Ashwagandha Výhody, dávkování a bezpečnostní tipy

Last updated:

Published:

Ashwagandha, silná adaptogenní bylina, se již po staletí používá v tradiční ájurvédské medicíně k podpoře celkového zdraví a pohody. Stále více lidí se obrací na tento tradiční prostředek pro pomoc s různými zdravotními problémy, protože stále více studií potvrzuje jeho mnohostranné výhody.

V tomto obsáhlém průvodci se ponoříme do historie a původu ashwagandhy, známé také jako Withania somnifera nebo indický ženšen. Prozkoumáme její potenciální přínosy a vedlejší účinky a zároveň poskytneme doporučení, jak ji účinně užívat. Kromě toho probereme konkrétní použití ashwagandhy pro muže a ženy spolu s možnými interakcemi s jinými léky nebo doplňky stravy.

Na konci tohoto článku budete důkladně znát bezpečnostní aspekty spojené s užíváním ashwagandhy a budete se moci informovaně rozhodnout o jejím zařazení do svého denního režimu.

Úloha ašvagandy v ájurvédské medicíně

Ashwagandha, známá také jako Withania somnifera nebo indický ženšen, je dobře zavedenou a uznávanou bylinou v ajurvédské medicíně. Ašvaganda se historicky používá k léčbě stresu, nespavosti, artritidy a úzkosti díky svým anxiolytickým, antidepresivním a neuroprotektivním vlastnostem a potenciálním protizánětlivým účinkům. V této části příspěvku na blogu se budeme zabývat historickým využitím ashwagandhy v tradiční medicíně spolu s účinnými látkami, které se v rostlině nacházejí.

Historické využití ašvagandy v tradiční medicíně

V dávných dobách ájurvéda - indická léčebná technika, která usiluje o rovnováhu těla a mysli - ašvagandu hojně využívala. Bylina byla předepisována k léčbě různých onemocnění včetně:

 • Úzkost: Díky uklidňujícímu účinku na nervovou soustavu si ašvagandu oblíbili lidé trpící úzkostnými poruchami.
 • Nespavost: Předpokládalo se, že její sedativní vlastnosti pomáhají podporovat klidný spánek.
 • Díky svým potenciálním protizánětlivým účinkům; předpokládalo se, že ashwagandha zmírňuje bolesti kloubů způsobené zánětem spojeným s revmatoidní artritidou.
 • Únava & slabost: Jako adaptogen (přírodní látka, která pomáhá tělu vyrovnat se se stresem) byla často doporučována jedincům, kteří pociťovali chronickou únavu nebo slabost v důsledku nemoci nebo nadměrné námahy.

Účinné látky nalezené v rostlině

Ashwagandha obsahuje několik bioaktivních sloučenin, které přispívají k jejím léčebným účinkům. Nejznámější a nejzkoumanější z nich jsou withanolidy, skupina přirozeně se vyskytujících steroidů, které se nacházejí v kořenech a listech rostliny. Withanolidy mají prokazatelně protizánětlivé, imunomodulační a neuroprotektivní vlastnosti.

Kromě withanolidů obsahuje ashwagandha také další prospěšné sloučeniny, jako jsou alkaloidy (např. isopelletierin), saponiny (např. sitoindosid VII & amp; VIII), flavonoidy (např. kaempferol) a různé minerální látky, jako je železo, zinek, vápník atd. Tyto různorodé složky působí v těle synergicky a poskytují četné zdravotní výhody těm, kteří tuto silnou bylinu pravidelně konzumují.

Tradiční užívání ašvagandy v ájurvédské medicíně je základním kamenem již po mnoho generací. Moderní výzkum se zabývá možnými výhodami, které tato bylina může mít pro naše zdraví.

Zdravotní účinky ašvagandy

Ashwagandha si v posledních letech získala popularitu díky svým četným zdravotním přínosům. Ty sahají od snížení stresu a zlepšení kognitivních funkcí až po zvýšení fyzické výkonnosti a hormonální rovnováhy. Pojďme se hlouběji ponořit do některých výhod, které tato silná bylina nabízí.

Snížení stresu pomocí regulace kortizolu

Studie prokázaly, že ashwagandha může pomoci snížit stres regulací hladiny kortizolu, hormonu zodpovědného za reakci našeho těla na stres. Vysoká hladina kortizolu je spojována s úzkostí, depresí, přibýváním na váze a dalšími zdravotními problémy. Snížením této hladiny přirozenou cestou prostřednictvím doplňků stravy s ashwagandhou mohou jedinci pocítit úlevu od příznaků chronického stresu.

Vliv na produkci testosteronu

Ashwagandha je známá svými pozitivními účinky na testosteronovou produkci, zejména u mužů, kteří mají nízkou hladinu testosteronu nebo problémy s plodností. Tato adaptogenní bylina pomáhá udržovat zdravou hormonální rovnováhu podporou endokrinního systému - je tedy vynikající volbou pro ty, kteří chtějí zlepšit své celkové reprodukční zdraví.

Účinky na řízení krevního cukru

Kromě hormonální regulace se ashwagandha slibně projevuje také při řízení hladiny cukru v krvi. Studie zveřejněná v roce 2012 prokázala, že doplňování extraktu z ashwagandhy významně snížilo hladinu glukózy v krvi nalačno u účastníků s diagnózou diabetes mellitus 2. typu ve srovnání se skupinou s placebem—a zdůraznilo její potenciál jako přírodní léčby pro zvládání tohoto běžného zdravotního stavu.

Zlepšení síly a velikosti svalů

Přínosy ašvagandy se vztahují i na fyzickou výkonnost. Studie 2015 zjistila, že u účastníků, kteří doplňovali ashwagandhu, došlo k významnému zvýšení svalové síly, velikosti a celkové výkonnosti při cvičení ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. To z ní činí atraktivní volbu pro sportovce nebo fitness nadšence, kteří chtějí přirozeně zlepšit své cvičení.

Reprodukční účinky pro muže a ženy

 • Muži: Kromě vlastností zvyšujících hladinu testosteronu bylo prokázáno, že ashwagandha zlepšuje kvalitu spermií a plodnost u mužů tím, že zvyšuje jejich počet, pohyblivost a celkovou reprodukční funkci (zdroj).
 • Ženy: Ženám, u kterých dochází k hormonální nerovnováze nebo mají problémy s neplodností související se stresem, může doplňování ashwagandhy pomoci regulovat menstruační cykly a zároveň podpořit zdravou funkci vaječníků prostřednictvím regulace hormonů, jako je folikuly stimulující hormon (FSH) (zdroj).

Shrnem lze říci, že ashwagandha nabízí četné zdravotní výhody napříč různými aspekty lidského zdraví - od podpory duševního zdraví prostřednictvím snížení úzkosti až po zlepšení fyzické výkonnosti prostřednictvím zvýšení svalového růstu. S tak rozmanitým využitím v rámci celostní medicíny—a podpořeným vědeckým výzkumem—tato adaptogenní bylina rozhodně stojí za zvážení při hledání přírodních způsobů optimalizace vlastní pohody.

Obecně bylo zjištěno, že ašvaganda je účinným nástrojem podporujícím snižování stresu a hormonální rovnováhu. Pokračujme dále a prozkoumejme potenciál této byliny pro posílení kognitivních funkcí.

Potenciál ašvagandy pro zlepšení kognitivních funkcí

Výzkumy naznačují, že ašvaganda může zlepšovat poznávací schopnosti tím, že zlepšuje paměťové funkce a schopnost provádět motorické reakce po instrukcích. Studie, které by prokázaly její údajné účinky na zmírnění bolesti a zdraví srdce, ještě nebyly plně provedeny, nicméně některé důkazy těmto možnostem nasvědčují.

Mechanismy zlepšování paměti

Výzkumy naznačují, že Ashwagandha by mohla poskytovat neuroprotektivní účinky, které mohou vést ke zlepšení zapamatování a udržení paměti. Studie zveřejněná v časopise Journal of Dietary Supplements prokázala významné zlepšení okamžité i celkové paměti u účastníků, kteří po dobu osmi týdnů konzumovali extrakt z kořene ashwagandhy, ve srovnání se skupinou s placebem. Předpokládá se, že antioxidační účinky této byliny na mozkové buňky významně přispívají k jejím potenciálním schopnostem zlepšovat kognitivní funkce.

 • Anxiolytické účinky: Snížením hladiny úzkosti může ashwagandha vytvářet prostředí příznivé pro lepší soustředění a jasnost mysli, čímž nepřímo podporuje zlepšení kognitivních schopností.
 • Regulace neurotransmiterů: Bylo prokázáno, že ašvaganda moduluje neurotransmitery, jako je acetylcholin, který hraje klíčovou roli v procesech učení a paměti v mozku.
 • Stimulace nervového růstového faktoru: Výzkumy naznačují, že tato bylina může podporovat tvorbu nervového růstového faktoru - nezbytného pro udržení zdravých neuronů zodpovědných za účinný přenos informací v celém našem nervovém systému.

Možné kardiovaskulární účinky

Kromě možných kognitivních přínosů existují důkazy, které naznačují, že ashwagandha může mít pozitivní vliv na zdraví srdce. Studie zveřejněná v časopise International Journal of Ayurveda Research zjistila, že u účastníků, kteří užívali ašvagandu po dobu 60 dnů, došlo k významnému snížení krevního tlaku, klidové srdeční frekvence a hladiny cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

Ačkoli jsou tato zjištění slibná, k úplnému potvrzení potenciálních kardiovaskulárních účinků této byliny jsou zapotřebí rozsáhlejší studie. Je nezbytné, aby se jednotlivci, kteří uvažují o užívání ashwagandhy jako součásti své wellness rutiny, před zahájením suplementace poradili se zdravotnickými pracovníky obeznámenými s jejich individuálními potřebami a anamnézou.

Potenciální přínosy ašvagandy pro zlepšení kognitivních funkcí jsou zřejmé, klíčové je však určení správného dávkování pro dosažení optimálních výsledků. Volba denní dávky, která zohledňuje všechny prvky, je zásadní pro maximalizaci výhod doplňku.

Doporučené dávkování pro optimální výsledky

V současné době neexistuje standardní dávkování ashwagandhy; vysoké dávky však mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou žaludeční a střevní potíže nebo ospalost—vybízející k opatrnosti u uživatelů, kteří mohou zvažovat dlouhodobé strategie doplňování stravy bez předchozí konzultace se zdravotníky obeznámenými s jejich individuálními potřebami a anamnézou (zejména těhotné ženy).

Stanovení vhodného denního dávkování

Vhodné denní dávkování ashwagandhy se liší v závislosti na faktorech, jako je věk, zdravotní stav a konkrétní cíle. Obecně se doporučuje užívat 300-500 mg standardizovaného extraktu z kořene jednou nebo dvakrát denně. Před zvýšením dávky nad standardních 300-500 mg denně je důležitá konzultace se zdravotnickým pracovníkem, protože v některých studiích bylo použito až 1250 mg denně s pozitivními výsledky.

 • Healthline poskytuje přehled různých dávek použitých ve výzkumných studiích.
 • Příručka Examine.com Ashwagandha Supplement Guide nabízí podrobnější informace o optimálním dávkování na základě různých zdravotních přínosů.

Faktory, které je třeba zvážit při výběru doplňku stravy

Abyste si byli jisti, že z doplňku stravy ashwagandha získáte maximum, zvažte při nákupu tyto faktory:

 1. Standardizace: Vybírejte si doplňky stravy, které jsou standardizovány tak, aby obsahovaly alespoň 5 % withanolidů—aktivních látek zodpovědných za mnoho jejích zdraví prospěšných účinků.
 2. Typ: Hledejte produkty vyrobené z výtažku z kořene Withania somnifera, protože se předpokládá, že je účinnější než výtažky z listů.
 3. Certifikace: Vybírejte doplňky stravy, které byly nezávisle testovány a certifikovány organizacemi třetích stran, jako jsou ConsumerLab, USP nebo NSF International.
 4. Forma: Ashwagandha je k dispozici v různých formách, jako jsou kapsle, prášky a tekuté extrakty. Vyberte si typ ashwagandhy, který vyhovuje vašim potřebám a životnímu stylu.

Shrnem lze říci, že doporučení pro dávkování ashwagandhy se může lišit v závislosti na individuálních faktorech. Před zahájením suplementace je nezbytné poradit se s lékařem a vzít v úvahu kvalitu položky, kterou používáte pro dosažení ideálních výsledků.

Při výběru doplňku stravy je pro dosažení ideálních výsledků nezbytné přemýšlet o správném množství na den. Abyste zajistili bezpečnost a vyhnuli se možným vedlejším účinkům, je nezbytné před zahájením užívání pochopit bezpečnostní profil konzumace ashwagandhy.

Bezpečnostní profil a nežádoucí účinky konzumace ašvagandy

V 8týdenní dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii hodnotící konzumaci extraktu z kořene ashwagandhy nebyly u žádného z 80 účastníků hlášeny žádné nežádoucí účinky, což svědčí o její bezpečnosti a snášenlivosti. Životní funkce, hematologické parametry, biochemická analýza séra a hladiny hormonů štítné žlázy zůstaly stabilní po celou dobu trvání studie.

Běžně se vyskytující nežádoucí účinky spojené s užíváním ashwagandhy

Ačkoli je ashwagandha obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí, pokud je užívána v přiměřených dávkách, u některých jedinců se mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky. Ty mohou zahrnovat:

 • Gastrointestinální problémy, jako je průjem nebo žaludeční nevolnost.
 • Ospalost nebo sedace.
 • Bolesti hlavy.
 • Alergické reakce (vzácné).

Pokud se u vás při užívání doplňků stravy s ashwagandhou vyskytnou jakékoli přetrvávající nebo závažné nežádoucí účinky, je nutné se neprodleně poradit se svým lékařem a prodiskutovat, zda je pro vás pokračování v užívání doplňků stravy vhodné.

opatření pro specifické populace (např. těhotné ženy)

Ashwagandha by se měla u určitých skupin užívat opatrně vzhledem k možným rizikům. Například:

 • Těhotné ženy: Těhotným ženám se nedoporučuje užívat ašvagandu, protože ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že způsobuje děložní kontrakce (zdroj). Pokud jste těhotná nebo plánujete v blízké době otěhotnět, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat doplněk stravy obsahující ashwagandhu.
 • Osoby s poruchami štítné žlázy: Ashwagandha může zvyšovat hladinu hormonů štítné žlázy, což by mohlo být problematické pro osoby s hypertyreózou nebo jinými problémy se štítnou žlázou. Pokud máte známé onemocnění štítné žlázy, poraďte se před užíváním ašvagandy se svým lékařem (zdroj).
 • Lidé užívající léky: Ashwagandha se může vzájemně ovlivňovat s některými léky, jako jsou sedativa a léky na krevní tlak. Pokud v současné době užíváte nějaké léky na předpis, je nezbytné, abyste před zahájením užívání doplňku stravy s ašvagandou prodiskutovali možné interakce se svým lékařem.

Krátce řečeno, ačkoli je ashwagandha považována za bezpečnou pro většinu lidí, pokud je užívána ve správném množství, je nezbytné zvážit případné nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření, která mohou být pro určité skupiny nezbytná. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se vždy poraďte se svým lékařem.

Před užíváním ashwagandhy je nezbytné si uvědomit související potenciální rizika a bezpečnostní profil. S ohledem na to může pochopení osvědčených postupů při užívání ashwagandhy pomoci zajistit maximální účinnost a minimální rizika.

Nejlepší postupy pro užívání ašvagandy

Při přidávání ashwagandhy do svého režimu je velmi důležité znát denní dávku, kdy ji užívat a za jak dlouho se dostaví výsledky. Kromě toho je zásadní vědět, jaké přínosy mohou muži nebo ženy od této byliny očekávat, abyste zjistili, zda je pro vás doplňování vhodné.

Ideální časy během dne pro konzumaci ashwagandhy

Ashwagandhu lze užívat kdykoli, přesto ji někteří odborníci pro lepší vstřebávání doporučují konzumovat s jídlem. Těm, kteří ašvagandu užívají především pro snížení stresu a zmírnění úzkosti, může konzumace doplňku v rozdělených dávkách během dne poskytnout konzistentnější výsledky. Pokud je vaším hlavním cílem zlepšení spánku, zvažte užívání dávky blíže ke spánku.

Očekávaná doba do dosažení znatelných výsledků

Délka doby potřebné před zaznamenáním znatelných účinků ashwagandhy se liší v závislosti na individuálních faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav a životní návyky. Obecně však studie ukázaly, že pozitivní účinky lze pozorovat během 4-12 týdnů pravidelného užívání.

Stanovení optimálního dávkování na základě osobních potřeb

 • Úzkost: Výzkumy naznačují, že denní dávky v rozmezí 300 mg - 500 mg mohou pomoci snížit příznaky spojené s úzkostnými poruchami.(zdroj)
 • Svalová síla & regenerace: Studie provedená na zdravých dospělých osobách prokázala zlepšení svalové síly a regenerace při konzumaci 500 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu osmi týdnů.(zdroj)
 • .
 • Podpora testosteronu: Mužům usilujícím o zlepšení hladiny testosteronu mohou prospět dávky mezi 300 mg - 600 mg denně, jak naznačujeklinická studie.

Před zahájením jakékoli suplementace je důležité poradit se s odborníkem, aby bylo zajištěno vhodné dávkování pro vaše individuální potřeby. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci určit správné dávkování v závislosti na vašich jedinečných požadavcích.

Výběr vysoce kvalitních doplňků stravy s ashwagandhou

Abyste si zajistili plný přínos doplňků stravy s obsahem ashwagandhy, je nezbytné vybírat produkty vyrobené z vysoce kvalitních surovin. Hledejte standardizované extrakty obsahující alespoň 5 % withanolidů (účinných látek v ashwagandha) a volte renomované značky známé svými postupy kontroly kvality. Oblíbenou formou doplňku stravy jeKSM-66 Ashwagandha, který prošel rozsáhlým výzkumem a testováním.

Často kladené otázky k přípravku Ashwagandha

Jaké je varování ohledně ashwagandhy?

Ashwagandha je sice obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí, ale může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou gastrointestinální problémy nebo ospalost. Může se také vzájemně ovlivňovat s některými léky a měli by se jí vyhnout těhotné nebo kojící ženy, jedinci s autoimunitními poruchami a osoby podstupující chirurgický zákrok. Před užíváním ashwagandhy se poraďte se zdravotníkem.

Proč lékaři nedoporučují ashwagandhu?

Někteří lékaři nemusí ashwagandhu doporučovat kvůli omezeným vědeckým důkazům podporujícím její přínos nebo kvůli možným interakcím s jinými léky. Mnoho studií však prokázalo pozitivní výsledky při snižování stresu a celkovém zlepšení zdravotního stavu. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se vždy poraďte se svým lékařem.

Je ashwagandha vědecky prokázána?"

Ashwagandha byla pro své potenciální zdravotní přínosy podrobena rozsáhlým studiím. Výzkum naznačuje, že může pomáhat snižovat stres, zlepšovat kognitivní funkce, podporovat zdraví imunitního systému a další (zdroj). K úplnému pochopení všech jejích účinků na lidské zdraví je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Co se stane, když budete užívat ashwagandhu denně?"

Každodenní užívání ashwagandhy může přinést různé zdravotní benefity, jako je snížení hladiny stresu (zdroj), zlepšení kognitivních funkcí (zdroj). , lepší kvalita spánku (zdroj). , lepší imunita a další. Individuální výsledky se však mohou lišit a před zahájením každodenní suplementace je nezbytné poradit se s odborníkem.

Závěr

Po seznámení se s ashwagandhou je zřejmé, že tato bylina má řadu potenciálních přínosů pro celkové zdraví a pohodu. Od snížení stresu a úzkosti až po zlepšení kognitivních funkcí a sportovního výkonu může být ashwagandha užitečným doplňkem zdravého životního stylu.

Před zahájením užívání doplňků stravy z ashwagandhy je důležité poradit se s poskytovatelem zdravotní péče o nejvhodnějším dávkování a případných interakcích. Než se rozhodnete užívat doplňky stravy z ashwagandhy, je důležité konzultovat dávkování a případné interakce se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Chcete-li sami vyzkoušet potenciální přínosy ashwagandhy, vyzkoušejte kvalitní kapsle Ashwagandha od společnosti Cibdol ještě dnes!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?