Proč jsem po kofeinu unavený?

Published:

Mnoho lidí se ptá: "Proč jsem po kofeinu unavený?", když by měl dodávat energii. V tomto příspěvku na blogu prozkoumáme různé prvky, které mohou vysvětlovat, proč se někteří lidé mohou cítit unavení, přestože kofein údajně zvyšuje energii.

Prozkoumáme, jak může vznik tolerance na kofein snížit jeho povzbuzující účinky a vést k abstinenčním příznakům, které způsobují ospalost. Kromě toho prozkoumáme, jak může konzumace kofeinu ovlivnit regulaci hladiny cukru v krvi a citlivost na inzulín, což může být příčinou únavy, kterou někteří lidé pociťují po vypití kofeinových nápojů.

Dále budeme zkoumat, jak nadměrná konzumace narušuje chemické látky v cyklu spánek-bdění v mozku a přispívá k chronické únavě. Dotkneme se také dehydratace způsobené nápoji s kofeinem a přidanými cukry, které se nacházejí v mnoha oblíbených nápojích a které mohou být zodpovědné za tyto energetické kolapsy.

Na závěr našeho zkoumání, proč jsem po kofeinu unavený, vám nabídneme strategie, jak snížit negativní účinky a zároveň si užívat výhod ranního šálku nebo občasného energetického nápoje. Zůstaňte naladěni na zasvěcené tipy a doporučení!

proč-kofein-je-únavný

Problémy s regulací cukru v krvi

Mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich ranní šálek kávy může mít významný vliv na hladinu cukru v krvi. Důvodem jsou skryté cukry obsažené v kávě a potenciální negativní účinky kofeinu na hladinu glukózy. V této části se budeme zabývat tím, jak skryté cukry v kávě a potenciální vliv kofeinu na řízení hladiny glukózy mohou vést k únavě po konzumaci kávy.

Skryté cukry v kávě ovlivňující hladinu cukru v krvi

Zatímco černá káva sama o sobě neobsahuje žádné přidané cukry, mnoho oblíbených kávových nápojů, jako jsou latté, cappuccino a ochucené kávy, se často dodává se sladidly nebo sirupy, které mohou výrazně zvýšit denní příjem cukru. Tyto přidané cukry způsobují rychlý vzestup hladiny cukru v krvi, po kterém následuje nevyhnutelný pád, a vy se pak po celý den cítíte unavení a malátní. Abyste se tomuto návalu cukru vyhnuli, volte raději neslazené varianty nebo střídmě používejte přírodní alternativy, jako je med nebo stévie.

Vliv kofeinu na řízení glykémie

Bylo prokázáno, že kofein negativně ovlivňuje citlivost na inzulín, což může vést k potížím při správné regulaci hladiny cukru v krvi - zejména u osob s cukrovkou nebo jinými zdravotními problémy souvisejícími s glukózou. Podle výzkumu publikovaného v časopise Diabetes Care Journal může pravidelná konzumace nápojů s obsahem kofeinu zhoršovat toleranci glukózy i u zdravých jedinců bez diabetu.

 • Ranní káva: kofein může dočasně zvýšit hladinu cukru v krvi nalačno díky stimulačnímu účinku na produkci kortizolu - stresového hormonu, který zvyšuje srdeční frekvenci i uvolňování glukózy do krevního oběhu.
 • Energetické nápoje: Tyto nápoje obsahují nejen velké množství kofeinu, ale také přidané cukry, které mohou způsobit dvojí účinek na regulaci hladiny cukru v krvi a přispět k pocitu únavy po konzumaci.

Chcete-li minimalizovat vliv kofeinových nápojů na hladinu cukru v krvi, zvažte tyto strategie:

 1. Snižte příjem kofeinu: Omezte denní spotřebu kofeinu tím, že si dáte menší porce nebo přejdete na bezkofeinové alternativy. Udržování dostatečné hydratace je zásadní pro zamezení dehydratace a snížení možnosti vzniku inzulínové rezistence v čase.
 2. Udržujte správnou hydrataci: Pití vody během dne je nezbytné pro celkové zdraví a může pomoci potlačit některé negativní účinky spojené s příjmem kofeinu. Před konzumací kofeinových nápojů, během ní a po ní pijte dostatek vody, abyste předešli dehydrataci, která by mohla zhoršit pocit únavy.
 3. Jezte vyvážená jídla: Konzumace vyvážených jídel s dostatečným množstvím bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů zajistí trvalou energii po celý den a zároveň pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi ve spojení se správnou hydratací.

Zařazení těchto tipů do každodenní rutiny může pomoci zmírnit potenciální problémy související s regulací hladiny cukru v krvi při konzumaci nápojů s kofeinem - a v konečném důsledku snížit pocit únavy po jejich konzumaci.

Interference s chemickými látkami cyklu spánek-bdění

Interference s chemickými látkami cyklu spánek-bdění

Kofein narušuje schopnost mozku regulovat cykly spánku a bdění tím, že blokuje příjem adenosinu, neurotransmiteru spojeného s navozením ospalosti. K tomuto narušení dochází, když kofein blokuje adenosinové receptory při příjmu adenosinu - neurotransmiteru spojeného s podporou ospalosti. Je však důležité si uvědomit, že kofein se sice na tyto receptory váže, ale nezastavuje skutečnou produkci nebo tvorbu dalších receptorů. V důsledku toho dochází ke zvýšenému pocitu únavy a také ke zrychlenému srdečnímu tepu a nízkému krevnímu tlaku.

Blokování adenosinových receptorů způsobující únavu

Hlavním důvodem, proč se někteří lidé cítí po požití kofeinu unavení, je jeho účinek na adenosinové receptory. Když se kofein dostane do mozku, naváže se na adenosinové receptory, a tím jim brání v přijímání signálů, které by obvykle způsobily ospalost. Přitom jim brání v přijímání adenosinových signálů, které by normálně vyvolaly pocit ospalosti.

Může se to zdát neintuitivní, protože většina lidí si pití kávy spojuje s pocitem větší bdělosti; protože však tělo produkuje adenosin po celý den bez ohledu na to, zda jsou k dispozici receptory, na které se může vázat - nadměrné množství se časem hromadí, což vede k tomu, že jedinci, kteří pravidelně konzumují kávu, pociťují chronickou únavu, jakmile jejich ranní šálek vyprchá.

Vliv na srdeční frekvenci a krevní tlak

Kromě toho, že se lidé cítí unavení blokováním příjmu adenosinu v mozkových buňkách (neuronech), další důsledek související přímo s konzumací zahrnuje jak zvýšení tepu, tak snížení celkové systémové hladiny arteriálního napětí (krevního tlaku). Tyto fyziologické změny mohou dále přispívat k pocitům spojeným s vyčerpáním po požití velkého množství alkoholu, zejména pokud se konzumuje obvykle po delší dobu.

Uvolňování kortizolu vyvolané příjmem kofeinu může vést ke zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku, což může přispět k únavě. Tato kombinace faktorů může vést k pocitu únavy po konzumaci nápojů s kofeinem, protože vaše tělo se snaží těmto účinkům čelit podporou relaxace a ospalosti.

Tipy pro minimalizaci únavy způsobené kofeinem

 • Mírná spotřeba: Abyste předešli únavě způsobené interferencí kofeinu s adenosinovými receptory, je důležité nepřehánět denní příjem kofeinu. Držte se maximálně jednoho až dvou šálků kávy denně.
 • Na načasování záleží: Vyvarujte se pití nápojů s kofeinem příliš blízko před spaním, protože to může narušit váš přirozený cyklus spánku a bdění a způsobit, že se budete během dne cítit více unavení.
 • Zůstaňte hydratovaní: Pití velkého množství vody během dne pomůže udržet hladinu energie a zabrání dehydrataci, která by mohla dále přispět k pocitům spojeným s vyčerpáním po požití velkého množství, zejména pokud se tak děje obvykle po delší dobu(zdroj).

Pokud si uvědomíme, jak kofein zasahuje do chemie mozku, která je zodpovědná za regulaci cyklů spánku a bdění, můžeme pochopit, proč někteří lidé po jeho pravidelné konzumaci pociťují únavu. Zmírněním množství příjmu spolu s věnováním pozornosti správnému načasování a hydratačním postupům by měl být člověk schopen úspěšně zmírnit potenciální negativní vedlejší účinky související přímo zpětně s jeho konzumními návyky celkově a zároveň si stále užívat příležitostných výhod nabízených jeho užíváním, když je to nejvíce potřeba.

Účinky dehydratace z nápojů s kofeinem

Účinky dehydratace z nápojů s kofeinem

Pocit malátnosti po vypití kofeinových nápojů, jako je káva, může být způsoben dehydratací. Když buňky ztrácejí objem tekutin, jsou méně efektivní při plnění svých funkcí v celém těle. Vazokonstrikční vlastnosti kofeinu, které snižují průtok krve zúžením cév, mohou vést k neefektivitě buněk, protože dochází ke ztrátě objemu tekutin.

Vazokonstrikce ovlivňující efektivitu buněčných funkcí

Kofein působí jako vazokonstrikční látka, která způsobuje zúžení cév a snížení průtoku krve. V důsledku toho buňky nemusí dostávat dostatek kyslíku a živin potřebných pro optimální fungování. To může vést k pocitu únavy nebo vyčerpání po konzumaci kofeinu.

Změněný průtok krve v důsledku dehydratace

Dehydratace může dále zhoršit účinky vazokonstrikce tím, že snižuje celkový objem krve, což ztěžuje efektivní čerpání krve srdcem. V důsledku toho se můžete cítit unavení, i když pravidelně konzumujete kávu nebo jiné nápoje s kofeinem.

Abyste předešli únavě způsobené dehydratací při konzumaci kofeinu:

 • Udržujte správnou úroveň hydratace: Ujistěte se, že během dne pijete hodně vody - zejména před a po pití nápojů s kofeinem - abyste si udrželi dostatečnou hladinu hydratace, která podporuje zdravou funkci buněk.
 • Vyhněte se nadměrné konzumaci: Omezte konzumaci nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou energetické nápoje nebo limonády, které obsahují velké množství cukru a umělých přísad, jež přispívají k dehydrataci.
 • Vyberte si zdravější alternativy: Zvolte bylinné čaje nebo jiné nápoje bez kofeinu, které vám pomohou udržet hydrataci bez negativních účinků kofeinu na cévy a buněčné funkce.

Kromě těchto strategií je důležité si uvědomit, že kofein nemusí být jedinou příčinou vaší únavy. K chronické únavě mohou přispívat i další faktory, jako je špatná kvalita spánku, stres a nezdravá strava. Pokud budete tyto základní problémy řešit společně s řízením spotřeby kofeinu, budete lépe připraveni udržet si optimální hladinu energie po celý den.

Pokud se obáváte vlivu kofeinu na vaši pohodu nebo pokud únava přetrvává navzdory dodržování výše uvedených rad, může být prospěšná konzultace s lékařem, který vám poskytne individuální poradenství přizpůsobené vašim individuálním požadavkům.

Časté dotazy týkající se otázky Proč mě kofein unavuje?

Časté dotazy týkající se otázky Proč mě kofein unavuje?

Proč jsem po kofeinu unavený?

Kofein je známý svou schopností dodávat energii, ale může mít i opačný účinek. Zde je několik důvodů, proč tomu tak je:

 • Tolerance kofeinu: Pravidelná konzumace kofeinu může vést ke zvýšené toleranci, což znamená, že potřebujete více kofeinu, abyste pocítili jeho účinky. To může mít za následek, že se po vypití kávy nebo energetických nápojů budete cítit unavení místo bdělosti.
 • Kolísání hladiny cukru v krvi: Kofein může způsobit dočasné zvýšení hladiny cukru v krvi a následný pád, po kterém se můžete cítit unavení a pomalí.
 • Interference s cyklem spánek-bdění: Kofein může narušovat chemické látky v mozku, které regulují cyklus spánku a bdění, což ztěžuje usínání a způsobuje únavu následujícího dne.
 • Dehydratace: Nápoje s kofeinem mohou způsobit dehydrataci, která může vést k pocitu únavy. Při konzumaci kofeinu je důležité pít hodně vody, abyste předešli dehydrataci.

Způsobuje kofein u lidí s ADHD únavu?

Kofein je sice stimulant, který může zvýšit bdělost, ale na osoby s ADHD může mít uklidňující účinek. Je to proto, že kofein zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, který může pomoci regulovat pozornost a soustředění (zdroj).

Why Doesn't Caffeine Give Me Energy?

Proč mi kofein nedodává energii?

Pokud vám kofein nepřidá energii, může to mít několik důvodů. Může to být způsobeno vysokou tolerancí nebo genetickými faktory ovlivňujícími způsob, jakým vaše tělo metabolizuje kofein. Mezi další důvody patří špatná kvalita spánku nebo nedostatečná hydratace při konzumaci kofeinových nápojů (zdroj).

Závěr

Za prvé, tolerance kofeinu může ovlivnit reakci vašeho těla na stimulant. Časem můžete potřebovat více kofeinu k dosažení stejné úrovně bdělosti, což může vést k únavě, pokud ho nespotřebujete dostatečné množství. Kromě toho může kofein narušit regulaci hladiny cukru v krvi a chemické látky v mozku, které řídí cyklus spánku a bdění, což může rovněž přispět k únavě.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je dehydratace. Kofein je diuretikum, což znamená, že může způsobit ztrátu tekutin a elektrolytů. To může způsobit, že se budete cítit unavení a pomalí, zejména pokud během dne nepijete dostatek vody. A konečně, mnoho kofeinových nápojů obsahuje přidané cukry, které mohou vést k poklesu energie a zanechat pocit větší únavy než předtím.

Pokud hledáte způsoby, jak omezit negativní účinky kofeinu a zároveň si užívat jeho výhod, můžete vyzkoušet několik strategií. Hydratace, omezení příjmu kofeinu a výběr zdravějších alternativ, jako jsou bylinné čaje nebo přírodní doplňky stravy, mohou pomoci dodat energii bez nepříznivých účinků.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?