Zdravé sacharidy

Last updated:

Published:

Zachování vyvážené stravy a zásobování organismu základními živinami vyžaduje zdravé sacharidy. Znalost rozdílů mezi jednoduchými a složenými sacharidy je klíčem k informovanému rozhodování o stravě pro optimální zdraví.

V tomto příspěvku na blogu vyvrátíme běžné mýty týkající se nízkosacharidových diet a probereme důležitost zařazení komplexních sacharidů do každodenního stravování. Nabídneme také tipy na výběr výživných zdrojů sacharidů, jako jsou celozrnné výrobky, fazole, ovoce a zelenina, a také nízkotučné mléčné výrobky.

Pokud upřednostníte nutričně bohaté rostlinné potraviny a omezíte přidané cukry a rafinované obiloviny, můžete si užívat četných zdravotních výhod spojených se zdravými sacharidy, aniž byste ohrozili cíle v oblasti hubnutí nebo kontroly hladiny cukru v krvi.

Zdravé sacharidy

Důležitost sacharidů

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou sacharidy pro naše zdraví nezbytné. Sacharidy jsou pro naše zdraví prospěšné, protože slouží nejen jako hlavní zdroj paliva pro tělo, ale mohou také pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, mrtvice, obezity, rakoviny tlustého střeva a konečníku a cukrovky 2. typu. Dietní doporučení pro Američany doporučují, aby sacharidy tvořily 45 % až 65 % celkových denních kalorií.

Sacharidy: Životně důležitý zdroj energie

Naše tělo potřebuje ke správnému fungování energii a sacharidy tuto životně důležitou energii poskytují ve snadno dostupné formě. Při konzumaci sacharidů dochází k jejich rozkladu na glukózu, kterou pak buňky v celém těle využívají k různým funkcím, jako je pohyb svalů nebo činnost mozku.

Vláknina: Základní složka

Mnoho potravin bohatých na sacharidy obsahuje kromě energie také vlákninu, která hraje důležitou roli při udržování zdraví trávicího traktu a prevenci zácpy. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří celozrnné potraviny, jako je hnědá rýže nebo quinoa, spolu s ovocem a zeleninou, jako jsou jablka nebo brokolice.

 • Celozrnné obiloviny: hnědá rýže, quinoa, ječmen
 • Ovoce: Jablka (se slupkou), bobulovité ovoce (jahody &; maliny)
 • Zelenina: Brokolice (vařená), mrkev (syrová)

Varianty s vysokým obsahem živin pro lepší zdravotní výsledky

Výběr zdrojů sacharidů bohatých na živiny může vést k lepším celkovým zdravotním výsledkům včetně snížení rizikových faktorů spojených s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka. Optimalizace zdravotních výsledků lze dosáhnout upřednostňováním celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny před zpracovanými variantami, které tělu dodají základní živiny.

Například studie publikovaná v Nutrients zjistila, že vyšší konzumace celozrnných výrobků souvisí s nižším rizikem cukrovky 2. typu, zatímco jiná studie z Journal of American Medical Association (JAMA) uvádí inverzní vztah mezi příjmem ovoce a zeleniny a mírou úmrtnosti na koronární onemocnění srdce.

Existují dva typy sacharidů: jednoduché a komplexní. Jednoduché sacharidy, nazývané také jednoduché sacharidy, jsou tvořeny jednou nebo dvěma molekulami cukru a jsou rychle tráveny, což vede k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi. Příkladem jednoduchých sacharidů jsou stolní cukr, sladké potraviny a ovocné nápoje. Složené sacharidy, nazývané také komplexní sacharidy, se skládají ze tří nebo více molekul cukru a jsou tráveny pomaleji, což vede k pozvolnějšímu zvyšování hladiny cukru v krvi. Příkladem komplexních sacharidů jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina.

Jídelníček s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů a přidaných cukrů je spojován s přibýváním na váze, inzulinovou rezistencí a zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu. Naopak strava bohatá na komplexní sacharidy a vlákninu je spojována se zdravotními přínosy, jako je lepší trávení, snížení hmotnosti a snížení rizika chronických onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny sacharidy jsou stejné. Rafinované obiloviny, jako je bílý chléb a bílá mouka, byly zbaveny vlákniny a živin, takže jsou méně zdravé. Balené potraviny a zpracované potraviny často obsahují přidané cukry, cukerné alkoholy a umělá sladidla, která také mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi a přispívat ke zdravotním problémům.

Vyvážená strava by měla obsahovat různé zdravé sacharidy spolu s bílkovinami a dietními tuky. Rostlinné potraviny jsou skvělým zdrojem zdravých sacharidů a mohou dodat energii a zároveň obsahují méně kalorií než mnohé zpracované potraviny. Dobrým zdrojem zdravých sacharidů s možnými zdravotními přínosy jsou také mléčné výrobky a fazole.

Celkově lze říci, že zařazení zdravých sacharidů do jídelníčku může přinést řadu zdravotních výhod a pomoci vám udržet vyvážený a zdravý životní styl.

Sacharidy jsou nezbytné pro zásobování organismu energií, takže jejich význam v našem jídelníčku je zřejmý. Přestože jsou sacharidy pro přísun energie nezbytné, je třeba před jakýmkoli rozhodnutím vzít v úvahu výhody a nevýhody nízkosacharidové diety.

Sacharidy: Životně důležitý zdroj energie

Vyvrácení mýtů o nízkosacharidové dietě

Nízkosacharidové diety si v posledních letech získaly oblibu, ale je důležité si uvědomit, že ne všechny sacharidy jsou stejné. Mnozí se mylně domnívají, že je třeba se vyhýbat ovoci a zelenině, ale výzkum prokázal opak. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení výzkumy ukazují, že konzumace ovoce a zeleniny bohatých na vlákninu nevede ke zvýšení hmotnosti.

Mylné představy o konzumaci ovoce

Ovoce je často mylně označováno za nezdravé kvůli svému přirozenému obsahu cukru. Přestože většina ovoce obsahuje přírodní cukry, poskytuje základní živiny, jako jsou vitaminy, minerály a antioxidanty, které jsou prospěšné pro celkové zdraví. Ve skutečnosti výzkum ukázal, že vyšší příjem ovoce je spojen s nižší tělesnou hmotností a sníženým rizikem chronických onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu.

Přínosy potravin bohatých na vlákninu

Vláknina hraje klíčovou roli při udržování dobrého stavu trávicího traktu a prevenci zácpy. Pomáhá také regulovat hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje vstřebávání cukrů do krevního oběhu. Strava bohatá na vlákninu vám může pomoci cítit se déle sytí, což může zabránit přejídání nebo mlsání nezdravých variant během dne.

 • Rozpustná vláknina: Nachází se mimo jiné v ovsu, fazolích, jablkách a citrusových plodech; tento typ vlákniny se snadno rozpouští ve vodě a vytváří gelovitou látku, která napomáhá trávení a zároveň snižuje hladinu cholesterolu.
 • Nerozpustná vláknina: Je obsažena v celých zrnech, jako je hnědá rýže nebo pšeničné otruby, spolu s různými ořechy & semeny; tato odrůda se nerozpouští, ale dodává objem podporující pravidelnou stolici a snižující pravděpodobnost vzniku hemeroidů nebo divertikulární choroby.

Vyvraťte mylné představy o nízkosacharidových dietách a pochopte nutnost zařazení vybraných výživných sacharidů do jídel pro optimální zdraví. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, abyste získali četné zdravotní výhody, které poskytují.

Při rozhodování o stravě je důležité zvážit individuální potřeby a nenásledovat jen slepě trend nízkosacharidové diety. Pro zajištění vyvážené stravy je třeba zařadit zdravé zdroje sacharidů, jako jsou celozrnné obiloviny a luštěniny.

Vláknina: Vláknina: základní složka

Výběr zdravých zdrojů sacharidů

Chcete-li si udržet vyváženou stravu a zároveň využívat výhod sacharidů, je zásadní vybírat zdravější zdroje. To zahrnuje volbu celozrnných obilovin a luštěnin namísto rafinovaných obilovin, jako je bílé pečivo nebo těstoviny.

Varianty celozrnných výrobků

Celozrnné obiloviny jsou vynikajícím zdrojem zdravých sacharidů, protože obsahují všechny tři části obilného zrna: otruby, klíček a endosperm. Jednotlivé části obilného jádra poskytují základní výživu, jako je vláknina, vitaminy a minerální látky, a další prospěšné látky. Mezi oblíbené celozrnné produkty patří:

 • Hnědá rýže
 • Quinoa
 • .
 • Ovesné vločky (válcované nebo ocelové)
 • Ječmen
 • Pšenice
 • Pohankové kroupy (kaša)

Leguloviny ve vaší stravě

Zařazení fazolí, hrachu a čočky do jídel je další způsob, jak konzumovat zdravé sacharidy a zároveň těžit z jejich vysokého obsahu bílkovin. Luštěniny mohou sloužit jako výživná náhrada masných výrobků v různých pokrmech. Konzumace luštěnin je navíc spojena se snížením rizikových faktorů srdečních onemocnění, nižší hladinou cholesterolu a lepší kontrolou hladiny cukru v krvi.

 1. Čočka - k dostání v různých barvách, například zelené nebo červené; ideální doplněk do polévek nebo salátů.
 2. Fazolové lusky - ideální přísada do chilli nebo fazolových salátů.
 3. Cizrna - známá také jako garbanzo fazole; používá se při výrobě hummusu a falafelu, lze ji přidat do salátů nebo opéct pro křupavou svačinku.
 4. Černé fazole - běžně se vyskytují v mexických pokrmech, jako jsou burritos, tacos a enchiladas; lze je také přidat do polévek a dušených jídel.

Volba celozrnných obilovin a luštěnin namísto zpracovaných variant vám může poskytnout základní živiny, které pomáhají při trávení, zdraví srdce, regulaci hmotnosti a kontrole hladiny glukózy a zároveň vám pomohou udržovat vyváženou stravu. Je důležité si uvědomit, že ne všechny sacharidy jsou stejné. Jednoduché sacharidy, nazývané také "jednoduché sacharidy", se nacházejí v sladkých potravinách a rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Složené sacharidy, nazývané také "komplexní sacharidy", se nacházejí v potravinách rostlinného původu a dodávají energii po delší dobu. Při výběru sacharidů je důležité zohlednit glykemický index, který měří, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Strava s vysokým obsahem přidaných cukrů a rafinovaných obilovin, které se nacházejí například ve zpracovaných potravinách a balených potravinách, je navíc spojována s přibýváním na váze, inzulinovou rezistencí a cukrovkou 2. typu. Výživová doporučení doporučují omezit celkový obsah cukrů na méně než 10 % celkových denních kalorií a volit stravu bohatou na celozrnné potraviny rostlinného původu, které poskytují méně kalorií a více živin. Je také důležité dávat pozor na cukerné alkoholy a umělá sladidla, která mohou být přidávána do některých potravin a nápojů. Čtení etiket na potravinách vám pomůže informovaně se rozhodovat o sacharidech, které konzumujete.

Volba výživných zdrojů sacharidů je pro udržení výživné stravy zásadní. Pro další zajištění dobrého zdravotního stavu dávejte v jídle přednost ovoci a zelenině, které vám dodají nezbytné vitaminy a minerální látky.

Výběr zdravých zdrojů sacharidů

Přednostňování ovoce a zeleniny

Při výběru zdrojů sacharidů pro výživný stravovací plán vhodný pro diabetiky nebo pro účely celkové pohody je zásadní upřednostnit čerstvé ovoce a zeleninu před zpracovanými alternativami, které mohou obsahovat přidané cukry nebo nezdravé přídatné látky. Zařazením těchto přírodních potravin do svého jídelníčku si můžete užívat četných zdravotních výhod, které nabízejí, a zároveň konzumovat zdravé sacharidy.

Tipy na sběr sezónních produktů

Výběr sezónních produktů nejenže zajišťuje, že konzumujete ovoce a zeleninu v době jejich největší čerstvosti, ale také pomáhá podporovat místní zemědělce a snižovat dopad na životní prostředí. Zde je několik tipů, jak vybírat ty nejlepší sezónní produkty:

 • Navštivte místní farmářské trhy, kde najdete čerstvé sezónní produkty.
 • Pátrejte po tom, které ovoce a zelenina mají v různých ročních obdobích sezónu.
 • Vyberte si produkty s výraznými barvami, protože to často značí vyšší obsah živin.
 • Vyhýbejte se otlačeným nebo poškozeným produktům, protože se mohou rychleji kazit.

Chcete-li se dozvědět více o tom, co je ve vašem okolí v sezóně, podívejte se na tohoto užitečného průvodce sezónní dostupností potravin.

Vyhýbat se ovocným džusům s vysokým obsahem cukru

Než se spoléhat na džusy zakoupené v obchodě, které mohou obsahovat vysoké množství přidaného cukru a postrádat základní živiny obsažené v celém ovoci, raději se rozhodněte pro džusy z celého ovoce, abyste využili všech jeho výhod. Abyste měli jistotu, že z vybraného zdroje sacharidů získáte všechny výhody bez nežádoucích nevýhod:

 1. Vždy, když je to možné, volte místo džusu celé ovoce - obsahuje vlákninu, která napomáhá trávení a podporuje pocit sytosti.
 2. Pokud se rozhodnete pro ovocnou šťávu, hledejte varianty bez přidaného cukru a se 100% obsahem ovoce.
 3. Zvažte možnost vyrobit si doma vlastní čerstvě vymačkanou šťávu, abyste měli pod kontrolou složení a množství cukru.

Dávejte důraz na ovoce a zeleninu jako hlavní zdroje sacharidů, abyste zajistili vyváženou stravu se základními živinami a zároveň podpořili dobré zdraví. Další informace o zdravých stravovacích návycích najdete v tomto komplexním průvodci od Iniciativy MyPlate amerického ministerstva zemědělství.

Zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku je klíčem k zajištění přísunu vitamínů a minerálů potřebných pro optimální zdraví. Omezením přidaných cukrů a rafinovaných obilovin můžete dále zajistit, aby vaše tělo dostávalo živiny, které potřebuje ke svému zdraví.

Luštěniny ve vaší stravě

Omezení přidaných cukrů a rafinovaných obilovin

Klíč k výběru zdravějších sacharidů spočívá v omezení přidaných cukrů, které se nacházejí v limonádách a sladkostech, spolu s rafinovanými obilovinami přítomnými v mnoha zpracovaných potravinách. Omezením těchto méně prospěšných zdrojů sacharidů můžete zlepšit celkovou výživu, aniž byste museli obětovat hladinu energie.

Identifikace obsahu skrytého cukru

Mnoho balených potravin obsahuje skryté cukry, které nemusí být na etiketě hned patrné. Klíčem k odhalení přidaných cukrů, jako je sacharóza, glukóza, fruktóza, maltóza nebo kukuřičný sirup, je prohledávání seznamů složek. Na nové etiketě s nutričními údaji je nyní samostatný řádek "Přidané cukry", který usnadňuje identifikaci výrobků s vysokým obsahem cukru.

 • Vyhněte se sladkým nápojům, jako jsou limonády a ovocné šťávy, které obsahují přidaný cukr.
 • Omezte nákup zákusků a pečiva s obsahem cukru.
 • Při domácím vaření volte místo rafinovaného bílého cukru přírodní sladidla, jako je med nebo javorový sirup.

Výměna rafinovaných obilovin

Kromě omezení přidaných cukrů je nezbytné nahradit rafinované obiloviny, jako je bílý chléb, těstoviny a rýže, celozrnnými alternativami, které si při zpracování zachovávají vnější vrstvu bohatou na vlákninu, a hladina cukru v krvi tak stoupá pomaleji. Tyto druhy sacharidů byly během zpracování zbaveny vnější vrstvy bohaté na vlákninu, což vede k rychlejšímu nárůstu hladiny cukru v krvi ve srovnání s celozrnnými alternativami. Místo toho:

 1. Vyberte si celozrnné varianty, jako je hnědá rýže nebo quinoa, místo bílých druhů.
 2. Vynechejte tradiční těstovinové pokrmy a vyzkoušejte špagety z dýně nebo cuketové nudle.
 3. Vyberte si celozrnné pečivo, cereálie a krekry namísto těch, které jsou vyrobeny z rafinovaných obilovin.

Těmito jednoduchými výměnami ve svém jídelníčku si můžete užívat zdraví prospěšných složených sacharidů a zároveň minimalizovat potenciální negativní účinky spojené s přidanými cukry a rafinovanými obilovinami. Další informace o výběru výživných zdrojů sacharidů najdete v tomto komplexním průvodci od MyPlate.

Omezení přidaných cukrů a rafinovaných obilovin je důležitým krokem při vytváření zdravého životního stylu. Zařazení nízkotučných mléčných výrobků do vašeho stravovacího režimu vám může pomoci s plněním vašich dietních předpokladů a zároveň s oceněním chutných pokrmů.

Zařazení nízkotučných mléčných výrobků

Zařazení nízkotučných mléčných výrobků do jídelníčku je dalším způsobem, jak konzumovat zdravé sacharidy a zároveň těžit ze základních živin, jako je vápník a bílkoviny. Pro dobře sestavený stravovací plán si vyberte například odtučněné mléko, jogurt nebo tvaroh.

Zdravotní výhody nízkotučných mléčných výrobků

Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku mají řadu zdravotních výhod, které z nich činí ideální volbu pro zařazení do každodenního stravování. Mezi tyto výhody patří například:

 • Zdraví kostí: Vápník obsažený v mléčných výrobcích pomáhá udržovat silné kosti a zuby, čímž snižuje riziko osteoporózy v pozdějším věku.
 • Udržování svalové hmoty: Mléčné výrobky bohaté na bílkoviny přispívají k růstu a obnově svalů, takže jsou zvláště prospěšné pro ty, kteří se věnují pravidelné fyzické aktivitě.
 • Podpora trávení: Jogurt obsahuje probiotika, která podporují zdravou rovnováhu střevní flóry, napomáhají trávení a celkovému zdraví trávicího traktu.
 • Obsah vitaminu D: Mnoho nízkotučných mléčných výrobků je obohaceno o vitamin D, což vám pomůže splnit denní potřebu této základní živiny, která podporuje imunitní funkce a zdraví kostí.

Jaký význam mají sacharidy ve zdravé výživě?

Výběr správných mléčných výrobků

Chcete-li si být jisti, že vybíráte ty nejlepší dostupné nízkotučné mléčné výrobky, zvažte při nákupu v místním obchodě s potravinami nebo na farmářském trhu tyto tipy:

 1. Zaměřte se na druhy se sníženým obsahem tuku: Kupujte mléko se sníženým obsahem tuku (například odtučněné nebo 1% mléko), jogurty (volba řeckého jogurtu může poskytnout další bílkoviny) a sýry, kdykoli je to možné. Pomůže to snížit příjem nasycených tuků, aniž by to bylo na úkor chuti nebo výživové hodnoty.
 2. Vyhledávejte přírodní, neochucené varianty: Vybírejte obyčejné jogurty a tvaroh, abyste se vyhnuli přidaným cukrům, které se často vyskytují v ochucených variantách. Vždy je můžete v případě potřeby přirozeně osladit čerstvým ovocem nebo pokapat medem.
 3. Kontrolujte datum spotřeby: Mléčné výrobky mají omezenou dobu trvanlivosti, proto před nákupem nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby, abyste zajistili čerstvost a kvalitu.

Zařazení nízkotučných mléčných výrobků do jídelníčku je vynikající způsob, jak si dopřát zdravé sacharidy a zároveň využít základní živiny, jako je vápník a bílkoviny. Chytrým výběrem při nákupu těchto produktů budete na dobré cestě k udržení vyváženého stravovacího plánu, který podporuje celkové zdraví a pohodu.

Nejčastější dotazy týkající se zdravých sacharidů

Co je zdravý fakt o sacharidech?

Zdravý fakt o sacharidech spočívá v tom, že jsou hlavním zdrojem energie pro tělo, poskytují palivo pro fyzické aktivity a správnou funkci mozku. Komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné obiloviny a luštěniny, obsahují také základní živiny, jako je vláknina, vitaminy a minerální látky.

Jakých je 5 zdravých zdrojů sacharidů?

 1. Celozrnné obiloviny (např. hnědá rýže, quinoa)
 2. Ovoce (např. jablka, bobuloviny)
 3. .
 4. Zelenina (např. listová zelenina, sladké brambory)
 5. Zelenina (např. fazole, čočka)
 6. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (např. jogurt nebo mléko)
 7. .

Jaké jsou dobré zprávy o sacharidech?

Jaký význam mají sacharidy ve zdravé stravě?"

Sacharidy hrají důležitou roli při udržování celkového zdraví tím, že poskytují energii pro podporu každodenních činností a kognitivních funkcí. Díky obsahu vlákniny také napomáhají trávení tím, že podporují pravidelnou stolici. Kromě toho zdravé zdroje sacharidů, jako je ovoce a zelenina, nabízejí životně důležité živiny, jako jsou vitaminy a minerální látky.

Jaké jsou dobré zprávy o sacharidech?

Dobrá zpráva o sacharidech je, že ne všechny sacharidy jsou stejné; výběr komplexních sacharidů z celých potravin, jako je ovoce & zelenina, může poskytnout dlouhotrvající energii, aniž by způsoboval prudké zvýšení hladiny cukru v krvi, a zároveň díky hustotě živin nabízí řadu zdravotních výhod.

Závěr

Závěrem lze říci, že zařazení zdravých sacharidů do jídelníčku může přinést řadu zdravotních výhod. Dávejte přednost komplexním sacharidům před jednoduchými, jako hlavní zdroj potravy volte ovoce a zeleninu, omezte ve svém jídelníčku přidané cukry a zpracované obiloviny a přidejte nízkotučné mléčné výrobky - tyto kroky vám pomohou udržet vyvážený stravovací režim, který podporuje snižování hmotnosti a zároveň zvyšuje celkovou pohodu.

Nezapomeňte vždy pečlivě číst etikety na potravinách, abyste zjistili skrytý obsah cukru v balených potravinách. Kromě toho zvažte výměnu rafinovaných obilovin za celozrnné varianty, jako je hnědá rýže nebo quinoa. Upřednostňování rostlinných potravin, jako jsou luštěniny, může také pomoci zvýšit příjem vlákniny a zároveň dodat energii s menším množstvím kalorií.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?