Překonání noční úzkosti: Tipy a léčba

Last updated:

Published:

Souvislost mezi úzkostí a spánkem:

Úzkostné poruchy mohou mít významný dopad na náš spánek a často vedou k jeho poruchám. To může mít za následek špatnou kvalitu spánku, nedostatek spánku a potíže s usínáním.

Je důležité si uvědomit, že noční úzkost je běžná, ale se správnou pomocí léčitelná. Pochopení souvislostí mezi úzkostí a spánkem je zásadní pro udržení fyzické a emocionální pohody.

Stručně řečeno, různé typy úzkostných poruch jsou spojeny s poruchami spánku. Generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, posttraumatická stresová porucha a další úzkostné poruchy mohou zhoršovat příznaky úzkosti v noci. To může vést k záchvatům paniky a dalším problémům souvisejícím se spánkem.

Ale nebojte se. Pro zvládání noční úzkosti jsou k dispozici účinné léčebné postupy. Kognitivně-behaviorální terapie, relaxační cvičení, hluboké dýchání a další techniky mohou pomoci snížit úzkost a zlepšit kvalitu spánku.

Důležité je také řešit všechny základní zdravotní potíže, které mohou přispívat k poruchám spánku, jako je například obstrukční spánková apnoe.

Celkově lze říci, že zvládání úzkosti a zlepšení kvality spánku jdou ruku v ruce. Řešením příznaků úzkosti a zavedením zdravých spánkových návyků můžete zlepšit svou celkovou pohodu a kvalitu života.

úzkost v noci

Fyzické příznaky noční úzkosti

Když se v noci dostaví úzkost, může se projevit různými fyzickými příznaky. Tyto příznaky mohou způsobit, že se budete zmítat a otáčet, což vám ještě více ztíží usínání. Ale nebojte se. Jsme tu, abychom vám pomohli porozumět těmto otravným příznakům a vy jste tak mohli převzít kontrolu nad svou noční úzkostí.

Bušení srdce

Úzkostí vyvolané bušení srdce může způsobit nepřekonatelný pocit bušení srdce v hrudi, což může vést k pocitu paniky.

Dýchací potíže

U osob trpících noční úzkostí je častá dušnostnebo hyperventilace, což vede k pocitům dušení a paniky.

Pocení

Noční pocení může být známkou toho, že vaše tělo reaguje na stres a úzkostné myšlenky, zatímco se snažíte usnout.

Závratě

Pokud se při ulehnutí začne točit místnost, může to znamenat zvýšenou hladinu úzkosti během spánku.

Možnosti léčby noční úzkosti

Pojďme se ponořit do světa léčby, která vám může pomoci zvládnout noční úzkost. Existují různé možnosti, které vyhovují vašim potřebám a preferencím, od terapie až po léky.

Antidepresiva: Tyto selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI ) se často předepisují při depresi, ale mohou být účinné i při zmírňování příznaků úzkosti.

Benzodiazepiny: Tyto léky, známé jako trankvilizéry, poskytují krátkodobou úlevu od úzkosti tím, že zklidňují centrální nervový systém. Vzhledem k jejich návykovosti a závislosti je třeba při užívání těchto léků dbát zvýšené opatrnosti.

Beta-blokátory: Bylo zjištěno, že beta-blokátory, které se obvykle používají při srdečních potížích, pomáhají zvládat fyzické příznaky úzkosti, jako je třes nebo zrychlený srdeční tep. Poraďte se se svým lékařem, zda by to pro vás mohla být vhodná volba.

Prášky na spaní: Je však nutné nespoléhat se na ně dlouhodobě, protože mohou časem ztratit účinnost a mohou vést k problémům se závislostí.

Alternativní přístupy

Kromě tradiční lékařské léčby se u některých lidí osvědčují i alternativní přístupy, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která se ukázala jako účinná při léčbě problémů souvisejících s nespavostí.

Změny životního stylu

Nezapomínejte na sílu změny životního stylu. Zde je několik návrhů:

 • Vyhněte se kofeinu před spaním a snižte jeho příjem v odpoledních hodinách.
 • Pravidelně cvičte, abyste zlepšili kvalitu a délku spánku.
 • Vytvořte si konzistentní spánkový režim, který pomůže vašemu tělu nastavit přirozený rytmus.

Konzultace s odborníkem může být přínosná při volbě správného přístupu k řešení noční úzkosti, protože neexistuje jediná univerzální odpověď. Žádný přístup není účinný pro všechny, pokud jde o zvládání noční úzkosti.

Změny životního stylu pro snížení noční úzkosti

Změny životního stylu pro snížení noční úzkosti

Přiznejme si, že noční úzkost může být opravdovým kazičem večírků. Ale nebojte se. Postavit se těmto úzkostným myšlenkám je možné pomocí několika úprav životního stylu. Jste připraveni? Pojďme se do toho ponořit.

Relaxační techniky

Relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení a progresivní svalová relaxace, vám mohou pomoci zklidnit mysl před spaním. Vyzkoušejte je a sledujte, jak se vaše noční úzkost rozplyne jako zmrzlina v horkém letním dni.

Plánovaný čas na starosti

Zní to neintuitivně, že? Ale když si během dne vyhradíte určitý čas na starosti, zabráníte tomu, aby vám myšlenky narušily drahocenné hodiny spánku.

Vyhýbání se kofeinu

Není žádným tajemstvím, že kofein vás může v noci udržet vzhůru. Omezení konzumace kofeinových nápojů, zejména odpoledne a večer, pomůže snížit noční úzkost a zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Cvičení hlubokého dýchání slibují rychlou úlevu od stresu a úzkosti tím, že aktivují přirozenou relaxační reakci našeho těla. Tak do toho - zhluboka se nadechněte a zbavte se veškerého napětí.

Tady to máte. Pokud tyto úpravy zavedete do praxe, můžete začít klidněji spát. Uvědomit si nutnost kvalitního nočního odpočinku pro celkové zdraví a štěstí je nezbytné. Nenechte si tedy noční úzkostí ukrást drahocenný spánek.

Vytvoření pohodlného prostředí pro spánek

Pojďme si promluvit o spánku, hmm?

Věděli jste, že vytvoření útulného a pohodlného prostředí pro spánek může výrazně pomoci snížit noční úzkost?

Teď už ano.

Pojďme se tedy ponořit do několika praktických tipů, které z vaší ložnice udělají oázu klidu.

Eliminace vystavení modrému světlu

První krok je jednoduchý: před spaním se zbavte obrazovek.

Modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními narušuje tvorbu melatoninu, což ztěžuje usínání.

Vytvořte si rutinu před spaním, která nebude zahrnovat obrazovky - zkuste si místo toho přečíst knihu nebo se věnovat relaxačním technikám.

Investice do kvalitních produktů pro spánek

Investice do kvalitních produktů pro spánek

Vaše postel by měla být vaším útočištěm.

Podpůrná matrace a pohodlné polštáře jsou nezbytné pro kvalitní spánek a snížení nočního neklidu.

Investice do kvalitních spánkových produktů, jako je zátěžová deka nebo přístroj s bílým šumem, může také pomoci snížit úzkostné poruchy a zlepšit kvalitu spánku.

Udržování optimální teploty a tmy v místnosti

Za ideální teplotu pro spánek se považuje nízká teplota v místnosti (kolem 65 °F), proto si podle toho nastavte termostat.

Zatemňovací závěsy nebo kvalitní maska na oči vám pomohou blokovat nežádoucí světlo, které by vás mohlo rušit při spánku.

Vytvoření uklidňující atmosféry

Aromaterapie není určena jen pro lázně.

Bylo prokázáno, že esenciální oleje, jako je levandule a heřmánek, podporují relaxaci a zlepšují kvalitu spánku.

Přidejte do své ložnice uklidňující vůně pomocí difuzéru esenciálních olejů nebo dokonce jen pár kapek na povlak polštáře.

Pokud jsou vaše pokusy o uvolnění neúspěšné, zvažte možnost vyhledat odborníka. Špatný spánek může zhoršovat úzkost a vést ke zdravotním potížím, jako je spánková deprivace, generalizovaná úzkostná porucha, záchvaty paniky, panická porucha, posttraumatická stresová porucha a obstrukční spánková apnoe. Kognitivně-behaviorální terapie, relaxační cvičení a hluboké dýchání mohou také pomoci snížit úzkost ve stresových situacích.

Techniky pro zklidnění noční úzkosti

Techniky pro zklidnění noční úzkosti

Představte si následující situaci: je noc a vy se potýkáte s úzkostí.

Potřebujete řešení, které vám pomůže znovu získat kontrolu nad svými emocemi a podpoří lepší odpočinek.

Naštěstí existují techniky, které mohou pomoci zklidnit tyto otravné záchvaty úzkosti.

Meditace

Meditace, starobylá praxe, která přetrvává již po staletí, je první technikou, která pomáhá zmírnit úzkost.

Studie ukazují, že pravidelná meditace pomáhá snižovat hladinu stresu a zlepšovat celkovou pohodu.

Začněte tím, že si najdete klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit, pohodlně se posaďte, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech nebo zvolenou mantru.

Techniky uzemnění

Úzkost často způsobuje, že se naše mysl zabývá budoucností nebo minulými událostmi; techniky uzemnění nás vracejí do přítomného okamžiku.

 • Technika 5-4-3-2-1: Určete pět věcí, které vidíte kolem sebe. Pak čtyři věci, kterých se můžete dotknout. Tři zvuky, které slyšíte. Dva pachy ve vzduchu. A nakonec jednu věc o sobě (např. "Jsem v bezpečí").
 • Dechová cvičení: Vyzkoušejte hluboká dechová cvičení, jako je čtvercové dýchání (čtyřikrát se nadechněte, čtyřikrát vydržte a čtyřikrát vydechněte) nebo brániční dýchání (hluboký nádech z břicha).
 • Smyslové zážitky: Vnímejte předměty kolem sebe - vnímejte jejich strukturu nebo teplotu - a pomozte si tak usadit se v přítomnosti.

Pamatujte si, že cvičení dělá mistra.

Čím více těchto technik zařadíte do své každodenní rutiny, tím lépe se budete umět vypořádat s noční úzkostí.

Pokud se úzkostné poruchy i přes vyzkoušení těchto metod nadále zhoršují, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám poradí a poskytne podporu.

Sladké sny.

Nejčastější dotazy týkající se noční úzkosti

Proč je úzkost horší v noci?

Úzkost může být v noci horší v důsledku kombinace několika faktorů, včetně zvýšené únavy, snížení rozptýlení a hormonálních změn. Absence denních aktivit může způsobit, že se mysl více soustředí na starosti a stresory. Navíc v noci klesá hladina kortizolu, což může přispívat ke zvýšené úzkosti.

Jak překonat noční úzkost

Chcete-li překonat noční úzkost, zkuste si vytvořit důsledný spánkový režim, před spaním se věnujte relaxačním technikám, jako je hluboké dýchání nebo meditace, omezte ve večerních hodinách sledování obrazovek a vytvořte si příjemné prostředí pro spánek. Pokud vaše noční úzkost i přes tyto snahy přetrvává, zvažte vyhledání odborné pomoci terapeuta nebo psychiatra.

5 dovedností pro zvládání úzkosti

 1. Meditace všímavosti
 2. Cvičení na hluboké dýchání
 3. Kognitivní restrukturalizace (zpochybňování negativních myšlenek)
 4. Progresivní svalová relaxace
 5. Aerobní cvičení

Typy strategií zvládání úzkosti

Typy strategií zvládání úzkosti

Mezi čtyři hlavní typy strategií zvládání patří strategie zaměřené na problém (např. řízení času), strategie zaměřené na emoce (např. psaní deníku), strategie hledání sociální podpory (např. rozhovory s přáteli) a strategie založené na vyhýbání se (které by se měly používat střídmě). Je důležité najít to, co pro vás nejlépe funguje na základě vašich individuálních potřeb a preferencí.

Závěr

Noční úzkost může být frustrující a vyčerpávající. Existují však různé lékařské postupy, behaviorální terapie a změny životního stylu, které mohou pomoci zmírnit příznaky noční úzkosti. Znalost nejrůznějších druhů úzkostných poruch a s nimi spojených příznaků může jednotlivcům pomoci při spolupráci s lékařským personálem, který pro ně určí nejvhodnější léčbu.

Úlevu od nočního neklidu mohou přinést také relaxační techniky, například cvičení hlubokého dýchání a meditace. Kvalitnějšímu spánku může napomoci i vytvoření příjemného prostředí pro spánek snížením hladiny hluku a zavedením stálého spánkového režimu.

Pokud máte vy nebo někdo z vašich známých potíže se zvládáním noční úzkosti, obraťte se na projekt a požádejte o pomoc. Náš tým nabízí zdroje a poradenství, které jednotlivcům pomohou účinně zvládat jejich duševní zdraví.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?