Jak dosáhnout hlubšího spánku?

Published:

Pro mnoho lidí je obtížné zajistit si kvalitní odpočinek, který potřebují pro své celkové zdraví a pohodu. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat různými strategiemi, jak si dopřát hlubší spánek, abyste se mohli probouzet svěží a omlazení.

Nejprve si povíme o významu hormonální regulace během hlubokého spánku a jejím vlivu na posílení imunitního systému. Dále se budeme zabývat vytvářením prostředí vhodného pro spánek, a to optimální teplotou v místnosti a vlivem modrého světla na produkci melatoninu.

Dále se budeme zabývat vlivem cvičení na cykly hlubokého spánku, včetně vzorců mozkových vln souvisejících s relaxací a konzistentním spánkovým režimem. Dále se budeme zabývat načasováním spánku pro maximální odpočinek se zaměřením na načasování budíku při dosahování dostatečného množství hlubokého spánku i spánku REM.

Nakonec probereme vliv růžového šumu na funkci paměti během spánku a také přírodní prostředky, jako jsou doplňky melatoninu a kořen kozlíku lékařského, které mohou pomoci podpořit relaxaci - všechny tyto faktory přispívají k tomu , jak dosáhnout hlubšího spánku.

jak získat více hlubokého spánku

Význam hlubokého spánku

Hluboký spánek, třetí fáze NREM spánku, je pro naše zdraví zásadní, protože pomáhá regulovat hormony a posilovat imunitu a zároveň napomáhá růstu tkání a funkci paměti. Reguluje hormony, posiluje imunitní systém, podporuje růst svalů a tkání, napomáhá procesům obnovy buněk, zlepšuje funkci paměti a odstraňuje odpadní produkty z mozkomíšního moku. Nedostatečný hluboký spánek může vést k denní únavě a zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění, jako je například cukrovka.

Hormonální regulace během hlubokého spánku

Během této fáze NREM spánku vaše tělo uvolňuje důležité hormony, jako je lidský růstový hormon (HGH), který pomáhá při obnově tkání a budování svalů. Kromě toho vyrovnává hladinu inzulínu, aby se po celý den udržovala správná kontrola hladiny cukru v krvi. Nedostatečné množství hlubokého spánku může tyto hormonální funkce narušit, což vede ke zvýšenému riziku obezity a cukrovky 2. typu(zdroj). Proto je důležité upřednostnit dostatek kvalitního odpočinku každou noc.

Posílení imunitního systému prostřednictvím regeneračního spánku

Silný imunitní systém je pro své optimální fungování závislý na dostatečném množství hlubokého spánku. Během této fáze NREM spánku se obnovují imunitní buňky, což umožňuje tělu lépe bojovat s infekcemi a záněty. Jeho nedostatek může vaši imunitu časem oslabit, takže budete náchylnější k nemocem.

Udržování dobré celkové "spánkové hygieny"

 • Vytvořit prostředí vhodné pro klidný spánek
 • Udržujte v ložnici tmu a ticho díky optimálnímu nastavení pokojové teploty.
 • Dodržujte stálý spánkový režim, a to i o víkendech.
 • Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním.
 • Zavedete si relaxační rituál před spaním, například čtení nebo teplou koupel.

Chcete-li v noci spát přirozeněji, dodržujte celkovou "spánkovou hygienu" a vytvářejte prostředí, které přispívá ke klidnému spánku. Udržujte v ložnici tmu a ticho a optimální nastavení pokojové teploty, abyste dosáhli kvalitnější relaxace v každé fázi cyklu NREM. Kromě toho dbejte na to, abyste měli pohodlné lůžkoviny včetně polštářů, které podporují správné nastavení páteře během spánku.

Tipy pro zlepšení hormonální regulace během hlubokého spánku:

 1. Jezte vyváženou stravu bohatou na živiny, které podporují hormonální rovnováhu (např. hořčík, zinek).
 2. Před spaním se vyhněte umělému světlu, které může narušit tvorbu melatoninu.
 3. Zařaďte do svého denního režimu aktivity snižující stres (např. jógu, meditaci).

Pochopením významu hlubokého spánku a zavedením zdravých návyků, které ho podporují, můžete nejen zlepšit svůj noční odpočinek, ale také posílit různé aspekty fyzického zdraví, jako je imunitní funkce a hormonální rovnováha.

Vytvoření ideálního prostředí pro spánek

Chcete-li v noci spát přirozeněji, dodržujte celkovou "spánkovou hygienu" a vytvářejte prostředí, které přispívá ke klidnému spánku. Udržujte v ložnici tmu a ticho a optimální nastavení pokojové teploty, abyste dosáhli kvalitnější relaxace v každé fázi cyklu NREM. To vám pomůže dosáhnout hlubší úrovně pomalých vln spánku, které jsou nezbytné pro různé tělesné funkce, jako je regulace hormonů a posílení imunitního systému.

Snížení hladiny hluku pro nerušený odpočinek

Hluk může být hlavní překážkou klidného spánku a usínání po celou noc. Je důležité co nejvíce snížit hladinu hluku v prostoru, kde spíte. K praktickým krokům patří používání špuntů do uší nebo přístrojů na regulaci bílého šumu, zavírání oken nebo dokonce investice do zvukově izolačních závěsů, pokud je to nutné. Minimalizací vnějších zvuků vytvoříte klidnou atmosféru, která podpoří kvalitu spánku a umožní vám nerušeně vstoupit do hlubších fází NREM spánku.

Nastavení pokojové teploty pro zvýšení komfortu

Ideální pokojová teplota pro podporu hlubokého spánku se u jednotlivých osob liší, ale obecně se pohybuje v rozmezí 15-19 °C (60-67 °F). Chladnější prostředí pomáhá navodit spánek, protože signalizuje vnitřnímu termostatu našeho těla, že je čas se uklidnit. Pokud je ve vaší ložnici příliš horko nebo zima, může to vést k potížím se spánkem a udržením spánku po celou noc. Chcete-li optimalizovat úroveň pohodlí v době spánku:

 • Používejte prodyšné lůžkoviny, například bavlněné povlečení;
 • Vyhněte se těžkým přikrývkám, pokud to není nutné kvůli chladnějšímu podnebí;
 • V případě potřeby zapojte ventilátory nebo klimatizační jednotky;
 • Pokud je vám chladno, raději si přidejte další vrstvy oblečení, než abyste zvyšovali tepelný výkon radiátorů nebo ohřívačů.

Udržováním optimální teploty v místnosti vytvoříte příjemné prostředí, které podporuje kvalitní spánek a podporuje delší dobu strávenou v regenerační fázi hlubokého spánku.

Vytvoření relaxační atmosféry pro spánek

Vytvoření relaxační atmosféry pro spánek

Kromě snížení hladiny hluku a nastavení teploty v místnosti zvažte i další faktory, které přispívají k vytvoření relaxační atmosféry podporující hluboký spánek. Některé návrhy zahrnují:

 • Použití tlumeného osvětlení nebo zatemňovacích závěsů;
 • vyhýbání se stimulujícím činnostem, jako je sledování televize nebo používání elektronických zařízení před spaním;
 • Začlenění uklidňujících vůní, například levandulového esenciálního oleje, do difuzérů nebo sprejů na polštáře;
 • Zavedení důsledného režimu před spaním, včetně relaxačních technik, jako je meditace, četba nebo jemné protahovací cvičení.

Tyto kroky pomohou podpořit hlubší spánek na začátku noci a zlepšit celkovou kvalitu spánku tím, že umožní tělu a mysli plně se uvolnit předtím, než se dostanou do fáze pomalých vln spánku.

Omezte čas u obrazovky před spaním

Modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními, jako jsou mobilní telefony, tablety a notebooky, může narušovat produkci melatoninu, hormonu, který je zodpovědný za regulaci našeho přirozeného cirkadiánního rytmu. Toto narušení hladiny melatoninu může ztížit usínání a dosažení hlubších fází NREM spánku.

Účinky modrého světla na produkci melatoninu

Bylo prokázáno, že vystavení modrému světlu ve večerních hodinách výrazně potlačuje produkci melatoninu. Studie publikovaná v časopise Sleep Medicine Reviews zjistila, že u osob vystavených modrému světlu došlo k 58% snížení hladiny melatoninu v nočních hodinách ve srovnání s těmi, kteří mu vystaveni nebyli (zdroj). Snížená hladina melatoninu může vést k potížím při usínání, udržení spánku a dosažení regenerační fáze pomalých vln spánku, která je nezbytná pro optimální zdraví.

Zavedení zdravého režimu před spaním

Zařazení zdravých postupů před spaním do vašeho denního rozvrhu může pomoci snížit expozici modrému světlu a podpořit lepší kvalitu spánku. Zde je několik tipů:

 • Vytvořte relaxační prostředí: V noci udržujte v ložnici tmu a klid pomocí zatemňovacích závěsů nebo masky na oči.
 • Vyhněte se elektronice před spaním: Místo toho si přečtěte knihu nebo se věnujte relaxačním technikám.
 • Dodržujte konzistentní spánkový režim: Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus a zlepšuje celkovou kvalitu spánku.
 • Zvažte brýle blokující modré světlo: Pokud musíte večer používat elektronická zařízení, zvažte použití brýlí blokujících modré světlo, abyste minimalizovali dopad na hladinu melatoninu.

Kromě omezení času stráveného u obrazovky před spaním mohou hluboký spánek podpořit i další změny životního stylu. Pravidelné cvičení, správná výživa a aktivity snižující stres, jako je meditace nebo jóga, mohou vést ke zlepšení spánkových cyklů a celkové pohody. Pokud provedete tyto úpravy a zaměříte se na vytvoření příznivého prostředí pro regenerační spánek, budete na dobré cestě k dosažení hlubšího spánku přirozenou cestou.

Exercise's Impact on Deep Sleep Cycles

Vliv cvičení na cykly hlubokého spánku

Pravidelné cvičení může přispět k optimalizaci hlubokých spánkových cyklů tím, že zvyšuje tepovou frekvenci a stimuluje příznivé vzorce mozkových vln spojené s relaxací. Fyzická aktivita zvyšuje srdeční frekvenci a stimuluje zdravé vzorce mozkových vln spojené s relaxací. Zařazením důsledného cvičení do každodenního režimu můžete zlepšit kvalitu hlubokého spánku a zajistit, že se budete probouzet s pocitem plné duševní i fyzické obnovy.

Jak fyzická aktivita ovlivňuje vzorce mozkových vln

Různé druhy cvičení mají na naše tělo různé účinky. Aerobní aktivity, jako je běh nebo plavání, podporují uvolňování endorfinů - chemických látek, které jsou zodpovědné za snižování hladiny stresu a zároveň zvyšují pocit štěstí. Tyto změny pomáhají regulovat náš cirkadiánní rytmus, který hraje klíčovou roli při dosahování hlubších fází NREM spánku. Cvičení navíc pomáhá snižovat vysoký krevní tlak - rizikový faktor spánkové apnoe - a tím zlepšuje celkovou kvalitu spánku.

Důležitost dodržování konzistentního spánkového režimu

Abyste maximalizovali pozitivní vliv cvičení na vaše hluboké spánky, je nezbytné dodržovat konzistentní spánkový režim. Pokud budete chodit spát každý večer přibližně ve stejnou dobu, vaše tělo si vytvoří pravidelný vzorec pro rychlejší usínání a delší usínání ve všech fázích cyklu NREM.

 • Vytvořte si režim před spaním: Zavedení nočních rituálů, jako je teplá koupel nebo meditace v duchu, může vašemu mozku signalizovat, že je čas na regenerační spánek.
 • Vyhněte se nočním tréninkům: Cvičení příliš blízko před spaním může způsobit potíže se spánkem v důsledku zvýšené hladiny adrenalinu. Snažte se cvičit dříve během dne nebo alespoň 2-3 hodiny před plánovanou dobou spánku.
 • Zůstaňte důslední: Snažte se dodržovat pravidelný tréninkový plán, a to i o víkendech, aby si vaše tělo na tento režim zvyklo a mohlo lépe regulovat své vnitřní hodiny.

Zařazení cvičení do každodenního života prospívá nejen vašemu fyzickému zdraví, ale také významně přispívá ke zlepšení hlubokých spánkových cyklů. Pokud pochopíte, jak fyzická aktivita ovlivňuje vzorce mozkových vln, a budete dodržovat konzistentní spánkový režim, budete na dobré cestě k dosažení kvalitního regeneračního spánku každou noc. Nezapomeňte se vždy poradit se zdravotníkem, než začnete s jakýmkoli novým fitness režimem nebo provedete významné změny v životním stylu, které by mohly ovlivnit celkovou pohodu - včetně úprav souvisejících konkrétně se zlepšením prožitků z hlubokého spánku v každé fázi cyklu NREM.

Správné načasování spánkových intervalů

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dosáhnout hlubšího spánku, je správné načasování spánkových intervalů. Zajištění dostatečného množství času věnovaného regeneračnímu spánku může významně ovlivnit kvalitu a hloubku vašich spánkových cyklů a umožnit základní procesy, jako je oprava buněk a odstraňování odpadních látek prostřednictvím mozkomíšního moku.

Optimální délka spánku pro cykly hlubokého spánku

Ideální doba plnohodnotného nočního odpočinku se obvykle pohybuje mezi 7,5 a 9 hodinami v závislosti na individuálních potřebách a životním stylu. Spánkové cykly zahrnují čtyři fáze, včetně fází NREM a REM, které umožňují tělu dosáhnout hlubších úrovní spánku. Pokud si v posteli vyhradíte dostatek času na to, abyste mohli těmito cykly projít bez přerušení, zvýšíte tím pravděpodobnost dosažení hlubších úrovní pomalých vln nebo delta spánku během fáze NREM 3.

 • Snažte se o důslednost: Pomáhá to regulovat vnitřní hodiny vašeho těla, tzv. cirkadiánní rytmus.
 • Vytvořte si relaxační rituál před spaním: Před spaním se věnujte uklidňujícím činnostem, jako je četba, meditace nebo teplá koupel.
 • Vyhněte se stimulantům před spaním: Omezte příjem kofeinu po polovině odpoledne a večer se vyhněte nikotinu nebo alkoholu, protože tyto látky mohou narušit vaši schopnost usnout a zůstat spát po celou noc.

Výhody nepřetržitého odpočinku

Pro dosažení optimálního hlubokého spánku je zásadní dopřát si dostatek času na nepřerušovaný odpočinek. Předčasné probuzení během spánkového cyklu může mít za následek spánkovou setrvačnost, která způsobuje ospalost a zhoršení kognitivních funkcí po probuzení. Nastavením budíků načasovaných na intervaly trvající přesně 7,5-9 hodin od počátečního usnutí pomůžete zabránit předčasnému buzení a zároveň zajistíte, aby byly efektivně dokončeny základní procesy, jako je například oprava buněk.

Dostatečný hluboký spánek je spojován s řadou příznivých účinků, jako je lepší ukládání informací do paměti, zvýšená kreativita, optimalizace imunitního systému, lepší emoční regulace a snížení hladiny stresu; navíc může dokonce pomoci snížit pravděpodobnost výskytu dlouhodobých onemocnění, jako je cukrovka nebo hypertenze. Upřednostňování kvalitního spánku správným načasováním spánkových intervalů přispívá nejen ke zdravějšímu životnímu stylu, ale také pomáhá maximalizovat denní produktivitu a duševní jasnost.

Začlenění růžového šumu do spánkového režimu

Začlenění růžového šumu do spánkového režimu

Zlepšete celkovou kvalitu hlubokého spánku tím, že do svého režimu před spaním zařadíte uklidňující "růžový šum". Růžový šum podporuje lepší funkci paměti po probuzení, protože podporuje delší dobu odpočinku ve fázi 3 NREM.

Jak růžový šum zlepšuje funkci paměti během hlubokého spánku

Je známo, že růžový šum, typ zvuku, který má stejnou energii v každé oktávě, má pozitivní vliv na konsolidaci paměti a kognitivní výkon. Na rozdíl od bílého šumu, který obsahuje všechny frekvence se stejnou intenzitou, růžový šum obsahuje zvuky s nižšími frekvencemi, které jsou dominantnější. To vytváří uklidňující efekt podobný přírodním zvukům, jako jsou dešťové srážky nebo mořské vlny.

Studie publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience zjistila, že u účastníků, kteří během spánku poslouchali růžový šum, došlo ke zlepšení pomalých vln spánku (hluboký spánek) a k lepšímu vybavování paměti následující den ve srovnání s těmi, kteří spali bez jakýchkoli zvuků v pozadí.

Tipy pro začlenění růžového šumu do vašich nočních návyků

 1. Vytvořte ideální prostředí: Před zavedením růžového šumu jako součásti noční rutiny se ujistěte, že je ve vaší ložnici tma, ticho a pohodlí.
 2. Vyberte vhodná zařízení: Používejte vysoce kvalitní reproduktory nebo sluchátka speciálně navržená pro spánek s minimálním rušením vnějšími zdroji, jako je únik světla nebo vibrace způsobené pohybem během hodin odpočinku.
 3. Zařaďte další relaxační techniky: Kombinujte poslech nahrávek růžového šumu s dalšími osvědčenými relaxačními metodami, jako jsou hluboká dechová cvičení, progresivní svalová relaxace nebo meditace, a podpořte tak kvalitu spánku.
 4. Experimentujte s různými zvuky: Vyzkoušejte různé nahrávky růžového šumu, které napodobují přírodní prostředí, jako jsou deštné pralesy, oceány nebo jemný vánek, abyste našli ten, který nejlépe vyhovuje vašim osobním preferencím a navozuje pocit klidu před spaním.

Zařazení růžového šumu do nočního režimu může výrazně zlepšit kvalitu hlubokého spánku tím, že podpoří delší dobu spánku ve fázi 3 NREM. To nejen zlepšuje paměťové funkce po probuzení, ale také přispívá k celkové pohodě tím, že zajišťuje dostatečné regenerační procesy během nočních hodin. Pokud se budete řídit těmito tipy a zařadíte růžový šum do svých spánkových návyků, budete na dobré cestě k dosažení kvalitnějšího odpočinku a využití jeho četných zdravotních výhod.

Doplňky pro hluboký spánek a jejich účinky

Udržování zdravého spánkového prostředí a dodržování správné spánkové hygieny může výrazně zvýšit vaše šance na dosažení hlubokého, posilujícího spánku, ale některé doplňky stravy mohou také podpořit hlubší fáze odpočinku. Před použitím jakéhokoli doplňku je nezbytné poradit se s odborníkem, aby byla zajištěna jeho bezpečnost a účinnost při zlepšování vašich konkrétních spánkových návyků.

Úloha melatoninu při podpoře zdravých spánkových cyklů

Melatonin, tělesný hormon, je nezbytný pro řízení vnitřních hodin v těle, které řídí, kdy se člověk cítí bdělý nebo ospalý. Hladina melatoninu obvykle stoupá ve večerních hodinách, což signalizuje, že je čas jít spát. Faktory, jako je stres nebo vystavení modrému světlu z elektronických zařízení, však mohou narušit produkci melatoninu a vést k potížím s usínáním.

Užívání doplňků stravy s melatoninem může pomoci obnovit rovnováhu v přirozeném cyklu spánku a bdění tím, že zvýší hladinu melatoninu v noci. To by mohlo potenciálně vést ke snadnějšímu přechodu do hlubokých fází spánku mimo REM, kde probíhají klíčové procesy, jako je například oprava buněk. U některých uživatelů může být užívání doplňků melatoninu účinné, zatímco u jiných nedochází k žádným výrazným změnám; je důležité si uvědomit, že individuální reakce se liší.

Extrakt z kořene kozlíku lékařského jako přírodní prostředek proti nespavosti

Extrakt z kořene kozlíku lékařského se již po staletí používá jako bylinný lék proti nespavosti díky svým potenciálním sedativním účinkům na centrální nervový systém (CNS). Nedávné studie naznačují, že kořen kozlíku lékařského může být účinný při podpoře relaxace a snižování úzkosti, což může přispět ke zlepšení kvality spánku a zvýšení pravděpodobnosti vstupu do hlubokých, regeneračních fází non-REM spánku.

Přestože přesné mechanismy účinků kořene kozlíku lékařského na spánek nejsou zcela známy, předpokládá se, že jeho účinné látky působí na receptory kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku. GABA je neurotransmiter zodpovědný za potlačení aktivity CNS a podporu relaxace - díky tomu mohou jedinci, kteří bojují s nespavostí nebo poruchami spánku souvisejícími s úzkostí, rychleji usnout a vydržet spát déle po celou noc.

Zařazení doplňků stravy s melatoninem nebo kořenem kozlíku lékařského do vašeho nočního režimu může pomoci podpořit hlubší a klidnější období pomalých vln spánku; před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se však vždy poraďte s odborníkem. Nezapomeňte, že dosažení optimálního hlubokého spánku zahrnuje kombinaci několika faktorů, jako je dodržování důsledného spánkového režimu, vytvoření ideálního prostředí pro odpočinek a pravidelná fyzická aktivita během denních hodin.

Časté dotazy týkající se toho, jak získat hlubší spánek

Jak získat více hlubokého spánku

Chcete-li zlepšit kvalitu spánku a podpořit hlubší spánek, je důležité zaměřit se na zkvalitnění spánku v pomalých vlnách, který je známý také jako hluboký spánek. Hluboký spánek hraje klíčovou roli při fyzické obnově, upevňování paměti a celkové pohodě. Zde je několik tipů, které vám pomohou získat více hlubokého spánku:

 • Vytvořte prostředí vhodné pro spánek: Udržujte optimální teplotu v místnosti, omezte vystavení modrému světlu a udržujte v ložnici tmu a ticho.
 • Stanovte si konzistentní spánkový režim: Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech.
 • Zařaďte pravidelné cvičení: Cvičení vám pomůže rychleji usnout a déle spát. Dbejte však na to, abyste necvičili příliš blízko před spaním.
 • Zvažte přírodní prostředky: Růžový šum, melatonin a kořen kozlíku lékařského mohou pomoci navodit spánek a snížit stres.

Proč mám tak málo hlubokého spánku?

Pokud máte potíže se spánkem nebo s dostatečně hlubokým spánkem, může to být způsobeno několika faktory. Mezi časté příčiny špatné kvality spánku patří stres, nepravidelný rozvrh, nadměrný příjem kofeinu nebo konzumace alkoholu před spaním. Řešení těchto problémů prostřednictvím změny životního stylu může pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Jsou 3 hodiny hlubokého spánku dobré?

I když se potřeby jednotlivých osob liší, dospělí obvykle potřebují pro správnou regeneraci těla alespoň 1-2 hodiny hlubokého spánku za noc. Tři hodiny jsou považovány za dostatečné, nicméně pro celkovou pohodu je nezbytné tento spánek vyvážit s dalšími fázemi spánkového cyklu.

Jaká je ideální doba hlubokého spánku?

Ideální množství hlubokého (pomalovlnného) spánku se liší v závislosti na věku a individuálních potřebách, ale obecně tvoří asi 20-25 % celkového nočního odpočinku dospělých. To znamená přibližně 1-2 hodiny, i když někteří lidé mohou potřebovat o něco více nebo méně.

Závěr

Hluboký spánek je nezbytný pro tělesné i duševní zdraví, proto by jeho podpora měla být prioritou. Můžete si vytvořit prostředí vhodné pro spánek, načasovat si spánkový režim, pravidelně cvičit a používat přírodní prostředky, jako je melatonin nebo kořen kozlíku lékařského. Tyto kroky mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho regeneračního spánku.

Je také důležité si uvědomit, jakou sílu má růžový šum při zlepšování paměťových funkcí během spánku. Zásadními faktory pro dosažení dostatečného množství hlubokého spánku a spánku REM jsou také důsledný spánkový režim a optimální načasování budíku.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?