Co se stane s hnisem v pupínku, když ho nevypíchnete?

Published:

Pupínky jsou nevyhnutelnou součástí života. V určitém okamžiku se objeví u každého z nás. A když se objeví červené pupínky, může se nám zdát, že se jim nedá odolat. Ale měli byste si pupínky vyrážet? Co se vlastně stane, když odoláte nutkání a necháte je na pokoji?

What Happens to the Pus in a Pimple If You Don't Pop It

Příčiny a vznik pupínků

Než se pustíme do toho, co se stane, když pupínek nevytrhnete, zopakujme si, co je příčinou vzniku pupínků.

Pupínky vznikají, když se vlasové folikuly pod kůží ucpou odumřelými kožními buňkami a olejem. Tato ucpávka se nazývá komedon.

Existují dva typy komedonů:

 • Otevřené komedony - Tyto komedony se také nazývají černé tečky a jsou otevřené na povrchu kůže. Jejich vrchní část má tmavou barvu způsobenou oxidací.
 • Uzavřené komedony - jedná se o kožní uzávěry. Vypadají jako malé hrbolky v barvě kůže. Uzavřené komedony jsou také známé jako bílé tečky.

Když bakterie zvané Propionibacterium acnes (P. acnes) proniknou do ucpaného vlasového folikulu, mohou způsobit zánět a infekci, což vede ke vzniku pupínků.

Shrneme-li to, pupínek vzniká, když se vlasový folikul ucpe odumřelými kožními buňkami a olejem a následně se infikuje bakteriemi. To vede k zánětu, otoku a hnisu.

Podívejme se, co se stane, když pupínek nevyskočí.

Co se stane, když si pupínek nevytrhnete?

Životní cyklus pupínku pokračuje přirozeně

Pokud pupínek necháte být, obvykle projde svým přirozeným životním cyklem a sám se zahojí za 3-7 dní.

Zde jsou uvedeny fáze, kterými pupínek projde, pokud ho necháte být:

1. Raná fáze: Komedon se začíná vyvíjet pod povrchem kůže. Ještě se nejedná o pupínek, pouze o shromáždění oleje a odumřelých buněk, které ucpávají folikul.

2. Formace: acnes se množí v ucpaném folikulu. Oblast je zarudlá, oteklá a citlivá.

3. Dozrávání: Bílé krvinky přicházejí do boje proti infekci, což způsobuje vznik hnisu. Tento hnis se skládá z odumřelých kožních buněk, bakterií a bílých krvinek. Pupínek se zvětší a zduří.

4. Léčení: S nástupem imunitní reakce těla zánět postupně ustupuje. Pupínek se začne zmenšovat a sám odtékat. Během několika dní je hojení dokončeno.

Pokud tedy necháte pupínek v klidu, bude postupovat tímto přirozeným cyklem a hojit se bez jakéhokoli zásahu. Vyskočení není nutné.

Hnis se vstřebává zpět do těla

Pokud pupínek nevytrhnete, hnis uvnitř nezůstane uvězněný pod kůží. Vaše tělo ho dokáže postupně vstřebat a vyloučit.

Zde je návod, jak na to:

Hnis uvnitř pupínku je nahromaděním odumřelých buněk, oleje a bakterií. Je obsažen ve stěně ucpaného folikulu.

Jak se pupínek začíná hojit a zánět se zmenšuje, stěna folikulu se pomalu rozevírá. To umožní hnisu vytéct na povrch kůže, kde se vyčistí.

Hnis, který zůstane hlouběji ve folikulu, se znovu vstřebá krevními cévami a lymfatickým systémem. Odtud se dostane do krevního oběhu, aby ho tělo mohlo odfiltrovat.

Buďte si jisti, že hnis se pod kůží nenachází. Vaše tělo je vybaveno k tomu, aby si s ním poradilo a znovu ho vstřebalo bez nutnosti vycévkování.

Menší riziko vzniku jizev a hyperpigmentace

Vyskočení pupínků může přinést více škody než užitku. Může totiž prodloužit dobu hojení a zvýšit riziko vzniku jizev.

Zde se dozvíte, proč může praskání vést k výraznějšímu zjizvení a tmavým skvrnám:

 • Poškození folikulu: Při agresivním mačkání pupínku může dojít k poškození nebo prasknutí stěny vlasového folikulu. To vede k úniku hnisu a tekutin hluboko pod kůži a způsobuje další zánět.
 • Šíření bakterií: Bakterie se z hlubších částí folikulu dostávají na povrch kůže. Tím se může infekce rozšířit do dalších oblastí a způsobit další pupínky.
 • Způsobení traumatu: Trhání a zkoumání pupínků může poškodit okolní kožní buňky. To prohlubuje zánět.
 • Zpoždění hojení: Narušuje přirozený průběh hojení pupínku. Vzniklá otevřená rána se déle hojí.
 • Posílení zánětu: Vyhánění hnisu vyvolává zánět, místo aby se sám vyřešil. Z malého pupínku se tak stane mnohem větší, zarudlá a oteklá léze.

Pokud se vyhnete praskání pupínků a necháte je přirozeně zahojit, je riziko vzniku jizev nebo pozánětlivé hyperpigmentace mnohem nižší. Pupínek se rychleji vyřeší, aniž by se infekce rozšířila hlouběji pod kůži.

Kdy byste měli uvažovat o odstranění pupínku?

Možná si teď říkáte, jestli jsou někdy situace, kdy je vyskakování pupínků v pořádku nebo dokonce vhodné?

Existuje několik vybraných případů, kdy může jemné a hygienické prasknutí pupínku pomoci k jeho rychlejšímu zahojení:

 • Bílé tečky připravené k prasknutí: Zralé bílé tečky připravené k vypuštění lze někdy odstranit minimálním tlakem. Buďte však jemní! Příliš silné mačkání může situaci ještě zhoršit.
 • Velmi velké, bolestivé pupínky: Větší pupínky, které jsou silně oteklé a citlivé, mohou mít prospěch z konzervativního lancingu - malého vpichu sterilní jehlou, který uvolní tlak. Nepokoušejte se o to sami. Navštivte dermatologa.
 • Pupínky s rizikem jizvení: Pupínky, které přetrvávají týden nebo déle, se někdy mohou zjizvit bez drenáže. Dermatolog může doporučit injekci, která pupínek rychleji vyřeší.

Je však důležité vědět, že tyto scénáře jsou výjimkami, nikoli pravidlem. Většina pupínků se nejlépe a nejrychleji hojí, když je necháte zcela v klidu. Rizika vybírání, vyskakování a nesprávného lancování téměř vždy převažují nad možnými přínosy.

Tipy pro správu pupínků bez praskání

Vypořádání se s pupínky, které nevyskočí, vyžaduje trpělivost. Několik osvědčených tipů vám však může pomoci odolat nutkání vybírat si pupínky a umožnit jejich rychlejší vyčištění:

 • Používejte složky bojující proti akné: Složky jako benzoylperoxid a kyselina salicylová mohou pomoci uvolnit póry a urychlit hojení pupínků. Hledejte čisticí prostředky, krémy a přípravky na ošetření skvrn s těmito složkami.
 • Zkuste hydrokoloidní náplasti: Tyto malé tečky vytvoří na pupínku ochrannou bariéru, která urychlí jeho zotavení a zabrání tomu, abyste se ho dotýkali.
 • Ledová plocha: Přiložení kostky ledu na několik minut pomáhá zmírnit otok a bolest silných pupínků.
 • Vyhněte se nadměrnému dotýkání: Dávejte si pozor na to, abyste si obličej neopírali o ruce nebo se nešťourali v kůži, což může pupínky ještě zhoršit.
 • Dávejte si pozor na stravu: Potraviny s vysokým obsahem cukru, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů mohou u některých lidí zhoršovat výskyt pupínků. Pokud si všimnete, že to spolu souvisí, omezte jejich konzumaci.
 • Zvládněte hladinu stresu: Stres zvyšuje zánět a produkci oleje, což zhoršuje akné. Vyzkoušejte relaxační aktivity, jako je meditace, jóga nebo dechová cvičení.
 • Navštivte dermatologa: V případě opakujícího se cystického akné nebo akné, které zanechává stopy, má dermatolog k dispozici profesionální léčbu, která vám může pomoci.

Závěr: Nechte pupínky vyléčit přirozenou cestou, kdykoli je to možné

Pupínky mohou být frustrující a nepříjemné. Nutkání vyrazit je je pro mnohé z nás pochopitelně lákavé. Vyhněte se však vyskakování, kdykoli to jde, a umožněte pupínku dokončit jeho přirozený životní cyklus a zotavení.

Pokud se pupínek nechá být, vaše tělo je schopno hnis uvnitř pupínku znovu vstřebat a odstranit. Vyhnete se tak možným komplikacím, jako je jizvení, hyperpigmentace a šíření bakterií, které mohou být důsledkem praskání pupínků.

Samozřejmě, že příležitostné bílé hlavičky mohou být jemně odstraněny, jakmile jsou připraveny. Větším cystám může někdy prospět odborná drenáž. V naprosté většině případů je však nejlepším výsledkem nechat pupínky, aby se zahojily samy.

Až se vám příště objeví pupínek, snažte se potlačit nutkání vybírat si ho a mačkat. S trochou trpělivosti obvykle zmizí rychleji, než si myslíte! Dodržujte chytré zásady péče o pleť a pokud pupínky přetrvávají, navštivte dermatologa. Vaše pleť vám poděkuje.

Často kladené otázky: Co se stane, když pupínek nevyskočí?

Vyskočení pupínků je pro mnoho lidí lákavé. Měli byste se však vyvarovat vyskakování pupínků, aby se mohly přirozeně hojit? Zde jsou odpovědi na některé často kladené otázky týkající se toho, co se stane, když pupínek nevyskočí.

Co přesně je hnis uvnitř pupínku?

Hnis je nahromaděná tekutina, zbytky a odumřelé buňky, které se tvoří, když vaše tělo bojuje proti infekci a zánětu uvnitř pupínku. Obvykle obsahuje:

 • Odumřelé kožní buňky
 • Bakterie jako Propionibacterium acnes
 • Kožní maz produkovaný mazovými žlázami
 • Bílé krvinky a zbytky buněk, které tělo vysílá k boji proti bakteriím.

Zůstane hnis uvězněný v kůži, když pupínek nevypíchnu?

Ne, hnis nezůstane pod kůží, pokud pupínek nevyskočí. Vaše tělo je schopno hnis postupně znovu vstřebat a přirozeně ho vyloučit.

Zde je návod, jak na to:

 • Jakmile se pupínek začne hojit, zduřelá stěna vlasového folikulu pomalu praskne a otevře se. To umožňuje hnisu pomalu vytékat směrem k povrchu.
 • Hnis se hlouběji pod kůží vstřebává do drobných krevních cév a lymfatických kanálků. Odtud se dostává do krevního oběhu a je filtrován ledvinami a játry.

Takže i když ho nevypuknete, hnis se časem rozloží a tělo ho odstraní.

Jaký je životní cyklus pupínku, pokud ho nevypíchnu?

Pokud je pupínek ponechán zcela v klidu, prochází typický pupínek těmito fázemi:

 • Rané stadium - Vzniká ucpaný pór.
 • Fáze tvorby - Ucpávka se zanítí a zanítí, čímž se změní ve skutečný pupínek.
 • Fáze zrání - vzniká hnis, pupínek se zvětšuje a vyklenuje.
 • Fáze hojení - zánět ustupuje, pupínek se zmenšuje a odtéká. Po několika dnech se zcela zahojí.

Celý tento proces obvykle trvá asi 3-7 dní, pokud pupínek nevytrhnete a necháte ho proběhnout.

Pomáhá prasknutí pupínku lépe "dostat hnis" ven?

Vymačkáváním hnisu se pupínky často zhorší, místo aby se zlepšily. Vypichování může:

 • Ruptura a poškození stěny folikulu způsobí, že se infekce rozšíří hlouběji.
 • Zatlačí bakterie a hnis hlouběji do kůže a zesílí zánět.
 • Šíření bakterií z infikovaného póru do okolních pórů.
 • Zpoždění hojení vytvořením otevřené rány.

Ačkoli se tedy zdá, že "odsátí" hnisu je uspokojivé, obvykle brání přirozenému procesu hojení pupínku.

Může ponechání pupínku v klidu způsobit další jizvy?

Ne, nevytrhávání pupínků většinou vede k menšímu zjizvení. Vyskočení pupínků zvyšuje riziko vzniku jizev a tmavých skvrn o:

 • Šíření bakterií hlouběji do kůže.
 • Příliš agresivní vytlačování hnisu, které může poškodit kůži.
 • Vznikne tak otevřená rána, která je pak náchylná k infekci.
 • Strhávání strupů před úplným zahojením kůže.

Když necháte pupínek zahojit sám, zánět zůstane lokalizovaný. Tím se snižuje pravděpodobnost rozsáhlého poškození, které by vedlo k výraznému zjizvení.

Kdy je vhodné vyrazit pupínek?

Zralé bílé tečky, které se přirozeně objevily, lze jemně odstranit, pokud dodržíte sterilní techniku. Pomocí dvou vatových tamponů lehce stiskněte obě strany bílé hlavičky, abyste vypudili hnis. Nikdy nemačkejte zespodu ani nestrhávejte úporný hnis.

V případě silně zanícených velkých cyst může dermatolog použít sterilní jehlu, která povrch cysty propíchne. To by však měl provádět pouze odborník. Nepokoušejte se lancovat nebo agresivně vyrážet cysty doma.

Jak nejlépe léčit pupínky a zbavit se jich?

Nejúčinnější léčba akné zahrnuje:

 • Volně prodejné přípravky obsahující přípravky proti akné, jako je kyselina salicylová a benzoylperoxid.
 • Dermatologem předepsané lokální a perorální léky
 • Procedury v ordinaci, jako je ošetření obličeje a chemický peeling.
 • Vyhýbání se nadměrnému dotýkání/odírání kůže.

Domácí prostředky jako zubní pasta, citronová šťáva a jedlá soda často dráždí pokožku a pupínky zhoršují. Pokud se vám cystické akné opakuje, navštivte dermatologa. Se správným léčebným plánem se můžete těšit z čisté pleti bez pupínků!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?