Soustřeďte se na to,
co má smysl

Informace o Soustředění

Jak na bystrou mysl
Objektem vašeho soustředění může být práce, studium, četba či hraní her. Bez ohledu na tento objekt, soustředění pomáhá naší mysli zaměřit se na daný úkol. Jak se ale můžete soustředit, pokud žijeme ve světě, který je plný rozptýlení?

  • Co je to kognitivní výkonnost?
  • Vylepšení schopnosti se přizpůsobit
  • Vylepšení kognitivní výkonnosti
  • Kognitivní úpadek: Malé změny, které můžete udělat
  • Ingredience, které mohou pomoci

Naše doporučení

Co je to kognitivní výkonnost?

Soustředění je kulminací několika klíčových oblastí, které v kombinaci tvoří naši kognitivní výkonost. Jednoduše řečeno může soustředění definovat, jak dobře si náš mozek dokáže poradit s problémem a adaptovat se na psychicky náročné situace.

Nicméně náš mozek není ve stavu soustředěnosti 24/7 a ani nemusí. Místo toho je důležité vědět, kdy se má náš mozek soustředit na daný úkol, osobu či objekt a maximalizovat výkonost pouze tehdy, kdy je to potřeba.

Pokud budete trénovat několik klíčových oblastí, tak můžete vylepšit rychlost, za kterou se náš mozek dostane na "maximální výkonnost" a posouvat limity této hranice. Trénink našeho mozku je také skvělým způsobem, jak bojovat proti kognitivnímu úpadku, což je nevyhnutelný symptom stárnutí.

Vylepšení schopnosti se přizpůsobit

Plasticita mozku možná zní jako děsivý termín, ale tato myšlenka je poměrně jednoduchá - jedná se o schopnost našeho mozku se adaptovat na změny, a to včetně restrukturalizace a reorganizace synaptických spojení. Jedná se o nejlepší schopnost našeho mozku. A vzhledem k tomu, že se jedná o schopnost, tak ji musíte trénovat.

Čím více testujeme naše mentální schopnosti, tím lépe se můžeme soustředit, učit, reagovat a chápat. Funguje to podobně jako když trénujete v posilovně k posílení našich svalů či zvýšení naší fyzičky. Čím více testujeme plasticitu našeho mozku, tím rychlejší, silnější a sebevědomější bude naše mysl. Zlepšení plasticity mozku se typicky točí kolem tří oblastí.

Paměť

Naše paměť uchovává a skladuje informace pro pozdější použití. Většinu informací zadržujeme pouze krátce (krátkodobá paměť), zatímco některé věci zůstanou uchovány v našem podvědomí (dlouhodobá paměť). Máme také senzorickou paměť, kdy si pamatujeme například místa, zvuky a pachy, které jsou katalogizovány pouze po několik sekund předtím, než je znova zpracujeme.

Koncentrace

Pokud se soustředíte na jednu myšlenku či úkol, tak se koncentrujete. Koncentrace je v podstatě specializovaná forma soustředění. Koncentrace také ovlivňuje proces rozhodování, což znamená, že je nezbytná tehdy, kdy se musíme vypořádat s výzvami moderního žití.

Reakce

Reakce udává rychlost, za kterou můžeme odpovědět na informace či stimul. Představte si, že chcete chytnout balon či se vyhnout něčemu na chodníku. Váš mozek je zodpovědný za zpracovávání signálů z vaší centrální a periferní nervové soustavy a k převedení těchto signálů na vhodnou reakci.

Vylepšení kognitivní výkonnosti

Nyní jsme si pověděli něco o těchto třech oblastech a je na čase si povědět něco o aktivitách, které mohou zlepšit naši celkovou kognitivní výkonost.

Neurotechnologie

Existují pokročilá elektronická zařízení, které interagují s nervovým systémem a neurální aktivitou. Jedná se o sofistikovaný přístup pro zvýšení mozkové plasticity. Mezi tato zařízení patří například elektronika pro hlubokou stimulaci mozku, kochleární implantáty a rozhraní mozek-počítač.

Knihy

Knihy s kognitivními cvičeními vám poskytnou mnoho mentálních cviků, které jsou navrženy tak, aby otestovaly různé funkce vašeho mozku, jako je paměť, pozornost a všímavost. Existují také knihy, které jsou navrženy pro vypořádání se se specifickou poruchou, jako je úzkost či deprese.

improving cognitive performance

Doplňky stravy

Nootropika (léky, které jsou také známé pod názvem "smart drugs") jsou látky, které mohou zlepšit výkonnost mozku. Kromě těch, které jsou na předpis, tak existují i volně dostupná nootropika, jako je kofein, omega-3-mastné kyseliny a L-theanin.

Trénink mozku

Trénink mozku je zábavná a interaktivní aktivita, která zlepší plasticitu vašeho mozku. Většinou se jedná o různé interaktivní hry či hlavolamy, které vás odmění za správné dokončení a navíc zlepší vaše soustředění a paměť.

Kognitivní úpadek: Malé změny, které můžete udělat

Kognitivní úpadek je přirozená a nevyhnutelná součást života. Stejně jako jsou silné a nezanedbávané svaly méně náchylné na zranění, pak je vytrénovaná mysl také lépe připravena na tento úpadek a zhoršení paměti.

Náš mozek se řídí rčením "use it or lose it". Pokud vás zajímá, jak potrénovat váš mozek a zlepšit soustředění, tak níže naleznete několik tipů.

Pravidelně cvičte

Aktivita, která zvýší vaši srdeční frekvenci a rozpumpuje vám krev v těle, také zvýší hladinu kyslíku ve vašem mozku. To vede k vypuštění hormonů a neurochemikálií, které mohou stimulovat plasticitu vašeho mozku.

Psychická aktivita

Náš mozek je v podstatě sval, co znamená, že pokud jej nebudete pravidelně procvičovat, tak vám zakrní. Pusťte se do zábavných a interaktivních psychických aktivit, jako je například trénink mozku. Hrajte karty, luštěte křížovky či skládejte puzzle.

Konzumujte středomořskou kuchyni

Středomořská kuchyně obsahuje mnoho rostlinných potravin a zdravých tuků a tudíž se jedná o kuchyni, která obsahuje přírodní nootropika. Vaše tělo bude také rádo za snížený příjem červeného masa, soli a zpracovaných jídel.

Socializujte se

Sociální interakce je skvělý způsob, jak podpořit plasticitu vašeho mozku. Promluvte si s rodinou či přáteli a podpořte tak zpracovávání komplexních problémů ve vašem mozku. Socializace také může pomoci s depresí, stresem a dalšími duševními chorobami.

Dostatek spánku

Kvalitní spánek hraje velice důležitou roli ve zpracovávání a uchovávání informací. I když se může zdát, že během spaní naše tělo nic nedělá, tak náš mozek aktivitou přímo překypuje a využívá tento čas k tvorbě a opravě neurologických spojů.

Doplňky stravy a výživa

Náš mozek potřebuje ke správné funkci zdroje, které pocházejí z jídla a pití, které konzumujeme. Doplňky stravy s vitamíny, minerály a dalšími látkami mohou pomoci vyvážit potřeby našeho těla a udržet jej v perfektní formě.

Ingredience, které mohou pomoci

Kanabinoidy Kanabidiol (CBD), Kanabinol (CBN) Cibdol products that contain cannabinoids are: CBD Olej

Pokud se potřebujete plně soustředit, tak by vám mohly pomoci zcela přírodní doplňky stravy od Cibdolu.


Jaký produkt potřebuji?