Nemůžete spát?

Published:

Pokud si neustále říkáte "Nemůžu spát", nejste sami. Miliony lidí mají problémy s usínáním a udržením se ve spánku, což vede k nesčetným fyzickým a psychickým problémům. V tomto příspěvku na blogu prozkoumáme vědecké poznatky o nespavosti a poskytneme vám praktické strategie, které pomohou těm, kdo se potýkají s nespavostí.

Prozkoumáme různé techniky, které se ukázaly jako účinné v boji proti potížím se spánkem, od vytvoření prostředí vhodného pro spánek až po meditaci všímavosti. Probereme také, jak je důležité identifikovat a řešit základní příčiny nespavosti, jako jsou zdravotní potíže nebo faktory životního stylu, které mohou narušovat váš spánkový cyklus.

Nakonec prozkoumáme, jak může častá fyzická aktivita zlepšit kvalitu vašeho spánku tím, že ovlivní váš duševní i tělesný stav. Pokud vás tedy už nebaví ležet v noci vzhůru a přemýšlet, proč nemůžete usnout, přečtěte si cenné poznatky o zlepšení vašeho spánku.

Understanding Insomnia

Porozumění nespavosti

Nespavost je běžná porucha spánku, která se vyznačuje potížemi s usínáním, udržením spánku nebo příliš brzkým probouzením. Může být klasifikována jako akutní (krátkodobá) nebo chronická (dlouhodobá), přičemž k jejímu vzniku přispívají různé faktory, jako je stres, životní návyky a zdravotní stav.

Typy nespavosti

 • Akutní nespavost: Tento typ nespavosti trvá krátce a často je vyvolán životními událostmi, jako je ztráta zaměstnání, špatné zprávy nebo zpoždění při cestování.
 • Chronická nespavost: Za chronickou nespavost se považují přetrvávající potíže se spánkem, které se vyskytují nejméně tři noci týdně po dobu delší než tři měsíce. Chronická nespavost může být důsledkem dlouhodobých stresových faktorů nebo základních zdravotních problémů.

Možné příčiny nespavosti

Problémy se spánkem mohou vzniknout z několika důvodů, od každodenních návyků až po zdravotní potíže. Mezi nejčastější příčiny patří:

 1. Špatná spánková hygiena: Nepravidelný režim před spaním a rušivé prostředí pro spánek mohou vést k problémům s usínáním.
 2. Konzumace stimulantů před spaním, jako je kofein, může ztížit usínání, protože mohou zvýšit bdělost.
 3. Poruchy duševního zdraví: Úzkost a deprese jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku příznaků nespavosti, částečně proto, že narušují přirozený cyklus spánku a bdění.
 4. Spánková apnoe: Tato porucha vede k tomu, že lidé, kteří jí trpí, nejsou schopni spát po celou noc bez léčebného zásahu, jako je například kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP).
 5. Syndrom neklidných nohou: Neurologická porucha, která způsobuje neodolatelné nutkání pohybovat nohama, což často narušuje spánek.

Chcete-li nespavost účinně řešit a zlepšit celkovou kvalitu spánku, je nezbytné zjistit a odstranit její příčiny. To může zahrnovat změnu životního stylu, vyhledání odborné pomoci pro diagnostiku konkrétních poruch spánku nebo prozkoumání alternativních způsobů léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie (CBT) nebo přírodní prostředky, jako je CBD olej od společnosti Cibdol.

Nespavost je komplikovaný stav s mnoha možnými spouštěči, proto je pro účinnou nápravu velmi důležité rozpoznat původ nespavosti. Pro vytvoření příznivé atmosféry pro spánek, která přispívá ke klidným nocím, je zásadní výběr správné matrace a polštářů, stejně jako úprava úrovně osvětlení v ložnici.

Creating a Sleep-Friendly Environment

Vytvoření prostředí vhodného pro spánek

Klidné a pohodlné prostředí v ložnici je zásadní pro podporu relaxace a zlepšení kvality spánku. To zahrnuje vypnutí obrazovek alespoň hodinu před spaním, aby se snížilo vystavení modrému světlu, které narušuje tvorbu melatoninu. Existuje několik způsobů, jak si vytvořit dokonalý prostor pro spánek:

 • Výběr správné matrace a polštářů pro optimální pohodlí: Investujte do kvalitní matrace, která podporuje přirozené křivky vašeho těla, a do polštářů, které poskytují správnou oporu krku. Národní nadace pro spánek doporučuje vyměnit matraci každých 7-10 let.
 • Používání zatemňovacích závěsů nebo masek na oči, které blokují světlo: Proto zvažte instalaci zatemňovacích závěsů nebo použití masky na oči.
 • Udržování nízké teploty v místnosti: Podle Clevelandské kliniky pomáhá lepšímu spánku udržování teploty v ložnici v rozmezí 60-67 stupňů Fahrenheita (15-19 stupňů Celsia ).
 • Eliminace rušivého hluku: Použijte špunty do uší, bílý šum nebo ventilátory, abyste přehlušili všechny rušivé zvuky.

Kromě těchto fyzických úprav může zavedení důsledného režimu před spaním také pomoci dát vašemu mozku signál, že je čas na odpočinek. Před spaním si dejte teplou koupel nebo sprchu, přečtěte si fyzikální knihu nebo se věnujte relaxačním technikám, jako jsou například hluboká dechová cvičení.

Je důležité uvědomit si své každodenní postupy, které mohou ovlivnit kvalitu spánku. Vyvarujte se konzumace kofeinu, nikotinu a alkoholu v době před spaním, protože tyto látky mohou narušovat spánek. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje kvalitu spánku; je však lepší nevěnovat se intenzivním aktivitám příliš blízko doby spánku.

Vytvoření prostředí vhodného pro spánek je pro kvalitní odpočinek zásadní. Zařazením dechových cvičení do svého nočního režimu můžete dále zvýšit šance na dosažení lepšího spánku.

Dýchací cvičení pro lepší spánek

Pomalé a jemné dechové cvičení při ležení v posteli může pomoci navodit spánek. Tato cvičení mohou být prospěšná pro dosažení klidného stavu mysli a těla, což usnadňuje usínání. Zde je několik účinných dechových cvičení, která můžete vyzkoušet při potížích se spánkem:

 1. Technika 4-7-8: Nadechněte se nosem na čtyři sekundy, zadržte dech na sedm sekund a vydechněte ústy na osm sekund. Tento cyklus opakujte nejméně třikrát nebo dokud se nebudete cítit uvolněně.
 2. Brániční dýchání: Položte si jednu ruku na hrudník a druhou na břicho. Dýchejte zhluboka do bránice tak, aby se ruka na břiše zvedla výše než ruka na hrudníku. Pomalu vydechujte sevřenými rty a nechte obě ruce klesnout zpět dolů.
 3. Nadi šódhana (střídavé dýchání): Při úplném výdechu si vyměňte strany a pak opakujte několik kol střídavých nádechů a výdechů.

Kromě těchto specifických technik může při relaxaci pomoci i umístění jazyka v blízkosti hřebene za předními zuby, a to aktivací tlakových bodů spojených s uklidňujícími nervy v našem těle(zdroj). Pro ty, kteří mají problémy s dobrým spánkem kvůli stresu nebo úzkosti, mohou být tyto jednoduché techniky účinným řešením, aniž by se museli spoléhat na léky, které mohou spánek ještě více narušit.

Maintaining Consistency in Your Breathing Exercises

Udržování důslednosti v dechových cvičeních

Abyste dosáhli maximálního účinku, nezapomeňte pravidelně cvičit tato dechová cvičení a zařaďte je do svého režimu před spaním. Tímto způsobem můžete své tělo naučit spojovat tyto relaxační techniky se spánkem, což vám usnadní usínání. Důslednost navíc pomůže zlepšit celkovou kvalitu vašeho spánku tím, že sníží noční probouzení a podpoří regenerační odpočinek.

Kombinace dechových cvičení s dalšími relaxačními technikami

Dechová cvičení mohou být ještě účinnější, pokud se kombinují s dalšími relaxačními technikami, jako je meditace všímavosti nebo progresivní svalová relaxace(zdroj). Začlenění více strategií do rituálu před spaním může přinést další výhody při řešení chronické nespavosti nebo občasných potíží se spánkem způsobených stresory, jako je zpoždění letadla nebo změna životního stylu.

Dýchací cvičení mohou být užitečným nástrojem ke zmírnění napětí a zlepšení kvality odpočinku, pokud však nefungují, může být prospěšné zkusit meditaci všímavosti. Meditace všímavosti je účinná technika, která může pomoci snížit příznaky nespavosti a podpořit lepší odpočinek.

Meditace všímavosti pro úlevu od nespavosti

Bylo prokázáno, že meditace všímavosti je prospěšná při léčbě nespavosti, protože se soustředí na přítomný okamžik bez posuzování. Věnování alespoň pěti minut denně klidnému sezení a pozorování pocitů v těle, aniž byste reagovali nebo se rozptylovali myšlenkami, může pomoci zlepšit kvalitu spánku a snížit potíže se spánkem.

Jak praktikovat meditaci všímavosti pro spánek

 1. Najděte si klidné místo: Vyberte si pohodlné místo, kde nebudete během meditace rušeni.
 2. Pohodlně se usaďte: Sedněte si na židli nebo na polštářek s rovnými, ale uvolněnými zády. Pokud je to pohodlnější, můžete si také lehnout.
 3. Dýchejte přirozeně: Soustřeďte se na svůj dech, který proudí nosními dírkami dovnitř a ven, a věnujte pozornost tomu, jak působí na kůži.
 4. Uvědomte si, že vás něco rozptyluje: Když se objeví nějaké myšlenky, jemně si je uvědomte a znovu se soustřeďte na dech, aniž byste je odsuzovali.
 5. Vytvořte konzistenci: Snažte se praktikovat meditaci všímavosti každý den ve stejnou dobu, abyste dosáhli lepších výsledků při zlepšování spánkových návyků.

Začlenění všímavosti do rutiny před spaním nejen pomáhá zmírnit stres, který může přispívat k problémům s usínáním, ale také podporuje celkovou duševní pohodu. Výzkumy ukazují, že pravidelné zapojení do cvičení mindfulness může pomoci snížit příznaky úzkosti a deprese (zdroj). Kromě toho může cvičení všímavosti pomoci regulovat emoce během dne, což osobám trpícím chronickou nespavostí v důsledku emočního stresu usnadňuje noční usínání.

Pro ty, kteří s meditací začínají nebo ji považují za náročnou, jsou k dispozici různé meditační aplikace, které nabízejí řízená sezení určená speciálně pro zlepšení spánku. Tyto nástroje mohou být užitečným výchozím bodem pro rozvoj důsledné praxe všímavosti a zlepšení celkové kvality spánku.

Meditace všímavosti je účinnou technikou léčby nespavosti, protože pomáhá snižovat stres a obavy a zároveň zvyšuje klid. Při snaze o rychlejší usínání lze v kombinaci s meditací všímavosti použít také vizualizační techniky, které přinášejí ještě lepší výsledky.

Visualization Techniques for Falling Asleep Faster

Vizualizační techniky pro rychlejší usínání

Vizualizace klidných obrazů z minulých zážitků pomáhá zklidnit mysl zapojením více smyslů současně. Při potížích se spánkem se soustřeďte na tyto mentální obrazy; pokud se objeví vtíravé myšlenky, jemně přesměrujte pozornost zpět na vizualizaci, dokud se nedostaví ospalost.

Tipy pro efektivní vizualizaci

 1. Vyberte uklidňující scénu: Vyberte si obrázek nebo vzpomínku, která vám přináší klid a uvolnění, například dovolenou na pláži nebo klidnou procházku lesem.
 2. Zapojte všechny smysly: Při vizualizaci se snažte zapojit vůně, zvuky, textury a dokonce i chutě spojené s danou scénou. Představte si například, že cítíte teplý písek mezi prsty nebo slyšíte vlny narážející na pobřeží.
 3. Udržujte soustředění: Pokud se vaše mysl začne během vizualizace toulat, jemně ji vraťte zpět k vybrané scéně, aniž byste ji odsuzovali nebo frustrovali.

Zařazení vizualizačních technik do rutiny před spaním může pomoci zlepšit kvalitu spánku snížením hladiny stresu a podporou relaxace. Pro dosažení optimálních výsledků je nezbytné provádět je pravidelně. Chcete-li se dozvědět více o účinných spánkových návycích a technikách, jako je tato, zvažte prozkoumání zdrojů, jako je průvodce spánkovou hygienou nadace Sleep Foundation.

Vědecké základy vizualizace

Množství výzkumů nyní potvrzuje účinnost vizualizačních technik, které pomáhají zlepšit kvalitu spánku. Jedna studie prokázala, že u účastníků, kteří před spaním praktikovali řízené představy, došlo k výraznému zlepšení schopnosti rychleji usnout ve srovnání s těmi, kteří nepoužívali žádné intervenční metody. Jiná studie navíc zjistila, že vysokoškolští studenti, kteří používali vizualizační techniky, zaznamenali sníženou úroveň stresu a úzkosti, které, jak známo, narušují spánek.

Zařazení mentálních představ do nočního rituálu může být vhodnou možností, jak dosáhnout kvalitního spánku bez možných nežádoucích účinků nebo rizika závislosti, které jsou spojeny s některými léky na spaní a léky bez předpisu.

Vizualizační techniky mohou být účinným nástrojem, který vám pomůže odejít a klidně si zdřímnout. Pokud se vyhnete stimulujícím činnostem, můžete se připravit na úspěch při hledání způsobů, jak dosáhnout klidného spánku, který vaše tělo potřebuje.

When You Can't Fall Asleep - What To Do Next?

Když nemůžete usnout - co dělat dál?

Pokud se vám ani po vyzkoušení různých relaxačních metod nedaří usnout, doporučujeme krátce vstát a rozhýbat se, než se opět vrátíte do postele, jakmile se budete cítit unavení. Zabráníte tak negativním asociacím mezi bděním a pobytem v posteli. Zvažte zapojení do některých nenáročných činností, které vám pomohou uvolnit mysl, aniž by ji nadměrně stimulovaly.

Čtení knihy nebo poslech uklidňující hudby

Vezměte si do ruky knihu s lehkým obsahem nebo poslouchejte uklidňující hudbu, protože tyto činnosti vám pomohou odvést pozornost od neschopnosti usnout. Při čtení dbejte na to, aby byla místnost tlumeně osvětlena, protože jasné světlo může spánek dále narušovat.

Vyhýbání se stimulujícím činnostem, jako je sledování televize nebo používání telefonu.

Modré světlo vyzařované obrazovkami, například televizory a chytrými telefony, narušuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje cyklus spánku a bdění. Místo procházení sociálních médií nebo sledování seriálů, když nemůžete spát, zvolte raději výše uvedené relaxační alternativy.

 • Udržujte důsledný režim před spaním: Každý večer chodit spát ve stejnou dobu pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla (cirkadiánní rytmus), což vám usnadní trvalé usínání.
 • Vytvoření optimálního prostředí pro spánek: V případě potřeby použijte zatemňovací závěsy. Investujte do pohodlných lůžkovin, které jsou speciálně uzpůsobeny pro klidný spánek.
 • Omezte příjem kofeinu a alkoholu: Konzumace těchto látek příliš blízko před spaním může narušit vaši schopnost usnout nebo zůstat spát po celou noc. Zkuste omezit jejich konzumaci, zejména ve večerních hodinách.

Nezapomeňte, že je normální, že každý člověk občas trpí nespavostí. Pokud se však s potížemi se spánkem potýkáte trvale, zvažte vyhledání odborné pomoci u lékaře, který se specializuje na poruchy spánku.

Pokud se budete řídit radami uvedenými v tomto článku, můžete převzít kontrolu nad svým spánkem a začít si oddechnout od bezesných nocí. Nyní se podíváme na to, jak identifikovat a řešit základní příčiny nespavosti a získat tak dlouhodobější řešení.

Identifikace a řešení základních příčin nespavosti

Pro účinnou dlouhodobou léčbu nespavosti je důležité zjistit příčiny, jako jsou každodenní návyky (např. konzumace kofeinu), úroveň stresu a zdravotní potíže, jako je spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou. Řešení těchto problémů často vede ke zlepšení celkového zdravotního stavu a kvalitnějšímu regeneračnímu spánku. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

Vedení spánkového deníku pro sledování vzorců a potenciálních spouštěčů

 • Zaznamenávejte si, kdy se v noci ukládáte ke spánku, usínáte, probouzíte se a kdy ráno vstáváte.
 • Zaznamenávejte si případné denní spaní nebo pocity ospalosti během dne.
 • Zapište si svůj režim před spaním, včetně činností před spaním, jako je sledování televize nebo čtení.
 • Uveďte všechny léky užívané během dne, které by mohly narušit spánkový režim.
 • Uveďte faktory ovlivňující prostředí, ve kterém spíte (např. teplota v místnosti).

Analýza těchto informací může pomoci určit potenciální spouštěče vašich potíží s usínáním nebo udržením se ve spánku. Pokud zjistíte, že příjem kofeinu narušuje váš spánek, zkuste ho konzumovat dříve během dne.

Vyhledání odborné pomoci při diagnostice specifických poruch spánku

Pokud se kvalita vašeho spánku po několika týdnech po změně životního stylu nezlepší nebo pokud se příznaky zhorší, je nezbytné poradit se s odborníkem. Ten vám pomůže diagnostikovat případné základní poruchy spánku a doporučí vám vhodné možnosti léčby, např:

 • Poruchy cirkadiánního rytmu: Léčba může zahrnovat světelnou terapii nebo doplňky melatoninu, které obnoví cyklus spánku a bdění.
 • Spánková apnoe: Přístroj pro nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách (CPAP) nebo jiná léčba mohou zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu spánku.
 • Syndrom neklidných nohou: Léky, změna životního stylu nebo řešení nedostatku železa by mohly přinést úlevu od tohoto stavu.

Určení a řešení hlavních příčin nespavosti je zásadní pro dosažení klidného spánku a zachování celkové pohody.

Zjištěním a odstraněním příčin nespavosti mohou lidé začít mít kontrolu nad svým spánkovým zdravím. CBT je účinný přístup, který pomáhá jednotlivcům naučit se provádět změny ve svém životním stylu, které mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku.

Kognitivně-behaviorální terapie pro zlepšení spánku

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) slibně pomáhá lidem překonat chronické problémy se spánkem tím, že se zaměřuje na maladaptivní vzorce myšlení a chování, které nespavost udržují. Tento přístup často zahrnuje spolupráci s terapeutem při vytváření zdravějších rutin a přesvědčení týkajících se postupů před spaním.

Proces CBT při nespavosti

CBT je strukturovaný program, který pomáhá jednotlivcům identifikovat a nahradit myšlenky nebo návyky, které přispívají k jejich potížím se spánkem. Tento proces se obvykle skládá z několika sezení s vyškoleným odborníkem, který vás provede různými technikami určenými ke zlepšení kvality vašeho spánku. Mezi běžné součásti CBT patří:

 • Vzdělávání v oblasti spánkové hygieny: Učení o důležitosti udržování stálého cyklu spánku a bdění, vytváření optimálního prostředí pro spánek a vyhýbání se faktorům, které mohou spánek narušovat.
 • Kognitivní restrukturalizace: Kognitivní rekognoskace: identifikace negativních myšlenek souvisejících s nespavostí a jejich nahrazení pozitivnějšími nebo realističtějšími myšlenkami.
 • Léčba omezením spánku: Omezení doby strávené v posteli během bdění, aby se posílila vazba mezi postelí a ospalostí.
 • Relaxační trénink: Cvičení relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení, progresivní svalová relaxace nebo meditace před spaním.

Hledání správného terapeuta pro léčbu CBT

Chcete-li najít kvalifikovaného terapeuta specializujícího se na kognitivně-behaviorální terapii nespavosti, požádejte svého ošetřujícího lékaře o doporučení nebo vyhledejte online seznamy, například seznam poskytovaný Asociací pro behaviorální a kognitivní terapie. Je velmi důležité spolupracovat s odborníkem, který má zkušenosti s řešením problémů se spánkem a je dobře informován o nejnovějších výzkumech úspěšných léčebných postupů.

CBT jako alternativa k práškům na spaní

Přestože prášky na spaní na předpis mohou některým lidem dočasně ulevit, mohou také způsobit vedlejší účinky a problémy se závislostí. CBT nabízí bezpečnější a trvalejší přístup ke zlepšení kvality spánku bez závislosti na lécích. Výzkum prokázal, že CBT může být účinnějším prostředkem proti chronické nespavosti než farmaceutická léčba.

CBT pro zlepšení spánku lze přizpůsobit individuálním požadavkům a poskytnout tak užitečný způsob, jak zlepšit kvalitu spánku. Pravidelná fyzická aktivita je pro zlepšení kvality spánku prospěšná, proto je nezbytné určit si příjemný pohybový režim, který bude v souladu s vaším každodenním životem.

Přínos pravidelného cvičení pro kvalitu spánku

Pravidelné cvičení zlepšuje celkovou fyzickou kondici, která, jak bylo zjištěno, zlepšuje kvalitu spánku i u osob trpících základními onemocněními, jako jsou poruchy cirkadiánního rytmu. Pravidelné cvičení nejenže pomáhá zlepšit kvalitu spánku, ale také zlepšuje náladu a zvyšuje hladinu energie.

Hledání příjemné formy cvičení, která vyhovuje vašemu životnímu stylu

Je důležité vybrat si takovou formu cvičení, která vás baví a kterou můžete snadno začlenit do svého životního stylu. Mezi oblíbené možnosti patří:

 • Chůze: Je to nenáročná aktivita vhodná pro všechny věkové kategorie a úrovně kondice.
 • Jóga: Kombinuje protahovací, posilovací a relaxační techniky pro zlepšení fyzické i duševní pohody.
 • Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT): Krátké intervaly intenzivní aktivity, po nichž následuje odpočinek nebo cvičení nižší intenzity; ideální pro ty, kteří mají na trénink málo času.
 • Aerobní aktivity, jako je plavání, jízda na kole nebo tanec: Tyto aktivity pomáhají zvyšovat tepovou frekvenci a zároveň přinášejí kardiovaskulární výhody.

Naplánování tréninku na začátek dne, nikoli před spaním

Cvičení příliš blízko před spaním může narušit spánek, protože zvyšuje tělesnou teplotu a stimuluje uvolňování endorfinů, což ztěžuje usínání. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, naplánujte si cvičení na dřívější část dne:

 1. Ranní cvičení: Pomáhá nastartovat metabolismus a dodává energii na celý den.
 2. Cvičení v době oběda: Pomáhá rozptýlit sedavé zaměstnání a dodává energii v poledne.
 3. Odpolední nebo podvečerní sezení: To umožňuje tělu odpočívat před spaním a zároveň využívat výhod fyzické aktivity pro kvalitu spánku.

Zařazení pravidelné fyzické aktivity do denního programu je účinným způsobem, jak zvýšit energii během dne a kvalitu spánku v noci. Pokud si najdete příjemné aktivity, které vyhovují vašemu životnímu stylu, a vhodně si je rozvrhnete na celý den, budete na dobré cestě k lepšímu celkovému zdraví a odpočinku v noci.

Časté dotazy týkající se nemůžu spát

Proč nemohu spát?

Problémy se spánkem mohou mít různé příčiny, včetně stresu, úzkosti, nepříjemného prostředí pro spánek nebo zdravotních potíží. Určení příčiny vašich problémů se spánkem vám může pomoci najít účinná řešení. Udržování důsledného spánkového režimu a praktikování relaxačních technik může také zlepšit vaši schopnost usnout.

Co se stane, když nemůžete spát?

Když nemůžete usnout, je to často způsobeno nadměrnou stimulací mozku nebo narušením přirozeného cyklu spánku a bdění v těle. K těmto problémům mohou přispívat faktory, jako je stres, příjem kofeinu, vystavení modrému světlu z obrazovek před spaním a nepravidelný spánkový režim. Řešení těchto faktorů a vytvoření relaxačního režimu před spaním může přispět k lepšímu spánku.

Co dělat, když nemůžete spát?

Pokud se vám nedaří usnout, zkuste se soustředit na uklidňující myšlenky nebo se věnovat vizualizačním technikám, které podporují relaxaci. Představte si například sebe sama v klidném prostředí, jako je pláž nebo les; soustřeďte se na detaily této scény a zároveň pomalu zhluboka dýchejte, dokud se nebudete cítit uvolněnější.

Jaké jsou různé typy nespavosti?

Mezi tři hlavní typy nespavosti patří přechodná (krátkodobá), akutní (trvající několik týdnů) a chronická (dlouhodobá). Přechodná nespavost je obvykle důsledkem dočasných stresorů, akutní nespavost může být způsobena probíhajícími životními událostmi, zatímco chronická nespavost může pramenit ze základního zdravotního stavu nebo dlouhodobých životních návyků, které ovlivňují schopnost dosáhnout klidného spánku. Další informace o léčbě nespavosti.

Závěr

Zlepšení kvality spánku lze dosáhnout různými strategiemi, například vytvořením příjemného prostředí pro spánek, cvičením relaxačních technik, zjištěním příčin nespavosti a zařazením pravidelného cvičení do svého programu. Vytvoření příjemného prostředí pro spánek, praktikování relaxačních technik, jako jsou dechová cvičení a meditace s vědomím, identifikace základních příčin nespavosti a zařazení pravidelného cvičení do vašeho režimu jsou jen některé způsoby, jak podpořit lepší spánkové návyky.

Pokud se potýkáte s nespavostí nebo jinými problémy se spánkem, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Se správnými nástroji a podporou můžete tyto problémy překonat a opět si užívat klidné noci.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?