Znamená akné, že stárnete pomaleji?

Published:

Akné je kožní onemocnění, které postihuje lidi všech věkových kategorií, ale nejčastěji se vyskytuje v období puberty. Vyznačuje se pupínky, černými a bílými tečkami a hlubšími bulkami, jako jsou cysty. Mnoho lidí se domnívá, že akné je jen kosmetická nepříjemnost, která zmizí, jakmile vyrostete z dospívání. Znamená však potýkání se s akné i v dospělosti, že budete stárnout s grácií? Mohou být výsevy akné známkou dlouhotrvajícího mládí?

V poslední době se stala populární myšlenka, že akné souvisí s pomalejším stárnutím. Je však na tomto tvrzení něco pravdy? Nebo je to jen zbožné přání těch, kteří trpí akné u dospělých? V tomto příspěvku prozkoumáme vědecké poznatky o akné a stárnutí a zjistíme, zda špatná pleť skutečně znamená, že budete vypadat mladě.

Znamená akné pomalejší stárnutí?

Jak vzniká akné?

Před zkoumáním souvislosti mezi akné a stárnutím je dobré si uvědomit, co akné vůbec způsobuje. Akné vzniká, když se póry ucpou přebytečným tukem a odumřelými kožními buňkami. To je ideální živná půda pro bakterie způsobující akné zvané Propionibacterium acnes, zkráceně P. acnes.

Tyto bakterie vyvolávají záněty, které vedou ke vzniku červených hrbolků a pupínků. Akné může být od mírného až po závažné. Mírné akné zahrnuje občasné bílé a černé tečky a malé pupínky. Těžké akné způsobuje hluboké, bolestivé cysty a uzlíky.

Co způsobuje akné s přibývajícím věkem?

Akné je v období puberty běžné v důsledku hormonálních změn. Může však přetrvávat i po skončení dospívání. Akné postihuje přibližně 40-55 % dospělých ve věku 20-40 let. Mezi příčiny akné u dospělých patří:

 • Hormonální změny - výkyvy androgenů, jako je testosteron, mohou u žen vyvolat akné v období menstruace, těhotenství a menopauzy.
 • Stres - vysoká hladina stresu zvyšuje riziko zánětu a akné.
 • Léky - některé léky, jako je lithium, kortikosteroidy nebo anabolické steroidy, mohou způsobovat akné.
 • Strava - Potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako jsou zpracované sacharidy, mohou vyvolat vyrážku.
 • Genetika - Riziko výskytu akné u dospělých v rodině se zvyšuje.
 • Mastná pleť - Nadměrná tvorba kožního mazu podporuje ucpávání pórů a akné.
 • Používání kosmetiky na bázi oleje - Hustá kosmetika a vlasové přípravky mohou ucpávat póry.

Akné u dospělých se obvykle objevuje v dolní části obličeje podél čelisti, brady, úst a krku. U žen se vyskytuje spíše hormonální akné, zatímco u mužů je akné často spojeno se zarůstáním chloupků při holení.

Jaká je souvislost mezi akné a stárnutím?

Nyní, když jsme pochopili, co způsobuje akné, prozkoumejme, jak může souviset se stárnutím. Zde jsou tři teorie, proč by akné mohlo signalizovat pomalejší stárnutí:

1. Zvýšený obrat buněk

Výskyt akné znamená, že se vaše kožní buňky mění rychleji. Tato zvýšená buněčná proliferace je podobná tomu, co se děje při hojení ran. Vede k rychlejšímu odbourávání starých buněk a tvorbě nových.

Díky této neustálé obnově kožních buněk může pleť vypadat mladistvěji. Pomáhá minimalizovat vrásky a vytváří více kolagenu pro udržení pružnosti a plnosti.

2. Vyšší produkce kožního mazu

Jedním z faktorů akné je zvýšená tvorba mazu. Přestože příliš mnoho oleje ucpává póry, je pro zdravou pleť potřeba určité množství přirozeného kožního mazu. Kožní maz obsahuje antioxidanty a antimikrobiální mastné kyseliny, které chrání před poškozením.

Lidé s akné mají celkově vyšší hladinu kožního mazu. Tato kožní bariéra pomáhá zadržovat vlhkost a zabraňuje ztrátě vody, která vede k vysušování a stárnutí pleti.

3. Nižší úroveň zánětu

Dalším faktorem, který se podílí na vzniku akné, je zánět. Nižší hladina zánětu obecně však souvisí s pomalejším stárnutím. Chronický zánět poškozuje tkáně, jako je kůže, a urychluje stárnutí.

Lidé se sklonem k akné mohou produkovat méně zánětlivých poslů, jako je IL-1 alfa. To pomáhá předcházet nadměrnému zánětu, který časem narušuje kolagen a elastin.

Z toho vyplývá, že některé vlastnosti související s akné, jako je rychlejší obměna buněk, více kožního mazu a méně zánětů, by mohly podpořit účinky proti stárnutí pleti.

Existuje nějaký výzkum spojující akné se zpomalením stárnutí?

Teorie spojující akné a pomalejší stárnutí jsou zajímavé. Jsou však podloženy skutečnými vědeckými poznatky? Některé studie překvapivě naznačují, že akné může být signálem proti stárnutí.

● V roce 2016 vědci analyzovali vzorce genové exprese u pleti se sklonem k akné. Zjistili podobné vzorce aktivity jako při hojení ran a dlouhodobé obnově kůže. To podporuje myšlenku, že akné zahrnuje regeneraci kůže, která udržuje mladistvý vzhled.

● Studie z roku 2020 ukázala, že pacienti s akné mají vyšší hladinu kožního mazu a antimikrobiálních mastných kyselin. Tento profil kožního mazu lépe chránil před ztrátou vlhkosti a podrážděním. Udržování bariérové funkce pokožky ji udržuje déle mladší.

● Četné studie ukazují, že pacienti s akné vykazují nižší systémový zánět. Snížená zánětlivá reakce se projevila snížením hladiny IL-1 alfa. Menší zánět zpomaluje stárnutí kůže a chrání zásoby kolagenu.

● Genové studie spojují některé rizikové geny pro akné s delšími telomerami. Telomery jsou ochranné čepičky na vláknech DNA, které se s věkem zkracují. Delší telomery jsou známkou zpožděného stárnutí.

Je zřejmé, že teorie o akné a pomalejším stárnutí podporuje několik důkazů. Je však třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda existují jasné důkazy.

Existují další způsoby, jak může akné ovlivnit stárnutí?

Kromě již popsaných biologických teorií existuje několik dalších způsobů, jak může akné ovlivňovat stárnutí:

 • Řešení akné může motivovat k lepší péči o pleť. Správný režim proti akné s jemným čištěním, hydratací a ochranou před sluncem podporuje mladistvost pleti.
 • Vyzkoušením různých způsobů léčby akné zjistíte, které produkty vaše pleť snáší nejlépe. To vám pomůže přizpůsobit rutinu proti stárnutí, která vám vyhovuje.
 • Jizvy po akné vám připomínají, že je třeba dbát na ochranu před sluncem. Předcházení dalšímu poškození slunečním zářením snižuje projevy stárnutí, jako jsou vrásky a tmavé skvrny.
 • Zvládání spouštěčů akné může snížit stres. Nižší hladina stresu snižuje hladinu kortizolu, který poškozuje kolagen a urychluje stárnutí.
 • Akné na bradě a čelisti vás nutí přehodnotit výběr stravy. Vyloučením potravin, které akné zhoršují, předcházíte zánětům, inzulínové rezistenci a předčasnému stárnutí.

Ačkoli akné samo o sobě může signalizovat pomalejší stárnutí, jeho řešení vám může také vštípit návyky, díky nimž bude vaše pleť vypadat mladší.

Znamená akné skutečně pomalejší stárnutí? Co říkají odborníci

Tvrzení, že akné vede ke zpomalení stárnutí, jsou poutavými titulky. Co si však o této myšlence myslí dermatologové? Podívejme se na názory odborníků:

"Ačkoli se jedná o zajímavý koncept, existuje jen minimum důkazů, které by prokazovaly jednoznačnou souvislost mezi akné a pomalejším stárnutím. Je zapotřebí dalšího výzkumu." - Dr. Bethanee Schlosser, MD, PhD.

"Lidé s akné mohou mít vlastnosti, jako je rychlejší obměna buněk, které podporují stárnutí. Ale akné samo o sobě způsobuje zánět, který urychluje stárnutí. Celkový dopad pravděpodobně závisí na závažnosti akné." - Dr. Fayne Frey, MD, FAAD

"Akné není zárukou mladistvé pleti ani neznamená, že budete dobře stárnout. Genetika, sluneční péče a životní styl jsou většími faktory." - Dr. Shereene Idriss, MD

"Nedoufejte, že si díky akné udržíte mladý vzhled - jizvy po akné a tmavé skvrny mohou zhoršit stárnutí pleti. Akné řádně ošetřujte a používejte opalovací krém, abyste se chránili před poškozením." - Dr. Whitney Bowe, MD

Panuje shoda, že akné může signalizovat některé biologické vlastnosti, které zpomalují stárnutí. Dermatologové však varují před tím, aby se akné bez dalších důkazů považovalo za prostředek proti stárnutí. Zejména cystické akné urychluje stárnutí prostřednictvím jizvení.

Můžete urychlit stárnutí i při akné?

I když mírné akné může u některých lidí znamenat pomalejší stárnutí, je důležité si uvědomit, že stárnutí pleti se sklonem k akné můžete ještě urychlit. Zde je návod, jak na to:

 • Trhání pupínků - způsobuje poranění a jizvy, které pleti dodávají starší vzhled.
 • Zanedbávání ochrany před sluncem - nechráněné vystavení slunci degraduje kolagen a způsobuje vrásky nebo pigmentaci.
 • Kouření tabáku - Kouření omezuje průtok krve a kyslíku do pokožky, takže je náchylná k tvorbě vrásek.
 • Konzumace zánětlivých potravin - Cukr, zpracované sacharidy a nadměrná konzumace mléčných výrobků podporují záněty, které stárnou pokožku.
 • Nedostatečná hydratace - nedostatečná hydratace vysušuje kožní bariéru, což vede k tvorbě vrásek a mdlosti.
 • Vysoká hladina stresu - Stres zvyšuje zánět a poškození kortizolem, které souvisí s rychlejším stárnutím.
 • Nedostatek spánku - Nedostatečný spánek zvyšuje hladinu kortizolu a snižuje produkci růstového hormonu a kolagenu.
 • Zneužívání alkoholu - nadměrné pití alkoholu dehydratuje kožní buňky a vytváří volné radikály, které urychlují stárnutí.

Závěr je, že ačkoli akné může naznačovat určité vnitřní výhody proti stárnutí, neměli byste zanedbávat celkovou péči o pleť a zdravý životní styl.

Znamená akné pomalejší stárnutí?

Jaké závěry můžeme vyvodit z analýzy teorií a výzkumů o akné a stárnutí? Zde jsou hlavní závěry:

 • Akné zahrnuje zvýšenou výměnu kožních buněk, produkci kožního mazu a nižší zánět. Tyto faktory mohou podporovat stárnutí pleti.
 • Studie poskytují určité důkazy o souvislosti mezi akné a delšími telomerami, lepší funkcí bariér a snížením systémového zánětu.
 • Dermatologové varují před domněnkou, že akné přímo udržuje mladý vzhled, protože cystické akné může zhoršovat stárnutí.
 • Řešení akné může motivovat k návykům, jako je používání opalovacích krémů, které chrání před stárnutím. Samotné akné však nezaručuje pomalé stárnutí.
 • I když akné signalizuje pomalejší stárnutí, bez správné péče o pleť a zdravého životního stylu můžete stárnutí urychlit.
 • Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda existuje jasný důkaz, že akné souvisí s pomalejším stárnutím. Prozatím neočekávejte, že akné bude působit proti stárnutí, aniž byste podnikli aktivní kroky v péči o svou pleť.

Myšlenka, že akné udržuje mladistvý vzhled, je lákavá. Vědecká porota se však stále ještě nevyjádřila k tomu, zda se akné přímo projevuje v půvabnějším procesu stárnutí. Mějte realistická očekávání, pokud jde o akné, které předpovídá, jak mladí zůstanete. Zaměřte se na omezení spouštěčů akné, správnou péči o pleť a dodržování zdravých návyků, aby vaše pleť zářila v každém věku.

Často kladené otázky o akné a stárnutí

Na závěr vám přinášíme odpovědi na časté otázky týkající se vztahu mezi akné a stárnutím:

Souvisí akné skutečně s dlouhověkostí nebo delším životem?

Neexistuje žádný přímý důkaz, že by akné předpovídalo dlouhověkost. Teorie se týkají spíše zpomalení viditelných příznaků stárnutí pleti než prodloužení délky života.

Znamená zlepšující se akné s přibývajícím věkem rychlejší stárnutí pleti?

Ne nutně. Akné se často s věkem zlepšuje v důsledku hormonálních změn, jako je pokles testosteronu. To nemusí vždy znamenat rychlejší stárnutí pleti.

Zhorší botox nebo výplně akné nebo budou narušovat pomalejší stárnutí?

Pravděpodobně ne. Injekce jako botox uvolňují svaly a výplně nahrazují ztracený objem. Nemají přímý vliv na tvorbu kožního mazu, buněčný obrat ani záněty, které podporují akné a zpomalují stárnutí.

Zabraňuje pití většího množství vody vzniku akné a stárnutí?

Hydratace je prospěšná, ale samotné pití nadměrného množství vody pravděpodobně nebude mít na akné nebo stárnutí výrazný vliv ve srovnání s jinými faktory životního stylu.

Urychluje fototerapie nebo léčba akné světlem stárnutí pleti?

Pokud není fototerapie prováděna opatrně, může vyvolat zánět a poškození způsobené sluncem. Proberte rizika a přínosy s dermatologem.

Lze zpomalit stárnutí pomocí léků na akné, jako jsou retinoidy?

Ano. Lokální retinoidy léčí akné a stimulují tvorbu kolagenu, čímž redukují jemné vrásky. Perorální izotretinoin při těžkém akné může pomoci zabránit vzniku jizev, které stárnou pleť.

Zabrání větší exfoliace při léčbě akné také stárnutí?

Nadměrná exfoliace zhoršuje akné a stárnutí pleti. Jemná exfoliace 1-2krát týdně však odstraňuje odumřelé buňky a udržuje pleť mladistvější.

Zpomaluje mikrojehličkování při léčbě jizev po akné také stárnutí?

Ano. Mikrojehličkování podporuje obnovu kolagenu a minimalizuje jizvy po akné a redukuje vrásky. Provádění jednou měsíčně poskytuje vynikající omlazující výsledky.

Doufám, že tento článek poskytl vyváženou a dobře prozkoumanou analýzu teorií, které spojují akné a pomalejší stárnutí. Ačkoli je to slibné, stále je zapotřebí více důkazů, abychom věděli, zda má čistá pleť skutečně výhodu mládí. Důsledná péče o pleť a zdravé životní návyky zůstávají tím nejlepším receptem na elegantní stárnutí pleti, ať už máte sklony k akné, nebo ne.

Může být akné známkou zdravé hladiny hormonů?

Potenciálně. Mírné akné souvisí s normálním kolísáním androgenních hormonů. Velmi čistá pleť nebo pleť bez akné může signalizovat abnormálně nízké hladiny androgenů, které s sebou nesou rizika, jako je snížená hustota kostí.

Urychlují stejné potraviny, které způsobují akné, také stárnutí?

Ano, často. Potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je cukr, rafinované sacharidy a mléčné výrobky, mohou vyvolat vyrážky a záněty, které stárnou pokožku. Zdravá, protizánětlivá strava prospívá jak akné, tak stárnutí pleti.

Můžete mít akné, ale přesto mít známky stárnutí pleti, jako jsou vrásky?

Ano, akné vráskám zcela nezabrání. I když akné ukazuje na pomalejší stárnutí celkově, mohou se u vás objevit jemné vrásky a rýhy. Kombinace léčby akné s krémy proti stárnutí pomáhá řešit oba problémy.

Zlepšuje se akné obvykle s věkem v důsledku úbytku hormonů?

U žen dochází po menopauze, kdy klesá hladina estrogenu a progesteronu, často k poklesu výskytu výtoků. U mužů může akné přetrvávat déle, protože testosteron s věkem klesá pozvolněji.

Pomáhá sérum s vitaminem C při léčbě akné a vrásek zároveň?

Ano, vitamin C je antioxidant, který bojuje proti zánětům akné a posiluje kolagen, čímž redukuje vrásky. Používáním séra s vitaminem C lze řešit problémy s akné i stárnutím.

Můžete dostat botox a výplně, pokud máte akné?

Ano, botox a výplně kyselinou hyaluronovou neinterferují s léčbou akné. Dbejte na to, abyste si injekce neplánovali v době aktivního výskytu akné. Pokud je to možné, vyhněte se zákrokům na obnovu pleti během propuknutí akné.

Signalizuje akné na těle, například na zádech nebo na hrudi, také pomalejší stárnutí?

Teorie se nejpříměji týkají akné v obličeji, protože pokožka zad a hrudníku má odlišnou produkci oleje, hormonální reakce a účinky stárnutí. I když mírné tělesné akné může mít určitý vnitřní přínos proti stárnutí.

Zlepšuje pití zeleného čaje akné a zpomaluje stárnutí?

Ano, antioxidanty a protizánětlivé látky obsažené v zeleném čaji mohou pomoci snížit výskyt akné a chránit pleť před poškozením UV zářením, které způsobuje tvorbu vrásek. Pití 1-2 šálků zeleného čaje denně je prospěšné.

Zrychlí používání přípravků na akné stárnutí pleti?

Při správném použití lokální léčba akné, jako je benzoylperoxid a kyselina salicylová, sama o sobě neurychluje stárnutí. Při aplikaci dbejte na to, abyste pokožku příliš nevysušili. Používejte jemný hydratační krém.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?