Kolik hodin kočky spí?

Published:

Zajímalo vás někdy, kolik hodin kočky spí? Kočky jsou známé svým zdánlivě nekonečným spánkem, ale skutečná délka a průběh jejich spánku se může značně lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, prostředí a zdravotní stav. V tomto příspěvku na blogu odhalíme tajemný svět kočičích spánkových vzorců a chování.

Prozkoumáme průměrnou délku spánku koťat i starších koček a také polyfázové spánkové vzorce, které našim chlupatým přátelům umožňují několikanásobný spánek během dne. Kromě toho probereme, jak dravčí instinkty ovlivňují kočičí spací návyky a jak domestikace ovlivnila toto chování.

Dále se budeme zabývat faktory prostředí, které ovlivňují délku spánku kočky, a tím, jak může být přizpůsobení spánkového režimu na základě interakce s člověkem prospěšné jak pro majitele domácích mazlíčků, tak pro jejich kočičí společníky. Nakonec se dotkneme emočních stavů ovlivňujících kočičí spánkový režim a poté probereme identifikaci potenciálních zdravotních problémů na základě změn ve spánkových návycích vaší kočky.

Pokud víte, kolik hodin kočky spí a jaké jsou další aspekty jejich klidového chování, budete lépe připraveni zajistit svému milovanému mazlíčkovi optimální zdraví a štěstí.

kolik hodin spí kočky

Průměrná doba spánku koček

Je známo, že kočky spí značně dlouho, v průměru 16-20 hodin denně. Množství spánku, které kočky potřebují, se může lišit v závislosti na věku, životním stylu a prostředí. Novorozená koťata mohou vyžadovat až 24 hodin spánku denně, zatímco starší kočky mohou potřebovat o něco méně. V této části se budeme zabývat faktory, které ovlivňují délku spánku kočky, a rozdíly ve spánkovém režimu v závislosti na věku.

Faktory ovlivňující délku spánku kočky

 • Věk: Jak již bylo zmíněno, mladší kočky, jako jsou novorozená koťata, mají tendenci spát více než dospělé kočky nebo kočičí senioři.
 • Úroveň aktivity: Venkovní kočky, které se věnují loveckým aktivitám, mají obvykle kratší dobu odpočinku než domácí mazlíčci, kteří často vedou sedavější způsob života.
 • Strava: Vyvážená strava může pozitivně ovlivnit energetickou hladinu a celkový zdravotní stav kočky, což může mít vliv na její spánkové návyky. Poraďte se se svým veterinářem, jaká strava je pro vaši kočku nejvhodnější na základě jejích individuálních požadavků.
 • Mentální stimulace: Přispívá také k regulaci spánku koček tím, že zajišťuje, aby byly dostatečně unavené po aktivitách během bdění.

Rozdíly ve spánkovém režimu v závislosti na věku

Doba spánku se v různých fázích kočičího života obvykle liší. Zde je uvedeno, co můžete očekávat od různých věkových skupin, pokud jde o jejich preference při spánku:

 1. Novorozenci (0-4 týdny ): Novorozená koťata obvykle většinu dne prospí a potřebují až 24 hodin odpočinku, aby mohla správně růst a vyvíjet se.
 2. Mláďata (4-16 týdnů): Jakmile se koťata stanou pohyblivějšími a zvídavějšími, mohou začít spát o něco méně, ale stále potřebují značné množství spánku pro zdravý růst.
 3. Dospělí (1-7 let) : Dospělé kočky obvykle tráví v průměru 16-20 hodin denně. Úroveň jejich aktivity během bdění může ovlivnit, kolik odpočinku potřebují v noci nebo během dne.
 4. Senioři (7+ let ): U starších koček, zejména u těch, které trpí onemocněním, jako je kočičí kognitivní dysfunkce, může dojít ke změnám spánkového režimu. Je důležité, aby majitelé koček sledovali jakékoli změny v chování svého mazlíčka a v případě potřeby se poradili s veterinárním lékařem.

Kočky mají tendenci spát v krátkých intervalech, známých také jako kočičí spánek, během dne i noci. Mají polyfázový spánkový režim, což znamená, že střídají období hlubokého a lehkého spánku. Pokud své kočce poskytnete pohodlné místo na spaní, jako je například kočičí strom nebo police pro kočky, můžete jí pomoci získat potřebný odpočinek. Pojištění domácích mazlíčků navíc může pomoci pokrýt neočekávané zdravotní výdaje, které mohou vzniknout v důsledku změny spánkových návyků vaší kočky nebo jiných zdravotních problémů.

Polyfázové spánkové vzorce u koček

Polyfázové spánkové vzorce u koček

Kočky mají polyfázový spánkový režim, což znamená, že během dne a noci mají několik krátkých spánkových epizod. Tím se liší od lidí, kteří mají obvykle jeden dlouhý noční spánek. Tyto časté spánky koček trvají 15 až 30 minut a umožňují kočkám šetřit energii a zároveň být schopny v případě potřeby vyrazit do akce.

Charakteristika Catnap

 • Doba trvání: Kočičí spánek může trvat 15 až 30 minut, což umožňuje rychlé odpočinkové přestávky.
 • Svalový tonus: Během těchto krátkých období odpočinku zůstávají svaly kočky relativně uvolněné, ale ne zcela ochablé jako během hlubokého spánku.
 • Bdělost: I když se může zdát, že kočky spí, jsou vždy ve střehu a v případě potřeby jsou připraveny rychle reagovat. Proto se může stát, že se vaše kočka náhle probudí a skočí do akce bez zjevné provokace.

Výhody polyfázového spánkového režimu

Polyfázové spací návyky koček mají oproti monofázovému (jednofázovému) spánkovému režimu, který se vyskytuje u většiny lidí, několik výhod. Mezi tyto výhody patří:

 1. Úspora energie: Kočičí tělo spotřebuje během kratšího odpočinku méně energie než během delšího hlubokého spánku. Díky tomu si mohou po probuzení ušetřit energii na lov nebo hru.
 2. Efektivita lovu: Častý spánek pomáhá udržovat dravčí instinkty koček a udržuje je v pohotovosti, když je třeba lovit nebo se bránit.
 3. Přizpůsobivost: Polyfázové spánkové vzorce umožňují kočkám přizpůsobit své spánkové návyky na základě faktorů prostředí, jako je dostupnost kořisti nebo změny povětrnostních podmínek. Tato flexibilita jim pomáhá zajistit, aby byly dobře odpočaté a připravené k akci, kdykoli je to nutné.

Pochopení polyfázového spánkového režimu vaší kočky vám pomůže lépe ocenit její jedinečné spánkové návyky a zjistit, jak tyto návyky přispívají k jejímu celkovému zdraví a spokojenosti. Jako zodpovědný majitel kočky je nezbytné znát toto chování, abyste mohli svého kočičího přítele podpořit v udržování optimální rovnováhy mezi odpočinkem, hrou a dalšími denními aktivitami. Poskytnutí pohodlného místa na spaní, například kočičího stromu nebo poličky pro kočky, může také pomoci udržet vaši kočku šťastnou a odpočatou. Zvážení pojištění domácích mazlíčků navíc může pomoci zajistit, aby se vaší kočce dostalo té nejlepší možné péče, zejména když stárne a mohou se u ní objevit onemocnění, jako jsou kočičí senioři nebo kočičí kognitivní dysfunkce.

Dravčí instinkty ovlivňující spánkové návyky koček

Dravčí instinkty ovlivňující spánkové návyky koček

Jedním z důvodů, proč kočky potřebují tolik spánku, jsou jejich přirozené dravčí instinkty, které je nutí lovit drobné savce nebo ptáky za soumraku, kdy je nejméně pravděpodobné, že si kořist všimne nebezpečí číhajícího poblíž. Tyto instinkty si zachovávají i domestikované kočky, což ovlivňuje jejich krepuskulární povahu - nejaktivnější jsou za svítání a za soumraku.

Crepuskulární aktivita u domácích koček

Přestože kočky žijící uvnitř nemají možnost skutečného lovu, stále vykazují krepuskulární chování. To lze pozorovat prostřednictvím zvýšené aktivity za úsvitu a za soumraku, například hraním si s hračkami nebo chováním podobným slídění v okolí domu. Tyto činnosti pomáhají uspokojit vrozenou touhu kočky po lovu a zároveň jí poskytují nezbytnou mentální stimulaci a pohyb.

Přizpůsobení loveckého chování pro život v interiéru

Aby vaše kočka zůstala v domě spokojená a zdravá, je důležité poskytnout jí v domácím prostředí možnost bezpečně projevit její přirozené dravčí instinkty. Některé způsoby, jak toho můžete dosáhnout, zahrnují:

 • Plánovaná doba hraní: Vyhraďte si každý den čas vyhrazený pro interaktivní hraní s hračkami, které napodobují pohyby kořisti (např. péřové hůlky).
 • Skládací krmítka: Podpořte schopnost řešit problémy tím, že ukryjete potravu do skládačkového krmítka nebo hračky určené pro kočky, která dávkuje pamlsky.
 • Stromy a police pro kočky: Kočka může šplhat, hřadovat a pozorovat své teritorium, pokud má k dispozici vertikální prostory, jako jsou kočičí stromy a police.
 • Okenní okénka: Nabídněte kočce pohodlné místo u okna, odkud může z bezpečí interiéru pozorovat ptáky nebo jinou venkovní zvěř.

Tím, že kočce poskytnete tyto přirozené instinkty, jí pomůžete nejen udržet fyzickou aktivitu, ale také ji duševně stimulovat. To zase přispívá k udržení zdravého spánkového režimu, protože během bdění vynakládají energii a během dne, kdy by kořist byla venku méně aktivní, odpočívají. Nezapomeňte, že pochopení jedinečných potřeb vašeho zvířete a vyhovění jim je zásadní pro zajištění jeho celkové pohody - což zahrnuje i podporu zdravých spánkových návyků ovlivněných dravčími instinkty.

Faktory prostředí ovlivňující spánkový režim koček

Kočky mají pozoruhodnou schopnost přizpůsobit své chování při spánku, a to včetně toho, jak dlouho mají zavřené oči. Různé faktory prostředí mohou ovlivnit, jak dlouho kočka denně odpočívá, přičemž významnou roli při určování délky spánku hrají povětrnostní podmínky. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak mohou různé vnější prvky ovlivnit spánkové chování kočky.

Spací návyky v zimě a v létě

V chladných měsících mají kočky tendenci spát více než v teplejších ročních obdobích. Je to proto, že nižší teploty je nutí šetřit energii delším odpočinkem. PetMD vysvětluje, že venkovní kočky mohou při poklesu teploty vyhledat úkryt uvnitř nebo teplá místa venku, což vede k prodloužení počtu hodin strávených spánkem.

 • Zima: Kočky v zimě často více spí kvůli zkrácení denního světla a nižším teplotám.
 • Léto: V letních měsících, kdy se dny prodlužují a oteplují, kočky obvykle tráví méně času spánkem a věnují se aktivnějšímu chování, například lovu nebo prozkoumávání venku.

Deštivé dny ovlivňující dobu odpočinku

Deštivé dny ovlivňují také spací návyky kočky, protože vlhké počasí omezuje možnosti venkovních aktivit, jako je lov nebo objevování nových území. Podle článku na Catsteru mohou být některé kočky dokonce dostatečně citlivé na to, aby rozpoznaly změny barometrického tlaku ještě před tím, než začne pršet, což je může vést k tomu, že vyhledají úkryt dříve a vyspí se, než bouřka přejde.

Pro zajištění pohodlí a pohody vaší kočky je nezbytné zajistit jí útulná místa k odpočinku, jako jsou kočičí stromy nebo police, a vytvořit tak bezpečné prostředí, které vyhovuje jejím potřebám. To zahrnuje nabídku útulných kočičích stromů nebo poliček pro kočky, na kterých mohou odpočívat v chladnějších měsících, a také poskytnutí bezpečných prostor, kam se mohou uchýlit před hlasitými zvuky nebo náhlými změnami povětrnostních podmínek.

Závěrem lze říci, že pochopení vlivu faktorů prostředí na spánek koček je zásadní pro to, aby vaše kočka byla spokojená a zdravá. Sledováním těchto proměnných a odpovídajícím přizpůsobením můžete pomoci vytvořit optimální životní prostor, který podpoří klidný spánek vašeho chlupatého přítele.

Úloha interakce s člověkem při utváření spánkového režimu koček

Úloha interakce s člověkem při utváření spánkového režimu koček

Kočky často přizpůsobují svůj spánkový režim zvyklostem svých oblíbených lidí. Pokud pracujete v denních hodinách nebo dodržujete konzistentní rozvrh krmení svého chlupatého přítele, je vysoká pravděpodobnost, že vaše kočka podle toho upraví svůj způsob odpočinku, aby si užila kvalitní společný čas a zajistila předvídatelnost doby jídla.

Přizpůsobení spánkových režimů lidským plánům

Mnoho majitelů koček si všimlo, že jejich kočičí společníci mají tendenci synchronizovat svůj spánkový režim s režimem ostatních členů domácnosti. Vaše kočka může přizpůsobit svůj spánkový režim tomu vašemu, aby mohla být vzhůru a komunikovat s vámi, když jste doma. Toto přizpůsobení jim umožňuje nejen navázat s vámi pouto, ale také jim pomáhá cítit se ve svém prostředí bezpečněji.

Důležitost hry a stimulace

Kromě přizpůsobení spánkového režimu lidským zvyklostem potřebují kočky pro optimální zdraví a štěstí také pravidelnou zábavu a duševní stimulaci. Zajímavé aktivity, jako jsou interaktivní hračky, kočičí stromy nebo poličky pro kočky, pomáhají kočky v interiéru zabavit a zároveň jim poskytují tolik potřebný pohyb.

 • Skládací krmítka: Tato krmítka jsou výzvou pro kočky, aby řešily problémy, protože musí manipulovat s krmítkem, aby se dostaly ke své potravě.
 • Honba za hračkami: Hračky, které napodobují pohyb kořisti, jako jsou laserová ukazovátka nebo hračky s peřím, mohou pomoci uspokojit přirozené lovecké instinkty vaší kočky.
 • Úkryty a hnízda: K pocitu bezpečí a pohody přispívá, když kočce poskytnete vyvýšené místo, kde může odpočívat a pozorovat své okolí.

Udržování stálého režimu hraní pomáhá nejen udržet kočku šťastnou, ale také podporuje zdravý spánek. Tím, že jim zajistíte příležitosti k fyzické aktivitě během bdění, jim pomůžete vydat energii, což může vést k většímu odpočinku, když přijde čas spánku. Kromě toho zvažte investici do pojištění domácích mazlíčků, abyste jim mohli poskytnout tu nejlepší možnou péči, pokud by se objevily nějaké zdravotní problémy související se spánkovými návyky nebo jinými problémy.

Vliv emočního stavu na spánkový režim koček

Spánkový režim koček může být ovlivněn jejich emocionálním stavem. Stresové situace, jako je příchod nových členů rodiny do domácnosti nebo změna doby krmení, mohou ovlivnit, kolik odpočinku kočka denně stráví. Sledování spánkových návyků je zásadní pro odhalení jakýchkoli změn způsobených stresory.

Stresem vyvolané změny v délce spánku

Když kočky zažívají otřesy, jako je stěhování nebo příchod nového domácího mazlíčka do rodiny, mohou být rozrušené a neklidné. Tento emocionální zmatek může vést k narušení spánkového režimu a zvýšené bdělosti během obvyklých období odpočinku. Některé kočky mohou naopak reagovat opačně a při pocitu stresu hledat útěchu v delších obdobích spánku.

 • příchod nových domácích zvířat nebo osob do domácnosti
 • Stěhování nebo přestavba nábytku
 • náhlé změny v denním režimu (např. v rozvrhu krmení).
 • Hlasité zvuky ze stavebních prací nebo bouřky

Známky tísně ovlivňující dobu odpočinku

Kromě sledování celkové délky spánku vaší kočky je důležité sledovat příznaky, které naznačují, že by kvalita jejího spánku mohla být ovlivněna stresem. Mezi běžné příznaky patří:

 1. Neklid během spánku (převalování)
 2. Hlasové projevy během spánku (kňučení nebo mňoukání)
 3. Zvýšená péče o tělo před spaním
 4. Schovávání se nebo vyhledávání izolace, když je čas spát

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, zvažte konzultaci s veterinárním lékařem nebo odborníkem na kočičí chování, který vám poradí, jak zmírnit stres vaší kočky a zlepšit její spací návyky. Vytvoření pohodlného a bezpečného prostředí pomocí kočičích stromů, poliček a útulných úkrytů může navíc pomoci udržet vaši kočku šťastnou a odpočatou.

Identifikace zdravotních problémů prostřednictvím spánkových návyků

Identifikace zdravotních problémů prostřednictvím spánkových návyků

Je důležité sledovat spánkové návyky kočky, zda se neobjevují známky zranění, bolesti nebo nemoci, které by mohly způsobit, že kočka spí více než obvykle. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, poraďte se s veterinárním lékařem, aby mohl okamžitě řešit základní zdravotní problémy.

Příznaky naznačující potenciální zdravotní problémy

Kočky jsou známé svou schopností skrývat nepohodlí a bolest, proto je pro majitele koček velmi důležité, aby pozorně sledovali chování svého mazlíčka. Mezi příznaky toho, že vaše kočka může mít zdravotní problémy, patří:

 • prodloužení nebo zkrácení doby spánku: Pokud vaše kočka náhle spí mnohem více nebo méně než obvykle, může to signalizovat základní problém, jako je infekce, zánět nebo dokonce anémie.
 • Kulhání nebo potíže s pohybem: Kočky, které trpí bolestmi kloubů způsobenými například artritidou, mohou mít potíže s pohodlím, a proto mají problémy s klidným spánkem.
 • Vokalizace během spánku: Zatímco některé kočky během spánku přirozeně vokalizují kvůli snění (jak je popsáno v části "Porozumění mozkové činnosti koček během spánku"), nadměrná vokalizace může znamenat úzkost způsobenou fyzickým nepohodlím.
 • Časté probouzení: Změna normálního polyfázového spánkového režimu vaší kočky, kdy se během dne často budí, může naznačovat problém, jako je infekce močových cest (UTI), která způsobuje potíže.

Význam pravidelných veterinárních prohlídek

Pravidelné návštěvy veterináře jsou nezbytné pro udržení celkového zdraví vaší kočky a včasné odhalení případných problémů. Dospělé kočky se doporučuje kontrolovat alespoň jednou ročně, zatímco starší kočky nebo kočky se známými zdravotními potížemi mohou vyžadovat častější návštěvy.

Během těchto návštěv nezapomeňte s veterinářem probrat jakékoli změny ve spánkovém režimu vaší kočky, protože tyto informace mohou poskytnout cenné informace o jejím dobrém stavu. Kromě toho zvažte investici do pojištění domácích mazlíčků, které pomůže pokrýt náklady na běžnou péči a neočekávané zdravotní výdaje.

Zjištění, kolik hodin kočky spí, je důležité nejen pro zajištění dostatečného odpočinku, ale také pro identifikaci potenciálních zdravotních problémů, které mohou vzniknout v důsledku změn jejich spánkových návyků. Pečlivé sledování chování kočky a vyhledání rady veterináře v případě potřeby může pomoci udržet její pohodu v průběhu času.

Porozumění mozkové aktivitě koček během spánku

U koček dochází během spánku k podobné aktivitě mozkových vln jako u lidí, a to jak ve fázi pomalých vln, tak ve fázi REM (rychlé pohyby očí). Výzkumy identifikovaly jevy nazývané "spánková vřetena", které naznačují, že snění probíhá, když kočky vstoupí do fáze REM, pro kterou jsou charakteristické rychlé pohyby očí, ztráta svalového tonu a občasné záškuby.

Pomalé vlny vs. fáze REM u koček

Spánkový cyklus kočky se skládá ze dvou hlavních fází: spánku s pomalými vlnami (SWS) a spánku s rychlými pohyby očí (REM). Během SWS se kočičí tělo uvolňuje, tepová frekvence se snižuje a dýchání se stává konzistentnějším. Tato fáze umožňuje fyzickou obnovu a pomáhá udržovat zdravý imunitní systém. Spánek REM je důležitý pro duševní funkce, jako je udržování vzpomínek a učení se novým činnostem.

Dospělé kočky stráví přibližně 75 % času spánku ve spánku SWS, zatímco 25 % ve spánku REM. Zajímavé je, že mladší koťata mají tendenci trávit více času ve fázi REM, což naznačuje, že by to mohlo být nezbytné pro jejich vývoj.

Snové chování pozorované u kočkovitých šelem

 • Záškuby: Stejně jako u lidí se i u koček mohou během snů objevit drobné záškuby svalů po celém těle, když prožívají živé sny ve fázi REM.
 • Vokalizace: Některé kočkovité šelmy mohou během snů vydávat tiché zvuky nebo dokonce mňoukat, což naznačuje, že reagují na něco, co se v těchto mentálních scénářích děje.
 • Pohyb očí: Rychlý pohyb očí, který je charakteristickým znakem spánku REM jak u koček, tak u lidí, naznačuje, že mozek vaší kočky během spánku aktivně zpracovává informace.

I když je nemožné přesně zjistit, o čem naši kočičí přátelé sní, tato pozorování nám umožňují nahlédnout do jejich fascinujícího světa spánku. Pokud jako majitelé koček porozumíme jejich spánkovým návykům a vzorcům, můžeme jim zajistit příjemné prostředí, kde mohou klidně odpočívat a udržovat si optimální zdraví. Kočičí stromy a police mohou kočkám poskytnout pohodlné a bezpečné místo ke spánku a hrám. Pojištění domácích mazlíčků navíc může pomoci zajistit, aby se vaší kočce dostalo té nejlepší možné péče, pokud se u ní s přibývajícím věkem objeví nějaké zdravotní problémy, například kočičí kognitivní dysfunkce.

Časté dotazy týkající se toho, kolik hodin kočky spí

Kolik hodin denně je pro kočku normální spát?

Zdravá dospělá kočka spí obvykle 12 až 16 hodin denně. Tato doba se však může lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, zdravotní stav, úroveň aktivity a prostředí. Koťata a starší kočky mohou vyžadovat více spánku než mladší dospělé kočky.

Kolik hodin spí kočky podle věku?

Novorozená koťata spí přibližně 20-22 hodin denně. S přibývajícím věkem se doba spánku zkracuje: mladé dospělé kočky (1-7 let) obvykle spí asi 12-16 hodin denně, zatímco starší kočky (8+ let) mohou potřebovat až 18-20 hodin odpočinku.

Proč kočky spí 12 až 16 hodin denně?

Kočky jsou přirození predátoři s krepuskulárními zvyky, což znamená, že jsou nejaktivnější za svítání a za soumraku. Jejich dlouhá doba spánku jim pomáhá šetřit energii pro lovecké aktivity, i když domestikované kočkovité šelmy již nutně neloví potravu.

Spí kočky 70 % svého života?

Ano, odhaduje se, že průměrná kočka stráví přibližně 70 % svého života spánkem. Toto procento se liší v závislosti na individuálních faktorech, jako je věk nebo životní styl, ale obecně zůstává v celé kočičí populaci stejné.

Závěr

Pro majitele koček je zásadní vědět, kolik hodin kočky spí, aby zajistili zdraví a pohodu svých mazlíčků. Jak jsme zjistili, spánkový režim koček se liší v závislosti na jejich věku, dravčích instinktech, prostředí, emocionálním stavu a interakci s člověkem. Od novorozených koťat až po starší kočky vyžadují různou délku spánku.

Pokud budeme věnovat pozornost spánkovým návykům našich kočičích přátel a přizpůsobíme režim jejich potřebám, můžeme včas odhalit případné zdravotní problémy. Je také fascinující dozvědět se o vědeckých poznatcích o kočičích snech a mozkové aktivitě během spánku.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?