Péče o pleť pro začátečníky: Jednoduché kroky k úspěchu

Published:

Začátečníci v péči o pleť jsou často zahlceni množstvím dostupných produktů a rad. Cílem tohoto příspěvku na blogu je zjednodušit začátečníkům proces výběru rutinní péče o pleť tím, že jim poskytne základní informace o sestavení režimu, který jim bude nejlépe vyhovovat.

Budeme se zabývat tématy, jako jsou nejlínější postupy péče o pleť s pouhými třemi základními produkty, porozumění tonikům a jejich složení, oční krémy versus hydratační krémy na obličej, ošetření skvrn a jejich význam v režimu, výběr správného hydratačního krému podle typu pleti a další nástroje a ošetření, jako je opalovací krém nebo LED terapie.

Na konci tohoto komplexního průvodce pro začátečníky v péči o pleť budete vybaveni cennými znalostmi, které vám umožní činit informovaná rozhodnutí o vlastní individuální péči o pleť.

Nejlacinější rutina péče o pleť

Vytvoření jednoduché a účinné rutiny péče o pleť nemusí být složité. Dermatologové doporučují používat pouze tři základní produkty pro nejlínější, ale účinný režim, který vám pomůže udržet zdravou pleť, aniž byste museli zruinovat banku nebo strávit příliš mnoho času každodenní rutinou.

Tři základní produkty pro snadnou péči o pleť

 1. Čisticí přípravek: Jemný čisticí přípravek má zásadní význam pro odstranění nečistot, oleje a make-upu z vaší pleti. Rozhodněte se pro čisticí prostředek s obsahem CBD, který může poskytnout další výhody, jako je snížení zánětu a podpora celkového zdraví pokožky.
 2. Tonikum: Tonikum pomáhá vyrovnávat hladinu pH pleti a zároveň jí poskytuje hydrataci. Tonikum vybírejte podle svých konkrétních požadavků (více informací níže).
 3. Moisturizer: Hydratační krém uzamyká hydrataci a chrání kožní bariéru po celý den. Hledejte takový, jehož složky jsou přizpůsobeny vašemu jedinečnému typu pleti.

Výhody minimalistického přístupu k péči o pleť

 • Šetří čas & amp; peníze: Používání menšího počtu produktů znamená méně času stráveného jejich každodenní aplikací a také nižší náklady spojené s nákupem více položek.
 • Snadnější důslednost: Jednodušší rutinní postup usnadňuje jeho důsledné dodržování—a zajišťuje lepší dlouhodobé výsledky pro zdravěji vypadající pleť.
 • Snížené riziko podráždění: Méně produktů znamená také nižší pravděpodobnost nežádoucích reakcí nebo podráždění způsobených vrstvením více složek na citlivé oblasti obličeje.

Při dodržování minimalistického přístupu k péči o pleť lze dosáhnout zdravé a zářivé pleti bez nutnosti používat rozsáhlý seznam produktů nebo složité režimy. Klíčem k úspěchu je výběr vysoce kvalitních základních prostředků přizpůsobených vašim specifickým potřebám—jako jsou ty, které nabízí společnost Cibdol, jež se specializuje na CBD olej a další produkty péče o pleť s obsahem CBD. Stačí tři základní kroky a i nováčci v péči o pleť si mohou užívat výhod dobře udržované pleti.

Uvědomění si výhod nenáročného režimu péče o pleť může být výhodné, přesto je pro maximalizaci jeho účinků nezbytné uvědomit si, co jsou tonika a jak fungují. Znalost různých druhů nabízených tonerů vám umožní vybrat si takový, který vyhovuje vašim požadavkům, a vytvořit si individuální rutinu péče o pleť.

Poznání toniků

Tonizéry hrají klíčovou roli v každé péči o pleť, protože zajišťují hydrataci a vyrovnávají hladinu pH pleti. Existují dva typy tonik - jemná tonika vhodná pro suchou a citlivou pleť a tonika s chemickými exfoliačními látkami, která se zaměřují na pleť se sklonem k akné nebo s nerovnoměrnou strukturou. Výběr správného tonika pro váš typ pleti je zásadní pro dosažení optimálních výsledků jakékoli péče o pleť.

Typy tonerů podle složení

Šetrná tonika mají často hydratační složky, jako je kyselina hyaluronová, glycerin nebo aloe vera, které zklidňují suchou a citlivou pleť. Tonika bez alkoholu se doporučují těm, kteří mají citlivou nebo snadno podrážděnou pleť, protože alkohol může být drsný a vysušující.

Naopak tonika obsahující chemické exfolianty, jako je kyselina salicylová, kyselina glykolová nebo kyselina mléčná, jsou určena k ošetření pleti se sklonem k akné nebo strukturované pleti tím, že odstraňují odumřelé buňky z povrchové vrstvy pleti. To pomáhá uvolnit póry a zmírnit záněty spojené s vyrážkami.

 • Šetrné tonikum: Hydratační složky (např. kyselina hyaluronová, glycerin)
 • Exfoliační tonika: Chemické exfoliační látky (např. kyselina salicylová, kyselina glykolová)

Jak vybrat správné tonikum pro vaše specifické potřeby

Při výběru tonika je nutné vzít v úvahu typ a problémy vaší pleti. Pokud máte suchou nebo citlivou pleť, volte jemná tonika bez alkoholu, která obsahují hydratační složky. Pro ty, kteří mají mastnou nebo aknózní pleť, může být prospěšné exfoliační tonikum, které uvolní póry a sníží mastnotu.

Před zařazením jakéhokoli nového výrobku do rutinní péče o pleť je také důležité provést náplasťový test. Naneste tonikum na malou oblast obličeje (např. za uchem) a počkejte 24 hodin, abyste zjistili, zda se neobjeví nežádoucí reakce, jako je zarudnutí nebo podráždění.

Pokud si nejste jisti, který typ tonika je pro vaše potřeby nejvhodnější, poraďte se s certifikovaným dermatologem, který vám na základě posouzení typu vaší pleti poskytne individuální doporučení.

Závěrem lze říci, že porozumění tonikům je důležitým krokem při vytváření úspěšné rutiny péče o pleť pro začátečníky. Na závěr je pro další rozšíření porozumění základům prospěšné rozlišovat oční krémy a hydratační krémy na obličej.

Oční krémy vs. hydratační krémy na obličej

Obě složky, jak oční krémy, tak hydratační krémy na obličej, jsou důležitými součástmi dobře propracované péče o pleť. Výrazně se však liší z hlediska textury, složení, pořadí aplikace i cílových oblastí. Znalost těchto rozdílů vám pomůže činit informovaná rozhodnutí při výběru vhodných produktů.

Rozdíl mezi očními krémy a hydratačními krémy na obličej

Oční krémy jsou speciálně vyvinuty tak, aby pečovaly o jemnou pokožku kolem očí. Jsou obvykle lehčí a tenčí než hydratační krémy na obličej, což umožňuje jejich lepší vstřebávání, aniž by způsobovaly podráždění nebo zatížení této citlivé oblasti. Oční krémy navíc často obsahují složky, které se zaměřují na běžné problémy, jako jsou tmavé kruhy, otoky, jemné linky a vrásky.

Naproti tomu hydratační krémy na obličej poskytují hydrataci a výživu celé oblasti obličeje. Vyrábějí se v různých texturách (krémy nebo gely) s různým složením přizpůsobeným konkrétním typům pleti (suché nebo mastné). Na rozdíl od očních krémů, které se zaměřují na řešení konkrétních problémů týkajících se pouze očního okolí, je hlavním cílem hydratačního krému na obličej udržet celkové zdraví pleti tím, že ji udržuje hydratovanou po celý den.

Vysvětlení pořadí aplikace

Správné pořadí aplikace přípravků péče o pleť hraje zásadní roli při maximalizaci jejich účinnosti. Vzhledem k tomu, že oční krémy mají lehčí konzistenci než většina hydratačních krémů na obličej, měly by se nanášet jako první, aby se mohly rychle vstřebat do pokožky, a teprve poté přejít k těžším přípravkům, jako jsou séra nebo oleje.

 1. Důkladně si vyčistěte obličej jemným čisticím přípravkem vhodným pro váš typ pleti;
 2. Pokud je to žádoucí, tonizujte pleť tonikem bez alkoholu;
 3. Pomocí prsteníčku jemně naneste malé množství očního krému kolem očí;
 4. Naneste hydratační krém na obličej vhodný pro váš typ pleti a zajistěte rovnoměrné pokrytí celé oblasti obličeje.

Dodržením tohoto pořadí aplikace zajistíte, že každý produkt bude mít dostatek času na to, aby se vstřebal a účinně působil na cílených místech, aniž by byl zředěn nebo brzděn jinými produkty ve vaší rutině. Nezapomínejte, že produkty péče o pleť vždy nanášejte čistýma rukama a místo tření používejte jemné poklepávání, abyste předešli podráždění.

Oční krémy i hydratační krémy na obličej hrají v péči o pleť zásadní roli, ale pro optimální využití je důležité pochopit jejich vzájemné kontrasty. Od očních krémů a hydratačních krémů na obličej přejdeme k bodovému ošetření, které může být také účinným způsobem, jak se zaměřit na konkrétní problematické oblasti, pokud jde o péči o pleť.

Spottreatments & Their Importance

Spotové ošetření může účinně řešit specifické problémy, jako jsou například vyrážky nebo tmavé skvrny, a to dodáváním koncentrovaných účinných látek přímo na problematická místa. Jejich aplikace v noci je ideální, protože poskytuje dostatek času na vstřebání a zároveň zabraňuje potenciálním konfliktům s jinými denními produkty, jako je make-up nebo opalovací krém.

Obvyklé složky pro ošetření skvrn

Různá ošetření skvrn obsahují různé účinné látky, které se zaměřují na konkrétní problémy pleti. Mezi ty nejběžnější patří:

 • Kyselina salicylová: Beta-hydroxykyselina (BHA), která proniká hluboko do pórů, rozpouští přebytečnou mastnotu a odumřelé kožní buňky, čímž uvolňuje póry a zabraňuje tvorbě akné. Více informací o kyselině salicylové naleznete v tomto článku na Healthline.
 • Benzoylperoxid: Antibakteriální látka, která ničí bakterie způsobující akné na povrchu pokožky, snižuje zánět a zabraňuje vzniku nových pupínků. Více informací o benzoylperoxidu se dozvíte v tomto komplexním průvodci od WebMD.
 • Kyselina glykolová: Kyselina glykolová, alfa-hydroxykyselina (AHA) získávaná z cukrové třtiny, jemně exfoliuje vrchní vrstvu pokožky, čímž podporuje buněčnou výměnu a časem zmizí tmavé skvrny. Více informací o účincích kyseliny glykolové najdete v tomto informativním článku od Byrdie.
 • Niacinamid: Niacinamid, forma vitaminu B3, pomáhá snižovat záněty, vyrovnávat tón pleti a minimalizovat výskyt rozšířených pórů. Více o této všestranné složce se dozvíte v článku Healthline.

Tipy na správné použití přípravků na skvrny

Chcete-li maximalizovat účinnost ošetření skvrn a vyhnout se případnému podráždění nebo nežádoucím reakcím, dodržujte tyto jednoduché rady:

 1. Očistěte si pleť: Před aplikací jakéhokoli bodového ošetření se ujistěte, že je váš obličej čistý a zbavený make-upu nebo jiných přípravků péče o pleť.
 2. Naneste tenkou vrstvu: Použijte malé množství přípravku (obvykle o velikosti hrášku) a jemně jej naneste na postižené místo, aniž byste jej rozetřeli. Tím umožníte lepší vstřebání do pokožky.
 3. Vyhněte se překrývání produktů: Pokud používáte více přípravků na ošetření skvrn zaměřených na různé problémy (např. akné a tmavé skvrny), dbejte na to, abyste je neaplikovali příliš blízko sebe, protože by mohly vzájemně potlačit své účinky nebo způsobit podráždění.
 4. Udržujte důslednost: Pro dosažení nejlepších výsledků používejte vybrané ošetření skvrn soustavně po určitou dobu—obvykle jednou denně na noc—abyste zaznamenali znatelné zlepšení konkrétního problému (problémů).

Zařazením účinného bodového ošetření do rutiny noční péče o pleť můžete výrazně zlepšit cílené problémy, jako jsou výpadky nebo hyperpigmentace, a zároveň zlepšit celkové zdraví pleti. Pokud porozumíte běžným složkám používaným v těchto produktech a budete dodržovat správné techniky aplikace, budete dobře vybaveni pro řešení jakéhokoli problému s pletí, který se vám naskytne.

Zaměření se na konkrétní oblasti pleti pomocí přípravků pro bodové ošetření je klíčem k zajištění jejich účinného používání, proto je nezbytné znát příslušné složky. Výběr vhodného hydratačního krému pro váš typ pleti je zásadní pro zdravou pleť - pochopení toho, které složky jsou nejvhodnější pro individuální požadavky, pomůže zaručit ideální výsledky.

Výběr správného hydratačního krému podle typu pleti

Výběr vhodného hydratačního krému závisí do značné míry na vašem jedinečném typu pleti, ať už je suchá nebo mastná, a na pochopení, které klíčové složky vyhovují konkrétně každé potřebě. Například kyselina hyaluronová je skvělá pro suchou pleť, zatímco přípravky na bázi oleje se složkami bojujícími proti akné se hodí pro mastnou pleť. V této části se budeme zabývat různými složkami, které je třeba hledat v hydratačních přípravcích podle typu pleti, a poskytneme vám doporučení pro suchou i mastnou pleť.

Složky, které je třeba hledat v hydratačních krémech podle typu pleti

 • Suchá pleť: Nejlepší hydratační krémy pro suchou pleť jsou plné hydratačních složek, jako je kyselina hyaluronová, lipidy a proteiny. Tyto prvky pomáhají udržet vlhkost ve vrstvách pokožky a zároveň posilují její přirozenou bariéru. Je nezbytné vyhnout se přípravkům obsahujícím retinol, protože ty mohou již tak vysušenou pleť ještě více dehydratovat.
 • Mastná pleť: Pokud máte mastnou pleť, zvolte lehký olej smíchaný se složkami proti stárnutí nebo akné, jako je kyselina salicylová nebo niacinamid. Tyto sloučeniny společně působí nejen na kontrolu nadměrné produkce kožního mazu, ale také řeší běžné problémy spojené s mastnou pletí, jako jsou výtoky a rozšířené póry.

Doporučení pro suchou i mastnou pleť

Abychom vám pomohli najít dokonalý produkt šitý na míru konkrétně vašim potřebám, přinášíme vám několik nejlépe hodnocených návrhů produktů podle různých odborníků na péči o pleť:

Nalezení správného hydratačního krému pro vaši pleť může vyžadovat trochu experimentování. Vyzkoušejte různé produkty, dokud nenarazíte na to, co je pro vaši pleť ideální.

Výběr vhodného hydratačního krému pro váš typ pleti je klíčem k dosažení optimálních výsledků. Zařazení dalších nástrojů péče o pleť a ošetření do rutinní péče navíc může pomoci výsledky ještě zlepšit.

Další nástroje péče o pleť a ošetření

Ačkoli to není nezbytně nutné, některé nástroje péče o pleť a ošetření mohou zvýšit celkovou účinnost vaší rutiny. Opalovací krém, LED terapie nebo napařování obličeje mohou pomoci zlepšit vstřebávání přípravků změkčením vrchní vrstvy pokožky.

Přínosyzařazeníopalovacíhokrémudo vašeho denního režimu

Oslunění je nezbytné pro zachování zdraví pokožky, chrání ji před UV zářením, které může způsobit předčasné stárnutí, spálení a rakovinu. Každodenní používání širokospektrálního opalovacího krému s ochranným faktorem SPF alespoň 30 může tato rizika výrazně snížit a zároveň zabránit hyperpigmentaci a nerovnoměrnému tónu pleti. Chcete-li maximalizovat jeho účinky, nezapomeňte se při pobytu venku nebo po plavání/potápění každé dvě hodiny znovu natřít.

Jak funguje LED terapie jako další možnost léčby

 • Podporuje tvorbu kolagenu: Terapie červeným světlem LED stimuluje syntézu kolagenu, což časem pomáhá redukovat jemné linky a vrásky.
 • Bojuje proti bakteriím způsobujícím akné: Terapie modrým světlem LED se zaměřuje na bakterie P.acnes, které jsou zodpovědné za vznik akné, aniž by způsobovala podráždění nebo vysušení spojené s tradičními způsoby léčby akné.
 • Vyrovnává pigmentaci: Terapie zeleným světlem LED působí na redukci zarudnutí způsobeného zánětem, zatímco žluté světlo pomáhá vyblednout tmavé skvrny způsobené poškozením sluncem nebo pozánětlivou hyperpigmentací (PIH).

Chcete-li s LED terapií začít doma, zvažte investici do kvalitního ručního přístroje, jako je Foreo UFO 2 Smart Mask Treatment, nebo do profesionální masky pro LED světelnou terapii.

Výhody napařování obličeje vysvětleny

Paření obličeje je snadný a uvolňující způsob, jak vylepšit rutinní péči o pleť. Funguje tak, že otevírá póry, což umožňuje lepší vstřebávání produktů a zároveň poskytuje tyto výhody:

 • Čistí pleť: Pára pomáhá uvolnit nečistoty, olej a zbytky make-upu z povrchu pleti, což usnadňuje jejich odstranění během čištění pleti.
 • Podporuje krevní oběh: Teplá pára zvyšuje průtok krve obličejem, což může vést ke zdravější pleti a lepší tvorbě kolagenu.
 • Zklidňuje záněty: Pára má přirozené protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zarudnutí a podráždění u citlivé nebo aknózní pleti.

Chcete-li zařadit napařování obličeje do své domácí rutiny, můžete použít obyčejnou misku naplněnou horkou vodou nebo investovat do cenově dostupného zařízení pro napařování obličeje, jako je například NanoSteamer 3-in-1 Nano Ionic Facial Steamer.

FAQs in Relation to Skincare Routine Beginners

Jakou péči o pleťzačítpoužívat?

Začněte s jednoduchou rutinou péče o pleť: vyčistěte, tonizujte a hydratujte. Produkty vybírejte podle typu své pleti (mastná, suchá nebo smíšená). Hledejte jemné čisticí přípravky, například na bázi ceramidů, tonika bez alkoholu, například s obsahem vilínu, a nekomedogenní hydratační přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové nebo glycerinu.

Jakých je 10 základních kroků péče o pleť?"

.

 1. Čištění pleti
 2. Tonizace
 3. Exfoliace (2-3krát týdně)
 4. Nanášení séra
 5. Nanášení očního krému
 6. Ošetření míst (v případě potřeby)
 7. .
 8. Vlhčení
 9. Ochrana před slunečním zářením během dne
 10. Péče o rty
 11. Noční ošetření, jako jsou retinoidy nebo peptidy

Jakých je 7 kroků péče o pleť?

Zjednodušená verze rutinní péče o pleť zahrnuje:

 1. Čištění pleti
 2. Tonizace
 3. Exfoliaci (dvakrát týdně)
 4. Nanášení séra
 5. Vlhčení
 6. Oslunění (přes den)
 7. Noční ošetření

Jakých je 5 základních kroků péče o pleť?

Minimalistická péče o pleť se skládá z:

 1. Čištění pleti
 2. Tonizace
 3. Vlhčení
 4. Ochrana před slunečním zářením během dne
 5. Noční ošetření, jako jsou retinoidy nebo peptidy

Pro nováčky v péči o pleť je důležité pochopit svůj typ pleti a podle toho vybírat produkty. Certifikovaná dermatoložka Dr. Jane Smithová doporučuje používat jemné čisticí prostředky a vyhnout se drsným peelingům nebo exfoliantům, zejména pokud máte pleť náchylnou k akné. Pokud máte suchou pleť, hledejte hydratační přípravky s ceramidy nebo glycerinem. Pokud máte mastnou pleť, vyberte si lehký hydratační krém bez obsahu oleje. Pokud máte citlivou pleť, vyhněte se parfémům a vybírejte výrobky označené jako "hypoalergenní"

.

Pokud jde o odstraňování make-upu, používejte jemný čisticí přípravek nebo odličovač. Vyhněte se používání odličovacích ubrousků, protože mohou být k pleti drsné. Pro důvěru v kosmetiku vybírejte kosmetické přípravky, které jsou nekomedogenní a neucpávají póry.

Nezapomínejte na noční péči. Oční krémy mohou pomoci snížit otoky a tmavé kruhy. Hledejte výrobky s obsahem kyseliny hyaluronové, která pomáhá pleť vypnout a hydratovat. Svou rutinní péči zakončete nočním krémem, který vám pomůže uzamknout vlhkost během spánku.

Závěr

Jako pro začátečníky v péči o pleť může být orientace ve světě produktů a postupů péče o pleť zdrcující. Pokud se však budete řídit minimalistickým přístupem se základními produkty, jako jsou tonika a hydratační krémy, bodovým ošetřením problematických oblastí a zařazením dalších nástrojů, jako je opalovací krém nebo LED terapie, můžete dosáhnout zdravě vypadající pleti, aniž byste nad rutinními postupy strávili hodiny.

Nezapomeňte vybrat položky, které odpovídají vašemu individuálnímu typu pleti a požadavkům, a také je používat ve správném pořadí pro optimální výkon. Zaměřením se na péči o pleť můžete zlepšit vzhled své pleti a zároveň podpořit její dobrý stav.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?