Studený pot v noci

Published:

Příčiny nočního studeného potu

Pocit studeného potu v noci může být nepříjemný a narušovat váš spánek. K těmto příznakům mohou vést různé spouštěče, od rozhodnutí týkajících se životního stylu až po základní zdravotní problémy. Pochopení možných příčin vám může pomoci určit způsoby, jak epizody nočního pocení zmírnit nebo jim předcházet.

Příjem alkoholu před spaním

Konzumace alkoholu před spaním může způsobit poruchy regulace tělesné teploty, což může vést k nočnímu pocení. Alkohol také narušuje cirkadiánní rytmus, což může u některých jedinců noční pocení ještě zhoršit.

Spotřeba kořeněných potravin

Konzumace kořeněných jídel před spaním může vyvolat noční pocení, protože obsahují kapsaicin - sloučeninu známou tím, že zvyšuje tělesnou teplotu a stimuluje potní žlázy. Chcete-li tento účinek omezit, zvažte konzumaci mírnějších jídel večer nebo si nechte dostatečně dlouhou dobu mezi večeří a ulehnutím do postele.

Úroveň úzkosti a stresu

Úzkost a stres jsou spojeny s nočním pocením, protože mají vliv na autonomní nervový systém, který reguluje tělesnou teplotu. Provádění relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace před spaním, může pomoci zmírnit noční pocení vyvolané úzkostí.

 Studený pot v noci

Léky ovlivňující regulaci tělesné teploty

Léky, jako jsou steroidy, antidepresiva, léky HRT a některé léky proti bolesti, mohou narušit systém regulace tělesné teploty, což může vést k pocení vyvolanému léky. Pokud máte podezření, že vaše léky způsobují noční pocení, poraďte se se svým lékařem o možných alternativách nebo úpravě dávkování.

Kromě těchto faktorů mohou k nočnímu pocení přispívat i zdravotní potíže, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Svou roli při vyvolávání těchto příznaků mohou hrát také poruchy spánkové fáze a poruchy autonomního nervového systému. Zjištěním možných příčin epizod nočního pocení můžete podniknout kroky ke snížení jejich četnosti nebo závažnosti a ke zlepšení celkové kvality spánku.

Je nezbytné pochopit možný původ nočního pocení, protože může svědčit o zdravotních problémech, které se za ním skrývají. Proto je také prospěšné prozkoumat případné zdravotní problémy, které mohou být s nočním pocením spojeny.

Zdravotní stavy spojené s nočním pocením

Studený pot v noci může být příznakem různých zdravotních potíží. Pokud máte podezření, že vaše noční pocení může být způsobeno určitým onemocněním, je nutné porozumět možným příčinám a vyhledat lékařskou pomoc. V této části se budeme zabývat dvěma zdravotními problémy, které jsou běžně spojovány se studeným nočním pocením: infekcemi souvisejícími s HIV/AIDS a abnormalitami dřeně nebo míchy.

Infekce související s HIV/AIDS

Dvě populační analýzy zjistily, že lidé žijící s HIV/AIDS mohou v noci pociťovat studený pot v důsledku oportunních infekcí, jako je Mycobacterium avium complex (MAC). MAC je skupina bakterií příbuzných tuberkulóze, která může způsobit závažné onemocnění u osob s oslabeným imunitním systémem, jako jsou osoby postižené HIV/AIDS. Mezi příznaky infekce MAC patří horečka, úbytek hmotnosti, únava a silné noční pocení. Pokud se u vás tyto příznaky objevují spolu s přetrvávajícím nočním studeným potem, je nezbytné poradit se s poskytovatelem zdravotní péče o správné diagnóze a léčbě.

Medulární nebo míšní abnormality

V některých případech mohou k výskytu studeného potu během spánku přispívat abnormality dřeně nebo míchy. Tyto typy poruch narušují normální funkci potních žláz v určitých oblastech na jedné straně těla, zatímco jiné části zůstávají nedotčeny - což vede k nerovnováze v regulaci tělesné teploty během spánkových cyklů(cirkadiánní rytmus). Mezi běžné příklady patří:

 • Syringomyelie: V míše vzniká dutina obsahující tekutinu, která způsobuje pocity nepohodlí, ochablosti a pocení.
 • Autonomní dysreflexie: V případě poranění míchy v oblasti šestého hrudního obratle (T6) nebo nad ním se jedná o potenciálně život ohrožující stav, který způsobuje přehnanou reakci autonomního nervového systému na podněty, jako je např. roztažení močového měchýře nebo neprůchodnost střev. Náhlé epizody hypertenze doprovázené bolestí hlavy, pocením a třesavkou mohou být způsobeny problémy s míchou nebo míšním řečištěm.

Pokud máte podezření, že by vaše noční pocení mohlo souviset s abnormalitami dřeně nebo míchy, je nutné se poradit s odborníkem, který provede správné vyhodnocení a léčbu. V některých případech může být k léčbě příčin nočního pocení nutný chirurgický zákrok.

Kromě výše zmíněných infekcí souvisejících s HIV/AIDS a poruchami dřeně/ míchy mohou k nočnímu pocení přispívat i další zdravotní potíže. Patří mezi ně spánková apnoe, hormonální nerovnováha (například návaly horka způsobené menopauzou), hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy), některé typy rakoviny, jako je lymfom nebo leukémie(projevují se nočním pocením), a chronické infekce, jako je tuberkulóza. Zásadní je nejen řešit vaše okamžité potíže, ale také prozkoumat případné základní zdravotní problémy, které přispívají k vašemu nočnímu pocení.

Pokud máte noční pocení, je důležité poradit se s lékařem, aby zjistil příčinu. K zajištění co nejlepšího prostředí pro regulaci teploty ve spánku může pomoci úprava teploty v ložnici a výběr prodyšného pyžama a lehkých lůžkovin.

Správa prostředí pro spánek pro lepší regulaci teploty

Chcete-li zmírnit četnost nebo intenzitu studeného potu v noci, zvažte úpravu prostředí v ložnici. Udržování chladného prostoru pro spaní prostřednictvím správného větrání nebo klimatizačních jednotek může pomoci regulovat tělesnou teplotu a omezit noční pocení. Kromě toho volba lehkých lůžkovin namísto těžkých přikrývek zabrání zadržování tepla během spánku.

Nastavení teploty v ložnici

Ideální prostředí pro spánek by se mělo pohybovat v rozmezí 60 až 67 stupňů Fahrenheita (15,6 až 19,4 stupňů Celsia), protože podporuje lepší kvalitu spánku a snižuje pravděpodobnost výskytu nočního pocení. Toho můžete dosáhnout použitím klimatizace, ventilátoru nebo otevřením oken v chladnějších měsících, abyste udrželi optimální teplotu v místnosti.

Výběr prodyšného pyžama

Oblečení, které si obléknete během spánku, má zásadní vliv na regulaci tělesného tepla během noci. Vyberte si pyžamo z prodyšných materiálů, jako je bavlna, bambusové vlákno nebo materiály odvádějící vlhkost, které umožňují rychlé odpařování potu a udržují vás v pohodlí po celou noc.

Používání lehkých lůžkovin

 • Přírodní vlákna: Povlečení z přírodních vláken, jako je bavlna nebo len, které jsou známé svou prodyšností a schopností účinně odvádět vlhkost.
 • Matrace: Matrace s dobrým prouděním vzduchu, jako jsou matrace z latexové pěny, mohou pomoci odvádět teplo účinněji než tradiční varianty z paměťové pěny. Zde je seznam některých doporučených matrací určených speciálně pro osoby s horkým spánkem.
 • Polštáře: Investujte do polštářů s chladicími funkcemi, například s gelovou paměťovou pěnou nebo pohankovými slupkami. Tyto materiály pomáhají udržovat chladnější spací plochu a zabraňují přehřátí.

Těmito úpravami prostředí pro spánek si můžete vytvořit pohodlnější prostor, který podporuje lepší regulaci teploty a snižuje pravděpodobnost nočního pocení. Nezapomeňte, že preference každého člověka se mohou lišit; je nezbytné zjistit, co vám nejlépe vyhovuje, a podle toho se zařídit pro optimální kvalitu spánku.

Drobnými úpravami prostředí, ve kterém spíte, můžete snížit výskyt studeného potu v noci. Podívejme se nyní na změny životního stylu, které mohou také pomoci snížit tyto epizody pocení během spánku.

Změny životního stylu pro snížení studeného potu v noci

Zavedení změn životního stylu může pomoci snížit výskyt nočního třesu nebo pocení. Řešení příčin nočního pocení, jako je příjem alkoholu a míra stresu, může zlepšit kvalitu spánku a celkový zdravotní stav.

Omezení konzumace alkoholu před spaním

Konzumace alkoholu před spaním je spojena s poruchami regulace tělesné teploty, což vede ke zvýšenému pocení během spánku. Chcete-li minimalizovat riziko nočního pocení, zvažte omezení konzumace alkoholu ve večerních hodinách nebo se mu zcela vyhněte. Zvolte raději nealkoholické nápoje, jako jsou bylinné čaje nebo voda.

Vyhýbání se kofeinu v době před spaním

Kofein je známý stimulant, který může ovlivnit cirkadiánní rytmus i regulaci tělesné teploty. Konzumace kofeinových nápojů v době před spaním může zvýšit pravděpodobnost výskytu studeného potu v noci. Snažte se vyhýbat výrobkům obsahujícím kofein, jako je káva, čaj, čokoláda a energetické nápoje, do čtyř hodin před spaním.

Začlenění relaxačních technik do nočních rituálů

Úzkost a stres jsou častými spouštěči nočního pocení, takže zařazení relaxačních technik do noční rutiny může pomoci tyto příznaky zmírnit. Mezi účinné metody patří:

 • Meditace: Před spaním se věnujte meditaci všímavosti, která pomáhá zklidnit hyperaktivní mysl tím, že se soustředí na uvědomování si dechu.
 • Progresivní svalová relaxace: Tato technika spočívá v napínání a uvolňování různých svalových skupin v určitém pořadí, což podporuje fyzickou relaxaci.
 • Aromaterapie: Použití esenciálních olejů, jako je levandule nebo heřmánek, může navodit uklidňující atmosféru, která přispěje ke spánku.

Udržování konzistentního spánkového režimu

Cirkadiánní rytmus, který je zodpovědný za regulaci tělesné teploty, lze stabilizovat dodržováním stálého spánkového režimu a vystavováním se přirozenému slunečnímu světlu. Dodržování pravidelného spánkového režimu, kdy denně uléháte do postele a vstáváte ve stejnou dobu, může pomoci udržet váš cirkadiánní rytmus stabilní a omezit noční pocení. Kromě toho tento proces dále podpoříte, pokud se budete během dne vystavovat přirozenému slunečnímu světlu.

Pravidelné cvičení pro lepší kvalitu spánku

Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje kvalitu spánku, což může nepřímo přispět ke snížení pocení v noci. Pro zlepšení kvality spánku, které může nepřímo přispět ke snížení studeného potu v noci, se snažte vykonávat alespoň 150 minut aerobní aktivity střední intenzity a posilovacích cvičení rozložených do dvou nebo více dnů v týdnu; vyvarujte se však cvičení příliš blízko před spaním, protože může dočasně zvýšit tělesnou teplotu a ztížit usínání. Nedoporučuje se věnovat se fyzické aktivitě příliš blízko doby spánku, protože může zvýšit vnitřní teplotu a ztížit usínání.

Účinným způsobem, jak snížit závažnost a četnost těchto příhod, může být změna životního stylu, která sníží výskyt studeného potu v noci. Pokud noční pocení přetrvává nebo je doprovázeno horečkou, je třeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při nočním pocení

Ve většině případů není noční pocení nebo studený pot nebezpečný. Pokud však příznaky přetrvávají i přes změnu spánkového prostředí a životních návyků, je nezbytné poradit se s lékařem. Je nezbytné vyloučit jakékoli základní zdravotní potíže, které mohou být příčinou těchto nočních potů. V některých případech je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Přetrvávající noční pocení

Pokud se i po zavedení domácích prostředků a úpravě spánkového prostředí nadále potíte, je možná načase navštívit odborníka. Přetrvávající studené pocení může naznačovat skrytý zdravotní problém, jako je spánková apnoe, hormonální nerovnováha, například návaly horka související s menopauzou, nebo infekce, například tuberkulóza.

Vysoké horečky a prodloužená doba trvání

Studený pot doprovázený vysokými horečkami je dalším důvodem, proč neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Pokud vaše tělesná teplota dosáhne 103 stupňů Fahrenheita (39,4 stupňů Celsia) nebo více nebo trvá déle než tři dny bez zlepšení, přestože užíváte volně prodejné prostředky na snížení horečky, jako je paracetamol nebo ibuprofen, okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti: Výrazný úbytek hmotnosti, aniž byste se o to snažili, může být také důvodem k návštěvě lékaře, protože může signalizovat nediagnostikovaný stav, který přispívá k nočnímu pocení.
 • Náhlý nástup závažných příznaků: Pokud se u vás náhle objeví silná zimnice a třes spolu s dalšími znepokojivými příznaky, jako je bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním během noci, neváhejte a vyhledejte pohotovost, protože by se mohlo jednat o příznaky vážného zdravotního problému.
 • Zhoršující se příznaky: Pokud se vaše noční pocení postupně zhoršuje nebo je častější, je nutné se poradit s lékařem, který provede správné vyhodnocení a léčbu.

Váš lékař vám může navrhnout diagnostické testy, jako jsou krevní testy nebo zobrazovací vyšetření, které vám pomohou určit zdroj vašeho neustálého studeného potu. V závislosti na výsledcích může navrhnout vhodnou léčbu, například úpravu medikace, hormonální substituční léčbu při návalech horka souvisejících s menopauzou nebo změnu životního stylu zaměřenou na zlepšení cirkadiánního rytmu.

Nezapomeňte, že včasný zásah je klíčem k řešení jakýchkoli zdravotních problémů, které přispívají k nočnímu pocení. Včasným vyhledáním lékařské péče a dodržováním doporučené léčby můžete výrazně snížit výskyt studeného potu v noci a zlepšit celkovou kvalitu spánku.

Pokud noční pocení přetrvává, doprovází ho vysoké horečky nebo trvá delší dobu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Pro další řešení nočního pocení může být prospěšná léčba základních onemocnění a používání vhodných přípravků pro regulaci tělesné teploty.

Řešení základních zdravotních potíží, které přispívají ke studenému potu v noci

Pokud vás v noci trápí studený pot, je nutné zvážit všechny stávající zdravotní potíže, které mohou k těmto příznakům přispívat. Řešením hlavní příčiny nočního pocení můžete účinně zvládat a omezit jeho výskyt.

Zvládání hyperhidrózy pomocí vhodných produktů

Hyperhidróza neboli nadměrné pocení je onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Pokud přispívá k vašemu nočnímu pocení, investice do kvalitních antiperspirantů určených speciálně pro hyperhidrózu vám může pomoci kontrolovat produkci potu a ulevit od nepříjemných pocitů během spánku. Mezi volně prodejné možnosti patří výrobky na bázi chloridu hlinitého, jako je Certain Dri, nebo antiperspiranty na předpis, jako je Drysol. Poraďte se s dermatologem a získejte individuální doporučení na základě svých specifických potřeb.

Výběr vhodné obuvi pro lepší regulaci teploty

Výběr obuvi může mít vliv i na regulaci tělesné teploty během spánku. Nošení těžkých bot a těsných ponožek zadržuje teplo kolem nohou, což vede ke zvýšení tělesné teploty během spánku a může vyvolat studený pot. Při výběru ponožek a pantoflí vhodných na spaní volte prodyšné materiály, jako je bavlna nebo tkaniny odvádějící vlhkost.

 • Vyhněte se silným vlněným ponožkám, které mají tendenci zadržovat teplo.
 • Místo syntetických materiálů náchylných k přehřívání volte lehké pantofle z přírodních vláken, jako je bavlna nebo bambus.
 • Zvažte používání specializovaných chladicích ponožek určených k regulaci teploty nohou a omezení pocení.

Léčba spánkové apnoe pro zlepšení nočního pohodlí

Spánková apnoe je častá porucha spánku, při níž dochází k zástavě dýchání během spánku, což často vede k nadměrnému nočnímu pocení. Pokud se domníváte, že noční pocení může být způsobeno spánkovou apnoe, poraďte se s lékařem, který vám navrhne léčbu, například terapii CPAP nebo změny, jako je snížení hmotnosti a zanechání kouření.

Řešení hormonální nerovnováhy a návalů horka

Hormonální nerovnováha, zejména v období menopauzy nebo při některých lékařských zákrocích, může vést k návalům horka, které se projevují jako náhlé pocity tepla následované studeným potem. Pro zvládnutí těchto příznaků:

 1. Domluvte si návštěvu u svého lékaře a prozkoumejte možnost HRT nebo jiné možnosti zvládání návalů horka souvisejících s hormonální nerovnováhou.
 2. Po konzultaci s lékařem zařaďte do svého denního režimu přírodní prostředky, jako je černý kohosh, sójové produkty nebo doplňky vitaminu E.
 3. Dodržujte zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a libové bílkoviny a vyhýbejte se kořeněným jídlům a kofeinu, které mohou vyvolat návaly horka.

Řešením základních příčin nočního pocení cílenými zásahy, jako je léčba příznaků hyperhidrózy nebo léčba spánkové apnoe, můžete účinně zlepšit celkové pohodlí během odpočinkových hodin spánku. To v konečném důsledku vede k dlouhodobě lepším zdravotním výsledkům a zajistí vám to klidnější noci bez rušivých příhod, které mohou narušit kvalitní spánek.

Časté dotazy týkající se studeného potu v noci

Co znamená noční studený pot?

Studený pot v noci může být důsledkem různých faktorů, včetně úzkosti, konzumace alkoholu, kořeněných jídel nebo některých léků. Může také poukazovat na základní zdravotní potíže, jako je HIV/AIDS nebo poruchy autonomního nervového systému. Je nezbytné sledovat četnost a závažnost těchto epizod, aby bylo možné určit, zda je nutná lékařská pomoc.

Co znamená probuzení ve studeném potu?

Probuzení ve studeném potu může znamenat, že se vaše tělo snaží regulovat teplotu v důsledku vnějších faktorů, jako je teplota místnosti nebo materiálů lůžkovin. Může však také naznačovat skrytý zdravotní problém nebo vedlejší účinek léků. Pokud se u vás přetrvávající noční pocení objeví, poraďte se s lékařem.

Je noční pocení příznakem nachlazení?

Noční pocení není obvykle spojeno s běžným nachlazením, ale může se objevit během horečnatých onemocnění, kdy se tělo snaží ochladit po poklesu horečky. Pokud máte podezření, že vaše noční pocení souvisí spíše s nemocí než s faktory prostředí, obraťte se na svého lékaře, aby vám stanovil správnou diagnózu a možnosti léčby.

Proč je noční pocení červenou vlajkou?

Noční pocení lze považovat za varovný signál, protože může signalizovat základní zdravotní stav, který vyžaduje pozornost. Přetrvávající epizody pocení doprovázené dalšími příznaky, jako je úbytek hmotnosti, únava, horečka nebo zduření lymfatických uzlin, by měly vést ke konzultaci se zdravotnickými pracovníky za účelem vhodného vyhodnocení a zásahu. [zdroj]

Závěr

Závěrem lze říci, že studený pot v noci může být způsoben řadou faktorů, jako je konzumace alkoholu, konzumace kořeněných jídel, problémy související s úzkostí a některé léky. K nočnímu pocení mohou přispívat také zdravotní potíže, jako je HIV/AIDS a poruchy autonomního nervového systému. Existují však způsoby, jak těmto příhodám předcházet, jako je úprava teploty v ložnici, lehké oblékání do prodyšných pyžam a používání ventilátorů nebo klimatizačních jednotek.

Pokud se u vás objeví přetrvávající noční pocení nebo vedle něj vysoké horečky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Řešení studeného potu při existujících zdravotních potížích může zahrnovat léčbu příznaků souvisejících s hyperhidrózou nebo volbu vhodné obuvi pro lepší regulaci teploty.Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?