Published:

Updated:

Author: Luke Sholl

Co Je To CBGA?

Co Je To CBGA?

CBGA je jedna z kanabinoidních kyselin, kterou můžeme nalézt v konopné rostlině. CBGA je také známá jako "mateřský kanabinoid", jelikož se jedná o prekurzor mnohých kanabinoidů. Kromě klíčové role v biosyntéze kanabinoidů může mít CBGA využití důležité pro lidi. Pojďme se nyní hlouběji podívat na tuto zajímavou molekulu.

CBGA: Mateřský kanabinoid

CBGA, neboli kyselina kanabigerolová, hraje důležitou roli v tvorbě kanabinoidů v konopné rostlině. Prostřednictvím série chemických reakcí mohou konopné trichomy vyrobit kyselinu olivetolovou (OA) a geranyldifosfát (GPP). Obě dvě tyto molekuly jsou přeměněny v CBGA díky specifickému enzymu zvanému CBGA syntéza. Jakmile je CBGA syntetizováno, má potenciál dát vzniknout řadě kanabinoidních kyselin, v závislosti na tom, který enzym bude katalyzovat následnou reakci. THCA syntáza dá vzniknout THCA, CBDA syntáza dá vzniknout CBDA a CBCA syntáza dá vzniknout CBCA.

Nicméně pokud je CBGA vystaveno specifickým podmínkám, lze jej také přeměnit v kanabinoid CBG. Pokud je CBGA vystaveno teplu, může dojít k oddělení karboxylové skupiny z molekuly. Tento proces je znám jako dekarboxylace a díky němu může vzniknout z CBGA CBG. CBG je považováno za méně důležitý kanabinoid, ale v posledních letech získává na popularitě, jelikož na trh se dostává čím dál tím více CBG produktů. Je to způsobeno tím, že pěstitelům se podařilo vyšlechtit odrůdy, které tvoří 100% CBG.

CBGA také hraje další fundamentální roli v konopné rostlině. Jako sekundární metabolit pomáhá přesouvat zdroje ke květům a k následné produkci pryskyřice a semínek. Dále je také schopna spustit programovanou buněčnou smrt v listech, díky čemu může rostlina ušetřit energii.

Co Je To CBGA?

Vedlejší účinky

Bohužel nemáme dostatek studií, které by se kanabinoidem CBGA zabývaly. Nedostatek lidských testů je obrovskou mezerou ve znalostech o tomto kanabinoidu. Momentálně nemáme žádná solidní data ohledně potenciálních vedlejších účincích tohoto kanabinoidu. Co ale víme je fakt, že podobně jako CBD, CBGA se neváže na receptory CB1 a nemá tak psychoaktivní účinky. Nicméně nedostatek dat také znamená, že nevíme, zda tento kanabinoid interaguje s některými léky. Další studie snad zacelí tuto mezeru a odpoví nám na naše otázky.

Momentální výzkum CBGA

I přes nedostatek studií, které by se zabývaly vedlejšími účinky, máme k dispozici některé studie, které se zabývají potenciálním využitím CBGA.

Studie publikovaná v časopise Fitoterapia se věnovala účinkům odrůdy s vysokým obsahem CBGA na inhibici reduktázy aldózy, což je enzym, který je spjatý s komplikacemi při cukrovce. Extrakty z této odrůdy vykazovaly schopnost inhibovat tento enzym v závislosti na dávce. Autoři této studie tvrdí, že tyto odrůdy by mohly být využity pro přípravu inhibitorů reduktázy aldózy.

CBGA může také hrát modulační roli v metabolismu. Studie z roku 2019, která byla publikovaná v časopise Biochimica et Biophysica Acta, detailně popisuje výpočetní a buněčný výzkum, který naznačuje, že tato kanabinoidová kyselina se může vázat na receptory aktivované proliferátorem peroxisomu (PPAR). Prostřednictvím tohoto mechanismu by CBGA mohla být schopná pomoci regulovat ukládání tukové tkáně.

Legální statut

Jelikož se nejedná o psychoaktivní kanabinoid, tak je CBGA (stejně jako CBD) v mnoha zemích legální. CBG lze extrahovat z technického konopí, které obsahuje nízkou hladinu THC. Tyto odrůdy jsou momentálně legální v USA a mnohých evropských zemích.

Jaký produkt potřebuji?