Průvodce esenciálními oleji: Příručka: Účinky a použití esenciálních olejů

Published:

Esenciální oleje si v posledních letech získaly oblibu díky svému všestrannému využití a četným zdravotním přínosům. Tyto koncentrované tekutiny získávané z rostlin nabízejí přírodní alternativu pro podporu celkové pohody. V tomto příspěvku na blogu se ponoříme do světa esenciálních olejů a prozkoumáme jejich různé druhy a možnosti využití.

Obsah:

 1. Co jsou esenciální oleje?"
 2. Definice esenciálních olejů
 3. Typy esenciálních olejů
 4. Použití esenciálních olejů
 5. Jak používat esenciální oleje
  1. Metodyaplikaceesenciálnícholejů
  2. Bezpečnostní rady pro používání esenciálních olejů
  3. Obvyklé použití esenciálních olejů
 6. Jak dlouho vydrží esenciální oleje?
  1. Faktory, které ovlivňují trvanlivost esenciálních olejů
  2. Rady pro skladování pro zachování kvality esenciálních olejů
  3. Znaky, že olej již není vhodný k použití
 7. Jak si vyrobit vlastní esenciální oleje
  1. Potřeby pro výrobu vlastních směsí esenciálních olejů
  2. Kroky pro domácí výrobu vlastních směsí
  3. Recepty na oblíbené směsi DIY
 8. Přínosy konkrétních typů směsí esenciálních olejů
  1. Výhody směsí pro růst vlasů
  2. Výhody směsi proti bolesti hlavy
  3. Výhody směsi na podporu spánku
  4. Výhody směsi proti nevolnosti
  5. Výhody směsi pro úlevu při alergiích
  6. Přínosy směsi pro péči o pokožku
 9. Jsou některé druhy esenciálních olejů bezpečné pro domácí zvířata?
  1. Jaké typy olejů jsou pro psy nebezpečné?
  2. Které druhy olejů jsou pro psy bezpečné?
  3. Jaké druhy olejů jsou pro kočky nebezpečné?
  4. Které druhy olejů jsou bezpečné pro kočky?
 10. Esenciální oleje a domácí zvířata: bezpečnostní tipy a doporučení
  1. Jaké typy olejů jsou pro psy nebezpečné?
  2. Které druhy olejů jsou pro psy bezpečné?
  3. Jaké druhy olejů jsou pro kočky nebezpečné?
  4. Které druhy olejů jsou pro kočky bezpečné?
 11. Závěr
 12. Otázky týkající se esenciálních olejů
  1. Co říká výzkum o esenciálních olejích?
  2. Jsou esenciální oleje lékařsky ověřené?
  3. Co je na esenciálních olejích tak zajímavého?
  4. Proč je důležité používat esenciální oleje?
 13. Závěr

Probíráme různé způsoby lokálního použití esenciálních olejů nebo použití prostřednictvím aromaterapeutických výrobků a také důležité bezpečnostní rady, které je třeba mít při jejich používání na paměti. Navíc objevíte prvky, které ovlivňují trvanlivost těchto cenných výtažků, a dozvíte se, jak je správně skladovat.

Těm, kteří jsou zvědaví na výrobu vlastních personalizovaných směsí, poskytneme rady ohledně potřebných materiálů a návod na vytvoření vlastních směsí. Kromě toho prozkoumáme konkrétní přínosy spojené s oblíbenými směsmi olejů, jako je podpora růstu vlasů nebo úleva od bolesti hlavy.

V neposlední řadě by si majitelé domácích mazlíčků měli uvědomit, že některé esenciální oleje mohou být pro zvířata škodlivé; proto se v naší diskusi budeme zabývat také tím, které druhy jsou pro psy a kočky bezpečné a které nikoli.

žena používající esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje?"

Esenciální oleje jsou koncentrované těkavé kapaliny získávané z různých částí rostlin, jako jsou květy, listy, kořeny a kůra. Již po staletí se používají v aromaterapii a alternativní medicíně díky svým četným zdravotním přínosům a léčebným vlastnostem. V této části se budeme zabývat definicí esenciálních olejů, jejich druhy a výhodami, které nabízejí.

Definice esenciálních olejů

Esenciální olej je vysoce koncentrovaná kapalina obsahující aromatické sloučeniny získaná z rostlinných zdrojů procesy, jako je destilace s vodní parou nebo lisování za studena. Tyto oleje zachycují esenci neboli "životní sílu" rostliny, která jí dodává jedinečnou vůni a léčivé vlastnosti.

Typy esenciálních olejů

Na trhu jsou dnes k dispozici stovky různých esenciálních olejů; každý z nich má své vlastní charakteristické vlastnosti a použití. Mezi oblíbené příklady patří:

 • Lavender: Známý pro své uklidňující účinky na mysl i tělo; často se používá k podpoře relaxace a spánku.
 • Eukalyptus: Uznávaný pro svou podporu dýchacích cest; běžně se používá v období nachlazení nebo chřipky k odstranění překrvení.
 • Rozmarýn: Oblíbeně využívaný pro zvýšení duševní jasnosti tím, že stimuluje paměťové funkce a zároveň snižuje míru únavy.
 • Olej z čajovníku: Silné antiseptikum známé pro léčbu kožních problémů, jako je akné nebo plísňové infekce, díky svým antimikrobiálním vlastnostem.

Použití esenciálních olejů

Používání esenciálních olejů může nabídnout řadu výhod a terapeutických účinků. Mezi tyto výhody patří:

 • Úleva od stresu: Aromaterapie s esenciálními oleji může pomoci snížit hladinu stresu tím, že podporuje relaxaci, zlepšuje náladu a snižuje úzkost.
 • Zvládání bolesti: Některé esenciální oleje mají analgetické vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest při bolestech hlavy, svalů nebo kloubů.
 • Zlepšení spánku: Použití uklidňujících éterických olejů, jako je levandule nebo heřmánek, před spaním může podpořit lepší kvalitu spánku a celkový odpočinek během noci.
 • Prevence infekcí: Antimikrobiální vlastnosti obsažené v některých esenciálních olejích mohou pomoci při prevenci infekcí způsobených bakteriemi, plísněmi nebo viry.

cibdol.cz/img/cms/blog/Essential-Oils/Essential-Oils4.jpg" alt="Různé esenciální oleje" width="100%">

Esenciální oleje se díky své voňavé povaze a antibakteriálním složkám často používají také pro různé domácí aplikace, jako jsou čisticí prostředky nebo aromatické difuzéry. Celkově lze říci, že zařazení těchto všestranných rostlinných výtažků do každodenní rutiny nabízí širokou škálu možných zlepšení tělesné i duševní pohody.

Esenciální oleje představují přirozený a bezpečný způsob, jak zlepšit zdraví a pohodu. Klíčové pro využití co největších výhod je vědět, jak esenciální oleje správně používat, proto je důležité mít přehled o jejich správném používání.

Jak používat esenciální oleje

Bezpečné a účinné používání esenciálních olejů je klíčové, proto se zde seznámíme s různými způsoby jejich aplikace, bezpečnostními radami, které je třeba mít na paměti, a běžnými způsoby použití. V této části se budeme zabývat různými metodami používání esenciálních olejů, bezpečnostními pokyny pro jejich aplikaci a běžnými způsoby použití.

Metodyaplikaceesenciálnícholejů

Existuje několik způsobů, jak můžete esenciální oleje zařadit do své každodenní rutiny:

 • Aromaterapeutické difuzéry: Přidáním několika kapek esenciálního oleje do aromaterapeutického difuzéru můžete vůni rozptýlit po celém prostoru vašeho domova nebo kanceláře. Tato metoda je skvělá pro podporu relaxace nebo zlepšení kvality ovzduší.
 • Inhalace: Vůni můžete inhalovat přímo z lahvičky nebo nanesením kapky na kapesník či vatový tamponek.
 • Topická aplikace: Před přímou aplikací na pokožku esenciální oleje zřeďte s nosným olejem (například kokosovým). Tím zabráníte podráždění a zajistíte správné vstřebání.
 • Koupel: Přidáním několika kapek zředěného esenciálního oleje do teplé vody ve vaně získáte aromatickou lázeň, která přináší tělesné i duševní výhody.

Bezpečnostní rady pro používání esenciálních olejů

Pro zajištění bezpečného používání esenciálních olejů dodržujte tyto pokyny:

 1. Zakupujte vysoce kvalitní výrobky z renomovaných zdrojů, abyste se vyhnuli syntetickým přísadám nebo kontaminujícím látkám, které by mohly způsobit nežádoucí reakce.
 2. Všechny éterické oleje před lokální aplikací zřeďte nosným olejem; nezředěné oleje mohou způsobit podráždění pokožky nebo senzibilizaci.
 3. Před prvním použitím esenciálního oleje proveďte náplasťový test na vnitřní straně předloktí, abyste zkontrolovali případné alergické reakce.
 4. Poraďte se se zdravotnickým pracovníkem, zejména pokud jste těhotná, kojíte nebo máte již existující zdravotní potíže, které mohou být použitím esenciálního oleje ovlivněny.

Obvyklé použití esenciálních olejů

Esenciální oleje mohou v závislosti na svých specifických vlastnostech poskytovat různé benefity. Zde jsou některá oblíbená použití:

 • Levandule: Levandule, známá pro své uklidňující účinky, se často používá k podpoře relaxace a zlepšení kvality spánku. Zkuste ji přidat do difuzéru před spaním nebo si zředěný levandulový olej naneste na zápěstí a spánky v době stresu.
 • Eukalyptus: Tato povzbuzující vůně se běžně používá při parních inhalačních kúrách, které pomáhají odstraňovat překrvení a podporují zdraví dýchacích cest. Inhalujte osvěžující páru z eukalyptového oleje, která pomáhá pročistit překrvení a podporuje zdraví dýchacích cest.
 • Rozmarýn: Energizující vůně, která může pomoci zvýšit soustředění a koncentraci; zkuste rozptýlit rozmarýn ve svém pracovním prostoru nebo studovně, když potřebujete větší duševní jasnost.

všechny druhy éterických olejů

Jak dlouho vydrží esenciální oleje?

Pro zajištění jejich kvality je klíčové správné skladování esenciálních olejů, abyste je mohli co nejlépe využít ve svém wellness programu. V tomto článku se podíváme na to, co ovlivňuje trvanlivost esenciálních olejů, na strategie pro udržení jejich kvality a na příznaky toho, že olej již není použitelný.

Faktory, které ovlivňují trvanlivost esenciálních olejů

Trvanlivost esenciálních olejů se může lišit v závislosti na několika faktorech:

 • Typ oleje: Některé esenciální oleje mají delší dobu skladovatelnosti než jiné, což je dáno jejich chemickým složením. Například oleje na bázi citrusů, jako je citron nebo pomeranč, mají obvykle kratší životnost (1-2 roky) ve srovnání se stabilnějšími oleji, jako je levandule nebo santalové dřevo (4-5 let)
 • .
 • Čistota: Čisté éterické oleje bez jakýchkoli přísad mají obvykle delší životnost než jejich zředěné verze nebo ty smíchané s nosnými oleji.
 • Podmínky skladování: Vystavení teplu, světlu a vzduchu může časem zhoršit kvalitu vašeho esenciálního oleje. Správné podmínky skladování hrají zásadní roli při zachování jeho síly a účinnosti.

Rady pro skladování pro zachování kvality esenciálních olejů

Chcete-li prodloužit životnost a zachovat optimální čerstvost své sbírky esenciálních olejů, dodržujte tyto pokyny pro skladování:

 1. Lahvičky skladujte na chladném místě mimo dosah přímého slunečního světla, ideálně v rozmezí 60°F -75°F (15°C -24°C). Neskladujte je v blízkosti oken nebo zdrojů tepla.
 2. Zabraňte vystavení esenciálních olejů působení vzduchu tím, že budete uzávěry lahviček v době, kdy je nepoužíváte, držet pevně uzavřené. Zabráníte tak oxidaci a odpařování, které mohou změnit vlastnosti oleje.
 3. Skladujte éterické oleje v nádobách z tmavého skla (např. jantarového nebo kobaltově modrého), abyste je ochránili před působením UV záření, které může časem snížit jejich kvalitu.
 4. Každou nádobu označte datem nákupu, abyste mohli sledovat její stáří a v případě potřeby ji vyměnit.

Znaky, že olej již není vhodný k použití

Pokud si nejste jisti, zda éterický olej již není prošlý, zaměřte se na tyto příznaky:

 • Změna vůně: Pokud vůně zeslábla, žlukne nebo se výrazně liší od původní vůně, může to znamenat, že již není účinný.
 • Změna barvy: Změny barvy mohou být známkou oxidace nebo jiných chemických reakcí probíhajících v oleji. Buďte obezřetní, pokud se váš kdysi čirý olej zakalí nebo ztmavne oproti dřívějšku.
 • Tvorba usazenin: Přítomnost usazenin na dně vaší láhve naznačuje, že se některé složky oddělily v důsledku degradace. V takových případech postižený olej okamžitě zlikvidujte.

Na závěr lze říci, že esenciální oleje jsou skvělým způsobem, jak zlepšit svou pohodu, je však důležité je správně skladovat a mít na paměti jejich trvanlivost. Dodržováním těchto rad zajistíte, že vaše éterické oleje zůstanou čerstvé a účinné co nejdéle.

Uvědomění si délky účinnosti éterických olejů je klíčem k využití jejich potenciálu. S těmito znalostmi pak můžete přejít k učení, jak si doma připravit vlastní směsi esenciálních olejů.

Vyrobte si vlastní esenciální oleje

Jak si vyrobit vlastní esenciální oleje

Vytváření vlastních esenciálních olejů může být zábavným a uspokojivým zážitkem, který vám umožní vytvářet vlastní směsi určené pro vaše individuální potřeby a přání. V této části se budeme zabývat potřebami potřebnými pro domácí výrobu směsí esenciálních olejů, kroky souvisejícími s vytvářením vlastních lektvarů a některými oblíbenými recepty na směsi DIY.

Potřeby pro výrobu vlastních směsí esenciálních olejů

 • Skleněné nádoby: Pro skladování domácích esenciálních olejů zvolte skleněné lahvičky nebo sklenice tmavé barvy se vzduchotěsnými víčky. To pomáhá chránit oleje před působením světla a zachovává jejich účinnost.
 • Nosné oleje: Nosné oleje, jako je kokosový, jojobový nebo mandlový olej, se používají jako základ pro ředění čistých esenciálních olejů před jejich lokální aplikací. Pomáhají zajistit bezpečnou aplikaci a zároveň poskytují další výhody v závislosti na zvoleném nosném oleji.
 • Čisté éterické oleje: Vybírejte si vysoce kvalitní čisté éterické oleje z renomovaných zdrojů, jako je například Cibdol, který nabízí širokou škálu produktů CBD včetně různých variant olejů z čajovníku a mátového oleje.
 • Kropítko nebo pipeta: Tyto nástroje vám umožní přesně odměřit kapky jednotlivých esenciálních olejů při jejich míchání dohromady.
 • Zápisník nebo štítkovač: Mějte přehled o svých receptech na směsi tím, že si budete zapisovat míry do zápisníku nebo příslušně označovat jednotlivé nádoby, abyste mohli později znovu vytvořit úspěšné kombinace.

Kroky pro domácí výrobu vlastních směsí

 1. Vyberte požadovanou kombinaci čistých esenciálních olejů na základě jejich vlastností a zamýšleného použití. Zkoumání různých esenciálních olejů, včetně olejů z čajovníku a máty peprné, vám pomůže informovaně se rozhodnout, které oleje do své směsi zařadit.
 2. Vyberte nosný olej, který doplňuje použité esenciální oleje, a zohledněte faktory, jako je typ pokožky, požadovaná konzistence a případné alergie nebo citlivosti.
 3. Kapátkem nebo pipetou odměřte odpovídající množství každého esenciálního oleje a dodržujte doporučené poměry ředění pro bezpečnou aplikaci. Obecně platí, že dobrým výchozím bodem je přidat 10-15 kapek esenciálního oleje na unci nosného oleje.
 4. Smíchejte esenciální oleje s nosným olejem ve zvolené skleněné nádobě jemným otáčením, dokud se dobře nespojí. Vyvarujte se prudkého protřepávání, protože by mohlo dojít k vytvoření vzduchových bublinek ve směsi.

Recepty na oblíbené směsi DIY

Možnosti jsou neomezené, pokud jde o vytváření vlastních směsí pomocí různých kombinací citrusových plodů a dalších aromatických přísad. Zde je několik oblíbených receptů, které byste mohli vyzkoušet:

 • Energizující směs: Kombinací stejných dílů citronového, pomerančového, grapefruitového a mátového esenciálního oleje s kokosovým olejem získáte povznášející vůni, která pomáhá proti únavě a zvyšuje soustředění.
 • Zklidňující spánková směs: Smíchejte levandulový, heřmánkový, ylang-ylangový a citrusový éterický olej s nosným olejem dle vlastního výběru pro zklidňující vůni, která podporuje relaxaci a klidný spánek.

Vytváření vlastních směsí esenciálních olejů může být podnětné a uspokojující, protože vám poskytuje možnost přizpůsobit si ideální kombinaci pro jakýkoli účel. Nyní, když už víme, jaké typy účinků jednotlivé směsi poskytují, se podívejme na to, jak si je sami vyrobit.

Jak si vyrobit esenciální oleje

Přínosy konkrétních typů směsí esenciálních olejů

V této části se budeme zabývat výhodami konkrétních typů směsí éterických olejů, jako jsou výhody směsí pro růst vlasů, výhody směsí pro úlevu od bolesti hlavy, výhody směsí pro podporu spánku, výhody směsí pro úlevu od nevolnosti, výhody směsí pro úlevu od alergie a výhody směsí pro péči o pleť.

Výhody směsí pro růst vlasů

Esenciální oleje mohou být přirozeným způsobem podpory zdravého růstu vlasů. Mezi oblíbené oleje pro tento účel patří rozmarýn, levandule, cedrové dřevo a máta peprná. Tyto oleje jsou známé tím, že stimulují krevní oběh v oblasti pokožky hlavy a vyživují vlasové folikuly, což může vést ke zlepšení růstu vlasů.

Výhody směsi proti bolesti hlavy

Pokud trpíte bolestmi hlavy nebo migrénami, mohou vám některé směsi éterických olejů poskytnout tolik potřebnou úlevu. Například kombinací mátového oleje, eukalyptového oleje a levandulového oleje vznikne účinná směs proti bolesti hlavy, která při lokální aplikaci na spánky nebo při masáži v oblasti krku pomáhá snižovat zánět a zmírňovat bolest.

Výhody směsi na podporu spánku

  Příjemné účinky na pokožku
 • Lavender: Známý pro své uklidňující vlastnosti, pomáhá navodit relaxaci a zlepšit kvalitu spánku.
 • Římský heřmánek: Tato jemná květinová vůně uklidňuje mysl i tělo a je ideální pro navození klidné atmosféry před spaním.
 • Bergamot: Díky citrusové vůni smíšené s jemnými květinovými tóny bylo zjištěno, že bergamot účinně snižuje hladinu úzkosti, což vede k lepšímu spánku.

Výhody směsi proti nevolnosti

Esenciální oleje jako zázvor, máta peprná a citron mohou být užitečné v boji proti nevolnosti. Tyto oleje jsou známé svou schopností zklidnit trávicí systém a poskytnout úlevu od příznaků, jako jsou zažívací potíže, nadýmání nebo ranní nevolnost během těhotenství. Tyto oleje můžete rozptýlit ve svém obytném prostoru nebo je lokálně aplikovat na pulzní body (zředěné s nosným olejem) pro rychlou úlevu.

Výhody směsi pro úlevu při alergiích

Pro ty, kteří trpí sezónními alergiemi, mohou směsi esenciálních olejů obsahující eukalyptový, levandulový a tea tree olej pomoci zmírnit příznaky tím, že zmírní zánět a podpoří zdraví dýchacích cest. Rozptylování těchto olejů po celém domě nebo přidání několika kapek do náhrdelníku s difuzérem esenciálních olejů je snadný způsob, jak využívat jejich příznivých účinků po celý den.

Přínosy směsi pro péči o pokožku

Mnoho esenciálních olejů má vlastnosti, díky kterým jsou prospěšné pro péči o pleť. Například:

  Na základě toho, že jsou tyto látky vhodné k použití, je možné je použít k ochraně před nepříznivými účinky.
 • Lavender: Je známý pro své zklidňující účinky, pomáhá snižovat zarudnutí a podráždění způsobené akné nebo ekzémem.
 • Kadidlovník: Tato starobylá pryskyřice s protizánětlivými účinky se používá k podpoře zdravé regenerace kožních buněk a zároveň ke snížení výskytu jizev a vrásek.
 • Olej ze semen šípku: Olej ze semen šípku, bohatý na vitaminy A & amp; C, dokáže se stárnoucí pokožkou zázraky, protože podporuje tvorbu kolagenu, což časem vede k pevnějšímu vzhledu pleti.

Používání specifických směsí esenciálních olejů může přinést řadu výhod, například růst vlasů, úlevu od bolesti hlavy, pomoc při spánku a další. Nicméně před pokusem o jakoukoli domácí léčbu je třeba dbát na opatrnost při použití konkrétních olejů na zvířatech.

Přínosy esenciálních olejů

Jsou některé druhy esenciálních olejů bezpečné pro domácí zvířata?

Jak se esenciální oleje stávají stále populárnějšími pro své četné přínosy, je důležité zvážit bezpečnost těchto produktů v blízkosti našich chlupatých přátel. Některé esenciální oleje mohou být pro domácí zvířata, zejména psy a kočky, škodlivé nebo dokonce toxické. V této části se budeme zabývat tím, které druhy olejů jsou pro psy a kočky nebezpečné a které bezpečné.

Jaké typy olejů jsou pro psy nebezpečné?

Psi mají citlivější čich než lidé, takže některé esenciální oleje mohou při použití v jejich blízkosti způsobit podráždění nebo poškození. Zde je seznam některých běžných esenciálních olejů, které jsou považovány za nebezpečné pro psy:

 • Eukalyptus
 • Škorice
 • Pennyroyal
 • Tansy
 • Anise
 • Hřebíček

Pokud si nejste jisti, zda je olej pro vašeho psa bezpečný, poraďte se před jeho použitím v jeho přítomnosti s veterinárním lékařem.

Které druhy olejů jsou pro psy bezpečné?

Naštěstí existuje několik esenciálních olejů, které lze bezpečně používat v blízkosti psů, aniž by jim ublížily. Patří mezi ně:

  Přípravky na ochranu proti hmyzu, např.
 • Meduňka lékařská:
 • Levandule je známá pro své uklidňující vlastnosti; může pomoci snížit úzkost u domácích zvířat.
 • Zázvor: Může napomáhat trávení a uklidňovat žaludeční potíže u zvířat i lidí.
 • Zázvor: může napomáhat trávení a uklidňovat žaludeční potíže u zvířat i lidí.
 • Římský heřmánek: Další uklidňující olej; může pomoci zmírnit problémy spojené se stresem, jako je úzkost z odloučení nebo strach při bouřce.

Jaké druhy olejů jsou pro kočky nebezpečné?

Kočky mohou být, pokud jde o aromaterapeutické oleje, choulostivější než psi a některé druhy těchto látek se mohou stát jedovatými, pokud je zkonzumují nebo vstřebají přes kůži. Mezi běžné esenciální oleje, kterým byste se měli v blízkosti koček vyhnout, patří:

 • Tea Tree
 • (čajovník)
 • Eukalyptus
 • Meduňka

Stejně jako u psů je nejlepší se před použitím jakéhokoli esenciálního oleje v blízkosti kočky poradit s veterinárním lékařem.

Které druhy olejů jsou bezpečné pro kočky?

Přestože existuje méně bezpečných možností pro kočky ve srovnání se psy, některé esenciální oleje lze přesto používat opatrně v dobře větraném prostoru. Patří mezi ně:

 • Rozmarýn: Může pomoci stimulovat imunitní systém a podpořit celkové zdraví u lidí i domácích zvířat.
 • Zázvor: Jak již bylo zmíněno, zázvor může napomáhat trávení a zklidňovat žaludeční potíže u zvířat i lidí.

Na závěr prosím nezapomeňte, že každé zvíře je jiné; co může fungovat u jednoho zvířete, může jinému potenciálně uškodit. Proto je nutné před zařazením jakýchkoli nových látek do jídelníčku vašeho zvířete požádat o radu kvalifikovaného veterinárního lékaře.

Na závěr je důležité si uvědomit potenciální nebezpečí spojená s esenciálními oleji a zvířaty. Proto by se majitelé domácích zvířat měli před použitím jakéhokoli typu oleje pro své mazlíčky vždy ujistit, že provedli dostatečný průzkum. Závěrem lze říci, že tento článek nastínil možná rizika esenciálních olejů pro domácí zvířata a zdůraznil důležitost výzkumu těchto produktů před jejich použitím.

Esenciální oleje a domácí zvířata: bezpečnostní tipy a doporučení

V této části se budeme zabývat tím, které druhy esenciálních olejů jsou bezpečné a které nebezpečné pro psy a kočky, a také poskytneme několik tipů, jak je zodpovědně používat v blízkosti domácích zvířat.

Jaké typy olejů jsou pro psy nebezpečné?

Psi mají citlivější čichový systém než lidé, proto je při používání esenciálních olejů v jejich blízkosti nutné dbát zvýšené opatrnosti. Mezi potenciálně škodlivé esenciální oleje pro psy patří:

 • Eukalyptus
 • Tea Tree (Melaleuca)
 • Škorice
 • Pennyroyal
 • Bříza sladká
 • Zimní zeleň

Které druhy olejů jsou pro psy bezpečné?

Naproti tomu existuje několik esenciálních olejů vhodných pro psy, které lze při správném ředění bezpečně používat s mírou. Patří mezi ně:

 • Lavender - pomáhá zklidnit úzkost a podráždění kůže.
 • Frankincense - podporuje funkci imunitního systému a podporuje relaxaci.
 • Zázvor - podporuje trávení a zmírňuje kloubní potíže.
 • Římský heřmánek - uklidňuje nervy a tlumí záněty.
 • Kardamom - podporuje zdraví dýchacích cest a trávení.

Jaké druhy olejů jsou pro kočky nebezpečné?

Kočky jsou na éterické oleje ještě citlivější než psi, a to kvůli jejich jedinečnému jaternímu metabolismu. Mezi toxické esenciální oleje pro kočky patří:

 • Máta peprná
 • Eukalyptus
 • Mandarinka
 • citron
 • Grapefruit

Které druhy olejů jsou pro kočky bezpečné?

Najít esenciální oleje bezpečné pro kočky může být trochu složitější, ale mezi možnosti, které lze opatrně používat při správném ředění, patří:

 • Rozmarýn - podporuje zdravou kůži a srst a zároveň působí jako odpuzovač hmyzu.
 • Cedrové dřevo atlas nebo cedrové dřevo virginské - odpuzuje blechy a klíšťata, aniž by bylo toxické jako jiné druhy cedru.
 • Geranium - pomáhá zklidnit úzkost a působí jako přírodní odpuzovač blech, pokud se před lokální aplikací na srst řádně zředí v nosném oleji.

Bezpečnostní rady pro používání esenciálních olejů v blízkosti domácích zvířat:

 1. Před použitím jakéhokoli esenciálního oleje v blízkosti domácích zvířat se vždy poraďte se svým veterinárním lékařem, zejména pokud mají již existující zdravotní potíže.
 2. Před aplikací na kůži nebo srst zvířete smíchejte esenciální oleje s nosným olejem.
 3. Vyhněte se používání difuzérů v malých prostorách nebo po delší dobu, protože silná vůně může zahltit smysly vašeho zvířete.
 4. Udržujte éterické oleje mimo dosah domácích zvířat, abyste zabránili náhodnému požití nebo kontaktu s jejich očima a sliznicemi.

Pokud si budete vědomi toho, které esenciální oleje jsou pro psy a kočky bezpečné a které nikoli, můžete využívat výhod těchto přírodních prostředků a zároveň zajistit pohodu svých milovaných chlupatých společníků.

Závěr

Již po staletí se éterické oleje používají jako přírodní prostředky pro různé fyzické a emocionální účinky. Od podpory růstu vlasů až po zmírnění bolestí hlavy se tyto přírodní prostředky používají již po staletí v různých kulturách po celém světě.

Chcete-li maximalizovat přínosy éterických olejů, je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a při jejich používání v blízkosti domácích zvířat si uvědomit případná rizika spojená s některými druhy. Pokud se poučíte o tom, které esenciální oleje jsou bezpečné pro psy a kočky, můžete zajistit, že celá vaše domácnost bude těžit z jejich přínosů bez jakékoli újmy.

Vyrobit si doma vlastní směsi esenciálních olejů může být příjemný a cenově výhodný způsob, jak poznat jejich četné výhody. S trochou fantazie a experimentování si můžete vyrobit individuální aromaterapeutické produkty přizpůsobené vašim individuálním požadavkům nebo přáním.

 • Čajovníkový olej: Čajovníkový olej, známý svými antimikrobiálními vlastnostmi, se běžně používá jako přírodní prostředek na aknózní pleť nebo problémy s pokožkou hlavy, jako jsou lupy.
 • Mátový olej: Tato povzbuzující vůně prokazatelně pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, pokud se aplikuje lokálně nebo se rozptyluje do vzduchu pomocí difuzéru esenciálních olejů.
 • Citrusové plody: Oleje pocházející z citrusových plodů, jako je citron nebo pomeranč, jsou oblíbenou volbou díky své povznášející vůni, která podporuje pocity štěstí a pozitivity a zároveň nabízí antibakteriální vlastnosti.

Využívání esenciálních olejů jako součásti každodenního režimu může být účinným přírodním způsobem, jak posílit celkové zdraví a spokojenost. Pochopením správného používání, skladování a bezpečnostních opatření spojených s těmito silnými rostlinnými výtažky můžete plně odemknout jejich potenciál pro podporu fyzické i emocionální pohody.

Otázky týkající se esenciálních olejů

Co říká výzkum o esenciálních olejích?

Výzkumy éterických olejů ukazují, že mají různé terapeutické vlastnosti, například antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační účinky. Ke zjištění jejich účinnosti u konkrétních zdravotních stavů je však zapotřebí rozsáhlejších studií. Komplexní přehled současného výzkumu éterických olejů naleznete v tomto vědeckém článku.

Jsou esenciální oleje lékařsky ověřené?

Ačkoli některé studie potvrzují potenciální přínos esenciálních olejů pro podporu pohody a řešení určitých zdravotních problémů, je důležité si uvědomit, že tato zjištění nemusí být průkazná nebo univerzálně použitelná. Používání esenciálních olejů by mělo spíše doplňovat konvenční lékařskou léčbu, než ji nahrazovat.

Co je na esenciálních olejích tak zajímavého?

Obliba esenciálních olejů pramení z jejich všestrannosti a přírodního původu. Lze je používat k aromaterapii, péči o pleť, k čištění domácnosti nebo dokonce jako alternativní prostředky k léčbě drobných onemocnění. Mnoho lidí navíc oceňuje příjemné vůně spojené s různými druhy esenciálních olejů.

Proč je důležité používat esenciální oleje?

Důležitost používání esenciálních olejů spočívá v jejich potenciálních přínosech souvisejících s duševní a fyzickou pohodou, pokud jsou správně aplikovány. Patří mezi ně například zmírnění stresu prostřednictvím aromaterapeutických sezení nebo zmírnění podráždění pokožky pomocí lokálních aplikací. Vždy je však třeba dodržovat správné poměry ředění.

Závěr

Závěrem lze říci, že esenciální oleje jsou vysoce koncentrované rostlinné extrakty, které mohou přinést řadu výhod pro naše zdraví a pohodu. K dispozici jsou různé druhy esenciálních olejů, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti a použití. Při jejich používání je nezbytné dodržovat bezpečnostní opatření a oleje vhodně skladovat, aby byla zaručena jejich účinnost.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?