Vše Co Potřebujete Vědět O Anandamidu

Last updated:

Published:

Co je to anandamid?

Původně byl znám jako arachidonyletanolamid a byl přejmenován na anandamid (AEA) po indickém slovu "Ananda", které znamená "radost, blaženost, štěstí". Již v této větě je mnoho informací ke zpracování. Nicméně, anandamid je silným spojencem, takže si pojďme zopakovat základy o endokanabinoidním systému. To nám totiž pomůže pochopit, proč je tento "hormon blaženosti" tak důležitý.

anandamite molecular structure

Náš endokanabinoidní systém (EKS) je rozsáhlou sítí CB1 a CB2 receptorů. Tyto receptory jsou nesmírně sofistikované, a to ze dvou důvodů. Za prvé, jsou lokalizovány po celém těle a za druhé, jsou spuštěny v přítomnosti chemických látek nazývaných kanabinoidy. Jakmile jsou tyto receptory aktivovány, tak dojde ke spuštění několika biologických odpovědí. Vědci se domnívají, že rozsáhlé dokumentování těchto interakcí by nám mohlo pomoci ve využívání kanabinoidů v náš prospěch.

Tohle všechno zní dobře a skvěle, ale možná si říkáte, proč naše tělo reaguje na přítomnost kanabinoidů. Konec konců, i když je můžeme nalézt ve vícero druzích rostlin, jsou převážně obsaženy v konopí. Proč by si lidské tělo vyvinulo systém, který je spuštěn konopí?

Přesně nad touto otázkou si vědci lámali hlavu a obzvláště v době, kdy kanabinoidní receptory byly objeveny - v 80. letech minulého století.

Vědcům se podařilo objevit biologický systém před tím, než objevili spouštěč

Po objevení EKS se věřilo, že kanabinoidní receptory jsou spouštěny přítomností THC. THC je psychoaktivní látka, kterou můžeme nalézt v konopí. Trvalo několik dalších let, než se vědcům podařilo objevit látku zvanou anandamid, kterou si naše tělo vytváří samo. A náhle začal EKS dávat smysl. Je v našem těle proto, aby mohl reagovat s látkami, které si sami vyrábíme. Vědci si zprvu mysleli, že důvodem, proč přítomnost THC spouští kanabinoidní receptory je ten, že tetrahydrokanabinol (THC) je podobný anandamidu (AED) na molekulární úrovni.

Anandamid se považuje za endokanabinoid a bylo zjištěno, že má několik účinků. Zdá se, že dovede navodit stav štěstí, a proto si zaslouží svůj titul molekuly blaženosti. Vědci poznamenali, že je také spjat s pamětí, motivací, myšlenkovým procesem, bolestí, apetitem a plodností.

Anandamid také dokáže podpořit neurogenezi, což je termín, který označuje tvorbu nové nervové buňky a při tom vykazuje "anxiolytické účinky a antidepresivní účinky". Zdá se, že anandamid má pouze samá pozitiva, je tu ale jedno negativum, a to sice, že vzhledem k tomu, že se jedná o látku produkovanou naším tělem, je také velice rychle rozložena.

Co můžeme udělat pro podpoření přirozené produkce anandamidu naším tělem?

Rychlý odchod anandamidu z našeho těla je důvodem, proč nejsme v neustálém stavu blaženosti. Ne vše je však ztraceno. Existuje několik způsobů, kterými můžeme přirozeně zvednout hladinu anandamidu v našich tělech.

Strava

Nejlepší zpráva dnešního dne? Nyní máte totiž omluvu, proč se cpát čokoládou. V ní totiž nalezneme látku zvanou theobromin a zdá se, že je čokoláda hlavním důvodem, proč náš mozek produkuje více anandamidu. Theobromin může také zpomalovat rozklad anandamidu a je tak prospěšný ve více směrech. Pro lepší výsledky upřednostňujte hořkou čokoládu před mléčnou. Čím blíže se dostanete k čistému kakau, tím lépe. To totiž zaručí větší koncentrace theobrominu a flavonoidů.

CBD, hempseed oil, and healthy food

Pokud nejste fanouškem čokolády, tak druhou nejlepší věcí jsou lanýže. A tím nemyslíme ty kouzelné (magic truffles), ale černou houbu, která roste v zemi. Po celém světě ji využívají prestižní kuchaři a je velice žádanou delikatesou. Pokud si je můžete dovolit tak vězte, že lanýže přirozeně obsahují velké množství anandamidu. Naštěstí existují i levnější alternativy, a to sice čaj, petržel a celer.

Cvičení

Běhání není jenom skvělým prostředkem jak zůstat fit a shodit váhu. Studie, která byla publikována v Journal of Experimental Biology zjistila, že cvičení podporuje tvorbu endokanabinoidů. Po pouhých 30 minutách běhu byla naměřená vyšší koncentrace AEA u lidí i psů. Chůze bohužel tak efektivní není. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, tak se soustřeďte na aerobní aktivity a rozpumpujte své srdce.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?