Veganský život: Veganství: zdravotní výhody, etika a chutná volba

Last updated:

Published:

Jste-li veganem, jste součástí rozšiřujícího se trendu, který zohledňuje jak fyzické výhody, tak morální důsledky vyhýbání se živočišným produktům. V tomto obsáhlém průvodci se budeme věnovat historii a definici veganství, stejně jako rostlinným potravinám, které tvoří zdravou stravu, spolu s alternativami živočišných produktů pro snadný nákup potravin nebo stolování.

Nejprve se seznámíme s historií a definicí veganství a poté probereme řadu rostlinných potravin, které mohou tvořit základ vašeho jídelníčku. Dozvíte se také, jak nahradit živočišné produkty chutnými alternativami, díky nimž bude nakupování potravin nebo stolování snadné.

Dále se budeme zabývat možnými zdravotními problémy souvisejícími s dodržováním striktně rostlinné stravy a poskytneme vám návod na nezbytné doplňky stravy. V neposlední řadě se dotkneme dopadu na životní prostředí, otázek práv zvířat a důsledků sociální spravedlnosti spojených s volbou veganství jako způsobu života.

Co je to veganství?

Veganství je životní styl a způsob stravování, jehož cílem je zdržet se používání živočišných produktů, a to jak při přijímání potravy, tak v jiných oblastech života. Vegani se vyhýbají konzumaci jakýchkoli potravin živočišného původu, jako je maso, mléčné výrobky, vejce a med, a navíc se zdržují používání výrobků vyrobených z materiálů živočišného původu. Kromě stravy se vegani zdržují také používání výrobků vyrobených z materiálů živočišného původu, jako je kůže nebo kožešina.

Definice veganství

Termín "vegan" poprvé použil Donald Watson v roce 1944, když založil Veganskou společnost. Tato společnost definuje veganství jako "způsob života, který se snaží vyloučit€”v co největší možné a proveditelné míře€”všechny formy vykořisťování a týrání zvířat pro potravinářské oděvní nebo jiné účely". Tato definice zdůrazňuje etické motivy, které stojí za volbou veganského životního stylu.

Historie veganství

Ačkoli má tento koncept prastaré kořeny v různých kulturách po celém svět쀔například v indickém džinismu€”moderní hnutí začalo získávat na síle v polovině 20. století v důsledku rostoucích obav z problémů s dobrými životními podmínkami zvířat spojených s praktikami továrních chovů. Postupem času hrály stále významnější roli v motivaci lidí k veganskému životnímu stylu také environmentální faktory.

Dávné kořeny:

 • Jainismus - náboženství pocházející z Indie, které prosazuje nenásilí vůči všem živým bytostem.
 • Buddhističtí mniši - Někteří buddhističtí mniši dodržovali vegetariánskou stravu na základě svého přesvědčení o soucitu se všemi cítícími bytostmi.

Moderní hnutí:

 • Mahátma Gándhí (1869-1948): Indický vůdce, který prosazoval vegetariánskou stravu a inspiroval mnohé k následování svého příkladu.
 • Donald Watson (1910-2005): Zakladatel Veganské společnosti, která pomohla zpopularizovat pojem "vegan" a rozšířit povědomí o veganství jako etické volbě životního stylu.

Výhody veganské stravy

Dobře naplánovaná veganská strava může přinést řadu zdravotních výhod. Výzkumy ukazují, že vegani mají ve srovnání s těmi, kteří konzumují živočišné produkty, obvykle nižší riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu, některých druhů rakoviny a obezity. Rostlinná strava má navíc obecně vyšší obsah vlákniny a antioxidantů a zároveň nižší obsah nasycených tuků ve srovnání se stravou obsahující živočišné produkty. Veganský životní styl může vést ke snížení dopadů na životní prostředí, například ke snížení emisí skleníkových plynů z chovu hospodářských zvířat a k menšímu odlesňování v důsledku odlesňování půdy pro zemědělské účely.

Veganství je morální přístup k životu, který klade důraz na zdržení se používání produktů živočišného původu v jakékoliv formě. Tato volba životního stylu může vést k prospěšnější a udržitelnější existenci jak pro lidi, tak pro zvířata. S těmito znalostmi se pojďme podívat na některé potraviny rostlinného původu, které si vegani mohou dopřát.

Potraviny rostlinného původu pro vegany

Vegani si mohou vybírat z široké škály rostlinných potravin, které mohou být chutné i výživné. Zdravá veganská strava by měla zahrnovat potraviny rostlinného původu, aby poskytovala všechny základní živiny pro optimální zdraví.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina by měly tvořit významnou část každé veganské stravy díky vysokému obsahu živin, včetně vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Snažte se denně konzumovat pestrou škálu ovoce a zeleniny, protože každá barva představuje jiné prospěšné látky, které podporují celkové zdraví.

 • Brambory: jahody, borůvky, maliny
 • Citrusové ovoce: pomeranče, grapefruity, citrony
 • Zelenina: špenát, kapusta, zelený salát
 • Kruhová zelenina: brokolice, květák, zelí

Tyto rostlinné potraviny jsou nejen zdravé, ale také chutné. Jejich zařazení do jídelníčku vám může pomoci dosáhnout optimálního zdraví a pohody.

Konzumace řady rostlinných poživatin může veganům pomoci získat základní živiny, které jejich tělo potřebuje. Pojďme se nyní podívat na to, jak nahradit živočišné produkty ve veganské stravě, a zapojit kreativitu při přípravě několika chutných receptů.

Nahrazení živočišných produktů ve veganské stravě

Odklon od živočišných produktů může být skličující, ale díky rostoucí popularitě veganské stravy je nalezení vhodných náhrad jednodušší než kdy dříve. S rostoucí oblibou rostlinné stravy však nyní existuje řada možností, které umožňují nahradit maso, ryby, mléčné výrobky a vejce snadněji než kdy dříve.

Alternativy k masu, rybám, mléčným výrobkům a vejcím

Nalezení vhodných náhrad těchto základních potravin je pro udržení vyvážené veganské stravy zásadní. Mezi oblíbené alternativy patří:

 • Tofu: Tofu se vyrábí ze sójových bobů, je vynikajícím zdrojem bílkovin a lze ho použít v různých pokrmech jako náhradu masa nebo ryb. Více o výhodách tofu se dozvíte zde.
 • Tempeh: Další sójový výrobek, který poskytuje dostatek bílkovin a zároveň nabízí jedinečnou strukturu podobnou mletému hovězímu nebo kuřecímu masu.
 • Nutriční droždí: Deaktivované droždí bohaté na vitamíny skupiny B a má sýrovou příchuť, takže je ideální pro nahrazení sýra v receptech, jako jsou omáčky na těstoviny nebo posypání popcornu.
 • Náhrady vajec: Existuje několik možností náhrady vajec, například lněná mouka smíchaná s vodou (na pečení) nebo míchané tofu (na snídani).

Jak vyrobit veganský sýr

Vyrobit si doma vlastní veganský sýr může být zábavné i přínosné. Mnoho domácích veganských sýrů používá jako základ kešu oříšky díky jejich krémové struktuře při mixování. Chcete-li si vytvořit vlastní lahodnou kešu sýrovou pomazánku, jednoduše rozmixujte namočené kešu s citronovou šťávou, výživným droždím a kořením dohladka; snadný recept najdete zde.

Jak vyrobit veganskou zmrzlinu

Při dodržování veganské diety se nemusíte vzdávat své oblíbené mražené pochoutky. Existují různé způsoby, jak si doma vyrobit zmrzlinu bez mléka, přičemž nejoblíbenější metoda používá jako základ kokosové mléko nebo kešu ořechy. Chcete-li vytvořit krémovou a lahodnou veganskou zmrzlinu, smíchejte vybrané rostlinné mléko se sladidly a ochucovadly, jako je vanilkový extrakt nebo kakaový prášek; snadný recept najdete zde.

Jak získat bílkoviny jako vegan

Jednou z častých obav těch, kteří uvažují o přijetí veganského životního stylu, je dostatek bílkovin ve stravě. Existuje však spousta rostlinných zdrojů bílkovin, které lze snadno zařadit do každodenních jídel:

 • Čočka a fazole:
 • Tyto luštěniny jsou z hlediska obsahu bílkovin silným zdrojem.
 • Ořechy a semena: Mandle, arašídy, chia semínka a lněná semínka poskytují významné množství bílkovin.
 • Tofu a tempeh: Jak již bylo zmíněno, tyto sójové výrobky představují vynikající zdroj kompletních bílkovin.
 • Celozrnné obiloviny: Quinoa, hnědá rýže a ječmen obsahují více bílkovin, než byste si mysleli.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak mohou vegani splnit svůj denní doporučený příjem této základní živiny, aniž by se museli spoléhat na živočišné produkty, navštivte tuto stránku.

S patřičnými znalostmi a zdroji je přechod na veganskou stravu dosažitelný. Přejdeme-li k nakupování veganské stravy, v tomto článku naleznete tipy, jak nakupovat potraviny, a také kde najít speciální zboží.

Nakupování pro veganskou dietu

Přijetí veganského životního stylu vyžaduje určité úpravy, pokud jde o nakupování potravin. Budete se muset seznámit s novými produkty, pečlivě číst etikety a vědět, kde hledat speciální zboží. V této části vám poskytneme užitečné tipy, jak se jako vegan orientovat v uličkách supermarketů.

Tipy pro nakupování potravin pro vegany

 • Nakupujte ve více obchodech: Ačkoli mnoho supermarketů dnes nabízí široký sortiment veganských výrobků, možná budete muset navštívit různé obchody nebo trhy, abyste našli vše, co potřebujete. Zvažte možnost vydat se na různá místa, například do obchodů se zdravou výživou, na farmářské trhy nebo k internetovým prodejcům veganského zboží.
 • Vytvořte si plán jídel: Než vyrazíte na nákup, vytvořte si týdenní plán jídel, který bude obsahovat všechny požadované recepty a ingredience. To vám pomůže zajistit, že budete mít vše potřebné pro svá jídla, aniž byste měli příliš mnoho přebytečných produktů, které se zkazí dříve, než je použijete.
 • Zásobte se základními surovinami: Zásobte se základními surovinami ve spíži, jako jsou obiloviny (rýže, quinoa), luštěniny (fazole a čočka), ořechy a semínka (mandle a chia semínka), které lze koupit ve velkém za nižší ceny než hotové výrobky.
 • Seznamte se se značkami: Prozkoumejte populární značky vhodné pro vegany, jako je Beyond Meat nebo Daiya Foods, abyste při procházení regálů obchodů věděli, co je k dispozici.

Kde najít specializované předměty pro vegany

Najít speciální položky, jako jsou bezmléčné alternativy sýrů nebo náhražky vajec, může být někdy v tradičních supermarketech náročné, ale nebojte se, existuje mnoho online alternativ.

Čtení etiket pro neveganské složky

Stát se odborníkem na čtení etiket je při nakupování jako vegan nezbytné. Některé zdánlivě nevinné výrobky mohou obsahovat skryté složky živočišného původu. Zde je několik běžných neveganských složek, na které je třeba si dát pozor:

 • KASEIN: Mléčná bílkovina, která se často nachází v bezmléčných alternativách sýrů.
 • GELATIN: Pochází z živočišného kolagenu a běžně se používá jako želírovací látka ve sladkostech a dezertech.
 • LAKTÓZA nebo SÝR: Obě se získávají z mléka a lze je nalézt v různých zpracovaných potravinách, jako je chléb a pochutiny.

Chcete-li si usnadnit život, hledejte výrobky s označením "Certified Vegan" nebo používejte aplikace pro chytré telefony, jako je například aplikace Is It Vegan?, která umožňuje skenovat čárové kódy na baleném zboží a zkontrolovat jeho veganský status.

Nakupování veganské stravy může být náročné, ale se správnými znalostmi a zdroji je možné najít to, co potřebujete. Vegani, kteří se chtějí stravovat venku, tak mohou učinit s rozmyslem, protože pokud víte, kde hledat, máte na výběr z různých možností.

Jídlo venku jako vegan

Jídlo venku může být pro vegany výzvou, ale s trochou plánování a kreativity je možné si v restauracích vychutnat chutná jídla, aniž byste museli dělat kompromisy ve své dietě. V této části se budeme zabývat tím, jak rozpoznat restaurace vhodné pro vegany, a nabídneme vám strategie, jak si objednat rostlinná jídla i v neveganských podnicích.

Nalezení restaurací s veganskými možnostmi

S rozmachem veganství dnes mnoho restaurací nabízí na svých jídelních lístcích možnosti vhodné pro vegany. Chcete-li tyto restaurace vyhledat:

 • Použijte webové stránky nebo aplikace, jako je například HappyCow, které se specializují na seznam veganských a vegetariánských jídelen po celém světě.
 • Vyhledejte recenze na internetu pomocí klíčových slov, jako je "veganský" nebo "rostlinný", spolu s vaší lokalitou.
 • Kontaktujte místní veganské skupiny nebo komunity a vyžádejte si doporučení.
 • Prohledejte sociální sítě, jako je Instagram, a vyhledejte hashtagy spojené s veganskými jídly ve vašem okolí (např. #VeganLondon).

Tipy pro objednávání v neveganských restauracích

Pokud se ocitnete na večeři v restauraci, která není určena přímo veganům, nezoufejte. S trochou vynalézavosti a komunikačních dovedností se můžete i tak příjemně najíst:

 1. Důkladně si prostudujte jídelní lístek: Hledejte jídla, která přirozeně neobsahují živočišné produkty nebo je lze snadno upravit (např. saláty bez sýra).
 2. Mluvte nahlas: Zdvořile informujte obsluhu o svých dietních preferencích a zeptejte se, zda má nějaké návrhy. Možná budou vědět o položkách mimo menu vhodných pro vegany.
 3. Buďte flexibilní: Pokud je nabídka omezená, zvažte možnost objednat si několik příloh nebo předkrmů a vytvořit si tak vlastní jídlo. Můžete například zkombinovat salát s grilovanou zeleninou a rýží.
 4. Prověřte si informace: Před návštěvou restaurace se podívejte na její webové stránky, kde najdete jídelní lístky a informace o alergenech. Získáte tak představu o tom, jaké veganské možnosti mohou být k dispozici.

Jistota, že vaše jídlo je skutečně veganské

Chcete-li se ujistit, že vaše jídlo neobsahuje živočišné produkty, je nutné s personálem restaurace jasně komunikovat o svých dietních požadavcích. Zde je několik tipů, jak se ujistit, že je vaše jídlo stoprocentně rostlinného původu:

 • Poptejte se, zda omáčky nebo dresinky neobsahují mléčné výrobky, vejce, med nebo rybí omáčku.
 • Zajímejte se o způsoby přípravy pokrmů - někdy mohou být pokrmy připravovány na másle nebo sádle místo na oleji.
 • Pokud si nejste jisti nějakou složkou (např. sýrem), zeptejte se, zda je vyrobena z rostlin nebo zvířat.
 • U etnických kuchyní, jako je indická nebo thajská kuchyně, kde jsou běžnými přísadami ghí (přepuštěné máslo), respektive rybí omáčka, požádejte, aby při přípravě pokrmu použili jako náhradu rostlinný olej a sójovou omáčku.

Veganská strava při stolování může být obtížná, ale se správným know-how a plánováním je možné si pochutnat na chutných pokrmech rostlinného původu. Vzhledem k náročnosti veganského stravování se nyní podívejme na možné zdravotní důsledky.

Zdravotní aspekty pro vegany

Přijetí veganského životního stylu může přinést řadu zdravotních výhod, je však nutné si uvědomit potenciální nutriční nedostatky, které mohou vzniknout při striktně rostlinné stravě. V této části se budeme věnovat živinám, které by mohly chybět, a doplňkům stravy nezbytným k udržení optimálního zdraví.

Nutrienty, které mohou při striktně rostlinné stravě chybět

 • Vitamín B12: Tento vitamín má zásadní význam pro funkci nervů a tvorbu červených krvinek. Nachází se především v živočišných produktech, proto vegani musí konzumovat obohacené potraviny nebo užívat doplňky stravy. Více informací o zdrojích vitaminu B12 pro vegany.
 • Omega-3 mastné kyseliny: Tyto esenciální tuky jsou životně důležité pro funkci mozku a zdraví srdce. Ačkoli jsou hojně obsaženy v rybách, vegani je mohou získat prostřednictvím lněných semínek, semínek chia, vlašských ořechů a doplňků stravy na bázi řas.
 • Jód: Jód hraje důležitou roli ve funkci štítné žlázy a regulaci metabolismu. Mořská zelenina, jako jsou mořské řasy, je pro vegany dobrým zdrojem jódu; v závislosti na individuálních potřebách však může být doplňování jódu stále nezbytné.
 • Vitamin D: Vitamin D, známý jako "sluneční vitamin", podporuje zdraví kostí tím, že napomáhá vstřebávání vápníku. Vystavení slunečnímu záření napomáhá jeho přirozené produkci v našem těle; někteří lidé však mohou potřebovat další doplňky kvůli omezenému pobytu na slunci nebo jiným faktorům.
 • Zinek: Zinek významně přispívá k fungování imunitního systému a procesům hojení ran. Ačkoli je přítomen v luštěninách a celozrnných potravinách konzumovaných vegany, vstřebávání zinku může být omezeno kvůli přítomnosti fytátů v těchto potravinách.
 • Železo: Rostlinná strava je sice bohatá na železo, ale je nutné si uvědomit, že nehemové železo (obsažené v rostlinách) má nižší biologickou dostupnost než železo hemové (obsažené v živočišných produktech). Vegani by měli vedle zdrojů železa konzumovat i potraviny bohaté na vitamin C, aby se lépe vstřebávaly.

Doplňky, které mohou být nezbytné při striktně rostlinné stravě

Chcete-li si při veganské stravě zajistit optimální zdraví, zvažte zařazení následujících doplňků stravy do svého jídelníčku:

 • Vitamín B12: Denní nebo týdenní doplněk může pomoci udržet dostatečnou hladinu. Vyberte si jednu z forem kyanokobalaminu nebo metylkobalaminu podle osobních preferencí a dostupnosti.
 • Maximální mastné kyseliny omega-3: Doplňky stravy na bázi řas DHA a EPA jsou vynikajícím zdrojem omega-3 pro vegany, kteří nepřijímají dostatečné množství pouze stravou.
 • Jód: Pokud pravidelně nekonzumujete mořskou zeleninu nebo nepoužíváte jodizovanou sůl, může být doplněk jódu nezbytný. Před zahájením doplňování se poraďte se zdravotníkem, protože nadměrný příjem může vést k problémům se štítnou žlázou.
 • Vitamín D: V závislosti na slunečním záření, typu pokožky a zeměpisné poloze mohou někteří jedinci potřebovat doplnění vitaminu D. Rozhodněte se pro veganské varianty, jako je vitamin D2 nebo vitamin D3 získaný z lišejníků.

Potenciální zdravotní přínosy rostlinné stravy

Dobře naplánovaná veganská strava nabízí řadu zdravotních výhod, například:

 1. Úprava hmotnosti: Rostlinná strava má obvykle nižší obsah kalorií a nasycených tuků, což usnadňuje udržení zdravé hmotnosti.
 2. Zlepšení zdraví srdce: Konzumace většího množství ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.
 3. Lepší kontrola hladiny cukru v krvi: Veganská strava bohatá na vlákninu může zlepšit citlivost na inzulín a předcházet cukrovce 2. typu. Přečtěte si více o tom, jak může rostlinná strava podpořit kontrolu hladiny cukru v krvi.
 4. Prevence rakoviny: Výzkum naznačuje, že konzumace různých rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, fazole, ořechy a semena, může díky vysokému obsahu antioxidantů chránit před některými typy rakoviny.

Zapojením těchto úvah do svého veganského životního stylu si zajistíte nejen optimální zdraví, ale také pozitivně přispějete k dosažení cílů v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a udržitelnosti životního prostředí.

Je nutné si uvědomit možné zdravotní důsledky a nedostatek živin, které by mohly při veganské stravě nastat. Při volbě veganského životního stylu je proto třeba brát v úvahu etické a sociálně spravedlivé důsledky.

Etické aspekty veganství

Při diskusi o veganství je nezbytné vzít v úvahu etické aspekty, které vedou mnoho lidí k přijetí tohoto životního stylu. Etické úvahy o veganství se týkají především vlivu chovu zvířat na životní prostředí, otázek práv zvířat a důsledků sociální spravedlnosti.

Vliv konzumace zvířat na životní prostředí

K změně klimatu významně přispívá odlesňování způsobené chovem hospodářských zvířat, protože lesy fungují jako úložiště uhlíku. Chov zvířat pro výživu navíc vyžaduje obrovské množství vody a půdních zdrojů ve srovnání se zemědělstvím založeným na rostlinné výrobě. Studie zveřejněná v časopise Science Magazine odhalila, že nahrazení zemědělství založeného na chovu zvířat produkcí rostlinnou by mohlo snížit emise skleníkových plynů v zemědělství až o 73 % a uvolnit téměř 76 % půdy, která je v současnosti využívána pro zemědělství.

Problémy práv zvířat související s jejich konzumací

Vegani se často rozhodují pro svůj životní styl na základě soucitu se zvířaty. Věří, že všechny cítící bytosti mají přirozené právo nebýt zbytečně vykořisťovány nebo poškozovány pro lidskou spotřebu nebo jiné účely, jako je oblečení nebo zábava. Tovární chovy jsou nechvalně známé krutým zacházením se zvířaty, kdy před porážkou snášejí mimo jiné uzavření, mrzačení bez anestezie, nucené oplodnění, oddělování od potomků po narození (ASPCA). Volbou veganských alternativ, jako je veganská kůže a rostlinné potraviny, se mohou jednotlivci postavit proti těmto nehumánním praktikám.

Problémy sociální spravedlnosti související s pojídáním zvířat

S otázkami sociální spravedlnosti souvisí také výroba živočišných produktů. Pracovníci na jatkách často čelí nebezpečným pracovním podmínkám, nízkým mzdám a nedostatečné zdravotní péči (Human Rights Watch). Půda využívaná k chovu hospodářských zvířat by navíc mohla být efektivněji využita pěstováním plodin, které by přímo nasytily lidi, spíše než chovem zvířat pro potraviny. Tato změna by pomohla řešit celosvětový hlad, protože se odhaduje, že přijetí veganské stravy by mohlo vyživit dalších 350 milionů lidí na celém světě.

Mnoho lidí zjistilo, že přijetí veganského životního stylu je v souladu s jejich názory na ochranu životního prostředí, dobré životní podmínky zvířat a spravedlnost. Vědomým rozhodováním o tom, co denně konzumujeme, máme moc vytvořit pozitivní změnu nejen pro své zdraví, ale také pro planetu Zemi a její obyvatele. Výzkum prokázal, že veganská strava může mít řadu zdravotních výhod, včetně snížení rizika srdečních onemocnění (Britská dietetická asociace). Je však důležité si uvědomit, že vegani mohou potřebovat doplňovat stravu o vitamin B12, který se nachází především v živočišných potravinách (NHS).

Otázky ve vztahu k veganství

Je být veganem skutečně zdravější?

Veganství může být zdravější, pokud je správně naplánováno a vyváženo, protože často vede ke konzumaci plnohodnotných potravin s vyšším obsahem živin. Pro vegany je však nezbytné zajistit si dostatečný příjem bílkovin, vitaminu B12, železa, vápníku a omega-3 mastných kyselin. Konzultace s odborníkem na výživu nebo dietologem může pomoci optimalizovat veganskou stravu pro zdraví.

Co říkal Albert Einstein o veganství?

Často se cituje výrok Alberta Einsteina: "Nic neprospěje lidskému zdraví a nezvýší šance na přežití života na Zemi tolik jako přechod k vegetariánské stravě." Ačkoli sám nebyl striktním veganem, jeho slova zdůrazňují potenciální přínos rostlinné stravy jak pro osobní zdraví, tak pro udržitelnost životního prostředí.

Jaké jsou 4 typy veganů?

 1. Etičtí vegani - motivováni zájmem o práva zvířat
 2. Dietní vegani - Zaměřují se na zdravotní výhody plynoucí z vyhýbání se živočišným produktům
 3. .
 4. Environmentální vegani - usilují o snížení své ekologické stopy
 5. .
 6. Spirituální/náboženští vegani - Řídí se náboženským učením nebo duchovním přesvědčením, které podporuje nenásilí vůči zvířatům
 7. .

Co říkají vědci o veganství?

Vědci se obecně shodují, že dobře naplánovaná veganská strava může poskytnout všechny potřebné živiny a zároveň nabízí řadu zdravotních výhod, jako je nižší riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu, některých druhů rakoviny a obezity.

Má smysl být veganem?

Ano, být veganem má několik smyslů: zlepšení osobního zdraví konzumací plnohodnotných potravin s vysokým obsahem živin, snížení dopadu chovu hospodářských zvířat na životní prostředí, podpora dobrých životních podmínek zvířat tím, že nepodporujeme průmyslová odvětví, která využívají zvířata k výrobě potravin, a řešení otázek sociální spravedlnosti spojených s praktikami továrních chovů.

Závěr

V souhrnu se tento článek zabýval základy veganství včetně toho, co to veganství je, rostlinnými potravinami, které můžete jíst, jak nahradit živočišné produkty ve svém jídelníčku, nakupováním veganské stravy, stravováním jako vegan, zdravotními aspekty a etickými otázkami spojenými s veganstvím. Dodržováním nastíněných rad a zvýšením konzumace rostlinných potravin je možné zlepšit zdraví a zároveň minimalizovat dopad na životní prostředí a hájit práva zvířat.Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?