10000 kroků denně : výhody, tipy a aktivity

Published:

Přemýšleli jste někdy o tom, co znamená ujít každý den 10 000 kroků? Toto zdánlivě libovolné číslo se stalo oblíbeným měřítkem pro každodenní fyzickou aktivitu. V tomto obsáhlém průvodci se ponoříme do historie a výhod dosažení 10 000 kroků každý den.

Prozkoumáme, jak daleko je vlastně 10 000 kroků z hlediska vzdálenosti a spálených kalorií. Dále budeme diskutovat o tom, zda je dosažení tohoto cíle skutečně nezbytné pro udržení optimálního zdraví, nebo zda existují alternativní způsoby, jak dosáhnout svých kondičních cílů, aniž byste museli tento cíl striktně dodržovat.

Naše srovnání různých cvičebních postupů s chůzí po 10 000 krocích navíc poskytne cenné poznatky o tom, které aktivity mohou být nejvhodnější pro vaše individuální potřeby. Zabýváme se také základním vybavením potřebným pro úspěšnou účast na této výzvě a podělíme se o tipy, jak si ji zpříjemnit zapojením hudby nebo společenských prvků.

Nakonec vám nabídneme praktické rady, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celou dobu vaší cesty k důslednému dosažení vytoužených 10 000 kroků denně.

10000 kroků denně na telefonu

Co je to 10000 kroků?"

Oblíbeným cílem mnoha lidí, kteří se snaží zlepšit své zdraví a pohodu, je 10000 kroků denně, které se staly často uváděným měřítkem. Co přesně však toto číslo představuje a proč si získalo tak široké uznání? V této části se budeme zabývat historií hnutí 10 000 kroků, jeho přínosy a tím, jak můžete sledovat svůj pokrok při dosahování tohoto denního cíle.

Historie hnutí 10000 kroků

Původ cíle 10 000 kroků lze vystopovat v Japonsku na počátku 60. let 20. století, kdy Dr. Joširo Hatano vyvinul krokoměr nazvaný Manpo-kei, což v překladu znamená "měřič 10 000 kroků". Myšlenka tohoto zařízení vycházela z výzkumu, který naznačoval, že chůze alespoň 10 000 kroků denně může pomoci udržet dobré zdraví. Od té doby tato zjištění podpořila řada studií, které prokázaly různé přínosy pro fyzické a duševní zdraví spojené s pravidelnou chůzí.

Přínosy 10000 kroků

 • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Pravidelná chůze pomáhá snižovat hladinu krevního tlaku a snižuje riziko srdečních onemocnění.
 • Udržování zdravé tělesné hmotnosti: Přijímání přibližně 7-9 tisíc kalorií spálených chůzí každý týden, v závislosti na faktorech, jako je věk nebo pohlaví, může pomoci při udržování nebo snižování hmotnosti.
 • Mentální pohoda: Zapojení do fyzické aktivity, jako je chůze, může zvýšit hladinu endorfinů zlepšujících náladu a pomoci zmírnit stres.
 • Zlepšení svalové síly: Pravidelná chůze pomáhá posilovat svaly nohou, boků a jádra těla.

Jak sledovat 10000 kroků

Pro sledování svého pokroku na cestě k 10000 krokům denně můžete použít nástroje, jako jsou krokoměry nebo fitness trackery, například Fitbit , Garmin a Apple Watch . Tato zařízení se dodávají v různých formách, jako jsou náramky nebo připínací pomůcky, které počítají vaše kroky během dne. Mezi oblíbené možnosti patří Fitbit, Garmin a Apple Watch. Mnoho chytrých telefonů má navíc ve svých zdravotních aplikacích zabudované počítadlo kroků, které uživatelům poskytuje snadný způsob, jak sledovat svou denní aktivitu, aniž by potřebovali další zařízení.

10000 kroků je skvělý způsob, jak zůstat aktivní a zdravý, a zároveň poskytuje mnoho dalších výhod. Vzhledem k výhodám, které přináší ujití 10000 kroků, se podívejme, kolik to obnáší a jaký je typický čas potřebný k překonání takové vzdálenosti.

Jak daleko je 10000 kroků?

Poznání vzdálenosti, kterou urazíte, a času, který je potřeba k ujití 10000 kroků, vám pomůže lépe plánovat denní režim a stanovit si realistické cíle v oblasti kondice. V této části se budeme zabývat tím, jak daleko je 10 000 kroků v mílích a kilometrech, průměrnou dobou potřebnou k ujití této vzdálenosti a počtem kalorií spálených během takového tréninku.

Vzdálenost v mílích a kilometrech

Skutečná vzdálenost uražená při chůzi 10 000 kroků závisí na různých faktorech, jako je délka kroku a rychlost chůze. V průměru jeden krok urazí asi 2,5 stopy (0,76 metru). Proto:

 • Míle: Ujití 10 000 kroků by znamenalo ujít přibližně 5 mil (8 kilometrů).
 • Kilometry: Ujití 10 000 kroků by znamenalo ujít přibližně 8 kilometrů (5 mil).

Průměrná doba chůze 10000 kroků

Čas potřebný k ujití určitého počtu kroků se liší v závislosti na individuální rychlosti chůze. Průměrný člověk však chodí tempem přibližně 3 míle za hodinu. Na základě těchto odhadů:

 • Přibližně 1 hodinu a 40 minut může jednotlivci trvat, než splní svůj cíl ujít 10 000 kroků.

Kalorie spálené při chůzi po 10000 krocích

Různé prvky, jako je tělesná hmotnost, rychlost chůze a krajina, mohou ovlivnit množství kalorií spálených při chůzi. V průměru může jedinec spálit přibližně 300 až 400 kalorií při chůzi 10 000 kroků mírným tempem. Jedná se tak o účinný způsob, jak si udržet nebo snížit hmotnost a zároveň zlepšit celkové zdraví.

Chůze po 10 000 krocích denně může být při správném nastavení mysli a odhodlání dosažitelným cílem. Prozkoumejme zdravotní dopady cíle 10 000 kroků denně a prozkoumejme alternativní přístupy, jak tohoto cíle dosáhnout, aniž bychom museli udělat tolik kroků.

cibdol.cz/img/cms/blog/10000steps/10000steps2.jpg" alt="chůze 10000 kroků" title="chůze 10000 kroků denně" width="100%">

Je 10000 kroků nutných?

Je však tento cíl nezbytný pro každého? Pojďme prozkoumat zdravotní přínosy spojené s dosažením tohoto denního počtu kroků a prodiskutovat alternativní způsoby, jak dosáhnout svých kondičních cílů, aniž byste nutně museli každý den ujít 10 000 kroků.

Zdravotní přínosy dosažení cíle 10000 kroků denně

Dosažení cíle 10000 kroků denně může mít řadu zdravotních přínosů, včetně zlepšení kardiovaskulárního zdraví, zrychlení metabolismu, lepší duševní pohody a snížení rizika chronických onemocnění. Kromě toho může dosažení tohoto denního počtu kroků pomoci udržet zdravou tělesnou hmotnost a podpořit lepší kvalitu spánku.

 • Kardiovaskulární zdraví: Pravidelná chůze zlepšuje krevní oběh a posiluje srdeční svaly.
 • Mentální pohoda: Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu stresu.
 • Prevence nemocí: Pravidelné cvičení snižuje rizikové faktory spojené s různými chronickými onemocněními, jako je cukrovka 2. typu nebo vysoký krevní tlak.

Další způsoby, jak dosáhnout svých fitness cílů, aniž byste museli ujít 10000 kroků denně

Pokud je pro vás dosažení cíle ujít každý den 10 000 kroků náročné z důvodu časových omezení nebo fyzických limitů, jsou k dispozici i jiné účinné metody pro udržení aktivního životního stylu. Mezi některé alternativy patří:

 1. Aerobní cvičení: Zapojení do aktivit, jako je plavání, jízda na kole nebo tanec, může pomoci zlepšit kardiovaskulární zdraví a spálit kalorie.
 2. Silový trénink: Zařazením odporových cvičení do svého programu můžete zvýšit svalovou hmotu a podpořit metabolismus.
 3. Joga nebo pilates: Cvičení těchto nenáročných cvičení může zlepšit flexibilitu, rovnováhu a celkovou pohodu.

Tipy pro dosažení cíle 10000 kroků denně

Pokud jste odhodláni dosáhnout cíle ujít denně 10 000 kroků, ale potřebujete návod, jak jej učinit dosažitelnějším, zvažte zavedení těchto strategií:

 • Parkujte dál: Vybírejte si parkovací místa dále od cíle své cesty, abyste si přidali další vzdálenost, kterou během dne ujdete.
 • Dělejte si v práci přestávky na chůzi: Využívejte krátké přestávky během pracovní doby k procházkám po kanceláři nebo venku na čerstvém vzduchu.
 • Zařaďte do svého režimu chůze schody: Stoupání po schodech je vynikající způsob, jak zvýšit počet kroků a zároveň posílit svaly nohou. Kdykoli je to možné, volte schody namísto výtahů.

Dosažení zdravotních cílů nemusí nutně vyžadovat 10 000 kroků denně; může však být výhodným přístupem, jak zůstat energický a aktivní. Porovnáním různých cvičebních postupů s 10 000 kroky, například chůze vs. běh nebo jízda na kole vs. chůze, můžeme získat další poznatky o výhodách každodenního vykonání takového množství kroků.

Srovnání různých cvičebních režimů s 10000 kroky

V této části porovnáme různé cvičební postupy s chůzí po 10000 krocích denně a probereme jejich výhody a nevýhody. Prozkoumáním rozdílů mezi těmito rutinními postupy se můžete kvalifikovaně rozhodnout, která aktivita je nejlepší pro dosažení vašich cílů v oblasti fyzické kondice.

Chůze vs. běh 10000 kroků

Ačkoli jsou chůze i běh vynikajícími formami kardiovaskulárního cvičení, které mohou pomoci zlepšit celkové zdraví a pohodu, existují mezi oběma aktivitami některé zásadní rozdíly. Chůze je obecně považována za cvičení s nízkou zátěží, díky čemuž je vhodná pro osoby s problémy s klouby nebo pro ty, kteří hledají méně namáhavý trénink; naproti tomu běh poskytuje intenzivnější kardiovaskulární účinky v kratším časovém úseku. Díky tomu je vhodný pro osoby, které mohou mít problémy s klouby, nebo pro ty, kteří hledají šetrnější trénink.

Běh naproti tomu poskytuje intenzivnější kardiovaskulární přínosy v kratším čase díky vyšší úrovni intenzity. Zároveň však více zatěžuje klouby a svaly než chůze.

 • Spálené kalorie: Při běhu se spálí více kalorií na kilometr než při chůzi; pokud však ujdete dostatečný počet kilometrů (například dosáhnete 10 tisíc kroků), můžete i tak dosáhnout výrazného spálení kalorií.
 • Riziko zranění: Vzhledem k tomu, že běh je vysoce nárazový, nese s sebou ve srovnání s chůzí zvýšené riziko zranění.
 • Požadovaná úroveň kondice: Chůze je dostupná pro většinu jedinců bez ohledu na úroveň kondice, zatímco běh obvykle vyžaduje vyšší základní úroveň kondice před zahájením.

10000 kroků denně s dobrou obuví

Cyklistika vs. chůze 10 tisíc kroků

Cyklistika nabízí další alternativní formu kardio cvičení, která má oproti chůzi různé výhody. Jízda na kole jako aktivita s nízkým dopadem je pro klouby šetrnější než běh a může být výbornou volbou pro ty, kteří mají problémy s klouby nebo preferují menší nárazy při cvičení.

Je však důležité si uvědomit, že jízda na kole se zaměřuje především na svaly dolní části těla, zatímco chůze poskytuje spíše trénink celého těla. Kromě toho jízda na kole nemusí poskytovat stejné výhody pro odbourání stresu jako pomalá procházka, protože se obvykle provádí vyšší rychlostí.

 • Spálené kalorie: Jízda na kole spálí za hodinu více kalorií než chůze, ale vyžaduje další vybavení (například kolo).
 • Riziko zranění: Jízda na kole s sebou nese určité riziko zranění v důsledku možných pádů nebo nehod; díky své nízké nárazovosti je však ve srovnání s během šetrnější ke kloubům.
 • Požadovaná úroveň kondice: Podobně jako chůzi lze i jízdu na kole přizpůsobit různým úrovním kondice úpravou nastavení rychlosti a odporu na kole.

Cvičení vs. chůze 10 tisíc kroků

"Workout" zahrnuje mnoho různých typů cvičení, jako je silový trénink nebo vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT). Tyto formy cvičení nabízejí jedinečné výhody, které doplňují výhody získané při dosažení 10 tisíc kroků denně. Například:

 • Silový trénink, který se zaměřuje na budování svalové hmoty prostřednictvím posilování nebo cviků s vlastní vahou, jako jsou kliky a dřepy;
 • HIIT, který zahrnuje krátké dávky intenzivního cvičení následované obdobím odpočinku, může pomoci zlepšit kardiovaskulární kondici a spalovat kalorie účinněji než ustálené kardio aktivity, jako je chůze.

Zařazení různých cvičení do rutiny je klíčové pro dosažení optimálních zdravotních přínosů, i když nepřispívají k dennímu počtu kroků. Proto je pro dosažení optimálních výsledků nezbytné zvážit zařazení různých cvičení do svého programu.

Provedení 10 000 kroků může být ideálním přístupem k získání kondice a udržení zdraví. Vybavíte-li se potřebnými nástroji, zajistíte, že budete schopni přesně měřit své pokroky při dosažení každého kroku na cestě za kondicí.

Jaké vybavení potřebujete pro ujití 10000 kroků?"

Udělat denně 10 000 kroků je vynikající způsob, jak zůstat aktivní a zlepšit své celkové zdraví. Pro pohodlí a bezpečnost při chůzi je nezbytné mít správné vybavení. V této části se budeme zabývat potřebnou obuví, oblečením a doplňky pro dosažení vašeho denního cíle počtu kroků.

Boty pro ujití 10000 kroků

Nejdůležitějším vybavením, které při chůzi potřebujete, je pohodlná obuv, která poskytuje správnou oporu. Hledejte obuv určenou pro chůzi s odpružením v oblasti paty a přední části chodidla a s dobrou podporou klenby. Je také důležité vybrat si obuv, která správně sedí - není příliš těsná ani příliš volná - abyste předešli vzniku puchýřů nebo nepohodlí při chůzi.

Oblečení pro ujití 10000 kroků

Výběr vhodného oblečení může mít zásadní vliv na zajištění pohodlné chůze. Rozhodněte se pro tkaniny odvádějící vlhkost, jako je polyester nebo nylon, které pomáhají odvádět pot od pokožky a po namočení rychle schnou. Vyhněte se bavlněnému oblečení, protože má tendenci zadržovat vlhkost, což může časem způsobit oděrky.

 • Topy: Vybírejte si lehká trička s dlouhým rukávem, pokud se procházíte pod přímým sluncem, nebo s krátkým rukávem, pokud jsou teploty nižší.
 • Kalhoty/kraťasy: Vybírejte si kalhoty z prodyšných materiálů s určitou elasticitou, aby neomezovaly v pohybu při krocích v různém terénu.
 • Ponožky: Investujte do kvalitních ponožek určených speciálně pro pěší aktivity; obvykle mají dodatečné polstrování v místech tlaku, jako je pata a ploska nohy.

10000 kroků denně s přáteli

Příslušenství pro sledování pokroků s 10000 kroky

Chcete-li sledovat svůj denní počet kroků a monitorovat svůj pokrok, zvažte použití fitness trackeru nebo krokoměru. Tyto pomůcky lze připevnit na oblečení nebo nosit na zápěstí. Některé pokročilé modely dokonce nabízejí další funkce, jako je monitorování srdečního tepu, sledování spánku a funkce GPS. Případně můžete použít aplikace pro chytré telefony, které využívají vestavěné snímače k měření kroků, které během dne ujdete.

Kromě těchto nástrojů pro sledování pohybu patří mezi další užitečné příslušenství:

 • Lahvička na vodu: Zůstaňte během dlouhých procházek hydratovaní tím, že s sebou budete nosit opakovaně použitelnou láhev na vodu.
 • Ochrana před sluncem: Noste sluneční brýle se skly s UV ochranou a předtím, než vyrazíte ven za slunečného počasí, použijte opalovací krém.
 • Klobouky/vidlice: Při procházkách venku se chraňte před přímým slunečním zářením nošením klobouků nebo vidlic.

Mít správnou výbavu pro ujití 10 000 kroků je nezbytné, abyste při dosahování svých cílů zůstali v bezpečí a v pohodlí. Nyní prozkoumáme způsoby, jak si tento úkol zpříjemnit zavedením zajímavých prvků.

Jak si můžete zpříjemnit zdolávání 10000 kroků?"

Dosažení denního cíle 10 000 kroků si můžete usnadnit přidáním některých zábavných prvků do své rutiny. Zařazením některých zábavných prvků do své rutiny a jejím zpříjemněním zjistíte, že dosažení denního cíle kroků bude mnohem snazší. Zde je několik nápadů, jak z ujití 10 000 kroků udělat poutavou a zábavnou aktivitu.

Začlenění hudby do rutiny

Poslouchání hudby při chůzi vám může nejen pomoci ukrátit čas, ale také vás motivovat k další chůzi. Vytvořte si seznam skladeb, které odpovídají vašemu tempu chůze, a připravte se na energickou procházku. K dispozici jsou dokonce aplikace, které umí vybrat skladby podle požadovaného tempa nebo je synchronizovat s rychlostí chůze v reálném čase.

Připojení ke skupině nebo výzvě

Nalezení dalších lidí, kteří mají podobné fitness cíle, je další skvělý způsob, jak si zpříjemnit ujití 10 000 kroků. Připojte se k místním skupinám pro chůzi nebo se zúčastněte online výzev, kde můžete soutěžit s přáteli nebo dalšími účastníky z celého světa v dosahování denních krokových cílů. Webové stránky, jako je StepBet, nabízejí zábavné soutěže s finančními pobídkami za splnění týdenních cílů.

 • Sociální média: Na mnoha platformách sociálních médií existují komunity určené pro fitness nadšence, kteří sdílejí své pokroky a vzájemně se podporují v úsilí o dosažení osobních milníků.
 • Fitness aplikace: Některé oblíbené aplikace pro sledování kondice, jako je Fitbit a MyFitnessPal, umožňují uživatelům spojit se s přáteli v rámci samotné aplikace, aby mohli sdílet své pokroky a vzájemně se motivovat.

Zařazení do společenských aktivit

Chůze s přáteli nebo rodinnými příslušníky může tuto aktivitu zpříjemnit, protože si budete mít s kým povídat a dělat vám společnost. Nejenže vám tak rychleji uteče čas, ale také to poskytne příležitost k navázání společenských kontaktů a sblížení. Můžete dokonce pořádat týdenní skupinové procházky ve svém okolí nebo o víkendech společně objevovat nové pěší trasy.

Začlenění zábavy do vaší rutiny může změnit ujití 10 000 kroků denně z povinnosti na příjemnou aktivitu, která má příznivý vliv na fyzické zdraví i psychickou pohodu.

Udělat 10 000 kroků se může stát příjemným zážitkem, pokud si z něj uděláte zábavu tím, že do své rutiny zařadíte hudbu, přidáte se ke skupině nebo výzvě a uděláte z něj společenskou aktivitu. Abyste si zajistili úspěch při dosahování tohoto cíle, je pro udržení motivace a důslednosti nezbytné stanovit si realistické cíle a rozdělit denní počty kroků na menší cíle.

Jaké jsou tipy pro úspěšné dosažení cíle udělat 10000 kroků?"

Dosažení cíle 10 000 kroků se může zpočátku zdát obtížné; s trochou organizace a inspirace se však může stát příjemnou a dosažitelnou součástí vašeho každodenního života. Zde je několik tipů, které vám pomohou tohoto milníku dosáhnout:

Nastavení realistických cílů

Při zahájení jakékoli nové fitness rutiny je důležité stanovit si realistické cíle. Pokud nejste zvyklí chodit na delší vzdálenosti nebo jste již delší dobu neaktivní, může pro vás být skok rovnou na 10 000 kroků denně příliš náročný. Místo toho si na začátku stanovte menší cíle, například ujít denně 5 000 nebo 7 500 kroků, a postupně je zvyšujte, jak se budete cítit lépe.

Rozdělení denního počtu kroků na menší cíle

Namísto toho, abyste se během dne snažili dosáhnout všech kroků najednou, můžete si rozdělit počet kroků na menší části v průběhu dne, abyste se necítili tak zdrcující. Například:

 • Ranní procházka:
 • Jednou ráno před prací udělejte přibližně 2 000-3 000 kroků.
 • Procházka v době oběda:
 • Vyčerpejte množství kroků, abyste se mohli projít: Využijte polední přestávky a přidejte další tisíc nebo dva kroky.
 • Denní povinnosti:
 • Přidejte si k denním povinnostem ještě další tisíce kroků: Domácí práce, jako je úklid a práce na zahradě, přispívají k počtu kroků.
 • Procházka po večeři: Dokončete svůj zbývající cíl kroků večerní procházkou po večeři.

Zůstat motivovaný a důsledný

Nalezení způsobů, jak si udržet motivaci, je klíčové pro dosažení jakéhokoli fitness cíle. Udělat si z chůze zábavu a potěšení vám může pomoci zůstat konzistentní. Zde je několik nápadů:

 • Vytvořte si seznam skladeb s oblíbenými optimistickými písněmi, které budete při chůzi poslouchat.
 • Pro zpestření prozkoumejte nové trasy a parky ve svém okolí nebo ve městě.
 • Pozvěte přátele, členy rodiny nebo spolupracovníky, aby se k vám na procházky přidali, a udělejte z nich společenskou aktivitu.

Stanovením realistických cílů, rozdělením denního počtu kroků na menší cíle a udržováním motivace prostřednictvím poutavých aktivit se dosažení cíle ujít denně 10 000 kroků stane dosažitelnějším. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je důslednost - každý den se překonávejte a již brzy budete sklízet zdravotní výhody tohoto oblíbeného fitness milníku.

Otázky ve vztahu k 10000 krokům

Co říká výzkum o chůzi 10000 kroků denně?

Výzkumy ukazují, že chůze po 10000 krocích denně může vést k řadě zdravotních přínosů, jako je zlepšení kardiovaskulární kondice, regulace hmotnosti a snížení rizika chronických onemocnění. Ideální počet kroků se však může lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako je věk a úroveň fyzické kondice. Harvard Health Blog doporučuje zaměřit se na alespoň 7 500 kroků denně.

Co je významného na 10000 krocích?"

Význam 10 000 kroků má původ v japonské marketingové kampani z 60. let minulého století, která propagovala krokoměry s názvem "manpo-kei", což v překladu znamená "měřič 10 000 kroků". Toto číslo se zpopularizovalo jako dosažitelný denní cíl pro udržení dobrého zdraví a úrovně fyzické aktivity. BBC News poskytuje více informací o jeho historii.

Zhubl někdo chůzí o 10000 kroků denně?"

Ano, mnoho lidí hlásilo, že zhubli díky důsledné chůzi po 10 000 krocích denně spolu s dodržováním zdravé stravy. Chůze zvyšuje výdej kalorií; může tedy přispět k vytvoření kalorického deficitu potřebného pro hubnutí. Individuální výsledky se budou lišit v závislosti na faktorech, jako je metabolismus a stravovací návyky. Přečtěte si několik příkladů úspěchu na Magazínu Prevence.

Je 10000 kroků reálných?

Dosažení 10000 kroků denně může být pro mnoho jedinců reálné, ale nemusí vyhovovat každému životnímu stylu nebo úrovni kondice. Je nezbytné stanovit si individuální cíle na základě svého zdravotního stavu a možností. Pro některé lidi může být vhodnější zaměřit se na nižší počet kroků a zároveň zařadit jiné formy cvičení. Klinika Mayo nabízí návod, jak si stanovit realistické cíle pro chůzi.

Závěr

Celkově jsme se dozvěděli, že ujít denně 10 000 kroků má řadu zdravotních přínosů a lze jich dosáhnout různými formami cvičení. Pro úspěšné dosažení tohoto denního cíle je důležité stanovit si realistické cíle a zůstat motivovaný. Se správným vybavením a smýšlením se může ujití 10 000 kroků stát příjemnou součástí vaší každodenní rutiny.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?