Pre & probiotika: pro zdravé střevo

Published:

Současná pozornost věnovaná pre a probiotikům se zvyšuje díky jejich údajné schopnosti podporovat zdraví zažívacího traktu i celkovou pohodu. Jako odborník na toto téma se s vámi rád podělím o své znalosti. V tomto blogovém příspěvku se budeme zabývat vědeckými poznatky o pre a probiotikách, jejich potenciálním přínosem pro zdraví střev a celkovou pohodu, různými typy těchto prospěšných bakterií, dávkováním pro dospělé a děti a také možnými vedlejšími účinky.

Prozkoumáme také doporučené dávkování pro dospělé a děti a také to, kdy je nejlepší tyto prospěšné bakterie užívat. Dále se budeme zabývat možnými nežádoucími účinky, které mohou vzniknout při užívání pre & amp; probiotik, a tím, zda jsou vhodná během těhotenství.

Kromě pochopení role potravinových zdrojů, jako jsou fermentované potraviny, při poskytování přirozených pre a probiotických bakterií, probereme doplňky stravy, které obsahují oba typy bakterií. Nakonec porovnáme syntetické versus přírodní zdroje pro a prebiotických bakterií a zároveň zdůrazníme jejich výhody a nevýhody.

Pochopení prebiotik a probiotik

Prebiotika jsou potraviny bohaté na vlákninu, které lidské tělo nedokáže strávit a které slouží jako potrava pro probiotika - drobné živé mikroorganismy, jako jsou prospěšné bakterie a kvasinky. Společně pomáhají udržovat střevní mikroflóru v rovnováze a chrání vás před škodlivými bakteriemi a plísněmi. V této části se budeme zabývat úlohou prebiotik a probiotik při udržování zdravého střevního prostředí.

Úloha prebiotik při podpoře zdravého střevního prostředí

Prebiotické vlákniny působí jako palivo pro probiotické mikroby sídlící v našem tlustém střevě. Podporují růst prospěšných bakterií tím, že jim poskytují základní živiny, aby mohly prospívat. Mezi běžné zdroje prebiotických vláknin patří ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semena a další.

 • Ovoce: Banány (zejména nezralé), jablka,
 • Ovocné plody: Banány (zejména nezralé), jablka,
 • Zelenina: Česnek, cibule,
 • Ořechy & Semena:

Jak probiotika přispívají k udržení celkového zdraví

Užívání probiotik může přinést řadu zdravotních výhod tím, že zlepšuje funkci trávicího traktu díky jejich interakci s naší střevní mikroflórou. Tyto živé prospěšné bakterie pomáhají rozkládat složité sacharidy na jednodušší sloučeniny, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které hrají zásadní roli při udržování zdraví střev. Probiotika mohou také pomoci zmírnit příznaky intolerance laktózy, zlepšit funkci imunitního systému a dokonce přispět k lepšímu duševnímu zdraví.

Prebiotika a probiotika mají zásadní význam pro vytvoření prospěšného vnitřního ekosystému, a umožňují vám tak činit kvalifikovaná rozhodnutí týkající se vašeho zdraví. Využití potenciálních výhod spojených s konkrétními druhy probiotických potravin a doplňků stravy je důležitým krokem ke zlepšení celkové pohody.

Přínosy probiotických potravin a doplňků

Mnoho studií zjistilo, že probiotika mohou zlepšit zdraví trávicího traktu tím, že podporují růst dobrých bakterií a zároveň potlačují růst těch špatných. Menší množství výzkumů také naznačuje, že probiotika mohou zlepšovat duševní zdraví tím, že ovlivňují produkci neurotransmiterů nebo modulují hladinu zánětu v mozku.

Zlepšení trávicího zdraví pomocí specifických probiotických kmenů

Různé probiotické kmeny nabízejí různé výhody pro vaši střevní mikroflóru, například zlepšují trávení, zmírňují příznaky spojené s intolerancí laktózy a zabraňují průjmům způsobeným antibiotiky. Bylo například prokázáno, že Lactobacillus acidophilus zmírňuje gastrointestinální problémy, jako je nadýmání a plynatost. Na druhou stranu Bifidobacterium longum může pomoci udržet zdravou rovnováhu střevních bakterií po užívání antibiotik.

 • Lactobacillus acidophilus: Snižuje nadýmání a plynatost.
 • Bifidobacterium longum: Pomáhá obnovit rovnováhu střevních bakterií po užívání antibiotik.

Pro maximalizaci těchto přínosů konkrétních probiotických kmenů je nezbytné je pravidelně konzumovat buď prostřednictvím fermentovaných potravin, nebo doplňků stravy.

Potenciální přínosy pro duševní zdraví spojené s určitými typy probiotik

Uvádí se, že některá probiotika mohou být potenciálně prospěšná pro duševní zdraví, pravděpodobně díky komunikaci mezi našimi střevními bakteriemi a mozkem, známé jako "osa střevo-mozek". Někteří vědci se domnívají, že toto spojení by mohlo být způsobeno takzvanou "osou střevo-mozek", která odkazuje na komunikaci mezi našimi střevními bakteriemi a mozkem.

Například studie zveřejněná v časopise Gastroenterology zjistila, že účastníci, kteří užívali probiotické doplňky stravy obsahující Lactobacillus helveticus a Bifidobacterium longum, zaznamenali sníženou hladinu úzkosti ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo. K potvrzení těchto zjištění a prozkoumání nejúčinnějšího způsobu využití probiotik pro zlepšení duševního zdraví je nutný další výzkum.

Zapojení jak prebiotických potravin, jako je ovoce a zelenina bohaté na vlákninu, tak probiotických zdrojů, jako jsou fermentované mléčné výrobky nebo doplňky stravy, může pomoci podpořit celkové zdraví trávicího traktu a zároveň potenciálně poskytnout další výhody pro duševní pohodu.

Přínosy probiotických potravin a doplňků stravy jsou rozsáhlé, od zlepšení zdraví trávicího traktu až po potenciální přínosy pro duševní zdraví. Konzumace potravin bohatých na probiotika, jako jsou fermentované mléčné výrobky, kimči, tempeh a kysané zelí, může nabídnout řadu zdravotních výhod.

Přírodní zdroje pro konzumaci pre & probiotik

Fermentované poživatiny jsou vynikajícím způsobem, jak získat prebiotika i probiotika v každodenní stravě. Tyto potraviny procházejí během své přípravy přirozenými fermentačními procesy, jejichž výsledkem je produkce prospěšných bakterií a kvasinek, které mohou pomoci podpořit zdraví střev. V této části se budeme zabývat různými variantami fermentovaných potravin, které můžete snadno přidat do svých jídel.

Zařazení fermentovaných mléčných výrobků do stravy

Kvašené mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, jsou vynikajícím zdrojem probiotických mikrobů. Bylo prokázáno, že prospěšné bakterie, jako jsou kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium přítomné v kvašených mléčných výrobcích, jako jsou jogurty a kefíry, zlepšují trávení, posilují imunitu a jsou vhodné i pro osoby s intolerancí laktózy. Kromě toho mohou být tyto výrobky výhodné pro osoby s citlivostí na laktózu, protože při procesu kvašení se laktóza přeměňuje na jednodušší cukry.

 • Jogurt: Jogurt, který je oblíbenou volbou mezi probiotickými potravinami, se vyrábí fermentací mléka se specifickými probiotickými kmeny. Hledejte značky, které na etiketě uvádějí "živé aktivní kultury", abyste měli jistotu, že dostáváte pořádnou dávku prospěšných bakterií.
 • Kefír: Tento kvašený mléčný nápoj má mírně pikantní chuť a obsahuje ještě rozmanitější druhy probiotických bakterií než jogurt, a to díky jedinečnému procesu kvašení, na němž se podílejí jak bakterie mléčného kvašení, tak kvasinky.

Prozkoumánínemléčnýchmožnostíjako je kimči, tempeh nebo kysané zelí

Pro ty, kteří hledají nemléčné alternativy bohaté na probiotika, nabízí kimči, tempeh a kysané zelí řadu možností. Kvašená zelenina, jako je kimči a kysané zelí, poskytuje jak prospěšné bakterie, tak vlákninu, která slouží jako zdroj potravy pro tyto mikroby.

 • Kimči: Kimči, které je základem korejské kuchyně, se vyrábí kvašením zelí s různým kořením, česnekem, zázvorem a chilli papričkami. Tento fermentovaný pokrm obsahuje kmeny Lactobacillus spolu s dalšími prospěšnými mikroorganismy, které přispívají k jeho zdraví prospěšným účinkům.
 • Kysané zelí: Vyrábí se z krouhaného zelí fermentovaného bakteriemi mléčného kvašení a je bohaté na probiotické kmeny, jako jsou Leuconostoc mesenteroides a Lactobacillus brevis. Je také vynikajícím zdrojem vitaminu C.
 • Tempeh: Tempeh pochází z Indonésie a jedná se o fermentovaný sójový koláč plný bílkovin a důležitých živin. Do procesu fermentace se dostává plíseň Rhizopus oligosporus, která produkuje enzymy štěpící složité sacharidy na jednodušší cukry, což usnadňuje trávení a zároveň poskytuje střevní bakterie.

Zařazením těchto přírodních zdrojů pre & probiotik do každodenního jídla můžete podpořit rovnováhu střevní mikroflóry, aniž byste se museli uchylovat k doplňkům stravy. Přesto je vhodné před úpravou stravovacích návyků nebo užíváním doplňků stravy vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vyskytnou jakékoli problémy související se zdravím střev nebo imunitním systémem.

Na závěr lze říci, že konzumace fermentovaných mléčných výrobků je vynikajícím způsobem, jak do svého jídelníčku zařadit pre & probiotika. Navíc lze získat ještě více zdravotních výhod experimentováním s nemléčnými alternativami, jako je kimči, tempeh nebo kysané zelí. Dále se podíváme na to, kdy užívat pre & amp; probiotika a doporučené dávky pro různé potřeby.

Kdy užívat pre & probiotika a doporučené dávkování

Znalost toho, kdy užívat pre &; probiotika, je zásadní pro maximalizaci jejich účinnosti na střevní mikroflóru. Faktory, jako jsou individuální potřeby nebo specifické stavy, by měly určovat, kolik by měl člověk užívat. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je zásadní konzultace se zdravotnickým pracovníkem.

Určení nejvhodnější doby pro užívání pre & amp; probiotik

Užívání probiotik ve správnou dobu může zvýšit jejich prospěšnost a zajistit, že se dostanou do tlustého střeva, kde uplatní většinu svých účinků. Podle některých studií je nejlepší užívat probiotické doplňky 30 minut před jídlem, zatímco jiné doporučují užívat je s jídlem obsahujícím určitý obsah tuku, protože některé kmeny mohou v tomto prostředí lépe přežívat. Pro stanovení optimálního načasování pro všechny typy probiotických bakterií je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Pochopení doporučeného dávkování pro různé potřeby

Vhodné dávkování pre a probiotik se liší v závislosti na faktorech, jako je věk, zdravotní stav a konkrétní cíle nebo obavy, které můžete mít. Obecně lze říci, že:

    Přípravek na kojení
   • Udržovací dávka: Pro zdravé jedince, kteří chtějí udržet střevní rovnováhu, může být dostatečný denní příjem 5-10 miliard kolonie tvořících jednotek (CFU) z různých probiotických kmenů.
   • Léčba zažívacích problémů: Pokud se potýkáte s gastrointestinálními problémy, jako je intolerance laktózy nebo syndrom děravého střeva, mohly by být prospěšné vyšší dávky v rozmezí 15-45 miliard CFU denně.
   • Zvýšení obranyschopnosti: Pro podporu imunitního systému zvažte užívání 20-30 miliard CFU denně z více kmenů probiotických bakterií.

Je důležité si uvědomit, že se jedná o obecné pokyny a individuální potřeby se mohou lišit. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se poraďte s lékařem.

Doporučení pro dávkování prebiotik

U prebiotického doplňku stravy je doporučená denní dávka obvykle 5-10 gramů. Zaměření se na přibližně 5-10 gramů prebiotické vlákniny denně může pomoci vyživovat střevní bakterie a podpořit optimální zdraví trávicího traktu. Konzumací většího množství potravin bohatých na vlákninu a/nebo užíváním prebiotických doplňků stravy můžete snadno splnit doporučenou denní dávku 5-10 gramů prebiotické vlákniny.

Na závěr,

Je nezbytné dbát na doporučené dávkování pre & amp; probiotik a podávat je ve vhodný okamžik, abyste optimalizovali jejich příznivé účinky. Těhotné ženy by měly být při zvažování užívání pre & amp; probiotik také opatrné, protože před jejich užíváním je nezbytná konzultace s lékařem.

Pre &; probiotika v těhotenství

Těhotné ženy mohou bezpečně konzumovat pre a probiotika prostřednictvím potravinových zdrojů nebo doplňků stravy, ale před užíváním jakýchkoli doplňků stravy během těhotenství je nezbytné poradit se s lékařem. Tím zajistíte, že matka i dítě budou dostávat dostatečné množství živin bez rizika možných nežádoucích účinků.

Bezpečnostní opatření pro těhotné ženy

Ačkoli je konzumace probiotických potravin, jako jsou jogurty, kefíry, kysané zelí a kimči, během těhotenství obecně bezpečná, při výběru probiotických doplňků stravy je třeba být obezřetný. Některé probiotické kmeny nemusely být dostatečně testovány z hlediska bezpečnosti u těhotných žen. Proto vždy před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu proberte své možnosti se svým lékařem.

Konzultace s poskytovatelem zdravotní péče o vhodné suplementaci

   • Určení potřeby: Lékař vám pomůže určit, zda potřebujete další pre nebo probiotika na základě faktorů, jako je vaše současná strava a zdravotní stav střev.
   • Vybrat vhodné produkty: Pokud vám doplnění stravy doporučí váš zdravotník, může vás nasměrovat na vysoce kvalitní produkty obsahující dobře prozkoumané a bezpečné kmeny probiotických bakterií.
   • Dávkovací doporučení:Váš lékař vám také poskytne návod, kolik pre- a probiotik byste měli denně užívat, abyste podpořili optimální rovnováhu střevní mikroflóry během těhotenství.

Kromě pre a probiotik je pro pohodu matky i dítěte zásadní udržování vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky. Úzkou spoluprací se svým poskytovatelem zdravotní péče a informovaným výběrem doplňků stravy během těhotenství můžete podpořit zdravé střevní prostředí, které prospívá vám i vašemu rostoucímu dítěti.

Před použitím jakýchkoli pre nebo probiotik během těhotenství je nezbytné poradit se s poskytovatelem zdravotní péče, protože jejich užívání může být prospěšné, ale také potenciálně rizikové. S ohledem na to stojí za to zvážit různé faktory, které ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry, a to, jak může naše strava a volba životního stylu tuto křehkou rovnováhu ovlivnit.

Faktory ovlivňující rovnováhu střevní mikrobioty

Stres, antibiotika a nemoci mohou mít vliv na rovnováhu prospěšných a škodlivých bakterií v našich střevech. Vysoký příjem cukru a tuků může vést k inzulínové rezistenci a dalším zdravotním problémům souvisejícím s nevyváženým střevním mikrobiomem. V této části se budeme zabývat vlivem různých faktorů životního stylu na rovnováhu střevních bakterií.

Vliv stravy na rovnováhu střevních bakterií

Zdravá strava hraje zásadní roli při udržování vyvážené střevní mikroflóry. Konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny spolu s fermentovanými potravinami obsahujícími živé prospěšné bakterie, pomáhá podporovat růst dobrých bakterií a zároveň udržovat na uzdě ty škodlivé. Konzumace zpracovaných potravin s vysokým obsahem rafinovaných cukrů a nezdravých tuků může narušit bakteriální rovnováhu ve střevech.

   • Potraviny bohaté na vlákninu: Ty slouží jako vynikající zdroj potravy pro probiotické mikroby sídlící ve vašem tlustém střevě. Potraviny, jako jsou jablka, banány, oves, obsahují rozpustnou vlákninu, která při fermentaci těmito mikroby produkuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem - a poskytuje tak řadu zdraví prospěšných látek.
   • Kvašené mléčné výrobky: Jogurt a kefír jsou příkladem kvašených mléčných výrobků, které obsahují pre- i probiotika díky přirozeným fermentačním procesům při jejich přípravě.
   • Kvašené nemléčné varianty: Kimči (korejská kvašená zelenina), kysané zelí (kvašené zelí) nebo tempeh (kvašené sójové placky) rovněž poskytují pre- i probiotické prvky nezbytné pro udržení optimálního zdraví střev.

Další faktory životního stylu ovlivňující váš střevní mikrobiom

Kromě stravy mohou rovnováhu vašich střevních bakterií ovlivňovat i další faktory životního stylu. Patří mezi ně:

   • Úroveň stresu: Chronický stres může vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což může způsobit zažívací problémy a oslabit imunitní systém.
   • Užívání antibiotik: Antibiotika jsou sice nezbytná pro léčbu bakteriálních infekcí, ale mohou také zahubit prospěšné bakterie ve střevech. Během léčby antibiotiky nebo po ní je nezbytné užívat probiotika, která pomohou obnovit zdravou rovnováhu.
   • Spánkový režim: Špatná kvalita spánku nebo nepravidelný spánkový režim mohou negativně ovlivnit váš střevní mikrobiom tím, že změní jeho složení a funkci.
   • Cvičební návyky: Bylo prokázáno, že pravidelná fyzická aktivita podporuje rozmanité a vyvážené mikrobiální společenství v trávicím traktu - což pozitivně přispívá k celkovému zdraví.

Zachování zdravého životního stylu, který zahrnuje konzumaci vyvážené stravy bohaté na pre- a probiotika a zároveň minimalizaci zpracovaných potravin obsahujících rafinované cukry a nezdravé tuky, je pro podporu optimálního zdraví střev zásadní. Kromě toho řešení dalších faktorů, jako je zvládání stresu, správná spánková hygiena, pravidelný pohyb, dále přispěje k dosažení lepší pohody prostřednictvím zlepšení rovnováhy střevní flóry.

Poznání prvků, které mohou ovlivnit rovnováhu střevní mikroflóry, je významné pro kvalifikované rozhodování týkající se stravy a životního stylu. Chcete-li udržet svá střeva ve špičkové kondici, klaďte důraz na konzumaci výživných potravin a zároveň snižte úroveň stresu.

Udržování zdravého střeva prostřednictvím volby stravy a životního stylu

Pro udržení celkové pohody je zásadní, abychom konzumovali vyváženou stravu bohatou na pre- a probiotika a zároveň minimalizovali zpracované potraviny obsahující rafinované cukry a nezdravé tuky. Zdravý životní styl je pro udržení střev v nejlepší kondici zásadní.

Zařadit více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin do každodenního stravování

Vyvážená strava složená z různých druhů ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin může poskytnout potřebné živiny pro podporu střevní mikroflóry. Tyto zdroje potravin jsou bohaté na vlákninu, která slouží jako palivo pro probiotické bakterie. Mezi příklady potravin s vysokým obsahem vlákniny patří:

   • Jablka
   • Banány
   • Oves
   • Ječmen
   • Čočka a fazole
   • Ořechy a semínka (například mandle nebo chia semínka) ul>

    Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny, abyste získali prospěšné bakterie a snížili stres, který může vést k zažívacím problémům.

    Snížení úrovně stresu a přijetí zdravějších návyků

    Stres je spojován s nerovnováhou střevních bakterií, což vede k problémům, jako je syndrom děravého střeva nebo intolerance laktózy. Přijetí zdravějších návyků, jako je pravidelné cvičení, může pomoci snížit úroveň stresu a zároveň zlepšit celkové fyzické zdraví.

    1. Každodenní cvičení:Denní účast na alespoň třicetiminutovém cvičení střední intenzity může pomoci udržet zdravý střevní mikrobiom. Může se jednat o aktivity, jako je chůze, běh, plavání nebo jóga.
    2. Kvalitní spánek:Snažte se každou noc spát alespoň 7-8 hodin kvalitního spánku, aby se vaše tělo a mysl mohly zotavit z celodenního stresu. Pro regenerační odpočinek jsou zásadní správné postupy spánkové hygieny, jako je dodržování důsledného režimu před spaním a vytvoření pohodlného prostředí pro spánek.
    3. Praktiky všímavosti:Zařazení technik všímavosti, jako je meditace nebo cvičení hlubokého dýchání, do každodenní rutiny může pomoci snížit úroveň stresu a zároveň podpořit duševní pohodu. Výzkum naznačil, že tyto návyky mohou mít příznivý vliv na střevní pohodu, kdy se snižuje podráždění trávicího systému.
    4. Úpravou svých stravovacích návyků a životního stylu se můžete lépe vybavit pro podporu zdravého fungování střev a celkové pohody. Nezapomeňte, že před provedením významných změn ve stravování nebo v doplňcích stravy je vždy nejlepší poradit se s lékařem.

Často kladené otázky Pre & amp; probiotika

Jaká je pravda o pre a probioticích?

Pravda o pre a probiotikách spočívá v tom, že jsou prospěšná pro udržení zdravého střevního mikrobiomu. Prebiotika slouží jako potrava pro probiotika, podporují jejich růst a aktivitu. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které pomáhají udržovat rovnováhu ve střevech tím, že zabraňují přemnožení škodlivých bakterií. Obojí může při pravidelné konzumaci prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy zlepšit trávení, posílit imunitu a podpořit celkové zdraví.

Jaký význam mají pre a probiotika?

Pre a probiotika hrají zásadní roli při podpoře zdravého trávicího systému tím, že udržují vyváženou střevní mikroflóru. Pomáhají při vstřebávání živin, posilování imunitních funkcí, prevenci infekcí způsobených škodlivými bakteriemi, snižování zánětů, zlepšování psychických stavů, jako je úzkost nebo deprese, které souvisejí s dysfunkcí osy střevo-mozek.

Je dobré užívat pre a probiotika každý den?"

Každodenní užívání pre a probiotik může být pro většinu jedinců prospěšné pro podporu optimálního zdraví střev. Individuální potřeby se však mohou lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, zdravotní stav nebo užívané léky. Před zahájením jakéhokoli doplňkového režimu je vždy nejlepší poradit se s odborníkem na zdravotní péči.

Můžete užívat prebiotikum a probiotikum společně?

Ano, užívání prebiotické vlákniny (např. fruktooligosacharidů) spolu se specifickými kmeny živých kultur (probiotik) může mít synergické účinky na váš trávicí systém, protože tyto dvě složky společně posilují své účinky.

Závěr

Závěrem lze říci, že pre a probiotika jsou nezbytná pro udržení zdravého trávicího systému. Užívání správného množství těchto prospěšných bakterií může pomoci zlepšit váš celkový zdravotní stav. Před užíváním pre a probiotických doplňků stravy je nutné zkontrolovat etikety, zda je v nich obsažen typ bakterií a také kolik by se jich mělo denně užívat. Kromě toho lze konzumovat potraviny bohaté na probiotika, jako jsou fermentované poživatiny nebo jogurty, které jsou zdrojem zdravých bakterií. Nezapomeňte: před zařazením jakéhokoli nového doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem.

Vyzkoušejte Cibdol řadu pre a probiotických produktů ještě dnes, abyste zlepšili své celkové zdraví a pohodu. Odhalte potenciální výhody přírodních složek s našimi vysoce kvalitními, laboratorně testovanými produkty.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?