ochránili a měli snadný přístup ke kojení. Ačkoli se v moderních společnostech může spaní lišit z důvodu kulturních faktorů nebo obav o bezpečnost, (zdroj ) někteří tvrdí, že společné spaní zůstává přirozeným lidským chováním.

Jaké problémy způsobuje společné spaní?

 • Zvýšení rizika syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) (zdroj)
 • Potenciální nebezpečí ve společném spánkovém prostředí, jako je udušení nebo zachycení (zdroj).
 • Narušení kvality spánku rodičů
 • Možné potíže při pozdějším přechodu dítěte do vlastní postele.

Závěr

Společné spaní může být kontroverzní, je však nezbytné pochopit potenciální výhody a nebezpečí spojené s tímto zvykem. Společné spaní sice může zlepšit vazbu mezi rodičem a dítětem, ale také zvyšuje riziko SIDS a "přikládání". Bezpečné spánkové praktiky, jako je sdílení pokoje bez sdílení postele a správné polohování během spánku, mohou pomoci tato rizika zmírnit.

Kojící matky by měly při zvažování sdílení postele dbát zvýšené opatrnosti, včetně neúmyslného vs. úmyslného sdílení postele a dodržování bezpečnostních pokynů. Je také důležité, aby se o společném spaní rozhodovaly informovaně, spolupracovaly se zdravotníky a před rozhodnutím zvážily rizika a přínosy.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?