Snížení bolesti krku při spánku: Tipy pro lepší odpočinek

Published:

Probuzení s bolestí krku ve spánku může být frustrující a nepříjemné. Tento častý problém může být způsoben různými faktory, jako jsou spánkové polohy, typy polštářů nebo náhlé pohyby během noci. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat příčinami bolestí krku a poskytneme praktická řešení, která zmírní nepříjemné pocity a zabrání jejich budoucímu výskytu.

Jak budete číst dále, dozvíte se, jak může úprava polohy při spánku prospět zdraví páteře a omezit tlakové body. Probereme také výběr správného polštáře pro optimální oporu hlavy a krku, která je zásadní pro prevenci chronické bolesti.

Kromě nočních návyků hraje významnou roli pro celkové zdraví páteře také udržování správného držení těla během bdění. Naše odborné tipy na zlepšení držení těla při stání a sezení budou neocenitelné pro ty, kteří hledají dlouhodobou úlevu.

Pokud ranní bolest krku přetrvává i přes tato preventivní opatření, mohou dočasné úlevové metody, jako je aplikace chladové terapie nebo jemné protahovací cvičení, pomoci zvládnout příznaky, dokud nebude vyhledána odborná péče. Nakonec prozkoumáme přínosy fyzikální terapie spolu s možnostmi chiropraktické péče a akupunktury jako alternativních léčebných postupů při přetrvávající bolesti krku ze spaní.

bolest krku ze spaní

Identifikace příčin bolestí krku ze spaní

Pochopení různých faktorů, které přispívají k bolestem krku během spánku, je zásadní pro nalezení úlevy a prevenci budoucích výskytů. Mezi tyto faktory může patřit poloha při spánku, typ polštáře, náhlé pohyby během spánku, špatné držení těla během dne nebo sportovní zranění. V této části se budeme zabývat některými běžnými příčinami bolestí krku a poskytneme užitečné tipy, jak je řešit.

Poloha při spánku

Poloha během spánku je klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, zda se bolest krku objeví, nebo ne. Tři základní polohy při spánku jsou na zádech, na boku a na břiše. Lidé, kteří spí na břiše, často trpí bolestmi krku kvůli nepřirozené poloze během noci; změna polohy při spánku ležením na boku nebo na zádech může pomoci udržet správnou polohu páteře a snížit nepříjemné pocity.

Typ polštáře

Pravděpodobnost bolesti krku během spánku ovlivňuje také typ polštáře, který používáte. Kvalitní polštář by měl poskytovat dostatečnou oporu hlavě a krku, aniž by docházelo k přetěžování svalů nebo kloubů. Péřové polštáře nabízejí podporu na míru, protože se přizpůsobují tvaru těchto oblastí a zajišťují optimální pohodlí a zároveň snižují zatížení svalů, zatímco polštáře z paměťové pěny mají tvarovací efekt, který se dobře přizpůsobí různým tvarům těla.

Náhlé pohyby během spánku

Noční převracení může vést k náhlým změnám polohy hlavy, které mohou mít za následek natažení svalů nebo skřípnutí nervů v oblasti krční páteře - obojí přispívá k rozvoji chronické bolesti krku. Abyste těmto problémům předešli, zkuste před spaním praktikovat relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení, která pomáhají zklidnit hyperaktivní mysl a umožňují klidnější spánek.

Špatné držení těla během dne

Špatné držení těla během spánku může vést ke zvýšeným bolestem krku během spánku. Hrbení se, hrbení se nad elektronickými zařízeními a nošení těžkých tašek na jednom rameni jsou častými příčinami, které přispívají k nerovnováze svalů a napětí v oblasti krku. Chcete-li zlepšit držení těla, zaměřte se na to, abyste při chůzi nebo v klidu stáli rovně s rukama v bok; držte elektronická zařízení ve výši očí, místo abyste se na ně dívali dolů; seďte vzpřímeně a nehrbte se dopředu na stolech.

Sportovní zranění

Zranění krku při sportovních aktivitách, jako je úraz bičem při kontaktních sportech nebo opakované přetížení při plavání, mohou způsobovat přetrvávající potíže i po zhojení - je to proto, že tvorba jizev kolem zraněných míst často vede ke snížené pružnosti postižených svalů, což zvyšuje jejich náchylnost k pozdějšímu vzniku chronických bolestí. Pokud se domníváte, že vaše bolest krku může být způsobena zraněním při sportu, doporučujeme pro dosažení optimálních výsledků vyhledat lékařskou pomoc; mezi možnosti léčby může patřit fyzikální terapie nebo chiropraktická péče.

Nastavení spánkových poloh pro optimální podporu

Nastavení spánkových poloh pro optimální podporu

Jedním z hlavních faktorů, které přispívají k bolestem krku, je nesprávná poloha při spánku. Spaní na břiše zatěžuje krk i záda, protože se během noci nepřirozeně vyrovnávají. Změna polohy při spánku tak, že budete ležet na boku nebo na zádech, může pomoci udržet správné postavení páteře a snížit nepříjemné pocity. V této části se budeme zabývat výhodami dvou doporučených poloh: spaní na boku s podpůrným polštářem mezi nohama a spaní na zádech s malým polštářem pod koleny.

Spaní na boku s opěrným polštářem mezi nohama

Lidé, kteří spí na boku, často pociťují menší bolesti krku než ti, kteří spí na břiše, protože to umožňuje lepší nastavení páteře. Umístění podpůrného polštáře mezi nohy však může dále zvýšit pohodlí a zabránit dalšímu zatížení dolní části zad a boků. Tato dodatečná opora pomáhá udržet pánev při odpočinku ve vodorovné poloze a zajišťuje rovnoměrné rozložení tlaku na klouby a svaly.

 • Vyberte si pevný, ale pohodlný polštář určený speciálně pro osoby spící na boku.
 • Když ležíte v posteli, položte si ji mezi kolena.
 • Výška polštáře by měla být dostatečná, aby obě nohy byly rovnoběžné a nezpůsobovala nepohodlí nebo svalové napětí v obou nohách.

Spaní na zádech s malým polštářem pod koleny

Pokud dáváte přednost spaní na zádech, může vám malý polštářek pod koleny výrazně ulevit od případných bolestí šíje a zmírnit stávající příznaky chronické bolesti zad. Mírné vyvýšení kolen může pomoci snížit tlak na oblast dolní části zad, vytvořit přirozenější zakřivení a nabídnout lepší oporu.

 • Vyberte si malý polštář nebo polštářek speciálně navržený tak, aby poskytoval dostatečnou oporu pod koleny.
 • Když ležíte v posteli, položte ji pod obě kolena. Výška by měla být taková, aby je mírně nadzvedla, aniž by způsobila nepohodlí nebo svalové napětí v obou nohách.

Kromě úpravy polohy při spánku je nutné zvážit i další faktory, které mohou přispívat k bolestem krku během spánku. Patří mezi ně používání vhodného typu polštáře, udržování správného držení těla během bdění a v případě potřeby vyhledání odborné pomoci. Přijetí preventivních opatření může pomoci minimalizovat nepříjemné pocity v oblasti krku a podpořit kvalitu vašeho spánku.

Výběr správného typu polštáře

Výběr správného typu polštáře

Typ polštáře, který používáte, hraje významnou roli při poskytování dostatečné opory pro hlavu a krk během spánku. Používání péřových polštářů nebo polštářů z paměťové pěny, které se přizpůsobí tvaru těchto oblastí, zajišťuje optimální pohodlí a zároveň snižuje zatížení svalů. V tomto článku se budeme zabývat výhodami péřových polštářů a polštářů z paměťové pěny, abychom vám pomohli kvalifikovaně se rozhodnout při výběru ideálního polštáře pro klidný spánek.

Péřové polštáře pro podporu na míru

Péřové polštáře jsou známé svou měkkostí a schopností přizpůsobit se tvaru hlavy a krku a poskytnout tak individuální podporu po celou noc. Lze je snadno načechrat nebo zploštit podle individuálních preferencí, takže jsou ideální pro ty, kteří během spánku často mění polohy. Díky přírodním materiálům navíc nabízejí vynikající prodyšnost, která zajišťuje, že zůstanete v chladu i za teplejších nocí.

 • Snadno nastavitelné: Polštáře z peří lze podle potřeby upravit podle osobních preferencí.
 • Prodyšný: Přírodní materiály umožňují cirkulaci vzduchu, která pomáhá regulovat teplotu během spánku.
 • Odolné: Při správné péči vydrží kvalitní péřové polštáře několik let, než je potřeba je vyměnit.

Polštáře z paměťové pěny pro tvarovací efekt

Polštáře z paměťové pěny, vyrobené z viskoelastického polyuretanového materiálu, který původně vyvinuli vědci NASA jako reakci na potřeby astronautů při vesmírných letech, si získaly oblibu mezi lidmi, kteří spí na boku a hledají úlevu od chronických bolestí, jako jsou bolesti krku nebo zad. Tyto polštáře jsou navrženy tak, aby tvarovaly a obepínaly hlavu, krk a ramena, poskytovaly optimální oporu a zároveň snižovaly tlakové body. Pomáhají také udržovat správné zarovnání páteře po celou noc.

 • Uvolnění tlaku: Paměťová pěna se přizpůsobí tvaru vašeho těla, rovnoměrně rozloží váhu a minimalizuje tlak na citlivé oblasti.
 • Podpůrné: Materiál poskytuje dostatečnou oporu pro osoby spící na boku i na zádech, protože udržuje správné nastavení páteře během spánku.
 • Hypoalergenní: Mnoho polštářů z paměťové pěny se dodává s hypoalergenními potahy, které lze snadno sejmout a vyprat, aby bylo prostředí pro spánek čisté.

Závěrem lze říci, že výběr správného typu polštáře je zásadní pro prevenci bolesti krku při spánku. Péřové polštáře nabízejí díky své nastavitelnosti podporu na míru, zatímco polštáře z paměťové pěny poskytují tvarovací účinky, které zmírňují tlakové body. Při výběru polštáře, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, zvažte faktory, jako jsou osobní preference, alergie nebo citlivost na materiály. Dobrý noční odpočinek začíná informovaným rozhodováním o tom, co vás během drahocenných hodin spánku podpoří.

Udržování správného držení těla během bdění

Udržování správného držení těla během bdění

Správné držení těla v bdělém stavu je zásadní pro prevenci vzniku bolestí krku přes noc. Udržováním rovnováhy těla během dne můžete snížit napětí ve svalech a zajistit si klidnější spánek. V této části se budeme zabývat technikami správného držení těla ve stoje, tipy, jak se vyhnout syndromu "textového krku", a způsoby, jak zlepšit celkové držení těla během každodenních činností.

Techniky správného držení těla ve stoje

Chcete-li si udržet správné držení těla ve stoje, postupujte podle následujících jednoduchých pokynů:

 • Postavte se rovně s chodidly na šířku ramen.
 • Rozložte váhu rovnoměrně mezi obě chodidla.
 • Mírně zatáhněte pánev, abyste zabránili přehnanému prohnutí dolní části zad.
 • Ramena stáhněte dozadu a dolů od uší.
 • Udržujte hlavu ve vodorovné poloze tak, že si představíte provázek, který ji táhne vzhůru ke stropu.

Správné držení těla ve stoje pomáhá nejen předcházet bolestem šíje, ale také snižuje zátěž ostatních kloubů, jako jsou kyčle, kolena a kotníky. Kromě toho podporuje lepší krevní oběh a trávení díky lepšímu zarovnání těla.

Tipy, jak se vyhnout syndromu "textového krku"

Syndrom "textového krku" označuje napětí způsobené neustálým díváním se dolů na elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Abyste se vyhnuli vzniku tohoto stavu, který přispívá k bolestem krku:

 1. Při používání zvedněte zařízení tak, aby bylo ve výšce očí; v případě potřeby zvažte investici do držáku nebo stojanu na telefon.
 2. Vyhněte se delšímu používání zařízení bez přestávek; nastavte si časovač, který vám bude připomínat přestávky a protažení.
 3. Během dne provádějte protahování krku, například nakláněním hlavy ze strany na stranu nebo jejím jemným přitahováním k rameni.

Uplatněním těchto tipů můžete snížit zátěž krčních svalů a zabránit vzniku bolesti způsobené špatným držením těla při používání elektronických zařízení.

Zlepšení celkového držení těla při každodenních činnostech

Kromě správného držení těla a předcházení syndromu "textového krku" zvažte i úpravy v dalších oblastech každodenního života:

 • Sezení: Sedněte si vzpřímeně s oběma nohama naplocho na podlaze. V případě potřeby použijte bederní válec nebo polštářek pro podporu dolní části zad. Vyvarujte se křížení nohou nebo sezení na jedné noze, které může způsobit nesprávné nastavení.
 • Zvedání: Při zvedání těžkých předmětů se ohýbejte v kolenou, nikoli v pase. Při přenášení držte předměty u těla.
 • Spaní: Jak již bylo zmíněno v tomto článku, vyberte si vhodný typ polštáře, který podporuje správné zarovnání páteře během spánku. Kromě toho se vyhněte spaní na břiše, protože namáhá krční i zádové svaly.

Správné držení těla ve všech aspektech každodenního života je zásadní pro prevenci bolestí krku způsobených nesprávnou polohou během spánku. Důsledným uplatňováním těchto strategií v průběhu času nejenže budete pociťovat méně potíží, ale zlepší se i vaše celkové zdraví a pohoda.

Dočasné metody úlevy při bolestech šíje způsobených špatným spánkem

Dočasné metody úlevy při bolestech šíje způsobených špatným spánkem

Pokud se probudíte s bolestí i přes provedení nezbytných úprav, existuje několik metod, které vám poskytnou dočasnou úlevu. Tyto techniky mohou pomoci snížit zánět, zmírnit svalové napětí a podpořit hojení.

Terapie chladem pro snížení zánětu

Přikládání ledových obkladů zabalených v látce přímo na postižená místa může pomoci zmírnit zánět a utlumit bolest. Je důležité vyhnout se aplikaci ledu přímo na kůži, protože může způsobit omrzliny nebo podráždění. Místo toho zabalte ledový obklad nebo sáček se zmraženým hráškem do tenkého ručníku a teprve poté jej přiložte na krk. Během prvních 24 hodin po zaznamenání bolesti krku aplikujte chladovou terapii po dobu 15-20 minut každou hodinu.

Volně prodejné léky na úlevu od bolesti

Užívání volně prodejných léků, jako jsou nesteroidní antirevmatika (ibuprofen) spolu s přípravky na bázi paracetamolu (Tylenol), může pomoci zvládnout bolest a zmírnit zánět. Před zahájením užívání jakýchkoli nových léků se však vždy poraďte s odborníkem a dodržujte doporučené dávkování podle pokynů výrobce.

Jemné protahování šíje a rolování ramen

 • Náklony krku: Pomalu naklánějte hlavu dopředu, dokud se brada nedotkne hrudníku; v této poloze vydržte pět sekund a poté se vraťte do neutrální polohy. Toto cvičení opakujte třikrát.
 • Boční protažení krku: Vydržte asi 10 vteřin a opakujte na druhou stranu.
 • Rolování ramen: Stojte nebo seďte vzpřímeně a pomalu krouživým pohybem rolujte rameny dopředu, pak směr otočte a rolujte je dozadu. Toto cvičení opakujte pětkrát v každém směru.

Tato jemná protažení a cvičení mohou pomoci zmírnit svalové napětí a zlepšit flexibilitu. Nezapomeňte tyto pohyby provádět pomalu a přerušit je, pokud pocítíte prudkou bolest nebo nepohodlí.

Relaxační techniky pro zmírnění svalového napětí

Uvedení se do uvolněného stavu, například pomocí meditace v duchu nebo hlubokého dýchání, může být prospěšné pro snížení hladiny stresu a následně i bolesti šíje. Zde jsou dvě jednoduché metody:

 1. Meditace všímavosti: Udělejte si pohodlný sed s rovnými zády, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech, který proudí dovnitř a ven z těla. Pokud se objeví myšlenky, jemně a bez posuzování vraťte pozornost zpět k dechu.
 2. Cvičení na hluboké dýchání: Čtyři sekundy se zhluboka nadechujte nosem, další čtyři sekundy zadržte dech a osm sekund pomalu vydechujte sevřenými rty. Tento cyklus několikrát opakujte, dokud se nebudete cítit uvolněnější.

Zařazení těchto dočasných úlevových metod do každodenní rutiny vám může poskytnout určitý komfort, zatímco budete pracovat na dlouhodobých řešeních, jak zabránit bolestem krku způsobeným špatným spánkem. Lidé, kteří spí na boku, mohou zvážit změnu polohy při spánku, aby snížili bolesti krku a chronické bolesti.

Vyhledání odborné pomoci, pokud bolest šíje přetrvává

Pokud bolest krční páteře přetrvává i přes provedené úpravy, je nezbytné poradit se s odborníkem. Ten vám může doporučit další léčebné postupy, jako je fyzikální terapie, masáže, chiropraktická péče, akupunktura nebo v závažnějších případech dokonce léky na předpis.

Fyzikální terapie pro cílenou léčbu

Fyzioterapeut s licencí zhodnotí váš stav a sestaví vám léčebný plán na míru, který zahrnuje cvičení zaměřená na zmírnění bolesti, snížení zánětu a zlepšení držení těla. Fyzioterapeut s licencí posoudí váš stav a vypracuje individuální léčebný plán, který zahrnuje cvičení navržená speciálně pro vás. Cílem těchto cvičení je snížit bolest a zánět a zároveň podpořit správné držení těla a zarovnání.

Chiropraktická péče pro vyrovnání páteře

Chiropraktická péče je další možností pro ty, kteří mají přetrvávající potíže s krční páteří v důsledku nesprávného nastavení páteře nebo jiných problémů pohybového aparátu. Chiropraktici používají techniky manuální manipulace k vyrovnání obratlů v krční páteři (krku), což může pomoci zmírnit tlak na nervy způsobující nepohodlí. Bylo prokázáno, že pravidelné chiropraktické úpravy přinášejí nejen úlevu od bolesti krční páteře, ale také zlepšují celkové zdraví páteře.

Akupunktura jako alternativní přístup

Akupunktura, tradiční metoda čínské medicíny, spočívá v zavádění tenkých jehel do určitých bodů na těle, které podporují hojení a snižují bolest. Některé studie prokázaly, že akupunktura může být účinnou léčbou bolesti krku tím, že stimuluje uvolňování endorfinů (přirozených chemických látek zmírňujících bolest) v mozku. Mnozí považují akupunkturu za prospěšný doplněk k jiným způsobům léčby bolesti krku.

Je třeba mít na paměti, že účinnost léčby bolesti krční páteře se může u jednotlivých osob lišit. Než se rozhodnete, který z možných způsobů léčby je pro vás nejvhodnější, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Kromě toho, že v případě potřeby vyhledáte odbornou pomoc, můžete doma provést několik změn životního stylu, které zlepší vaše držení těla a zabrání budoucím potížím s krční páteří způsobeným špatným spánkem:

 • Dodržujte správnou ergonomii při práci u stolu nebo počítače.
 • Nedržte telefon mezi ramenem a uchem.
 • Dělejte si během dne pravidelné přestávky, abyste se protáhli a rozhýbali.
 • Zvažte zařazení cvičení jógy nebo pilates do svého programu, abyste posílili svaly jádra těla podporující správné držení těla.

Tyto proaktivní kroky spolu s případnou konzultací s lékařem vás přivedou na cestu ke snížení přetrvávajících bolestí krku způsobených špatnými spánkovými návyky.

Časté dotazy týkající se bolesti krku při spánku

Co pomáhá při bolestech krku způsobených špatným spánkem?

Chcete-li zmírnit bolesti krku způsobené špatným spánkem, zkuste si upravit polohu při spánku tak, abyste spali na boku nebo na zádech a lépe si srovnali páteř. Vyberte si polštář, který poskytuje správnou oporu, například z paměťové pěny nebo péřové polštáře. Kromě toho udržujte správné držení těla během bdění a zvažte dočasné úlevové metody, jako je terapie chladem, jemná protahovací cvičení a relaxační techniky.

Proč mě ve spánku stále bolí krk?

Přetrvávající bolest krku během spánku může být způsobena faktory, jako je nesprávná poloha při spánku, která ovlivňuje nastavení páteře, používání nevhodných polštářů, které neposkytují dostatečnou oporu hlavy a krku, náhlé pohyby vedoucí k natažení nebo vykloubení svalů. Tyto problémy řešte úpravou spánkových návyků a v případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc prostřednictvím fyzioterapie, chiropraktické péče nebo akupunktury.

Závěr

Závěrem lze říci, že bolest krku ve spánku může být způsobena různými faktory, jako jsou spánkové polohy, typy polštářů, náhlé pohyby a špatné držení těla. Úprava polohy při spánku pro optimální pohodlí a výběr správného polštáře pro podporu krku jsou dva účinné způsoby, jak předcházet ranní bolesti krku. Kromě toho může ke zmírnění příznaků přispět také udržování správného držení těla během bdění a využívání dočasných úlevových metod, jako je terapie chladem nebo jemné protahovací cviky.

Pokud i přes vyzkoušení těchto metod pociťujete přetrvávající bolest krku ve spánku, může vám dlouhodobou úlevu přinést vyhledání odborné pomoci fyzioterapeuta nebo chiropraktika. Další alternativní možností léčby, kterou stojí za to prozkoumat, je akupunktura.Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?