Co Jsou To Terpeny?

Last updated:

Published:

Obrovský svět aromatických terpenů

Osvěžující vůně citrónů, borovic, eukalyptu a konopí mají něco společného. Jejich vůně je způsobena organickými sloučeninami, které nazýváme terpeny. Terpeny jsou obrovskou skupinou aromatických chemikálií, které můžeme nalézt v řadě rostlin, jídel a esenciálních olejů. V konopí můžeme terpeny nalézt uvnitř trichomů, což jsou malé krystaly ve tvaru houby, které pokrývají květy a listy konopí.

Nalezneme v nich více než pouhých pár terpenů. Věří se, že jich existuje přes sto. Každý z terpenů má lehce odlišnou chemickou strukturu a díky tomu má unikátní aroma. I když nám tyto chemické sloučeniny příjemně voní, jejich hlavním úkolem je ochránit rostliny tím, že odhánějí bakterie, houby a další škůdce.

Naštěstí pro nás, některé studie zjistily, že terpeny mohou mít i další vlastnosti kromě ochranné vlastnosti a příjemné vůně. Zdá se, že v lidech navozují řadu biologických účinků a přesně těmto účinkům se nyní budeme věnovat.

Kolik terpenů existuje a jak se jmenují?

Jak jsme již zmínili, terpeny se nacházejí i v jiných rostlinách než v konopí. Pokud si otevřete svoji spižírnu, tak jistě naleznete různá jídla, která také obsahují vysoké množství terpenů. Jedná se o potraviny jako je například černý pepř, mango či citrónová tráva.

I když existuje přes sto terpenů, s některými se setkáváme častěji než s jinými. Mezi běžné terpeny patří například:

• Myrcen

Myrcen je nejvíce zastoupeným terpenem v _Konopím setém_ a také jej můžeme nalézt v jeteli, šalvěji, chmelu a kmínu.

• Limonen

Ta osvěžující vůně citrónu, kterou jsme dříve zmínili, je způsobena limonenem. Tento terpen se často používá v parfumech, kosmetice a v osvěžovačích vzduchu.

• β-Karyofylen

Kořeněný a peprný. Beta-karyofylen je obsažen v černém pepři, hřebíčku a skořici.

• Linalol

Květinovou vůni linalolu jistě ihned poznáte. Tento štiplavý terpen můžeme nejčastěji nalézt v levanduli.

Proč jsou terpeny tak unikátní?

Terpeny jsou unikátní nejen kvůli jejich vůni, ale také kvůli jejich potenciální synergii s kanabinoidy, jako jsou například CBD, CBN a CBG.

Představte si, že konopná rostlina je obrovská sklenice. Nejprve tuto sklenici naplníme kameny, které představují kanabinoidy a jedná se o největší chemickou skupinu obsaženou v konopí. Poté přidáme menší oblázky, které zaplní nějaké mezery. Tyto oblázky představují terpeny. A nakonec naplníme sklenici pískem, který představuje flavonoidy a další esenciální molekuly. Aby rostlina byla kompletní, potřebujete všechny tyto molekuly.

Navíc existují důkazy, které naznačují, že kanabinoidy a terpeny mohou spolupracovat k navození silnějšího účinku. Tento fenomén se nazývá synergický efekt (entourage effect) a díky němu jsou molekuly obsažené v konopí tak unikátní. Nicméně, studie zjistily, že i izolované terpeny mohou navodit biologické účinky.

Jaké účinky mají terpeny?

Potenciální využití terpenů je obrovské. Studie, která byla publikovaná v časopise British Pharmacological Society zjistila, že terpeny vykazují "unikátní terapeutické účinky, které mohou přispět k synergickému účinku konopných léků". Dále tvrdí, že interakce mezi kanabinoidy a terpeny by mohla vést "k synergii, která by mohla pomoci v léčbě bolesti, zánětu, deprese, úzkosti, závislosti, epilepsie, rakoviny a také houbových a bakteriálních infekcí".

Ve zkratce, zatímco kanabinoidy jsou stále hlavní hvězdou, jejich účinek by mohl být silnější díky terpenům. Stále toho musíme mnoho objevit a několik zmíněných terpenů je pouze špička ledovce. V budoucích článcích se pustíme do objevování dalších terpenů a také k čemu přesně by se daly použít.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?