Výhody studené sprchy

Published:

Namáčení ve studené sprše se může zdát jako nepříjemná činnost, ale v poslední době se stává stále oblíbenější díky údajným zdravotním přínosům. V tomto průvodci se budeme zabývat vědeckými poznatky o studené sprše a o tom, jak může různými způsoby ovlivnit naše zdraví.

Obsah:

 1. Věda o studené sprše
 2. Jak studená voda ovlivňuje průtok krve a záněty
 3. Vliv studené sprchy na náladu a energii
 4. Bezpečná a účinná studená sprcha
  1. Postupná aklimatizace organismu na nižší teploty
  2. Střídání teplé a studené vody při sprchování
 5. Výhody studené sprchy pro muže a ženy
  1. Účinky na zotavení svalů u obou pohlaví
  2. Zlepšení nálady spojené s pravidelným vystavením chladné vodě
  3. Studené sprchy a podpora imunitního systému
 6. Vyvrácení mýtů o studených sprchách
  1. Mylné představy o hubnutí prostřednictvím chladných vodních procedur
  2. Studené sprchy a jejich vliv na sexuální zdraví
  3. Další vyvrácené mýty o studené sprše
 7. Rizika a bezpečnostní opatření při studené sprše
  1. Potenciální nebezpečí pro osoby s již existujícími zdravotními potížemi
  2. Důležitost umírněnosti při experimentování s novými zdravotními návyky
 8. Horká nebo studená sprcha při horečce
  1. Výhody horkých sprch pro relaxaci a úlevu od zácpy
  2. Zvažování výhod a nevýhod na základě individuálních příznaků
 9. Výhod studené sprchy
 10. Jsou studené sprchy dobré?
  1. Co dělá studená sprcha?
  2. Výhody studené sprchy
  3. Jak se sprchovat studenou vodou?
 11. Bolestivost svalů a zánět
 12. Úleva od horečky
 13. Sinusová kongesce
 14. Úleva od ekzému
 15. Časté dotazy týkající se studené sprchy
  1. Jaké jsou výhody studené sprchy?
  2. Jak často se mám sprchovat studenou vodou?
  3. Je bezpečné sprchovat se studenou vodou každý den?
  4. Jak se nejlépe přizpůsobit nižším teplotám ve sprše?
  5. Jsou se studenou sprchou spojena nějaká rizika?
 16. Závěr

Získáte cenné poznatky o této jedinečné praktice - od pochopení vlivu studené vody na průtok krve a záněty až po informace o bezpečných způsobech, jak studenou sprchu zařadit do svého programu. Probereme také specifické výhody pro muže a ženy, vyvrátíme běžné mýty týkající se léčby studenou vodou a poskytneme návod, kdy je vhodnější sprchování horkou nebo studenou vodou během nemoci.

Když se do těchto témat ponoříte, budete lépe vybaveni k tomu, abyste se mohli informovaně rozhodnout, zda je pro vás pravidelné vystavování se chladné vodě vhodné.

 Cold Shower Benefits

Věda o studené sprše

Studené sprchy si získaly oblibu díky svým potenciálním zdravotním přínosům. Vystavením těla studené vodě se stahují cévy a zlepšuje se krevní oběh, což může pomoci při regeneraci svalů po cvičení. Studené sprchy navíc mohou mít povzbuzující účinek, který zvyšuje úroveň bdělosti.

Jak studená voda ovlivňuje průtok krve a záněty

Když se ponoříte do studené vody, vaše cévy se stáhnou, což vede ke zvýšenému průtoku krve celým tělem. Tento lepší krevní oběh pomáhá efektivněji dodávat kyslík a živiny a zároveň rychleji než obvykle odstraňuje odpadní látky ze svalů. V důsledku toho se snižuje zánět, což pomáhá urychlit regeneraci svalů po tréninku.

 • Zúžení cév: Vystavení nízkým teplotám způsobuje zúžení cév v blízkosti povrchu kůže, což zvyšuje celkový krevní oběh.
 • Snížení zánětu: Zlepšený průtok krve pomáhá snižovat záněty ve svalech tím, že podporuje efektivní procesy odstraňování odpadu.

Vliv studené sprchy na náladu a energii

Studená sprcha může stimulovat tvorbu chemických látek zlepšujících náladu, jako jsou endorfiny, často označované jako hormony dobré nálady, které pomáhají zlepšit duševní pohodu. Kromě toho bylo prokázáno, že vystavení chladnévodězvyšuje hladinu energie díky zvýšené bdělosti způsobené náhlými změnami teploty, ke kterým dochází při tomto typu koupání(zdroj). Některé studie dokonce naznačují, že pravidelné ledové koupele nebo sprchy by mohly u některých jedinců zmírnit příznaky spojené s depresí(zdroj).

 • Uvolňování endorfinů: Studená sprcha stimuluje produkci chemických látek zlepšujících náladu a zlepšuje duševní pohodu.
 • Zvýšení hladiny energie: Působení studené vody zvyšuje bdělost a celkovou energii díky náhlým změnám teploty, ke kterým při tomto typu koupání dochází.

Studené sprchy mohou přinést řadu zdravotních výhod, jako je zlepšení krevního oběhu, snížení zánětů a zlepšení nálady a energie, nicméně je důležité mít na paměti, když děláte jakékoli drastické změny ve svém životním stylu. Při experimentování s novými wellness postupy je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména pokud již máte nějaké zdravotní potíže nebo si nejste jisti, jak bude vaše tělo na nižší teploty reagovat. Před provedením významných změn ve svém životním stylu se vždy poraďte s odborníkem, abyste zajistili optimální bezpečnostní opatření.

Zkoumání účinků nižších teplot na naše tělo prostřednictvím studené sprchy může být zajímavým a poučným počinem. Bezpečná a účinná studená sprcha vyžaduje pečlivé zvážení, abyste maximalizovali její přínos a zároveň se vyhnuli případným rizikům.

Bezpečná a účinná studená sprcha

Chcete-li využít výhod studené sprchy, aniž byste si způsobili nepříjemné pocity nebo si uškodili, je nezbytné vědět, jak dlouho a při jaké teplotě byste se měli sprchovat. Odborníci doporučují udržovat teplotu vody pod 60 stupňů Fahrenheita (15 stupňů Celsia) pro dosažení optimálních výsledků a zároveň dbát zvýšené opatrnosti při používání této metody spolu s jinými procedurami.

Postupná aklimatizace organismu na nižší teploty

Při prvním zavedení studené sprchy do rutiny je důležité, abyste svůj organismus nešokovali okamžitým skokem do ledové vody. Místo toho začněte s vlažnou vodou a postupně teplotu snižujte, až se s ponořením do studené vody lépe sžijete. Tento postupný přístup pomůže minimalizovat případná rizika spojená s náhlým vystavením mrazivým teplotám.

 • Začněte běžnou teplou sprchou po dobu asi 1-2 minut.
 • Postupně snižujte teplotu na 15 °C a udržujte ji po dobu 5 minut, než se vrátíte do tepla.
 • Tuto nižší teplotu udržujte přibližně 5 minut a poté ji v případě potřeby pomalu zvyšujte až na teplotu vyšší.

Střídání teplé a studené vody při sprchování

Alternativní technikou, která může být prospěšná pro maximalizaci výhod horké i studené sprchy, je tzv. kontrastní hydroterapie. Při ní se během sprchování střídá horká(uvolňuje svaly a otevírá cévy ) a studená(snižuje zánět ) voda. Následující kroky popisují, jak efektivně provádět kontrastní hydroterapii:

 1. Sprchování začněte teplou vodou po dobu 2-3 minut, abyste podpořili uvolnění svalů a rozšíření cév.
 2. Asi na 1 minutu změňte teplotu vody na studenou (asi 60 °F nebo 15 °C), čímž dojde ke stažení cév a zmírnění zánětu.
 3. Během sprchování střídejte teplé a studené teploty alespoň třikrát a zakončete studeným cyklem.

Zařazení těchto technik do každodenní rutiny vám může pomoci bezpečně využít potenciální výhody studené sprchy. Při experimentování s novými wellness postupy je však vždy nutné naslouchat signálům svého těla. Pokud při zkoušení terapie studenou vodou pocítíte jakékoliv potíže nebo neklid, je pravděpodobně moudré před pokračováním vyhledat radu odborníka.

Bezpečná a účinná studená sprcha může být prospěšná pro muže i ženy, protože pomáhá při regeneraci svalů a zlepšuje náladu. Pochopení správných technik postupné aklimatizace těla na nižší teploty a střídání teplé a studené vody během sprchování vám pomůže využít všech jeho výhod.

Výhody studené sprchy pro muže a ženy

Pravidelné ledové koupele nebo sprchy přinášejí mužům i ženám různé výhody. Patří mezi ně lepší regenerace svalů po tréninku, zvýšená úroveň bdělosti, nižší pravděpodobnost, že budou v práci nebo ve škole nemocní, a méně depresivních příznaků, které někteří jedinci pociťují. V této části se budeme zabývat výhodami, které studené sprchy přinášejí oběma pohlavím.

Účinky na zotavení svalů u obou pohlaví

Studená sprcha po intenzivním tréninku může urychlit regeneraci svalů. Když své tělo vystavíte studené vodě, krevní cévy se stáhnou, což pomáhá snížit zánět a odplavit ze svalů odpadní produkty metabolismu. Tento proces je prospěšný pro muže i ženy, kteří se věnují fyzickým aktivitám, protože podporuje rychlejší hojení a snižuje bolestivost.

 • Muži: U sportovců nebo fitness nadšenců může zařazení studené sprchy do jejich rutiny vést ke zlepšení výkonu během následného tréninku díky rychlejšímu procesu obnovy svalů.
 • Ženy: Podobně i sportovkyně mohou pravidelným sprchováním studenou vodou snížit bolestivost svalů po cvičení.

Zlepšení nálady spojené s pravidelným vystavením chladné vodě

Ponoření do studené vody je spojováno s pozitivními účinky na regulaci nálady díky vlivu na neurotransmitery, jako je dopamin a serotonin. Výzkumy naznačují, že vystavení chladnějším teplotám může stimulovat produkci těchto chemických látek, které nám dodávají dobrou náladu, což vede k tomu, že se cítíme celkově energičtější a zároveň se snižují pocity spojené s depresí, úzkostí a dalšími poruchami duševního zdraví, které se běžně vyskytují v dnešní společnosti, a to bez ohledu na rozdíly mezi pohlavími mužů a žen, které se týkají zejména hormonální rovnováhy v jejich tělech.

 • Muži: Studie publikovaná v časopise Medical Hypotheses zjistila, že studená sprcha může pomoci zmírnit příznaky deprese u mužů tím, že zvyšuje uvolňování endorfinů a noradrenalinu, o nichž je známo, že zlepšují náladu.
 • Ženy: Studená sprcha může také ženám zlepšit náladu. Bylo prokázáno, že léčba studenou vodou zvyšuje hladinu serotoninu, neurotransmiteru, který je zodpovědný za regulaci nálady, chuti k jídlu a spánku, mimo jiné za základní tělesné funkce, které jsou klíčové pro udržení celkové pohody po celý život bez ohledu na rozdíly mezi pohlavími, které existují mezi muži a ženami, zejména pokud jde o hormonální rovnováhu v jejich tělech.

Studené sprchy a podpora imunitního systému

Pravidelné sprchování studenou vodou může mít také příznivý vliv na funkci imunitního systému mužů i žen. Studie prokázaly, že vystavení chladným teplotám může vést ke zvýšené tvorbě bílých krvinek - hlavního obranného mechanismu našeho těla proti infekcím nebo nemocem, se kterými se denně setkáváme v různých prostředích, v nichž jako lidé žijeme na dnešní planetě Zemi. Toto posílení imunity nám pomáhá udržet si zdraví po delší dobu a zároveň snižuje pravděpodobnost, že budeme volat do práce nebo do školy kvůli zdravotním důvodům, čímž podporuje celkové wellness cíle, kterých dosáhneme důsledným provozováním chladných vodních procedur, jako jsou ledové koupele, spolu se správnou výživou a pohybovými návyky, které se udržují dlouhodobě.

Bezpečné začlenění studené sprchy do vaší rutiny

Abyste maximalizovali přínosy spojené s častými ledovými koupelemi nebo sprchami, aniž byste si způsobili nepohodlí nebo újmu, je nezbytné nejprve postupně aklimatizovat tělo na nižší teploty a teprve poté se plně ponořit do zcela ponořeného prostředí H2O v délce trvání pěti minut nebo více na jedno sezení v závislosti na individuální úrovni tolerance, která se časem vyvinula díky soustavné praxi a pravidelně používaným expozičním metodám. Střídání teplé a studené vody během sprchování může navíc usnadnit přechod těm, kteří s touto wellness praktikou teprve začínají, a přitom využívat jejích mnoha potenciálních zdravotních výhod, které nabízí oběma pohlavím.

Výhody studené sprchy pro muže a ženy jsou rozsáhlé, od lepší regenerace svalů až po lepší náladu. Nicméně existuje mnoho mylných představ o účincích ledové vody, které je třeba vyvrátit, abychom plně pochopili její možné zdravotní výhody.

Vyvrácení mýtů o studených sprchách

Přestože se uvádí několik výhod častých ledových koupelí nebo sprch, je důležité nepřeceňovat jejich účinnost jako samostatné wellness terapie. V této části se budeme zabývat některými běžnými mylnými představami o studených sprchách a poskytneme přesné informace založené na vědeckém výzkumu.

Mylné představy o hubnutí prostřednictvím chladných vodních procedur

Jedním z populárních mýtů o studené sprše je, že může výrazně přispět k hubnutí. Působení studené vody sice způsobuje dočasné zvýšení rychlosti metabolismu, ale tento účinek je způsoben především tím, že tělo upravuje svou tělesnou teplotu, nikoliv zrychleným spalováním kalorií. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Clinical Investigation může třes z vystavení chladným teplotám stimulovat aktivitu hnědé tukové tkáně (BAT), která hraje roli při výdeji energie a produkci tepla. Spoléhat se při hubnutí pouze na chladné vodní procedury by však bylo nedostatečné, protože při dosahování trvalých výsledků hrají významnější roli jiné faktory, jako je strava a cvičení.

Studené sprchy a jejich vliv na sexuální zdraví

Dalším často diskutovaným tématem souvisejícím se studenou sprchou je její vliv na sexuální zdraví. Někteří si možná myslí, že studené sprchy mohou zvýšit libido nebo zlepšit sexuální aktivitu, ale pro tato tvrzení existuje jen málo důkazů. Některé studie si ce zjistily korelaci mezi pravidelným vystavováním se nižším teplotám a zvýšenou hladinou testosteronu u mužů, ale bez dalšího výzkumu je nezbytné tato zjištění neextrapolovat do definitivních tvrzení o zlepšení sexuálních funkcí.

Naopak nadměrné vystavení extrémně nízkým teplotám vody by mohlo mít negativní účinky na sexuální zdraví. Výzkum například ukázal, že dlouhodobé vystavení studené vodě může u mužů vést k ochlazení varlat a snížení kvality spermií. Proto je pro jedince, kteří mají zájem prozkoumat potenciální přínos studené sprchy na jejich sexuální pohodu, zásadní, aby k této praxi přistupovali opatrně a s mírou.

Další vyvrácené mýty o studené sprše

 • Mýtus: Studené sprchy jsou všelékem na různá onemocnění.Skutečnost: Přestože existují důkazy o některých zdravotních přínosech studených sprch, neměly by být považovány za všelék nebo náhradu konvenční lékařské léčby při léčbě konkrétních onemocnění nebo stavů.
 • Mýtus: Studená sprcha je obecně prospěšná pro každého.Skutečnost: Účinnost léčby studenou vodou se u jednotlivých osob liší v závislosti na faktorech, jako je věk, předchozí zdravotní stav a osobní preference. Před zařazením nových wellness praktik do svého programu je nezbytné poradit se se svým lékařem.
 • Mýtus: Studená sprcha přináší okamžitou úlevu od bolesti svalů po cvičení.Skutečnost: Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Strength & Conditioning Research zjistila, že účastníci, kteří se koupali v ledové lázni, sice pociťovali menší bolestivost svalů než ti, kteří po cvičení nepodstoupili žádné zotavovací kroky, ale mezi skupinami nebyl žádný významný rozdíl, pokud jde o měření silového výkonu během následných testů provedených o týden později (zdroj). Ačkoli ponoření do studené vody může přinést určitou okamžitou úlevu od bolestivosti po cvičení, jeho dlouhodobá účinnost z hlediska regenerace svalů je stále nejistá.

Po vyvrácení mýtů o studené sprše můžeme nyní přejít k diskusi o možných rizicích a bezpečnostních opatřeních, která je třeba při experimentování s touto procedurou dodržovat. Díky lepšímu pochopení těchto nebezpečí mohou jednotlivci činit informovanější rozhodnutí předtím, než se zúčastní jakýchkoli vodních procedur.

Rizika a bezpečnostní opatření při studené sprše

Studené sprchy mohou mít řadu zdravotních výhod, je však nutné si uvědomit možná rizika a nutná opatření při jejich zařazování do wellness rutiny. Zdravotníci nedoporučují spoléhat se pouze na chladné vodní procedury, pokud trpíte srdečním onemocněním, protože náhlé poklesy teploty by mohly zhoršit již existující kardiovaskulární problémy. V této části se budeme zabývat možnými nebezpečími pro osoby s konkrétními zdravotními potížemi a důležitostí umírněnosti při experimentování s novými návyky souvisejícími se zdravím.

Potenciální nebezpečí pro osoby s již existujícími zdravotními potížemi

 • Nemoci srdce: Náhlé vystavení studené vodě může způsobit rychlé zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku, což může představovat riziko pro osoby se srdečními problémy nebo hypertenzí. Pokud máte obavy o své kardiovaskulární zdraví, poraďte se před zahájením studené sprchy se svým lékařem.
 • Astma: U některých osob může šok ze studené vody na kůži vyvolat astmatický záchvat v důsledku zvýšených nároků na dýchání. Pokud trpíte astmatem nebo jinými dýchacími problémy, postupujte při zkoušení studené sprchy opatrně.
 • Oběhové poruchy: Lidé trpící oběhovými poruchami, jako je Raynaudova choroba, by se měli vyhýbat extrémně studeným sprchám, protože mohou zhoršit jejich příznaky dalším zúžením cév. Poraďte se se svým lékařem o bezpečných způsobech, jak zařadit teplotní terapii do své rutiny.

Taking a Safe and Effective Cold Shower

Důležitost umírněnosti při experimentování s novými zdravotními návyky

Při zavádění nových postupů, jako je například studená sprcha, je klíčová umírněnost. Chcete-li minimalizovat možná rizika a maximalizovat přínosy, zvažte následující tipy:

 1. Postupná expozice: Místo toho, abyste se rovnou vrhli do ledové sprchy, začněte s vlažnou vodou a postupně snižujte její teplotu. Vaše tělo se tak bezpečněji aklimatizuje na nižší teplotu.
 2. Naslouchejte svému tělu: Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte během studené sprchy a po ní. Pokud pocítíte nepříjemné pocity nebo zhoršení příznaků souvisejících s již existujícími onemocněními, okamžitě přestaňte a poraďte se se svým lékařem.
 3. Udržování rovnováhy: Udržujte vyvážený životní styl, který zahrnuje pravidelné cvičení, správnou výživu, techniky zvládání stresu, jako je meditace nebo jóga, a dostatečný spánek.

Zařazení studené sprchy do wellness programu může přinést řadu výhod, například zlepšení krevního oběhu, zvýšení bdělosti, podporu imunitního systému a úlevu od některých příznaků. Při experimentování s tímto zdravotním návykem je však třeba dbát zvýšené opatrnosti; osoby s určitými zdravotními problémy by se měly před zásadními změnami v denním režimu poradit se zdravotníky. Při zkoušení nových zdravotních návyků buďte vždy opatrní a v případě potřeby se před provedením významných změn v denním režimu poraďte se zdravotníky.

Před studenou sprchou se doporučuje poradit se s lékařem, protože by tato praktika mohla být nebezpečná. Vzhledem k tomu, že horečka je známkou nemoci, v dalším textu se budeme zabývat tím, zda je pro nemocné prospěšnější teplá nebo studená sprcha.

Horká nebo studená sprcha při horečce

Rozhodování o tom, zda si při horečce dát teplou nebo studenou sprchu, může být náročné. Pochopení toho, jak jednotlivé typy sprch ovlivňují tělesnou teplotu, zánět a celkové pohodlí, vám může pomoci při rozhodování v období zotavování po nemoci. V této části se budeme zabývat výhodami horké i studené sprchy pro osoby s příznaky horečky a poskytneme vám několik pokynů pro výběr nejlepší možnosti na základě individuálních potřeb.

Výhody horkých sprch pro relaxaci a úlevu od zácpy

Horká sprcha během boje s horečkou může přinést několik výhod, pokud jde o úlevu od příznaků. Teplá voda pomáhá uvolnit napjaté svaly, které mohou přispívat k potížím spojeným s nemocí. Pára z horké vody navíc pomáhá otevřít nosní cesty a ulevit od ucpání, které se běžně vyskytuje při nemocech, jako je nachlazení nebo chřipka.

 • Uvolnění svalů: Teplá voda uvolňuje napjaté svaly a snižuje bolest způsobenou napětím.
 • Úleva od dopravních zácp: Pára vznikající při horké sprše otevírá nosní dírky a usnadňuje dýchání.
 • Zklidňující účinek: Teplo poskytuje psychickou útěchu, když se necítíte dobře.

Zvažování výhod a nevýhod na základě individuálních příznaků

Na rozdíl od uklidňujících účinků horké sprchy nemusí být studená sprcha, zejména při vysoké horečce, vždy vhodná kvůli možnému vlivu na hladinu krevního tlaku, a to zejména u osob, které již trpí kardiovaskulárním onemocněním, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak). Studená sprcha však může být prospěšná pro zmírnění zánětu a ochlazení přehřátého těla.

 • Snížení zánětu: Studená voda pomáhá snižovat zánět v těle, což může zmírnit některé potíže spojené s horečkou.
 • Chladicí účinek: Studená sprcha vám pomůže snížit tělesnou teplotu, pokud je vám kvůli horečce příliš horko.

Chcete-li zjistit, zda je při horečce vhodnější horká nebo studená sprcha, vezměte v úvahu konkrétní příznaky. Pokud se jedná především o svalové napětí a přetížení, může horká sprcha přinést větší úlevu. Na druhou stranu, pokud vysoká tělesná teplota a zánět způsobují značné potíže, může být účinnější volba chladnější sprchy. V tomto období je nezbytné dbát signálů svého těla a v případě nejistoty, který postup by pro vás byl nejvhodnější, vyhledejte odborníka.

V každém případě je důležité nespoléhat se pouze na jeden z těchto typů sprch jako na hlavní léčebnou metodu pro zotavení z nemoci, ale používat je jako doplňkovou terapii vedle řádné lékařské péče, jako je užívání předepsaných léků nebo vyhledání rady kvalifikovaných lékařů, pokud je to nutné. Nezapomeňte, že postupy sebepéče, jako je udržování hydratace pitím velkého množství tekutin po celou dobu trvání nemoci, zůstávají stejně důležitými součástmi v rámci celkových wellness postupů zaměřených na podporu rychlejšího uzdravení u těch, kteří se ocitli v povětrnostních podmínkách vyžadujících další podpůrná opatření přijatá k opětovnému získání optimálního zdravotního stavu.

10 výhod studené sprchy

 1. Posiluje imunitní systém: Studená sprcha může zvýšit produkci bílých krvinek, což pomáhá posílit imunitní systém a snížit pravděpodobnost onemocnění.
 2. Zlepšuje krevní oběh: Studená voda může pomoci zlepšit průtok krve, což prospívá kardiovaskulárnímu zdraví a snižuje riziko srdečních problémů.
 3. Zlepšuje náladu: Studená sprcha může vyvolat uvolňování endorfinů, které pomáhají zlepšit náladu a snížit pocity stresu a úzkosti.
 4. Zvyšuje bdělost: Studená voda může zrychlit srdeční tep a zvýšit celkovou hladinu energie, což vám pomůže cítit se bdělejší a ostražitější po celý den.
 5. Urychluje regeneraci svalů: Studené sprchy mohou pomoci snížit zánět a bolestivost svalů a podpořit rychlejší regeneraci po intenzivní fyzické aktivitě.
 6. Podporuje hubnutí: Studená sprcha může aktivovat hnědý tuk, což je typ tuku, který spaluje kalorie a vytváří teplo, což přispívá k hubnutí.
 7. Zlepšuje zdraví pokožky a vlasů: Studená voda pomáhá stahovat póry, redukuje akné a zlepšuje celkový vzhled pleti. Může také pomoci posílit vlasové folikuly a podpořit tak zdravější a lesklejší vlasy.
 8. Zlepšuje spánek: Studená sprcha může pomoci regulovat tělesnou teplotu, což vede ke zlepšení kvality spánku a snížení nespavosti.
 9. Snižuje stres: Studená sprcha může pomoci snížit hladinu kortizolu, hormonu, který může snížit celkový stres a úzkost.
 10. Posiluje psychickou odolnost: Pravidelné vystavování se nepříjemnému pocitu studené sprchy vám může pomoci rozvíjet psychickou odolnost a zlepšit schopnost zvládat náročné situace v každodenním životě.

Jsou studené sprchy dobré?

Při sprchování dává většina lidí přednost horké vodě před studenou. Věděli jste však, že studená sprcha může být ve skutečnosti prospěšná pro vaše zdraví? V tomto článku se seznámíme s výhodami studené sprchy a s tím, jak může zlepšit vaši celkovou pohodu.

Co dělá studená sprcha?

Při studené sprše se ponoříte do vody o teplotě 10-15 °C (50-60 °F). I když se to může zdát na první pohled nepříjemné, vystavení těla nižším teplotám má mnoho výhod.

 • Posiluje imunitní systém: Bylo prokázáno, že pobyt ve studené vodě zvyšuje produkci bílých krvinek, které pomáhají v boji proti infekcím a nemocem.
 • Zmírňuje příznaky deprese: Bylo zjištěno, že studená sprcha stimuluje sympatický nervový systém, který zvyšuje hladinu endorfinů a dalších chemických látek zlepšujících náladu v mozku.
 • Zmírňuje bolestivost svalů: Studená voda působí na svaly, snižuje zánět a urychluje regeneraci po cvičení nebo fyzické aktivitě.

Výhody studené sprchy

Kromě výše uvedených specifických výhod jsou zde uvedeny některé obecné výhody zařazení pravidelného sprchování studenou vodou do vaší rutiny:

 1. Lepší zdraví pokožky: Zdroj: Studená voda stahuje póry a zabraňuje jejich ucpávání nečistotami, což vede k lepšímu zdraví pleti.
 2. Zvýšení bdělosti: Zdroj: Studené sprchy zvyšují bdělost a zlepšují krevní oběh, což vám může pomoci cítit se bdělejší a plnější energie po celý den.
 3. Zlepšuje zdraví vlasů: Studená voda pomáhá utěsnit vlasové kutikuly, což vede k silnějším a zdravějším vlasům. Rovněž snižuje krepatění vlasů tím, že uhlazuje vlasové folikuly. zdroj.

Jak se sprchovat studenou vodou?

Pokud se studenou sprchou začínáte, je důležité začít pomalu a postupně se dostat k vyšším teplotám. Zde je několik tipů, jak začít:

 • Začněte teplou vodou: Začněte se sprchovat teplou vodou a postupně teplotu snižujte.
 • Dýchejte zhluboka: Hluboké dýchání může pomoci regulovat reakci těla na studenou vodu a snížit pocity nepohodlí nebo úzkosti.
 • Udržujte správné držení těla: Stoj vzpřímený ve studené sprše umožní maximální vystavení povrchu kůže, čímž se zvýší její přínos.

Závěrem lze říci, že zařazení pravidelného sprchování studenou vodou do vaší rutiny se může zdát zpočátku náročné, ale přináší řadu zdravotních výhod, jako je zlepšení imunity, úleva od příznaků deprese a další. Pokud jste nováčci, začněte pomalu, ale neváhejte; využijte tuto jednoduchou, ale účinnou metodu pro zlepšení celkové pohody ještě dnes!

Muscle Recovery Effects on Both Genders

Zmírnění příznaků pomocí studené sprchy

Studené sprchy mají pro tělo řadu pozitivních účinků, včetně zmírnění příznaků některých onemocnění. Zde je několik způsobů, jak může studená sprcha pomoci zmírnit potíže:

Bolestivost svalů a zánět

Bylo prokázáno, že ponoření do studené vody snižuje bolestivost svalů a zánět po cvičení nebo fyzické aktivitě. Chladná teplota pomáhá stahovat cévy, čímž se snižují otoky a bolest svalů.

Studie také zjistily, že terapie studenou vodou může být účinná při léčbě onemocnění, jako je revmatoidní artritida, fibromyalgie a roztroušená skleróza, protože snižuje hladinu zánětu v celém těle.

Úleva od horečky

Pokud se cítíte nemocní a máte horečku, může horká sprcha vaše příznaky ještě zhoršit. Studená sprcha naopak může pomoci snížit tělesnou teplotu a zmírnit příznaky horečky, jako jsou bolesti hlavy nebo zimnice.

Sinusová kongesce

Rychlý proud studené vody během teplé sprchy může pomoci odstranit ucpané dutiny tím, že stáhne cévy kolem nosních průduchů. Tento účinek snižuje otok a hromadění hlenu v dutinách.

Úleva od ekzému

Protizánětlivé vlastnosti studené vody z ní činí účinnou možnost léčby vzplanutí ekzému. Studené sprchy zklidňují podrážděnou pokožku a zároveň pomáhají zmírnit zarudnutí způsobené vyrážkou[1].

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325736

Studené sprchy mohou celkově ulevit při různých příznacích a potížích. Je však důležité si uvědomit, že terapie studenou vodou nemusí být vhodná pro každého. Pokud máte nějaké základní zdravotní potíže nebo problémy, je nejlepší se před zařazením studených sprch do svého programu poradit se svým lékařem.

Časté dotazy týkající se studené sprchy

Jaké jsou výhody studené sprchy?

Studená sprcha může mít několik zdravotních přínosů, včetně zlepšení krevního oběhu, zlepšení nálady a energie, snížení bolestivosti svalů a zánětů, zvýšení bdělosti a posílení imunitního systému. Studené sprchy mohou také přispět ke zdravější pokožce a vlasům, protože zachovávají přírodní oleje.

Jak často se mám sprchovat studenou vodou?

Četnost studených sprch závisí na osobních preferencích a toleranci. Chcete-li dosáhnout optimálních výsledků při zlepšování nálady nebo regeneraci svalů, zvažte jejich zařazení do každodenní rutiny. Je však nezbytné naslouchat signálům svého těla a podle toho upravit frekvenci.

Je bezpečné sprchovat se studenou vodou každý den?

Ano, každodenní studená sprcha je pro zdravé osoby obecně bezpečná, pokud se jejich tělo postupně aklimatizuje na nižší teploty. Osoby s již existujícími zdravotními potížemi nebo kardiovaskulárními problémy by se však měly před zahájením této praxe poradit se svým lékařem.

Jak se nejlépe přizpůsobit nižším teplotám ve sprše?

Abyste se během sprchování pohodlně přizpůsobili nižším teplotám:

 1. Začněte s teplou vodou
 2. Jemné snižování teploty v průběhu času
 3. Dýchejte zhluboka po celou dobu
 4. Zařazení krátkých dávek chladné vody mezi teplejšími intervaly (kontrastní sprchy).

Jsou se studenou sprchou spojena nějaká rizika?

Studené sprchy jsou obecně bezpečné, ale existují určitá rizika spojená s jejich užíváním. Osoby s již existujícími zdravotními potížemi nebo kardiovaskulárními problémy by se měly před zahájením této praxe poradit se svým lékařem. Kromě toho může studená sprcha při extrémně nízkých teplotách nebo po delší dobu vést k podchlazení nebo omrzlinám. Je nezbytné naslouchat signálům svého těla a podle toho se přizpůsobit.

Závěr

Závěrem lze říci, že studená sprcha může zdravým lidem přinést řadu výhod. Může zlepšit krevní oběh, zmírnit záněty, zvýšit duševní bdělost a dokonce zmírnit příznaky některých onemocnění. Zařazení terapie studenou sprchou do svého denního režimu může vést ke zdravější mysli a tělu.

Přestože ponořování do studené vody s sebou nese určitá rizika, například potenciální nebezpečí pro osoby se srdečními chorobami, většina lidí může bez obav využívat výhod této procedury. Proč to tedy nevyzkoušet?

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?