Published:

Updated:

Author: Luke Sholl

Co Je To Limonen?

Co Je tO Limonen?

Limonen je terpen, který také můžete znát pod jmény ᴅ-limonen a ʟ-limonen. Terpeny jsou aromatické sloučeniny, které můžeme nalézt ve stovkách jídel a rostlin (včetně rostliny Cannabis sativa). ᴅ-limonen je jeden z nejhojněji zastoupených terpenů, které můžeme v přírodě nalézt a nejčastěji se s ním můžeme setkat v esenciálních olejích citrusů. Izolovaný limonen lze používat v parfémech, čistících prostředcích či jako ochucovadlo v jídlech.

Aroma

ᴅ-limonen má pronikavou pomerančovou vůni, zatímco ʟ-limonen má vůni připomínající borovice a terpentýn.

Kde je můžeme nalézt

V pomerančích, citrónech, mandarinkách, limetkách, grapefruitu a jalovci.

Výzkum

I přes jeho relativní chemickou stabilitu, existuje pouze málo studií, které se zabývají účinky limonenu. Několik předklinických studií naznačuje, že limonen by mohl mít proti-zánětlivé, antioxidační a kardioprotektivní vlastnosti.

Izraelský Department of Medicinal Chemistry and Natural Products vypracoval v roce 2006 in vitro studii, která se zabývala citrusovými oleji. Studii uzavřeli tvrzením, že "směs citrusových olejů a MgCl₂ by mohla být využita jako přírodní antibakteriální a proti-zánětlivý prostředek" (Mizrahi, Shapira, Domb, & Houri-Haddad, 2006).

Co Je To Limonen?

Druhá in vitro studie, která byla publikovaná v časopise Journal of Oleo Science zjistila, že limonen inhibuje tvorbu prozánětlivých cytokinů. I když jsou prozánětlivé cytokiny nezbytnou součástí zánětlivé odpovědi našeho těla, jejich nadbytek může vést ke vzniku chronického zánětu. Autoři této studie navrhují, že "ᴅ-limonen by mohl být považován za potenciální proti-zánětlivou látku" (Yoon, Lee, & Hyun, 2010).

Výzkumníci v Číně se rozhodli prozkoumat tvrzení, že ᴅ-limonen ovlivňuje zadržování tuku v játrech. Jako model jim sloužila zvířata, u kterých byla navozena obezita vzniklá nadbytečnou konzumací tuku. Jejich studii zakončili tvrzením, že by limonen mohl sloužit jako doplněk stravy, který by "zabránil metabolickým poruchám" (Jing et al., 2013).

Studie z roku 2018, která byla publikovaná v časopise Experimental and Therapeutic Medicine, se zabývala dopadem ᴅ-limonenu na “spontánně hypertenzní myši, náchylné k mozkové příhodě” (SHRsp). Bylo zjištěno, že ᴅ-limonen snížil "systolický krevní tlak u SHRsp myší, které utrpěly mrtvici", zatímco také ochránil jejich paměť a kognitivní schopnosti (Wang, Li, & Shen, 2017).

Bezpečnost a vedlejší účinky

Limonen je doplněk stravy a ochucovadlo a jeho užívání bylo schválené již v roce 1994. Toxicita této sloučeniny je "relativně nízká při orálním užití". Jediný vedlejší účinek této sloučeniny je podráždění pokožky při užívání šampónů, krémů a sprejů s limonenem.

Jaký produkt potřebuji?