Zkoumání flexitariánského životního stylu - zdravotní výhody

Last updated:

Published:

Jste-li flexitarián, jste součástí stále rostoucí komunity, která vyznává flexibilní přístup ke zdravému stravování. Flexitariánská strava si v posledních letech získala oblibu díky svým četným výhodám a přizpůsobivosti. V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do světa flexitariánství a prozkoumáme jeho různé aspekty.

Abychom porozuměli flexitariánství, začneme zkoumáním různých typů flexitariánů a toho, co znamená vyznávat tento stravovací styl. Dále si nastíníme, které potraviny jsou v rámci této diety povoleny, a poskytneme tipy, jak se stravovat při zachování dietních preferencí. Prozkoumáme také, zda je flexitariánská strava skutečně zdravá, a probereme její nutriční výhody, možná zdravotní rizika a strategie pro zajištění dostatečného příjmu živin.

Dále budeme zkoumat širokou přitažlivost této diety tím, že zhodnotíme její environmentální, ekonomické a sociální přínosy. Nakonec nabídneme návod, jak často by měl člověk jako flexitarián konzumovat maso, a porovnáme tento životní styl s životním stylem "flexibilních vegetariánů". Abychom vám pomohli vydat se na cestu k úspěšnému flexitariánskému stravování, nabízíme v poslední části praktické kroky pro začátek spolu s užitečnými tipy pro zdravější výběr potravin.

Pochopení flexitariánství

Flexitariánství je stravovací styl, který zdůrazňuje zdravotní a ekologické výhody převážně rostlinné stravy a zároveň umožňuje mírný příjem masa a dalších živočišných produktů. Trend flexitariánství je na vzestupu s tím, jak si jednotlivci stále více uvědomují své zdraví, ekologický dopad a etické aspekty týkající se výroby potravin. V této části se budeme zabývat rovnováhou mezi vegetariánstvím a všežravou stravou a také důvody rostoucí popularity flexitariánství.

Rovnováha mezi vegetariánstvím a všežravou stravou

flexitariánská strava kombinuje prvky vegetariánské i všežravé stravy tím, že se zaměřuje na konzumaci převážně rostlinných potravin, ale s mírou zařazuje i některé živočišné produkty. Hlavním principem tohoto flexibilního přístupu je umožnit jednotlivcům využívat výhody spojené s rostlinnou stravou, aniž by ze svého jídelníčku zcela vyloučili maso nebo jiné produkty živočišného původu. Flexitariáni si tak mohou ve srovnání s přísnými vegetariány nebo vegany dopřát větší flexibilitu při výběru potravin a přitom stále upřednostňovat celkové zdraví prostřednictvím plánování výživově bohatých jídel.

Důvody rostoucí popularity flexitariánství

 • Zdravotní přínosy: Četné studie prokázaly, že přijetí převážně rostlinného stravovacího režimu může vést k různým pozitivním výsledkům, jako je snížení rizika chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a obezita, a také ke zlepšení funkce zažívacího traktu (zdroj: National Library Of Medicine - National Institutes Of Health).
 • Udržitelnost: Hlavní obava spojená s tradičními postupy chovu hospodářských zvířat spočívá v jejich významném podílu na emisích skleníkových plynů, odlesňování, znečišťování vody a ztrátě biologické rozmanitosti, což má negativní dopad na celosvětové úsilí o změnu klimatu. Snížením spotřeby masa mohou flexitariáni přispět k podpoře udržitelnějších potravinových systémů, které jsou méně závislé na živočišné výrobě náročné na zdroje.
 • Etické aspekty: Mnoho lidí se rozhoduje pro flexitariánský přístup kvůli obavám o dobré životní podmínky zvířat v masném a mlékárenském průmyslu. Konzumací menšího množství živočišných produktů se snaží podpořit etické zemědělské postupy a snížit svůj příspěvek k těmto problémům.
 • Flexibilita: Jedním z hlavních důvodů rostoucí popularity flexitariánské stravy je její flexibilní povaha, která jednotlivcům umožňuje postupně měnit své stravovací návyky, aniž by se cítili příliš omezeni nebo zbaveni. Díky tomu je pro ně snazší setrvat u této volby životního stylu dlouhodobě ve srovnání s jinými rigidnějšími stravovacími přístupy, jako je přísné vegetariánství nebo veganství.

Závěrem lze říci, že přijetí flexitariánské stravy přináší řadu výhod spojených se zdravím, udržitelností, etikou a flexibilitou, takže je atraktivní volbou pro ty, kteří se snaží zlepšit svou celkovou pohodu a zároveň si při jídle užívat rozmanité potraviny, chutě a zážitky.

Flexitariánství nabízí způsob, jak najít rovnováhu mezi vegetariánskými a všežravými stravovacími návyky, a přitom si stále můžete vychutnat některá oblíbená jídla. S ohledem na to se pojďme podívat na zdravotní výhody spojené s přijetím této diety.

Zdravotní výhody přijetí flexitariánské stravy

Vyvážená flexitariánská strava může nabídnout řadu zdravotních výhod, jako je nižší hladina krevního tlaku, zlepšení metabolických funkcí, snížení rizika vzniku diabetu mellitu 2. typu (T2DM) a snížení zánětů spojených se zánětlivými střevními onemocněními (IBD). Zařazením většího množství rostlinných potravin do každodenního stravování a zároveň mírným konzumováním masa a dalších živočišných produktů můžete zažít to nejlepší z obou světů, co se týče výživy a chuti.

Snižování krevního tlaku pomocí rostlinných potravin

Jezení převážně rostlinné stravy je spojováno s nižší hladinou krevního tlaku. Je to proto, že ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena jsou bohaté na základní živiny, jako je draslík a hořčík, které pomáhají regulovat krevní tlak. Tyto potraviny jsou navíc ochuzeny o sůl - složku, o které je známo, že při nadměrném příjmu zvyšuje krevní tlak. Flexitariánský přístup vám umožní využívat výhod konzumace rostlinných potravin bohatých na živiny a zároveň v případě potřeby zařadit některé živočišné produkty.

Snižování rizik spojených s chronickými nemocemi

 • Diabetes 2. typu: Výzkum naznačuje, že jedinci, kteří dodržují flexitariánskou nebo semivegetariánskou stravu, mají snížené riziko vzniku T2DM. To lze přičíst vyššímu příjmu vlákniny z rostlin, která pomáhá zlepšovat citlivost na inzulín.
 • Zánětlivá střevní onemocnění: Studie publikovaná v časopise Gut Microbes prokázala, že u lidí, kteří si osvojí stravovací návyky více zaměřené na rostliny, může dojít ke snížení zánětů spojených s IBD, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.
 • Zdraví srdce: Bylo prokázáno, že konzumace stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy zlepšuje zdraví srdce tím, že snižuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Flexitariánský přístup vás vybízí k tomu, abyste upřednostňovali tyto potraviny bohaté na živiny a zároveň si dovolili občasnou konzumaci masa.

Zařazení většího množství rostlinných jídel do vašeho každodenního režimu vám pomůže využít četné zdravotní výhody spojené s tímto flexibilním stravovacím stylem. Přijetím flexitariánské stravy se můžete těšit z lepší celkové pohody a zároveň pozitivně přispět k úsilí o udržitelnost životního prostředí.

Flexitariánský životní styl je spojován s řadou výhod, včetně snížení hypertenze a snížení rizika některých onemocnění. Přijetí flexitariánské stravy vyžaduje vyhodnocení příjmu potravy, aby bylo zaručeno, že přijímáme správné množství vitamínů a minerálů.

Pohled na výživu flexitariánů

Pro ty, kteří si osvojí tento způsob života, je důležité zajistit, aby přijímali dostatečné množství živin, protože spoléhání se ve velké míře na rostlinnou stravu by mohlo některé jedince časem vést k nedostatku živin nebo k poruchám stravování. V této části se budeme zabývat tím, jak udržovat vyváženou stravu tím, že zajistíme dostatečný příjem bílkovin z živočišných i rostlinných zdrojů a vyváženost základních vitaminů a minerálních látek ve flexitariánské stravě.

Zajištění dostatečného příjmu bílkovin z živočišných i rostlinných zdrojů

Klíčovým aspektem flexitariánského přístupu je zařazování různých zdrojů bílkovin do jídel. I když je možné snížit spotřebu masa, stále se jedná o možnost, jak získat kvalitní bílkoviny. Můžete však prozkoumat i jiné výživné alternativy, jako například:

 • Zelenina: Fazole, čočka, cizrna a hrách jsou vynikajícími zdroji bílkovin rostlinného původu.
 • Ořechy & Semínka: Mandle, vlašské ořechy a chia semínka poskytují spolu s obsahem bílkovin zdravé tuky.
 • Tofu & Tempeh: Tyto sójové výrobky jsou všestrannými složkami, které nabízejí kompletní bílkoviny obsahující všech devět esenciálních aminokyselin.
 • Mléčné alternativy: Jogurt z mandlového nebo kokosového mléka může přispět k denní potřebě bílkovin a zároveň je bezlaktózovou variantou pro ty, kteří je vyžadují.

Balancing Essential Vitamins and Minerals in a Flexitarian Diet

Při dodržování flexitariánského životního stylu je kromě udržování dostatečného množství bílkovin v jídle stejně důležité sledovat také příjem mikroživin, zejména s ohledem na možná rizika spojená s nedostatkem některých látek, jako je železo, vápník, vitamin B12, omega-3 mastné kyseliny, zinek, jód atd. Zde je několik tipů, jak zajistit, abyste splnili své denní požadavky:

 1. Železo: Zařaďte do svého jídelníčku různé rostlinné zdroje, jako je špenát, čočka, quinoa a obohacené obiloviny. Jejich kombinace s potravinami bohatými na vitamin C může zlepšit vstřebávání.
 2. Vápník: Vybírejte si mléčné alternativy obohacené vápníkem nebo konzumujte listovou zeleninu, mandle a sezamová semínka, abyste splnili doporučené množství příjmu.
 3. Vitamín B12: Vzhledem k tomu, že se tato živina nachází převážně v živočišných produktech, měli by flexitariáni zvážit konzumaci obohacených rostlinných mlék nebo v případě potřeby užívat doplňky stravy.
 4. Omega-3 mastné kyseliny: Pro získání dostatečného množství ALA (kyseliny alfa-linolenové), esenciálního omega-3 tuku, volte chia semínka, lněná semínka nebo vlašské ořechy. Příležitostná konzumace ryb navíc může dodat EPA (kyselinu eikosapentaenovou) a DHA (kyselinu dokosahexaenovou).

Na závěr lze říci, že přijetí flexitariánské stravy může být flexibilním přístupem ke zdravému stravování, je však důležité zajistit, abyste konzumovali vyváženou stravu, která odpovídá vašim výživovým potřebám.

Při dodržování výživových zásad flexitariánské stravy mohou jedinci využívat zdravotních výhod a zároveň si mohou dovolit určitou flexibilitu při výběru potravin. Při zvažování, které potraviny do tohoto typu stravy zařadit a které omezit, je důležité klást důraz na konzumaci celých potravin a omezit zpracované výrobky s přidanými cukry, nasycenými tuky, sodíkem alkoholem kofeinem.

Potraviny povolené a omezené ve flexitariánské dietě

Flexitariánská dieta podporuje vyvážený a výživný přístup ke stravování tím, že se zaměřuje na celé potraviny a omezuje zpracované produkty, přidané cukry, nasycené tuky, sodík, alkohol a kofein. V této části se budeme zabývat typy potravin, které jsou v rámci tohoto flexibilního stravovacího stylu povoleny a omezeny.

Důraz na konzumaci celých potravin

Vhodně sestavená flexitariánská strava se skládá především z rostlinných celozrnných potravin, jako jsou:

Flexitariánský přístup umožňuje příležitostnou konzumaci živočišných produktů, jako jsou například:

 • Lehké maso (kuřecí, krůtí)
 • ryby a mořské plody
 • Výkrm vajec
 • Mléčné výrobky (mléko, sýry, jogurty)

Je však důležité omezit příjem těchto živočišných produktů a pokud je to možné, vybírat kvalitní a ekologické varianty.

Celkově flexitariánská strava podporuje flexibilní přístup ke stravování, který klade důraz na celozrnné potraviny rostlinného původu a zároveň umožňuje občasnou konzumaci živočišných produktů. Dodržováním tohoto přístupu mohou jednotlivci zlepšit své celkové zdraví a snížit svůj dopad na životní prostředí.

Flexitariánská strava umožňuje konzumaci různých potravin, ale klade důraz na konzumaci celých a minimálně zpracovaných produktů a zároveň omezuje přidané cukry, nasycené tuky, sodík alkohol kofein. Je nezbytné si uvědomit rozdíly mezi flexitariány a vegetariány a také to, které potraviny je třeba při dodržování tohoto typu stravovacího režimu omezit nebo se jim vyhnout.

Často kladené otázky o tom, jak být flexitariánem

Mnoho lidí zajímá, jaký je rozdíl mezi flexitariánem a vegetariánem, jak často flexitarián jí maso a jaké potraviny nejsou při flexitariánské dietě povoleny. V této části najdete odpovědi na tyto časté otázky.

Flexitariáni vs. vegetariáni: Klíčové rozdíly

Primární rozdíl mezi flexitariány a vegetariány spočívá v jejich přístupu ke konzumaci živočišných produktů. Zatímco obě diety kladou důraz na potraviny rostlinného původu, vegetariáni se striktně vyhýbají všem druhům masa, drůbeže, ryb a někdy i mléčným výrobkům nebo vejcím. Na druhou stranu flexitariáni zaujímají flexibilnější přístup, protože povolují mírnou konzumaci produktů živočišného původu na základě osobních preferencí a zdravotních cílů.

Frekvence konzumace masa ve flexitariánském životním stylu

Frekvence, s jakou jedinec vyznávající flexitární přístup konzumuje maso, se značně liší v závislosti na osobních rozhodnutích a stravovacích cílech. Někteří se mohou rozhodnout pro konzumaci malého množství libového masa, jako je kuřecí nebo krůtí maso, jednou nebo dvakrát týdně, zatímco jiní se mohou rozhodnout pro červené maso, jako je hovězí maso, pouze příležitostně v průběhu každého měsíce. Hlavní důraz je kladen na nalezení rovnováhy, která vyhovuje potřebám člověka, aniž by byly ohroženy celkové zdravotní výhody spojené s primárně rostlinnou stravou.

 • Jídlo z libového masa (kuřecí/krůtí) - jednou až dvakrát týdně
 • Jídlo z červeného masa (hovězí/vepřové) - Příležitostně v průběhu každého měsíce
 • Ryba & mořské plody - Konzumace s mírou podle preferencí

Potraviny, kterým se při dodržování tohoto dietního přístupu vyhnout nebo je omezit

Přestože je flexitariánská strava poměrně flexibilní, existují určité potraviny, kterým je třeba se vyhnout nebo je omezit. Patří mezi ně:

 • Zpracované maso: Uzeniny, párky v rohlíku a další zpracované masné výrobky mají obvykle vysoký obsah sodíku a nezdravých tuků. Měly by se konzumovat střídmě.
 • Sladké nápoje: Nealkoholické nápoje, energetické nápoje a ovocné šťávy s přidanými cukry přispívají prázdnými kaloriemi, aniž by poskytovaly základní živiny.
 • Smažené potraviny: Smažené výrobky, jako jsou hranolky nebo cibulové kroužky, mohou obsahovat nadměrné množství nezdravých tuků, které mohou mít časem negativní vliv na zdraví srdce.
 • Junk food &; snacks: Bramborové lupínky, tyčinky a sušenky - tyto vysoce zpracované varianty často postrádají výživovou hodnotu a zároveň jsou bohaté na obsah cukru, soli a tuku. Proto by měly být v rámci denního plánu příjmu omezeny na minimum, pokud je to možné.

Pochopením klíčových rozdílů mezi flexitariány a vegetariány, stejně jako informovaným výběrem četnosti konzumace masa a typů potravinových omezení spojených s přijetím rostlinnějšího životního stylu, mohou jednotlivci úspěšně přejít na zdravější stravovací návyky, které podporují jejich jedinečné potřeby a cíle pro dlouhodobé zdraví.

Všeobecně lze říci, že klíčové otázky týkající se flexitariánského vegetariánství je nezbytné pochopit před provedením jakékoli změny ve stravování. S ohledem na to lze přechod na flexitariánský životní styl usnadnit dodržováním určitých rad a strategií.

Tipy pro přechod na flexitariánský životní styl

Přijetí flexitariánského životního stylu může být vzrušující a obohacující cestou k lepšímu zdraví, ekologické udržitelnosti a etickému výběru potravin. Abyste maximalizovali výhody tohoto flexibilního způsobu stravování, měli byste se poradit s registrovanými dietology nebo odborníky na výživu, kteří vám poskytnou individuální rady ohledně udržování vyvážených návyků, které podporují jejich jedinečné potřeby a životní styl. Zde je několik tipů, které vám pomohou hladce zvládnout přechod:

Postupné snižování příjmu masa v průběhu času

Namísto drastických změn ze dne na den zvažte postupné snižování spotřeby masa a dalších živočišných produktů. To umožní vašemu tělu přizpůsobit se novým stravovacím návykům a zároveň vám poskytne čas na prozkoumání nových rostlinných receptů a ingrediencí. Můžete začít tím, že si jeden den v týdnu určíte jako pondělí bez masa, a pak pomalu zvyšovat počet vegetariánských nebo veganských jídel ve svém týdenním jídelním plánu.

Zařadit více rostlinných jídel do denního jídelníčku

Chcete-li si při zavádění flexitariánského způsobu života zaručit úspěch, je nezbytné zařadit do svého každodenního plánu více rostlinných pokrmů. Zde je několik nápadů, jak toho můžete dosáhnout:

 • Experimentujte s různými kuchyněmi: Mnoho světových kuchyní, jako je indická, středomořská nebo asijská, nabízí vynikající vegetariánské pokrmy, které představují rozmanité chutě a textury z různých rostlin.
 • Vytvářejte uspokojivé saláty: Saláty nemusí být nudné. Kombinujte listovou zeleninu s barevnou zeleninou, jako jsou papriky, rajčata, okurky, ředkvičky, mrkev atd, spolu se zdroji bílkovin, jako jsou fazole, čočka, tofu, tempeh, quinoa, ořechy, semínka, sýr, vejce, kuřecí maso, ryby, libové maso, případně dresink z olivového oleje, octa, citronové šťávy, bylinek, koření, soli, pepře, medu, hořčice, javorového sirupu, balzamikové polevy, tahini, jogurtu, majonézy, pesta, hummusu, salsy, guacamole, avokáda, rozmačkaného ovoce nebo ořechového másla.
 • Vyzkoušejte náhražky masa: Na trhu je k dispozici mnoho rostlinných bílkovin, například Beyond Meat, kterými můžete nahradit tradiční maso ve svých oblíbených receptech.
 • Zhustit pokrmy luštěninami a obilovinami: Fazole, čočka, cizrna, quinoa, ječmen a další celozrnné obiloviny mohou jídlům dodat objem a živiny a zároveň snížit závislost na živočišných produktech. Poskytují také uspokojivou texturu, která napodobuje chuť masa v ústech.

Provedení těchto drobných změn v průběhu času vám pomůže úspěšně přejít na flexitariánský životní styl a zároveň si vychutnat chutné potraviny, které podporují vaše zdravotní cíle a etické hodnoty. Nezapomeňte se vždy poradit s registrovaným dietologem nebo odborníkem na výživu, který vám poskytne individuální rady šité na míru vašim konkrétním potřebám.

Otázky ve vztahu k flexitariánství

Je zdravé být flexitariánem?

Ano, dodržování flexitariánské stravy může být zdravé. Klade důraz na konzumaci potravin rostlinného původu a zároveň umožňuje mírné množství živočišných produktů, které mohou poskytovat základní živiny a podporovat celkové zdraví. Studie prokázaly, že tento přístup ke stravování může pomoci snížit rizika spojená s chronickými onemocněními a zlepšit zdraví srdce.

Co říkají odborníci o flexitariánské dietě?

Experti obecně podporují flexitariánskou stravu jako vyvážený a udržitelný způsob stravování, který dlouhodobě prospívá zdraví. Akademie pro výživu a dietetiku uvádí, že dobře naplánovaná vegetariánská strava, včetně semivegetariánské nebo flexitariánské stravy, je nutričně přiměřená pro všechny fáze života.

Jaké jsou důsledky flexitariánské stravy?

Primárním důsledkem je zlepšení celkového zdravotního stavu díky zvýšenému příjmu rostlinných potravin bohatých na živiny. Někteří jedinci však mohou mít potíže s uspokojením své potřeby bílkovin, pokud nekonzumují dostatek kvalitních rostlinných bílkovin, jako jsou luštěniny nebo celozrnné obiloviny. Pro udržení optimálního zdravotního stavu při flexitariánské stravě je také důležité zajistit dostatečný příjem nezbytných vitaminů a minerálních látek.

Je flexitariánská strava zdravější než veganská?

Oba způsoby stravování nabízejí při správném plánování potenciální zdravotní přínosy; jednoznačná odpověď však neexistuje, protože při určování toho, co je pro každého člověka nejlepší, hrají důležitou roli individuální preference. Flexitariáni mají ve srovnání s vegany větší flexibilitu při výběru potravin, ale stále by měli upřednostňovat konzumaci celých potravin bohatých na živiny před zpracovanými potravinami.

Závěr

Závěrem lze říci, že flexitariánská strava je flexibilní a udržitelný způsob stravování, který klade důraz na potraviny rostlinného původu a zároveň umožňuje občasnou konzumaci masa. Flexitariánská strava může potenciálně přinést řadu zdravotních výhod, včetně snížení pravděpodobnosti vzniku chronických onemocnění a zlepšení trávení.

Dodržováním diskutovaných zásad můžete do svého jídelníčku snadno zařadit více rostlinných jídel, aniž byste museli dělat kompromisy v chuti nebo výživnosti. Tak proč to nezkusit? Vaše tělo (a planeta) vám poděkuje!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?